Դամալա գյուղի հայ երեխաները շատ են հավանել «Արի տուն» ծրագիրը
«Հայերն այսօր»-ի տեղեկացմամբ՝ Ջավախքի Ասպինձայի շրջանի Դամալա գյուղի հայ երեխաները, ովքեր հաճախում են Դամալայի մշակույթի կենտրոն, առաջին անգամ են մասնակցում «Արի տուն» ծրագրին:
Երեխաները շատ են սիրել Հայաստանը, տպավորվել «Արի տուն» ծրագրի շրջանակներում այցելած տեսարժան, պատմամշակութային վայրերից՝ այդ մասին տեղեկացնելով իրենց ծնողներին:
Ծնողներն իրենց հերթին մշակույթի կենտրոնի պատասխանատու Վարսենիկ Սահակյանի միջոցով շնորհակալական նամակ են հղել ՀՀ սփյուռքի նախարարությանը, որտեղ մասնավորապես ասվում է.
«Շատ երախտապարտ ենք մեր երեխաներին հիանալի, հայրենասիրական «Արի տուն» ծրագրին մասնակցելու հնարավորություն ընձեռելու համար, նրանք հիանալի ժամանակ են անցկացնում Մայր Հայրենիքում: Վստահ ենք, որ այս այցելությյունից հետո նրանք ավելի կկապվեն Մայր Հայրենիքին»:

Armenian children of Akhalkalak’s Damala village really like the “Ari Tun” Program
According to Hayern Aysor, the Armenian children from the Damala village in the Aspindza, who are members of the local cultural center, are participating in the “Ari Tun” Program for the first time.
The children have fallen in love with Armenia and are impressed with the historic and cultural sites that they have visited through the “Ari Tun” Program and have told their parents about the visits.
In their turn, their parents have sent a letter of gratitude to the RA Ministry of Diaspora through the cultural center’s representative Varsenik Sahakyan. The letter reads as follows:
“We are very grateful to you for providing our children with the wonderful opportunity to participate in the “Ari Tun” Program. They are spending a wonderful time in the Mother Homeland. We are certain that they will become more connected to the Mother Homeland after this visit.”