«Իմ առաքելությունն ամբողջ աշխարհով մեկ շրջելն ու Հայաստա՛նը, հայի՛ն, հայ երաժշտարվեստը ներկայացնելն է». Նարեկ Հախնազարյան
Աշխարհին տպավորիչ ու ինքնատիպ գույներ հաղորդող հայորդիների մեծ մասն ամուր թելերով կապված է Հայրենիքին, իր արմատներին, իր ժողովրդի անցյալին ու ներկային. նրանցից մեկի՝ 28-ամյա աշխարհահռչակ թավջութակահար Նարեկ Հախնազարյանի հետ, ում հյուրընկալել էր ՀՀ սփյուռքի նախարարն, անմիջական ու հետաքրքիր զրույց ունեցա «Հայերն այսօր»-ի համար, որը ներկայացնում ենք մեր ընթերցողների ուշադրությանը:
-Բարո՛վ եք եկել Հայաստան, մասնավորապես՝ ՀՀ սփյուռքի նախարարություն. Նարե՛կ, կարծեմ ՝ կարևոր առաքելությամբ եք Հայրենիքում…
-Շնորհակալությու՛ն: Ասեմ, որ երկու նպատակով եմ այստեղ. առաջինը կարոտի զգացումն է Հայրենիքիս հանդեպ: Ես այստեղ հանգստանում եմ, դրական մեծ լիցքեր ստանում, վերականգնում ուժերս, շրջում ինձ հարազատ վայրերով, հանդիպում մտերիմներիս, բարեկամներիս ու ընկերներիս: Վերջին մեկուկես ամիսների ընթացքում բավականին գերհագեցած համերգային շրջագայություններ եմ ունեցել Ճապոնիայում, Կորեայում, Թայվանում, Նոր Զելանդիայում: Երեք երկրներում մենահամերգներ եմ ունեցել, իսկ Նոր Զելանդիայում նվագել եմ սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ՝ շրջագայելով ամբողջ Նոր Զելանդիայով մեկ: Ի դեպ, Ճապոնիայում շատ կարևոր իրադարձություն եղավ՝ կյանքում առաջին անգամ, Ճապոնիայի Կիոտո քաղաքում, երկու համերգների ընթացքում նվագեցի Բախի թավջութակի մենակատարման բոլոր 6 սյուիտները. դա ծանր ու շատ պատասխանատու գործ է:  Ունեմ ևս մեկ առաքելություն՝ հրավիրված եմ Սփյուռքի նախարարություն, ուր մասնակցեցի «Նաիրի» համահայկական փառատոնի ստեղծագործական խնդիրներին առնչվող քննարկմանը: Հուլիսի 5-ին, Արամ Խաչատրյանի համերգասրահում, Հայաստանի երիտասարդական սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ նվագելու եմ Կամիլ Սենսանսի «Թավջութակի կոնցերտ»-ը և մալթացի ժամանակակից կոմպոզիտոր Ալեքսանդր Շորի մի քանի ստեղծագործությունների հայաստանյան պրեմիերան:
-Նարե՛կ, Դուք ինքնե՞րդ եք որոշում ՝որ կոմպոզիտորի գործերը պետք է նվագեք, թե՞ ունեք պրոդյուսեր-խորհրդատու և առաջնորդվում եք նաև նրա խորհուրդներով:
-Հիմնականում ես եմ որոշում ընդունում, սակայն լինում են դեպքեր, երբ որևէ համերգ կամ փառատոն նվիրված է լինում այս կամ այն կոմպոզիտորի հիշատակին,  հոբելյանին կամ էլ՝դա փառատոնի թեմատիկ ծրագիրն է լինում, և այդ ժամանակ ես խորհրդակցում եմ, զրուցում եմ կազմակերպիչների, մասնագետների հետ, ինձ խորհուրդ են տալիս կամ խնդրում են կատարել տվյալ գործը: Անշուշտ, հիմնականում ես եմ որոշում ընդունողը:
-Որքանով ծանոթ եմ երաժշտարվեստին և որքանով հասկացա՝ Դուք գրեթե միշտ հանձն եք առնում մեծ կոմպոզիտորների բավականին ծանր, աշխատատար գործերի կատարումը…
-Ես կարծում՝ եմ բոլոր մասնագիտությունների մեջ մարդիկ պետք է անպայման բարձունքների ձգտեն, իսկ դրա համար, անշուշտ, անհրաժեշտ է դժվարություններ հաղթահարել. դա՛ է առաջ գնալու, կատարելագործվելու, ճիշտ զարգանալու ճանապարհը: Ես փորձում եմ իմ առջև ավելի մեծ նպատակներ դնել և դրանք իրագործելու համար աշխատել գիշերուզօր:
