ՀՀ սփյուռքի նախարարի տեղակալ Սերժ Սրապիոնյանը հանդիպեց աշխարհահռչակ Flying Steps խմբի ղեկավար Վարտան Բասսիլին
Հունիսի 23-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարի տեղակալ Սերժ Սրապիոնյանը հանդիպեց աշխարհահռչակ Flying Steps խմբի ղեկավար Վարտան Բասսիլի հետ: Հանդիպմանը ներկա էր նաև «Հայաստանի բրեյք դանսի ասոցիացիա» ՀԿ-ի նախագահ Գարիկ Ալեքսանյանը:
Ողջունելով հյուրին՝ Սփյուռքի նախարարի տեղակալ Սերժ Սրապիոնյանը բարձր գնահատեց Վարտան Բասսիլի ձեռքբերումները պարարվեստի ոլորտում: Նա հյուրին փոխանցեց Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի ողջյունի խոսքը և մասնավորապես նշեց. «Սիրելի´ Վարդան, ծնվելով Լիբանանում, այնուհետ տեղափոխվելով Բեռլին՝ Դուք չեք մոռացել մայրենին և անընդհատ պահպանել եք կապը Հայրենիքի հետ: Դեռևս 13 տարեկանից զբաղվել եք պարարվեստով և այսօր համարվում եք եվրոպական Բրեյք դանսի հիմնադիրներից մեկը: Դուք 1993 թվականին ստեղծել եք Flying Steps հանրահայտ խումբը և շնորհիվ Ձեր արտասովոր բեմական և խորեոգրաֆիկ պարային լուծումների՝ հաղթել եք բազմաթիվ մրցույթներում և առաջնություններում։ Պատահական չէ, որ 2007 թվականից Flying Steps խումբը հիմնել է սեփական պարային ակադեմիան Բեռլինում: Մենք պատրաստակամ ենք համագործակցել Ձեզ հետ, ներգրավել Ձեզ Սփյուռքի նախարարության ծրագրերին, աջակցել Ձեր ծավալած գործունեության հանրահռչակմանը: Այսօր հասարակության շարժիչ ուժը երիտասարդությունն է, և նրա բերած թարմությունը, ժամանակակից արվեստը չի կարելի անտեսել: Մենք ուրախ կլինենք, եթե այդ ամենը հարստացվի նաև հայկականության շնչով»:
Վարտան Բասսիլը շնորհակալություն հայտնեց ջերմ ընդունելության համար և նշեց, որ միշտ ցանկություն է ունեցել իր արվեստը ներկայացնել նաև Հայրենիքում: «Ես ամենուր հպարտանում եմ հայ լինելուս համար: Յուրաքանչյուր համերգային շրջագայության ընթացքում, երբ այցելում եմ տասնյակ երկրներ և ելույթ ունենում մի քանի հարյուր հազարանոց լսարանի առջև, փորձում եմ ներկայացնել Հայաստանը: Վաղուց եմ ցանկություն ունեցել իմ խմբին հայկական տարրեր հաղորդել և հուսով եմ՝ Սփյուռքի նախարարության հետ համագործակցության արդյունքում դա կստացվի»,-նշեց Վարտան Բասսիլը:

RA Deputy Minister of Diaspora Serzh Srapionyan meets with head of the world famous Flying Steps Entertainment Vartan Bassil
On June 23, RA Deputy Minister of Diaspora Serzh Srapionyan met with head of the world famous Flying Steps Entertainment Vartan Bassil. President of the Break Dance Association of Armenia Garik Aleksanyan was also attending the meeting.
Greeting the guest, Deputy Minister of Diaspora Serzh Srapionyan highly appreciated Vartan Bassil’s achievements in the field of dance, transmitted the welcoming remarks of Minister of Diaspora Hranush Hakobyan and particularly mentioned the following: “Dear Vartan, you were born in Lebanon and moved to Berlin, but you haven’t forgotten your native language and have constantly maintained ties with the Homeland. Since the age of 13, you have been dancing and are now considered one of the founders of European Break Dance. In 1993, you established the famous Flying Steps Entertainment, and thanks to your extraordinary scenic and choreographic dance solutions, you have won several competitions and championships. It is not by chance that Flying Steps Entertainment established its own dance academy in Berlin in 2007. The Ministry of Diaspora is willing to collaborate with you, engage you in the programs of the Ministry of Diaspora and help popularize your activities. Today, youth is the driving force of a society, and the freshness and modern art of young people can’t be ignored. We would be happy, if all this is enriched with the breath of Armenianness as well.”
Vartan Bassil expressed gratitude for the cordial reception and stated that he has always wanted to present his art in the Homeland. “I take pride in my Armenian identity everywhere I go. I always try to represent Armenia whenever I visit a country for a concert and perform in front of hundreds of thousands of people. I have had a longtime desire to convey “Armenianness” to my group, and I hope it works out through my collaboration with the Ministry of Diaspora,” Vartan Bassil stated.