«Կարևորը Հայրենիքն է, այն է կիզակետը և անոր հանդեպ պարտք ունենք կատարելու». Սուրեն Բայրամյան
Հունիսի 6-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց Եգիպտահայ ազգային-հասարակական գործիչ դոկտ. Սուրեն Բայրամյանին և նրա տիկնոջը՝ Եգիպտոսի ռադիոյի հայկական ժամի պատասխանատու Սոնիա Բայրամյան-Ոսկերչյանին:
Ողջունելով հյուրերին՝ նախարարը կարևորեց Սփյուռքում նրանց հայանպաստ գործունեությունը, լեզվի և ինքնության պահպանության հարցերը:
Նախարարը ներկայացրեց առաջիկա ծրագրերը և սփյուռքահայ գործչին հրավիրեց մասնակցելու սեպտեմբերի 18-20-ը Երևանում կայանալիք «Հայրենիք-Սփյուռք» համահայկական 6-րդ համաժողովին:
Սուրեն Բայրամյանը շնորհակալություն հայտնեց ջերմ ընդունելության և արդյունավետ զրույցի համար, հավելեց. «Ամեն անգամ սիրով ու կարոտով եմ Հայաստան գալիս: Գալիս եմ Հայրենիքի շունչը ստանալու, նրանով ոգեշնչվելու: Կարևորը Հայրենիքն է, այն է կիզակետը և անոր հանդեպ պարտք ունենք կատարելու»:
Եգիպտահայ գործիչը նախարարին ներկայացրեց 2005թ. հրատարակված «Հայ մամուլը Եգիպտոսի մեջ» իր աշխատությունը, որն իր մեջ ներառում է 1865-2005թթ. մատենագիտական ցուցակը՝ 61 տպարաններում տպագրված169 անուն թերթ: Գիրքը 2013թ. տպագրվել է անգլերեն և արաբերեն թարգմանությամբ:
Նա նշեց, որ 2011թ հրատարակվել է իր «Հայ գիրքը Եգիպտոսի մեջ» (1888-2011թթ.) ուսումնասիրությունը, և այս տարի՝ 2017թ. տպագրվել է «Հայկական համայնքային կառույցները Եգիպտոսի մեջ» աշխատությունը:
Զրույցի ընթացքում անդրադարձ կատարվեց նաև համայնքային նորություններին, մշակութային միջոցառումներին և բարեգործական ծրագրերին:

Suren Bayramian: “The important thing is the Homeland. It is the focal point, and we Armenians have a duty to it”
On July 6, RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan received Egyptian-Armenian national and public figure, Dr. Suren Bayramian and his wife, correspondent for the Armenian hour of Egyptian radio Sonia Bayramian-Voskerchian.
The Minister greeted the guests and attached importance to their pro-national activities in the Diaspora and the issues on preservation of the Armenian language and identity.
The Minister presented the upcoming programs of the Ministry of Diaspora and invited Suren Bayramian to participate in the 6th Armenia-Diaspora Pan-Armenian Conference to be held in Yerevan on 18-20 September.
Suren Bayramian expressed gratitude for the cordial reception and effective conversation and added the following: “I visit Armenia with pleasure and longing every time. I come to breathe the air in the Homeland and become inspired by it. The important thing is the Homeland. It is the focal point, and we Armenians have a duty to it.”
The Egyptian-Armenian figure presented his book “Armenian Media in Egypt” (2005), which includes the list of 169 Armenian newspapers published by 61 printing houses between 1865 and 2005. The book was released in English and Arabic in 2013.
Bayramian stated that he had published his book “Armenian Literature in Egypt” (1888-2011) in 2011 and that his book “Structures of the Armenian Community in Egypt” was published this year.
During the meeting, the sides touched upon the news about the community, as well as the charity programs and cultural events that the members of the community hold.