– Դուք հրավեր եք ստացել «Նաիրի» համահայկական փառատոնի կողմից. ի նկատի ունենալով Ձեր համերգային շրջագայությունները՝ ժամանակ կունենա՞ք մասնակցելու սեպտեմբերին կայանալիք փառատոնին:
– Երաժշտի համար դժվար է միանշանակ խոստանալ մասնակցություն ունենալ ամիսներ անց տեղի ունենալիք որևէ միջոցառման, որովհետև նույնիսկ մեկ տարվա կտրվածքով արդեն ծրագրված են լինում համերգային շրջագայությունները: Երեկ եմ ստացել հրավերը, մեծ հարգանք ունեմ նախարարի հանդեպ, կձգտեմ ներկա գտնվել :
-Նարե՛կ, ընդամենը 28 տարեկան եք, սակայն շատ հաջողությունների եք հասել, բարձունքներ նվաճել. տաղանդավոր մարդիկ գրեթե միշտ իրենց ճանապարհներին ունենում են դժվարություններ, խոչընդոտներ, խանգարողներ…Երբ ետ եք նայում Ձեր անցած ճանապարհներին, ի՞նչ զգացումներ եք ունենում, այդ խոչընդոտները Ձեզ ու՞ժ են տվե՞լ, թե ճիշտ հակառակը՝ խանգարել ու ընկճել…
-Ես շատ շնորհակալ եմ իմ ճանապարհներին հանդիպած բոլոր դժվարություններին, խանգարողներին. ասեմ, որ դրանք ինձ ավելի են ուժեղացրել: Երբ ես բարկանում եմ, ավելի արդյունավետ եմ սկսում աշխատել, ուստի շնորհակալ եմ այն մարդկանց, ովքեր ինձ խանգարել են, բարկացրել ու շարունակում են բարկացնել, որովհետև դա ինձ միայն առաջ է մղում:
-Նարե՛կ, Դուք շատ մեդալների, պարգևների ու միջազգային մրցանակների եք արժանացել. դրանցից ո՞րն է ամենաթանկը Ձեզ համար:
-Բոլորն էլ թանկ են, բայց առավել կարևոր է իմ երկրից, իմ Հայրենիքից, ՀՀ նախագահի կողմից ստացած պարգևը՝ «Մովսես Խորենացի» մեդալը: Աշխարհը կարևորում, արժևորում է քեզ, սակայն սեփական երկրիդ, կառավարության, ժողովրդիդ կողմից գնահատվելն առավել կարևոր է:
-Դուք բախտ եք ունեցել նվագելու երաժշտական գործիքների աշխարհահռչակ վարպետ Ջուզեպպե Գվարներիի 1707 թվականին ստեղծած թավջութակով. ի՞նչ զգացումներ են Ձեզ պատել անվանի վարպետի ստեղծած և ճանաչված երաժիշտների կողմից օգտագործված այդ գործիքով նվագելիս. արդյոք այդ գործիքով նվագելը ինչ-որ բան փոխու՞մ է Ձեր կատարման մեջ, կա՞ դրանում առավելություն, առեղծված…
-Ինձ համար անունը կարևոր իմաստ չունի. կարևորն այն է, որ գործիքը տեխնիկապես որակյալ լինի, գեղեցիկ ձայն ունենա և հնարավորություն տա իրականացնել երաժշտության հետ կապված իմ մտածումները, իմ ստեղծագործական նպատակները: Երջանիկ մարդ եմ ինձ համարում, որ այս գործիքն իր մեջ համատեղել է և՛ անունը, և՛ ձայնային գեղեցիկ որակը: Այս պահին գործիքն ինձ մոտ չէ, այն վերանորոգվում է Կանադայում:
-Նարե՛կ, Ձեզ ի՞նչը դարձրեց ճանաչված թավջութակահար՝ ջութակահար Սուրեն Հախնազարյանի և դաշնակահարուհի Գայանե Հախնազարյանի որդին լինելու գործո՞նը, թե՞ ի վերուստ տրված շնորհն ու այդ գործիքի հանդեպ ունեցած սերը:
-Իհարկե, ինձ շա՛տ է օգնել մեր երաժշտական լավ ընտանիքը, ինչպես նաև՝ այնտեղ ձևավորված մթնոլորտը և , բնականաբար, տրված շնորհը: Լինել այդպիսի մարդկանց զավակ՝ մեծ պատասխանատվություն է, ես միշտ ձգտել եմ համապատասխանել Հախնազարյան ազգանվանը: Իմ երկու եղբայրները ևս երաժիշտներ են. միջնեկ եղբայրս՝ Տիգրան Հախնազարյանը, դիրիժոր է և հեղինակավոր տարբեր խմբերի հետ ելույթներ է ունենում ամբողջ աշխարհում, վաղը ելույթ է ունենալու «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում, չափ է տալու Հայաստանի ֆիլհարմոնիկ նվագախմբին:
-Ո՞րն է այն բաղձալի բեմը, որտեղ դեռևս չեք նվագել և ո՞րն է այն գործը, որին դեռևս չեք անդրադարձել:
-Երկու բեմ կնշեմ, որտեղ դեռևս չեմ նվագել՝ մեկը Բեռլինի ֆիլհարմոնիան է, մյուսը՝ Վիեննայի լեգենդար Ոսկե դահլիճը: Բեռլինում և Վիեննայում նվագել եմ, բայց ոչ՝ այդ դահլիճներում: Կոմպոզիտորներից գրեթե բոլորի գործերին անդրադարձել եմ:
-Ո՞վ է Ձեզ համար լավագույն հանդիսատեսը. կուզեի մասնավորապես անդրադառնայիք հայ հանդիսատեսին՝ համեմատելով նրան աշխարհի տարբեր երկրների հանդիսատեսների հետ:
-Ինչպես ասում են՝ մերն ուրիշ է. հայ հանդիսատեսն ինձ համար ամենահարազատն է: Ես շատ եմ ուրախանում, երբ դահլիճում տեսնում եմ շատ երիտասարդների. վերջին մի քանի համերգներիս ընթացքում փոխվել է հանդիսատեսի տարիքը, վերջապես նոր սերունդը գնահատում է, սիրում ու լսում է դասական երաժշտություն: Նոր սերունդը շատ կիրթ է ու բանիմաց, դահլիճում ես տեսնում եմ շատ սիրուն, խելացի դեմքեր: Հիմա շատ բան է արվում մշակույթի դաշտում, բարձր եմ գնահատում ՀՀ մշակույթի նոր նախարարի՝ Արմեն Ամիրյանի աշխատանքը, հետաքրքիր և թարմ նախաձեռնությունները:
– Նարե՛կ, այդ ամենը կարո՞ղ է արդյոք խթան հանդիսանալ Նարեկ Հախնազարյանի Հայաստան վերադառնալուն և այստեղ մշտապես հաստատվելուն:
-Գիտեք, իմ վերադարձը շատ փոխաբերական, հարաբերական իմաստ կունենա. ես չեմ կարող օգտակար լինել իմ երկրին ներսից, որովհետև մենք այստեղ չունենք հիանալի դահլիճներ, մեր ամբողջ հանրապետության մակարդակով չունենք այն բազմաքանակ հանդիսատեսը, ով անհամբեր սպասում է դասական համերգների: Իմ առաքելությունն ամբողջ աշխարհով մեկ շրջելն ու Հայաստա՛նը, հային, հայ երաժշտարվեստը ներկայացնելն է: Ես ցավով եմ նայում, որ տաղանդաշատ հայերը իրենց արվեստով աշխարհին ներկայանում են ոչ որպես հայաստանցի: Ես Հայաստանի քաղաքացի եմ, սակայն ապրում եմ Վիեննայում և աշխարհին, որպես Հայաստանի քաղաքացի, ներկայանում եմ իմ հայկական ազգանվամբ՝ իմ համերգային ծրագրերում ընդգրկելով հայկական երաժշտության գոհարները, համաշխարհային ունկնդիրներին ծանոթացնելով հայ երաժշտարվեստին: Ասեմ նաև, որ համերգային ծրագրերով պարբերաբար լինում եմ Հայաստանի մարզերում:
-Որտե՞ղ եք ելույթ ունենալու առաջիկայում:
– Մենահամերգներով հանդես կգամ Գերմանիայում, Ֆրանսիայում, Հոլանդիայում, իսկ օգոստոսին նվագախմբի հետ կնվագեմ Աստանայում: Բավականին հագեցած ծրագիր ունեմ:

«Моя миссия – обойти весь мир и представить Армению, армянина, армянское музыкальное искусство»: виолончелист Нарек Ахназарян
Большая часть армян, придающих миру впечатляющие и самобытные краски, прочными нитями привязаны к Родине, корням, прошлому и настоящему своего народа. С одним из них, 28-летним всемирно известным виолончелистом Нареком Ахназаряном, которого приняла министр Диаспоры РА, состоялась непосредственная и интересная беседа для «Армяне сегодня», которую предлагаем вниманию наших читателей.
