Պոլսահայ երիտասարդի երազանքը Հայաստանի և Սփյուռքի՝ համախմբված տեսնելն է
«Հայերն այսօր»-ի զրուցակիցը պոլսահայ ճարտարագետ, «Հայաստան» համահայկան հիմնադրամի Գերմանիայի մասնաճյուղի վարչության անդամ Այգուն Քասախյանն է, ով այժմ Գերմանիայում է բնակվում:
Այգունը մանկապարտեզ և նախակրթարան հաճախել է Պոլսի «Մերամեթջյան» վարժարանում, միջնակարգ կրթություն ստացել է Պոլսի Վիեննական Մխիթարյան վարժարանում, կրթությունը շարունակել է Պոլսի «Նոտր Դամ Դը Սիոն» ֆրանսիական վարժարանում, ապա «Ըշըկ» համալսարանում, որից հետո ուսանել է Փարիզի «Պիեռ և Մարի Կյուրի», ապա՝ Ֆրայբուրքի «Ալբերտ-Լյուդվիգս» համալսարաններում:
Երբ թուրքերեն էինք խոսում, հայրս խիստ զայրանում էր
-Ծնվել եմ Կ. Պոլսում. հայկական միջավայրում ապրող հայ ընտանիքի զավակ եմ:
Մինչև 24 տարեկան ապրել եմ Պոլսում, հետո արդեն բարձրագույն կրթություն ստանալու համար գնացել Ֆրանսիա և Գերմանիա, որտեղ էլ հաստատվել եմ վերջին ութ տարիներին: Գերմանիայում չորս տարբեր քաղաքներում եմ ապրել, այժմ ապրում եմ Շտուտգարտում, որտեղ գնացքների և բեռնատարների համար էլեկտրոնային արգելակման համակարգեր պատրաստող ինժեներական ընկերությունում եմ աշխատում:
Ճարտարագետի մասնագիտությունն ընտրեցի՝ եղբորս հետևելով. նա նույնպես այդ հետքերով է գնացել: Փոքրուց հետաքրքրվել եմ ճարտարագիտությամբ, սիրել եմ նաև բնական գիտությունները:
Պոլսի հայկական համայնքը միշտ ակտիվ կյանքով է ապրում, որի մի մասնիկն էլ ես եմ եղել: Համայնքում կազմակերպվող հայապահպան միջոցառումներին մասնակցելով՝ չեմ կորցրել ազգային ինքնությունս:
Մեր ընտանիքում Մայրենիի անաղարտության պահպանմանը սրբորեն ենք մոտեցել. տանը միայն հայերեն ենք խոսել, նույնիսկ փոքր տարիքում: Երբ զարմուհուս հետ խաղալիս երբեմն թուրքերեն էինք խոսում, հայրս խիստ զայրանում էր և նախատում՝ ստիպելով միայն հայերենով հաղորդակցվել: Նույնկերպ մեր ուսուցչուհին էր վարվում. այդ ժամանակ արդեն մանրադրամ էինք գցում դասարանի գանձանակի մեջ:
Այս «կանխարգելիչ» միջոցները պարարտ հող նախապատրաստեցին՝ հիմնովին սովորելու հայերենը:
Հինգ տարեկան էի, երբ հայրս ցանկացավ ինձ ընդունել Սուրբ Երից Մանկանց եկեղեցու «Սայաթ-Նովա» դպրաց դաս երգչախումբ, սակայն հայերեն գրել-կարդալ չիմանալու պատճառով՝ չընդունեցին: Երգչախմբի կազմում ընդգրկվեցի միայն դպրոց գնալուց հետո:
Հայերենը սովորելուն շատ օգնեցին «Սայաթ-Նովա» և Սուրբ Վարդանանց եկեղեցու «Սուրբ Վարդանանց» դպրաց դաս եկեղեցական երգչախմբերում երգելու տարիները (շապիկ է նաև հագել-հեղ.): Երգերի բառերը, շարականներն ու Ավետարանը կարդալիս՝ ավելի էր հիմնավորվում և կատարելագործվում հայերենը: Այս ամենի համար երախտապարտ եմ հայրիկիս:
Հայաստանն առաջադեմ, զարգացած պետություն է դարձել
-Արդեն մեկ տարի է, որ «Հայաստան» համահայկան հիմնադրամի Գերմանիայի մասնաճյուղի վարչության անդամ եմ: Մինչ այդ՝ հիմնադրամում իբրև կամավոր եմ աշխատել՝ աջակցելով կազմակերպչական հարցերում:
Հայաստան առաջին անգամ եկել եմ 2000 թվականին՝ «Սայաթ-Նովա» երգչախմբի հետ կատարած ուխտագնացության առիթով:
Մեր այցը համընկավ Սուրբ Զատիկի՝ Հիսուս Քրիստոսի Հրաշափառ Հարության տոնի հետ: Կոտայքի մարզի Բջնի գյուղի Սուրբ Աստվածածին եկեղեցում երգեցինք զատկական պատարագը, նաև գյուղի դպրոցին հանձնեցինք մեր հավաքած գումարը ՝ անհրաժեշտ կարիքները հոգալու համար:
Շատ էինք տպավորվել այցելած տեսարժան, պատամամշակութային վայրերից. աննկարագրելի էր ուրախությունը Հայաստան գալու առիթով, մի խոսքով՝ մշտական կապ հաստատեցինք Հայաստանի հետ: Մեզ ընդունեց նաև Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց կաթողիկոսը:
2001 թվականին նորից Հայաստան եկանք՝ Համահայկական ամառային երկրորդ խաղերին մասնակցելու, որի ժամանակ Արտաշատ քաղաքում 5000 մետր վազեցի: Այդ անգամ նույնպես Հայաստանում հիշարժան օրեր եմ անցկացրել, ծանոթացել Սփյուռքի տարբեր համայնքներից եկած մարդկանց հետ: Ինն անգամ եմ եղել Հայրենիքում, սակայն, մինչ այդ, եղբորս միջոցով եմ Հայաստանի մասին տեղեկություն ստացել. նա 1996-2003 թվականներին ԵՊՀ–ում է սովորել:
Հայաստանն առաջադեմ, զարգացած պետություն է դարձել, հատկապես մեծ փոփոխություններ եմ նկատում մայրաքաղաք Երևանում՝ սկսած մարդկանց պահվածքից, քաղաքի տեսքից, մաքրությունից, ժամանցի վայրերից, ճանապարհների լուսավորությունից և այլն:
Չեմ ուզում՝ երեխաներս օտար միջավայրում մեծանան
-Անկեղծ ասած՝ հայրենադարձվելու մասին մտածում եմ: Չեմ ուզում՝ երեխաներս օտար միջավայրում մեծանան ու դաստիարակվեն:
Այս հարցի շուրջ լրջորեն մտածեցի հատկապես վերջին այցելության ընթացքում: Գնացել եմ ճարտարագիտական մի ընկերություն՝ հետաքրքրվելու աշխատանքային պայմանների և այլ մանրամասների մասին՝ հասկանալու, թե Հայաստանում իմ մասնագիտությամբ արդյոք հեշտ կլինի՞ աշխատելն ու ապրելը:
Այդ ընկերության տնօրենը մի քանի այլ ընկերություններ ինձ ուղղորդեց: Ես պետք է մանրամասնորեն ուսումնասիրեմ այդ առաջարկները, քննարկեմ ընտանիքիս հետ, որպեսզի հետագայում հստակեցնեմ անելիքս:
Եթե երբևէ վերադառնամ, ապագա կնոջս հետ եմ գալու, ով ապագա բուժքույր է, նրա համար նույնպես աշխատանք պետք է գտնենք:
«Արի տուն» ծրագրին մասնակցելով՝ Աննան առավել կարևորեց իր արմատները
– ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում մի անգամն էի եղել. այս անգամ եկա նախարար Հրանուշ Հակոբյանի հրավերով՝ մասնակցելու խորհրդակցությանը: Հասկացա, որ ՀՀ սփյուռքի նախարարությունը բոլոր ջանքերը գործադրում է՝ Հայաստան-Սփյուռք կապերն ամրապնդելու և հզորացնելու գործում:
Խորհրդակցության ժամանակ ծանոթացա նախարարության կողմից իրականացվող ծրագրերին. մինչ այդ գիտեի «Սփյուռք» ամառային դպրոց և «Արի տուն» ծրագրերի մասին: Ի դեպ, նշանածս` Աննա Օհանօղլուն, մի քանի տարի առաջ մասնակցել է «Արի տուն» ծրագրին:
Աննան, ծնվելով Գերմանիայում, գերմանական դպրոց է հաճախել՝ հեռու հայկական միջավայրից: Դպրոցական տարիներին թուրք դասընկերների հետ որոշակի խնդիրներ է ունեցել: Հնարավոր բախումներից խուսափելու համար՝ որոշել է գերմանական արմատներն ընդունել (հայրը պոլսեցի է, իսկ մայրը՝ գերմանուհի-հեղ.):
