Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը մասնակցեց «Հայկական Փի Ար ասոցիացիա»-ի մրցանակաբաշխությանը
Հուլիսի 18-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը մասնակցեց «Հայկական Փի Ար ասոցիացիա»-ի մրցանակաբաշխությանը, որին մասնակցում էին նաև ՀՀ մշակույթի նախարար Արմեն Ամիրյանը, Հայաստանի Հանրապետությունում Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության դեսպան Մաթիաս Քիսլերը, պետական, հասարակական գործիչներ, լրագրողներ:
«Տարվա Փի Ար իրադարձություն» անվանակարգում հաղթել էր ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությանը և Հայ առաքելական եկեղեցուն՝ Հռոմի Սրբազան Քահանայապետ Ֆրանցիսկոս Պապի այցը Հայաստան կազմակերպելու և իրականացնելու և լուսաբանելու համար: Սփյուռքի նախարարը մրցանակները հանձնեց ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Կարեն Նազարյանին և Մայր Աթոռ Սուրբ էջմիածնի Տեղեկատվական համակարգի տնօրեն տեր Վահրամ քահանա Մելիքյանին:
Նախարար Հրանուշ Հակոբյանը շնորհավորեց մրցանակակիրներին և մասնավորապես նշեց. «Այսօր առանձնակի հուզմունքով եմ հանձնում այս մրցանակը, որը Հռոմի Սրբազան Քահանայապետ Ֆրանցիսկոս Պապի այցը ևս մեկ անգամ վերհիշելու, Պապի ու սրբավայր Հայաստանի մասին մտորելու, խորհելու տեղիք տվեց: Հիրավի, Պապի ուխտագնացությունը առաջին քրիստոնյա երկիր մեծագույն իրադարձություն էր: Երեք օր շարունակ աշխարհը պտտվեց Հայաստանի շուրջ, բոլոր աղոթքները ուղղվեցին Նոյի երկիր, և Պապը Աստծո հետ խոսեց դրախտային երկրից, որն անվանեց հոգու լուսաշող կենտրոն: Հայկականության, հայի ինքնության ու լինելության խորը ճանաչողությամբ՝ Պապն աշխարհին պատմեց արմենիզիմի մասին, ասել է թե՝ խոսեց հայի եզակի տեսակի մասին՝ ի տես ամբողջ աշխարհի, ոչ միայն կաթոլիկների եւ առհասարակ քրիստոնյաների, այլև ողջ մարդկության առջև»: Նախարարն ընդգծեց, որ Պապի այցը լայնորեն լուսաբանվել է և’ Հայաստանում, և’ Սփյուռքում, և’ միջազգային մամուլում՝ աշխարհին ևս մեկ անգամ ներկայացնելով մեր երկիրն ու հայ ժողովրդին:
«Ուրախ եմ, որ «Տարվա Փի Ար իրադարձություն» անվանակարգում հաղթող է ճանաչվել հենց այս կարևորագույն, պատմական իրադարձությունը, որի ականատեսները եղանք մենք, և որը դեռ երկար ժամանակ հպարտությամբ ու հուզմունքով կվերհիշենք»,-նշեց Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը:
Մրցանակաբաշխության ընթացքում Հրանուշ Հակոբյանը «ՀՀ սփյուռքի նախարարության գործունեությունը Հայաստանի և Սփյուռքի հանրությանը լավագույնս ներկայացնելու համար» Սփյուռքի նախարարության հատուկ մրցանակը հանձնեց Հայաստանի հանրային ռադիոյի հասարակական հաղորդումների բաժնին: Մրցանակը փոխանցելով Հանրային ռադիոյի գործադիր տնօրեն Մարկ Գրիգորյանին՝ նախարարը նշեց. «Հայաստանի հանրային ռադիոյի հասարակական հաղորդումների բաժինը լավագույնս իրականացնում է ՀՀ սփյուռքի նախարարությանն ու Հայաստան-Սփյուռք գործակցությանը նվիրված մի շարք ծրագրեր, այդ թվում՝ «Կամուրջ», «Հայկական գաղօջախներ», «Սփյուռքի ձայնը», «Հայրենադարձություն», «Պատմական հայրենիք», «Գերդաստաններ» և «Հայկական հետք» հաղորդաշարերը: Հանրային ռադիոն փայլուն կերպով է իրականացնում իր գործառույթները՝ անդրադառնալով հանրային հետաքրքրություն ներկայացնող թեմաներին, կատարելով կրթական, մշակութային, տեղեկատվական լայնածավալ աշխատանք: Այս առումով ինչպես Սփյուռքի նախարարության, այնպես էլ յուրաքանչյուր քաղաքացու համար Հանրային ռադիոն անփոխարինելի բարեկամ է»:
Հրանուշ Հակոբյանը նկատեց, որ Հայաստան-Սփյուռք գործակցության կամուրջն ավելի է ամրանում, երբ այդ գործակցությունը լուսաբանվում է համակողմանիորեն՝ ներկայացնելով Հայրենիքը Սփյուռքին և Սփյուռքը՝ Հայրենիքին: «Ու առավել հաճելի է, երբ Հայաստանի և Սփյուռքի մասին հաղորդումները սփռվում են աշխարհով, արդեն ծանոթ ձայները պատմում են օր օրի սերտացող կապերի, հայրենադարձների, հայկական համայնքների ու հայտնի հայերի մասին: Այսպիսով՝ Հայրենիքում ավելի բարձր է հնչում Սփյուռքի ձայնը, իսկ Սփյուռքում՝ հայրենի երկրի կանչը: Հանրային ռադիոյի հասարակական հաղորդումների բաժինը՝ Ռուզան Առաքելյանի ղեկավարությամբ, Հայրենիք-Սփյուռք կապերի սերտացման գործում շարունակում է մեծ դերակատարություն ունենալ: Հուսով եմ՝ Հանրային ռադիոյի հետ մեր բազմամյա բարեկամությունը դեռ երկար կշարունակվի: Սրտանց շնորհավորում եմ»,-իր խոսքը եզրափակեց նախարարը:

Министр Диаспоры Грануш Акопян приняла участие в подведении итогов конкурса «Армянский Пи Ар ассоциации»
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян 18 июля приняла участие в подведении итогов конкурса «Армянский Пи Ар ассоциации», в котором участвовали также министр культуры РА Армен Амирян, посол Федеративной Республики Германии в РА Матиас Кислер, государственные, общественные деятели, журналисты.
Приз в номинации «Пи Ар событие года» министр вручила Министерству иностранных дел РА и Армянской Апостольской церкви за организацию и осуществление визита в Армению Святейшего Понтифика Папы Римского Франциска. Грануш Акопян, в частности, отметила: «С особым волнением вручаю сегодня этот приз, чтобы еще раз вспомнить визит Святейшего Понтифика Папы Римского Франциска в священное место Армению. Воистину, паломничество Папы в первую христианскую страну было величайшим событием. Три дня подряд мир вращался вокруг Армении, все молитвы направились в страну Ноя, и Папа говорил с Богом из райской страны, которую назвал Светлым центром души. С глубоким знанием армянственности, армянской идентичности и вечности Папа рассказал миру об арменизме – говорил об исключительности армянского типа, в назидание всему миру – не только перед католиками и христианами, но и всем человечеством».  Министр подчеркнула, что визит Папы широко освещался и в Армении, и в Диаспоре, и в мировой прессе, еще раз представив миру нашу страну и армянский народ.
«Рада, что победителем в номинации «Пи Ар событие года» признано именно это важнейшее историческое событие, очевидцами которого стали мы и которое еще долгое время будем вспоминать с гордостью и волнением», – отметила министр Диаспоры Грануш Акопян.
В процессе вручения призов Грануш Акопян вручила специальный приз Министерства Диаспоры «За наилучшее представление общественности Армении и Диаспоры деятельности Министерства Диаспоры РА» отделу общественных передач Общественного радио Армении. Вручая приз директору Общественного радио Марку Григоряну, министр отметила: «Отдел общественных передач Общественного радио Армении наилучшим образом реализует ряд программ, посвященных Министерству Диаспоры РА и взаимодействию Армения-Диаспора, в том числе циклы передач «Камурдж», «Армянские колонии», «Голос Диаспоры», «Репатриация», «�?сторическая Родина», «Династии» и «Армянский след». Армянское радио блестяще выполняет свои функции, затрагивая темы, представляющие общественный интерес, выполняя широкомасштабную образовательную, культурную, информационную работу. В этом плане как для Министерства Диаспоры, так и любого гражданина Общественное радио – незаменимый друг».
Грануш Акопян заметила, что мост взаимодействия Армения-Диаспора становится еще крепче, когда это взаимодействие освещается всесторонне, представляя Родину Диаспоре и Диаспору – Родине. «�? тем более приятно, что передачи об Армении и Диаспоре транслируются на весь мир, уже знакомые голоса рассказывают о крепнущих день ото дня связях, репатриантах, армянских общинах и известных армянах. Таким образом на Родине громче звучит голос  Диаспоры, а в Диаспоре слышен зов родной страны. Отдел общественных передач Общественного радио Армении под руководством Рузан  Аракелян в деле укрепления связей Родина-Диаспора продолжает играть большую роль. Надеюсь, наша многолетняя дружба с Общественным радио продлится еще долго. От всего сердца поздравляю», – заключила министр.