– Добро пожаловать в Армению, в частности, в Министерство Диаспоры РА. Нарек, кажется, на Родине Вы находитесь с важной миссией…
– Спасибо. Скажу, что нахожусь здесь с двумя целями: первая – тоска по Родине. Я здесь отдыхаю, получаю позитивный заряд, восстанавливаю силы, брожу по родным местам, встречаюсь с близкими, родными и друзьями. В течение последних полутора месяцев у меня было довольно насыщенное концертное турне в Японии, Корее, Тайване, Новой Зеландии. В трех странах выступал с сольными концертами, а в Новой Зеландии играл с симфоническим оркестром, объехав всю страну. Кстати, в Японии произошло очень важное событие – впервые в жизни в городе Киото Японии в течение двух концертов играл все 6 виолончельных сольных сюит Баха – тяжелое и очень ответственное дело. Есть и другая миссия – приглашен в Министерство Диаспоры, где принимал участие в обсуждении, посвященном творческим вопросам общеармянского фестиваля «Наири». 5 июля в концертном зале «Арам Хачатрян» с молодежным симфоническим оркестром Армении будут играть «Скрипичный концерт» Камиля Сен-Санса. Состоится армянская премьера нескольких произведений современного мальтийского композитора Александра Шора.
– Нарек, Вы сами решаете, произведения каких композиторов исполнять, или имеется продюсер-советчик, чьими рекомендациями руководствуетесь?
– В основном решения я принимаю сам, однако бывают случаи, когда тот или иной концерт или фестиваль посвящен памяти конкретного композитора, юбилею, либо бывает тематическая программа фестиваля, и тогда я консультируюсь с организаторами, специалистами, мне советуют или просят исполнить то или иное произведение. Но в основном решения принимаю я.
– Насколько знакома с Вашим музыкальным искусством и насколько поняла, Вы почти всегда беретесь за исполнение достаточно тяжелых, трудоемких произведения великих композиторов…
– Думаю, во всех специальностях люди должны непременно стремиться к высотам, а для этого, конечно, необходимо преодолевать трудности: таков путь движения вперед, совершенствования, развития. Я пытаюсь ставить перед собой более высокие цели, работать день и ночь для их достижения.
– Вы получили приглашение от общеармянского фестиваля «Наири»: имея в виду Ваши гастрольные турне, найдете время участвовать в предстоящем в сентябре фестивале?
– Для музыканта трудно однозначно обещать участие в каком либо мероприятии, которое произойдет через несколько месяцев, потому что даже в годовом разрезе уже бывают запланированы концертные турне. Приглашение получил вчера, с большим уважением отношусь к министру, постараюсь присутствовать.
– Нарек, Вам всего 28 лет, однако достигли уже многих успехов, высот, талантливые люди почти всегда встречают на пути помехи, препятствия, мешающих… Когда оглядываетесь на пройденный путь, какие испытываете чувства, эти препятствия придали Вам сил, или наоборот, помешали, приводили в отчаяние?..