Աննայի հայրը, իմանալով «Արի տուն» ծրագրի մասին, մտադրվում է երկու աղջիկներին իրենց արմատները ճանաչելու, Հայաստանը լիարժեք բացահայտելու և Մայրենին սովորելու նպատակով նրանց ուղարկել Հայաստան:
Քույրերը ծրագրից շատ լավ տպավորություններ են ստացել, մինչև հիմա շարունակ հիշում են և պատմում այդ օրերի հետաքրքիր դրվագները:
«Արի տուն» ծրագրի մասնակցությունը նպաստեց, որպեսզի Աննան առավել կարևորի իր հայկական արմատները և սերտորեն կապվի Հայաստանին.այժմ նա կես կատակ-կես լուրջ ասում է, որ թող մի գերմանացի էլ պակաս լինի:
Նրա հոգում Հայրենիքին օգտակար լինելու զգացումն այնքա՜ն մեծ է, որ «Մուրացան» համալսարանական հիվանդանոցում քաղցկեղով հիվանդ երեխաների համար կամավորական ծրագրով աշխատել է: Սկզբում ծաղրածու էր աշխատում՝ զվարճացնելով երեխաներին և ծնողներին, հետո հիվանդանոցի տնօրենի թուլտվությամբ մասնակցել է վիրահատություններին՝ հետևելով դրանց ընթացքին՝ փորձառություն ձեռք բերելու համար:

Мечта молодого константинопольского армянина – видеть сплоченными Армению и Диаспору
Собеседник «Армяне сегодня» – константинопольский армянин, инженер, член правления Германского филиала Общеармянского фонда «Айастан» Айгун Касахян, ныне проживающий в Германии.
Детский сад и начальную школу Айгун посещал в константинопольской гимназии «Мераметчян», среднее образование получил в константинопольской гимназии венских мхитаристов, затем продолжил учебу во французской гимназии «Нотр Дам де Сион» Константинополя, университете «Эшерк», после чего учился в парижском «Пьер и Мари Кюри» и фрайбургском «Альберт-Людвигс» университетах.
Отец очень сердился, когда говорили на турецком
– Родился в Константинополе, сын армянской семьи, живущей в армянской среде.
До 24 лет жил в Константинополе, потом уехал во Францию и Германию для получения высшего образования, где и обосновался последние 8 лет. В Германии жил в четырех разных городах, сейчас живу в Штутгарте, работаю в инженерной компании, изготовляющей системы электронного торможения для поездов и грузовых машин.
Специальность инженера выбрал, следуя брату: он также пошел этим путем. С детства интересовался инженерией, любил и естественные науки.
Константинопольская армянская община, частицей которой был и я, всегда живет активной жизнью. Участвуя в организуемых общиной мероприятиях по сохранению армянства, не утерял национальной идентичности.
В нашей семье всегда с трепетом относились к чистоте родного языка, дома говорили только на армянском. Когда, играя с двоюродной сестрой, иногда говорили на турецком, отец страшно злился, заставляя говорить исключительно на армянском. Так же поступала и наша учительница – тогда мы уже бросали монетки в классную копилку.
Эти «профилактические» меры создали плодородную почву для основательного изучения армянского языка.
