«Կարևորը Հայրենիքն է, այն է կիզակետը և անոր հանդեպ պարտք ունենք կատարելու». Սուրեն Բայրամյան
Հունիսի 6-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց Եգիպտահայ ազգային-հասարակական գործիչ դոկտ. Սուրեն Բայրամյանին և նրա տիկնոջը՝ Եգիպտոսի ռադիոյի հայկական ժամի պատասխանատու Սոնիա Բայրամյան-Ոսկերչյանին:
Ողջունելով հյուրերին՝ նախարարը կարևորեց Սփյուռքում նրանց հայանպաստ գործունեությունը, լեզվի և ինքնության պահպանության հարցերը:
Նախարարը ներկայացրեց առաջիկա ծրագրերը և սփյուռքահայ գործչին հրավիրեց մասնակցելու սեպտեմբերի 18-20-ը Երևանում կայանալիք «Հայրենիք-Սփյուռք» համահայկական 6-րդ համաժողովին:
Սուրեն Բայրամյանը շնորհակալություն հայտնեց ջերմ ընդունելության և արդյունավետ զրույցի համար, հավելեց. «Ամեն անգամ սիրով ու կարոտով եմ Հայաստան գալիս: Գալիս եմ Հայրենիքի շունչը ստանալու, նրանով ոգեշնչվելու: Կարևորը Հայրենիքն է, այն է կիզակետը և անոր հանդեպ պարտք ունենք կատարելու»:
Եգիպտահայ գործիչը նախարարին ներկայացրեց 2005թ. հրատարակված «Հայ մամուլը Եգիպտոսի մեջ» իր աշխատությունը, որն իր մեջ ներառում է 1865-2005թթ. մատենագիտական ցուցակը՝ 61 տպարաններում տպագրված169 անուն թերթ: Գիրքը 2013թ. տպագրվել է անգլերեն և արաբերեն թարգմանությամբ:
Նա նշեց, որ 2011թ հրատարակվել է իր «Հայ գիրքը Եգիպտոսի մեջ» (1888-2011թթ.) ուսումնասիրությունը, և այս տարի՝ 2017թ. տպագրվել է «Հայկական համայնքային կառույցները Եգիպտոսի մեջ» աշխատությունը:
Զրույցի ընթացքում անդրադարձ կատարվեց նաև համայնքային նորություններին, մշակութային միջոցառումներին և բարեգործական ծրագրերին:

«Самое важное Родина – она эпицентр и перед ней мы в долгу»: Сурен Байрамян
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян 6 июля приняла египетского армянина, национально-общественного деятеля, доктора Сурена Байрамяна и его супругу – ответственную Армянского часа Египетского радио Сонию Байрамян-Воскерчян.
Приветствовав гостей, министр отметила важность их патриотической деятельности в Диаспоре, вопросы сохранения языка и идентичности.
Министр представила предстоящие программы и пригласила армянского деятеля Диаспоры участвовать в предстоящем 18-20 сентября в Ереване 6-го общеармянского форума «Родина-Диаспора».
Сурен Байрамян поблагодарил за теплый прием и плодотворную беседу, добавив: «Каждый раз с любовью и тоской приезжаю в Армению. Приезжаю на Родину подышать, воодушевиться ею. Самое важное Родина – она эпицентр и перед ней мы в долгу».
Он представил министру свой труд «Армянская пресса в Египте», изданный в 2005 году. Книга содержит библиографический перечень 169 наименований газет, отпечатанных в 61 типографии в период с 1865 по 2005гг. В 2013 году книга издана в переводе на английский и арабский языки.
Он также отметил, что в 2011 году издано исследование «Армянская книга в Египте» (1888-2011гг.), а в нынешнем году – труд «Армянские общинные структуры Египта».
В ходе беседы были затронуты также общинные новости, культурные мероприятия, благотворительные программы.