– Я очень благодарен всем трудностям, мешающим, встреченным на пути: скажу, что оин сделали меня еще сильнее. Когда я сержусь, начинаю работать более плодотворно, посему благодарен людям, которые мешали мне, сердили и продолжают сердить, потому что это лишь продвигает меня вперед.
– Нарек, Вы удостоились многих медалей, призов, международных премий: какая из них для Вас дороже?
– Все дороги, но более важна награда, полученная на моей Родине – медаль «Мовсес Хоренаци», врученная Президентом РА. Мир ценит тебя, однако оценка своей страны, правительства, народа более важна.
– Вам выпало счастье играть на виолончели, созданной в 1707 году всемирно известным мастером музыкальных инструментов Джузеппе Гварнери: какие испытали чувства, играя на этом инструменте, который создал знаменитый мастер и на котором играли выдающиеся музыканты. Меняет ли игра на этом инструменте что-либо в Вашем исполнении, в этом есть преимущество, таинство?..
– �?мя для меня не имеет важного смысла: главное, чтобы инструмент был технически качественным, обладал красивым звучанием и давал возможность реализовать мои задумки, связанные с музыкой, достичь моих творческих целей. Я считаю себя счастливым человеком – этот инструмент сочетает в себе и имя, и прекрасное качество звучания. В данный момент инструмент не у меня – он ремонтируется в Канаде.
– Нарек, что сделало Вас известным виолончелистом: фактор быть сыном скрипача Сурена Ахназаряна и пианистки Гаяне Ахназарян, или талант, данный свыше и любовь к инструменту?
– Конечно, мне очень помогла наша прекрасная музыкальная семья, сформировавшаяся в ней атмосфера, естественно, и дар. Быть сыном таких людей – огромная ответственность. Я всегда стремился соответствовать фамилии Ахназарян. Двое моих братьев также музыканты: средний брат, Тигран Ахназарян – дирижер, выступает по всему миру с разными престижными группами. Завтра будет выступать в концертном зале «Арам Хачатрян» – дирижировать Симфоническим оркестром Армении.
– Где та заветная сцена, на которой пока еще не играли, и каково произведение, которое еще не исполняли?
– Укажу две сцены, на которых еще не играл – Берлинская филармония и легендарный Золотой зал Вены. В Берлине и Вене играл, но не в этих залах. �?з композиторов исполнял произведения почти всех.
– Кто является для Вас наилучшим зрителем: хотела бы, в частности, чтобы коснулись армянского зрителя, сравнивая его со зрителями разных стран мира.
– Как говорится – наше другое: армянский зритель для меня самый родной. Очень радуюсь, видя в зале много молодежи. На нескольких последних концертах изменился возраст зрителей, наконец-то новое поколение ценит, любит и слушает классическую музыку. Новое поколение очень грамотное и знающее, в зале я вижу очень умные, красивые лица. Сейчас на культурном поле делается многое, высоко ценю работу нового министра культуры РА Армена Амиряна, интересные и свежие идеи.
– Нарек, все это способно послужить стимулом к тому, чтобы Нарек Ахназарян возвратился в Армению и постоянно жил здесь?
– Знаете, мое возвращение будет иметь очень относительный смысл: я не могу быть полезным моей Родине «изнутри», потому что у нас здесь нет прекрасных залов, на уровне всей республики нет того числа зрителей, которое с нетерпением ждет концертов классической музыки. Моя миссия – обойти весь мир и представить Армению, армянина, армянское музыкальное искусство. Я с сожалением смотрю, как талантливые армяне предстают миру не как представители Армении. Я гражданин Армении, и, живя в Вене, предстаю миру как гражданин Армении с моей армянской фамилией, включая в свои концертные программы жемчужины армянской музыки, знакомя мирового зрителя с армянским музыкальным искусством. Скажу также, что периодически бываю с концертными программами в областях Армении.
– Где будете выступать в ближайшее время?
– С сольными концертами будут выступать в Германии, Франции, Голландии, а в августе с оркестром буду играть в Астане. Достаточно насыщенная программа.