ՀՀ սփյուռքի նախարարի տեղակալ Սերժ Սրապիոնյանը հանդիպեց աշխարհահռչակ Flying Steps խմբի ղեկավար Վարտան Բասսիլին
Հունիսի 23-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարի տեղակալ Սերժ Սրապիոնյանը հանդիպեց աշխարհահռչակ Flying Steps խմբի ղեկավար Վարտան Բասսիլի հետ: Հանդիպմանը ներկա էր նաև «Հայաստանի բրեյք դանսի ասոցիացիա» ՀԿ-ի նախագահ Գարիկ Ալեքսանյանը:
Ողջունելով հյուրին՝ Սփյուռքի նախարարի տեղակալ Սերժ Սրապիոնյանը բարձր գնահատեց Վարտան Բասսիլի ձեռքբերումները պարարվեստի ոլորտում: Նա հյուրին փոխանցեց Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի ողջյունի խոսքը և մասնավորապես նշեց. «Սիրելի´ Վարդան, ծնվելով Լիբանանում, այնուհետ տեղափոխվելով Բեռլին՝ Դուք չեք մոռացել մայրենին և անընդհատ պահպանել եք կապը Հայրենիքի հետ: Դեռևս 13 տարեկանից զբաղվել եք պարարվեստով և այսօր համարվում եք եվրոպական Բրեյք դանսի հիմնադիրներից մեկը: Դուք 1993 թվականին ստեղծել եք Flying Steps հանրահայտ խումբը և շնորհիվ Ձեր արտասովոր բեմական և խորեոգրաֆիկ պարային լուծումների՝ հաղթել եք բազմաթիվ մրցույթներում և առաջնություններում։ Պատահական չէ, որ 2007 թվականից Flying Steps խումբը հիմնել է սեփական պարային ակադեմիան Բեռլինում: Մենք պատրաստակամ ենք համագործակցել Ձեզ հետ, ներգրավել Ձեզ Սփյուռքի նախարարության ծրագրերին, աջակցել Ձեր ծավալած գործունեության հանրահռչակմանը: Այսօր հասարակության շարժիչ ուժը երիտասարդությունն է, և նրա բերած թարմությունը, ժամանակակից արվեստը չի կարելի անտեսել: Մենք ուրախ կլինենք, եթե այդ ամենը հարստացվի նաև հայկականության շնչով»:
Վարտան Բասսիլը շնորհակալություն հայտնեց ջերմ ընդունելության համար և նշեց, որ միշտ ցանկություն է ունեցել իր արվեստը ներկայացնել նաև Հայրենիքում: «Ես ամենուր հպարտանում եմ հայ լինելուս համար: Յուրաքանչյուր համերգային շրջագայության ընթացքում, երբ այցելում եմ տասնյակ երկրներ և ելույթ ունենում մի քանի հարյուր հազարանոց լսարանի առջև, փորձում եմ ներկայացնել Հայաստանը: Վաղուց եմ ցանկություն ունեցել իմ խմբին հայկական տարրեր հաղորդել և հուսով եմ՝ Սփյուռքի նախարարության հետ համագործակցության արդյունքում դա կստացվի»,-նշեց Վարտան Բասսիլը:

Заместитель министра Диаспоры РА Серж Срапионян встретился с руководителем всемирно известной группы Flying Steps Вартаном Бассилом
Заместитель министра Диаспоры РА Серж Срапионян 23 июня встретился с руководителем всемирно известной группы Flying Steps Вартаном Бассили. На встрече присутствовал также председатель ОО «Ассоциация брейк-данса Армении» Гарик Алексанян.
Приветствовав гостя, заместитель министра Диаспоры Серж Срапионян высоко оценил достижения Вартана Бассила в области танцевального искусства. Он передал гостю приветствие министра Диаспоры Грануш Акопян, и в частности, сказал: «Дорогой Вартан, родившись в Ливане, затем переехав в Берлин, Вы не забыли родной язык и всегда сохраняли связи с Родиной. Еще с 13-летнего возраста занимались танцевальным искусством и сегодня считаетесь одним из основателей европейского Брейк-данса. В 1993 году Вы создали известную группу Flying Steps и благодаря Вашим необычным сценическим и хореографическим решениям победили во многих конкурсах и первенствах. Не случайно, что с 2007 года группа Flying Steps основала свою танцевальную академию в Берлине. Мы готовы сотрудничать с Вами, вовлечь Вас в программы Министерства Диаспоры, содействовать пропаганде Вашей деятельности. Сегодня движущей силой общества является молодежь, и привнесенными ею свежестью, современным искусством нельзя пренебрегать. Мы будем рады, если все это обогатится также армянским духом».
Вартан Бассил поблагодарил за теплый прием, отметив, что всегда испытывал желание представить свое искусство и на Родине.  «Я всюду горжусь своей армянственностью. Во время каждого концертного турне, посещая десятки стран и выступая перед стотысячными аудиториями, стараюсь представить Армению. Давно вынашиваю идею придать моей группе армянские элементы, и надеюсь, в сотрудничестве с Министерством Диаспоры это удастся», – отметил Вартан Бассил.