Мне было пять лет, когда отец решил отправить меня в хор «Саят-Нова» при церкви Сурб Ериц Манканц, однако меня не приняли – не умел читать и писать по-армянски. В состав хора поступил только после поступления в школу.
Выучить армянский язык мне очень помогли годы, когда пел в церковных хорах «Саят-Нова» и «Сурб Вардананц» (даже носил форму). Чтение текстов песен, шараканов и Евангелие помогло усовершенствовать владение армянским языком. За все это я признателен отцу.
Армения стала прогрессивным, развитым государством
– Уже год я являюсь членом правления Германского филиала Общеармянского фонда «Айастан». До того работал в фонде волонтером, помогая в организационных вопросах.
В Армении впервые побывал в 2000 году по поводу паломничества, организованного хором «Саят-Нова».
Наш приезд совпал со Святой Пасхой – праздником чудотворного воскрешения �?исуса Христа. В церкви Святой Богородицы села Бжни Котайкской области спели Пасхальную Литургию, передали на нужды сельской школы собранную сумму.
Мы были очень впечатлены достопримечательными, историко-культурными местами, где побывали, наша радость по поводу приезда в Армению была неописуема, одним словом, наладили постоянную связь с Арменией. Нас принял также Его Святейшество Католикос Всех армян Гарегин II.
В 2001 году вновь приехали в Армению – участвовали во II Летних Панармянских играх, во время которых в городе Арташат я преодолел дистанцию 5 тысяч метров. Дни, проведенные тогда в Армении, тоже были памятными, познакомился с участниками, приехавшими из разных общин Диаспоры.
Девять раз бывал на Родине, однако до того получал сведения об Армении от брата: в 1996-2003гг он учился в ЕГУ.
Армения стала прогрессивным, развитым государством, особенно большие перемены замечаю в столице Ереване – начиная с поведения людей, облика города, чистоты, мест досуга, освещенности улиц и т. д.
Не хочу, чтобы дети росли в чужой среде
– Честно говоря, подумываю о репатриации. Не хочу, чтобы дети мои росли и воспитывались в чужой среде.
Особенно серьезно задумался над этим во время последнего приезда. Зашел в одну инженерную компанию, поинтересовался условиями работы и т. д., чтобы понять, легко ли будет в Армении работать по моей специальности и жить. Директор компании направил в несколько других компаний. Я должен тщательно изучить все предложения, обсудить с семьей, чтобы затем уточнить свои действия.
Если когда-либо вернусь – то непременно с будущей женой – она будущая медсестра, для нее также нужно найти работу.
Участвуя в программе «Ари тун», Анна придала еще большую важность своим корням
– В Министерстве Диаспоры побывал один раз – на этот раз приехал по приглашению министра Грануш Акопян для участия в совещании. Понял, что Министерство Диаспоры прилагает все усилия для укрепления связей Армения-Диаспора.
Во время совещания познакомился с реализуемыми Министерством программами: до того знал о программах «Летняя школа «Спюрк» и «Ари тун». Кстати, невеста моя, Анна Оганоглу, несколько лет назад участвовала в программе «Ари тун».
Родившись в Германии, Анна посещала немецкую школу, была вдали от армянской среды. В школьные годы имела определенные проблемы с одноклассниками-турками. Чтобы избежать возможных конфликтов, решила принять немецкие корни (отец ее из Константинополя, мать – немка).
Отец Анны, узнав о программе «Ари тун», решил обеих своих дочерей отправить в Армению с целью признания своих корней, познания Армении и изучения родного языка.
Девочки получили от программы прекрасные впечатления, до сих пор вспоминают и рассказывают интересные эпизоды тех дней.
Участие в программе «Ари тун» способствовало тому, чтобы Анна придала еще большую важность своим корням и теснее привязалась к Армении. Сейчас она полушутя, полусерьезно говорит: пусть на одного немца будет меньше.
Стремление быть полезной Родине в ее душе настолько велико, что работала по волонтерской программе в детской университетской больнице «Мурацан», ухаживала за детьми, страдающими раком. Поначалу работала клоуном, развлекая детей и родителей, потом с разрешения дирекции больницы участвовала в операциях, следя за их ходом, чтобы приобрести опыт.