Պոլսահայ երիտասարդի երազանքը Հայաստանի և Սփյուռքի՝ համախմբված տեսնելն է
«Հայերն այսօր»-ի զրուցակիցը պոլսահայ ճարտարագետ, «Հայաստան» համահայկան հիմնադրամի Գերմանիայի մասնաճյուղի վարչության անդամ Այգուն Քասախյանն է, ով այժմ Գերմանիայում է բնակվում:
Այգունը մանկապարտեզ և նախակրթարան հաճախել է Պոլսի «Մերամեթջյան» վարժարանում, միջնակարգ կրթություն ստացել է Պոլսի Վիեննական Մխիթարյան վարժարանում, կրթությունը շարունակել է Պոլսի «Նոտր Դամ Դը Սիոն» ֆրանսիական վարժարանում, ապա «Ըշըկ» համալսարանում, որից հետո ուսանել է Փարիզի «Պիեռ և Մարի Կյուրի», ապա՝ Ֆրայբուրքի «Ալբերտ-Լյուդվիգս» համալսարաններում:
Երբ թուրքերեն էինք խոսում, հայրս խիստ զայրանում էր
-Ծնվել եմ Կ. Պոլսում. հայկական միջավայրում ապրող հայ ընտանիքի զավակ եմ:
Մինչև 24 տարեկան ապրել եմ Պոլսում, հետո արդեն բարձրագույն կրթություն ստանալու համար գնացել Ֆրանսիա և Գերմանիա, որտեղ էլ հաստատվել եմ վերջին ութ տարիներին: Գերմանիայում չորս տարբեր քաղաքներում եմ ապրել, այժմ ապրում եմ Շտուտգարտում, որտեղ գնացքների և բեռնատարների համար էլեկտրոնային արգելակման համակարգեր պատրաստող ինժեներական ընկերությունում եմ աշխատում:
Ճարտարագետի մասնագիտությունն ընտրեցի՝ եղբորս հետևելով. նա նույնպես այդ հետքերով է գնացել: Փոքրուց հետաքրքրվել եմ ճարտարագիտությամբ, սիրել եմ նաև բնական գիտությունները:
Պոլսի հայկական համայնքը միշտ ակտիվ կյանքով է ապրում, որի մի մասնիկն էլ ես եմ եղել: Համայնքում կազմակերպվող հայապահպան միջոցառումներին մասնակցելով՝ չեմ կորցրել ազգային ինքնությունս:
Մեր ընտանիքում Մայրենիի անաղարտության պահպանմանը սրբորեն ենք մոտեցել. տանը միայն հայերեն ենք խոսել, նույնիսկ փոքր տարիքում: Երբ զարմուհուս հետ խաղալիս երբեմն թուրքերեն էինք խոսում, հայրս խիստ զայրանում էր և նախատում՝ ստիպելով միայն հայերենով հաղորդակցվել: Նույնկերպ մեր ուսուցչուհին էր վարվում. այդ ժամանակ արդեն մանրադրամ էինք գցում դասարանի գանձանակի մեջ:
Այս «կանխարգելիչ» միջոցները պարարտ հող նախապատրաստեցին՝ հիմնովին սովորելու հայերենը:
Հինգ տարեկան էի, երբ հայրս ցանկացավ ինձ ընդունել Սուրբ Երից Մանկանց եկեղեցու «Սայաթ-Նովա» դպրաց դաս երգչախումբ, սակայն հայերեն գրել-կարդալ չիմանալու պատճառով՝ չընդունեցին: Երգչախմբի կազմում ընդգրկվեցի միայն դպրոց գնալուց հետո:
Հայերենը սովորելուն շատ օգնեցին «Սայաթ-Նովա» և Սուրբ Վարդանանց եկեղեցու «Սուրբ Վարդանանց» դպրաց դաս եկեղեցական երգչախմբերում երգելու տարիները (շապիկ է նաև հագել-հեղ.): Երգերի բառերը, շարականներն ու Ավետարանը կարդալիս՝ ավելի էր հիմնավորվում և կատարելագործվում հայերենը: Այս ամենի համար երախտապարտ եմ հայրիկիս:
Հայաստանն առաջադեմ, զարգացած պետություն է դարձել
-Արդեն մեկ տարի է, որ «Հայաստան» համահայկան հիմնադրամի Գերմանիայի մասնաճյուղի վարչության անդամ եմ: Մինչ այդ՝ հիմնադրամում իբրև կամավոր եմ աշխատել՝ աջակցելով կազմակերպչական հարցերում:
Հայաստան առաջին անգամ եկել եմ 2000 թվականին՝ «Սայաթ-Նովա» երգչախմբի հետ կատարած ուխտագնացության առիթով:
Մեր այցը համընկավ Սուրբ Զատիկի՝ Հիսուս Քրիստոսի Հրաշափառ Հարության տոնի հետ: Կոտայքի մարզի Բջնի գյուղի Սուրբ Աստվածածին եկեղեցում երգեցինք զատկական պատարագը, նաև գյուղի դպրոցին հանձնեցինք մեր հավաքած գումարը ՝ անհրաժեշտ կարիքները հոգալու համար:
Շատ էինք տպավորվել այցելած տեսարժան, պատամամշակութային վայրերից. աննկարագրելի էր ուրախությունը Հայաստան գալու առիթով, մի խոսքով՝ մշտական կապ հաստատեցինք Հայաստանի հետ: Մեզ ընդունեց նաև Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց կաթողիկոսը:
2001 թվականին նորից Հայաստան եկանք՝ Համահայկական ամառային երկրորդ խաղերին մասնակցելու, որի ժամանակ Արտաշատ քաղաքում 5000 մետր վազեցի: Այդ անգամ նույնպես Հայաստանում հիշարժան օրեր եմ անցկացրել, ծանոթացել Սփյուռքի տարբեր համայնքներից եկած մարդկանց հետ: Ինն անգամ եմ եղել Հայրենիքում, սակայն, մինչ այդ, եղբորս միջոցով եմ Հայաստանի մասին տեղեկություն ստացել. նա 1996-2003 թվականներին ԵՊՀ–ում է սովորել:
Հայաստանն առաջադեմ, զարգացած պետություն է դարձել, հատկապես մեծ փոփոխություններ եմ նկատում մայրաքաղաք Երևանում՝ սկսած մարդկանց պահվածքից, քաղաքի տեսքից, մաքրությունից, ժամանցի վայրերից, ճանապարհների լուսավորությունից և այլն:
Չեմ ուզում՝ երեխաներս օտար միջավայրում մեծանան
-Անկեղծ ասած՝ հայրենադարձվելու մասին մտածում եմ: Չեմ ուզում՝ երեխաներս օտար միջավայրում մեծանան ու դաստիարակվեն:
Այս հարցի շուրջ լրջորեն մտածեցի հատկապես վերջին այցելության ընթացքում: Գնացել եմ ճարտարագիտական մի ընկերություն՝ հետաքրքրվելու աշխատանքային պայմանների և այլ մանրամասների մասին՝ հասկանալու, թե Հայաստանում իմ մասնագիտությամբ արդյոք հեշտ կլինի՞ աշխատելն ու ապրելը:
Այդ ընկերության տնօրենը մի քանի այլ ընկերություններ ինձ ուղղորդեց: Ես պետք է մանրամասնորեն ուսումնասիրեմ այդ առաջարկները, քննարկեմ ընտանիքիս հետ, որպեսզի հետագայում հստակեցնեմ անելիքս:
Եթե երբևէ վերադառնամ, ապագա կնոջս հետ եմ գալու, ով ապագա բուժքույր է, նրա համար նույնպես աշխատանք պետք է գտնենք:
«Արի տուն» ծրագրին մասնակցելով՝ Աննան առավել կարևորեց իր արմատները
– ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում մի անգամն էի եղել. այս անգամ եկա նախարար Հրանուշ Հակոբյանի հրավերով՝ մասնակցելու խորհրդակցությանը: Հասկացա, որ ՀՀ սփյուռքի նախարարությունը բոլոր ջանքերը գործադրում է՝ Հայաստան-Սփյուռք կապերն ամրապնդելու և հզորացնելու գործում:
Խորհրդակցության ժամանակ ծանոթացա նախարարության կողմից իրականացվող ծրագրերին. մինչ այդ գիտեի «Սփյուռք» ամառային դպրոց և «Արի տուն» ծրագրերի մասին: Ի դեպ, նշանածս` Աննա Օհանօղլուն, մի քանի տարի առաջ մասնակցել է «Արի տուն» ծրագրին:
Աննան, ծնվելով Գերմանիայում, գերմանական դպրոց է հաճախել՝ հեռու հայկական միջավայրից: Դպրոցական տարիներին թուրք դասընկերների հետ որոշակի խնդիրներ է ունեցել: Հնարավոր բախումներից խուսափելու համար՝ որոշել է գերմանական արմատներն ընդունել (հայրը պոլսեցի է, իսկ մայրը՝ գերմանուհի-հեղ.):
Աննայի հայրը, իմանալով «Արի տուն» ծրագրի մասին, մտադրվում է երկու աղջիկներին իրենց արմատները ճանաչելու, Հայաստանը լիարժեք բացահայտելու և Մայրենին սովորելու նպատակով նրանց ուղարկել Հայաստան:
Քույրերը ծրագրից շատ լավ տպավորություններ են ստացել, մինչև հիմա շարունակ հիշում են և պատմում այդ օրերի հետաքրքիր դրվագները:
«Արի տուն» ծրագրի մասնակցությունը նպաստեց, որպեսզի Աննան առավել կարևորի իր հայկական արմատները և սերտորեն կապվի Հայաստանին.այժմ նա կես կատակ-կես լուրջ ասում է, որ թող մի գերմանացի էլ պակաս լինի:
Նրա հոգում Հայրենիքին օգտակար լինելու զգացումն այնքա՜ն մեծ է, որ «Մուրացան» համալսարանական հիվանդանոցում քաղցկեղով հիվանդ երեխաների համար կամավորական ծրագրով աշխատել է: Սկզբում ծաղրածու էր աշխատում՝ զվարճացնելով երեխաներին և ծնողներին, հետո հիվանդանոցի տնօրենի թուլտվությամբ մասնակցել է վիրահատություններին՝ հետևելով դրանց ընթացքին՝ փորձառություն ձեռք բերելու համար:

Young Istanbul-Armenian dreams of seeing Armenia and the Diaspora united as one
Hayern Aysor’s correspondent sat down for an interview with Istanbul-Armenian engineer, board member of the German affiliate of Hayastan All-Armenian Fund Aygoun Kasakhian, who currently lives in Germany.
Aygoun went to pre-school and kindergarten at the Merametjian School in Istanbul, received his secondary education at the Viennese Mekhitarist Seminary in Istanbul and continued his education at the Notre Dame de Sion French School in Istanbul and the Isik University, after which he studied at the Pierre and Marie Curie University in Paris and the Albert-Ludwigs University in Freiburk.
My father would get very mad whenever we spoke in Turkish
I was born in Istanbul. I am the son of an Armenian family and grew up in an Armenian environment.
I lived in Istanbul until I turned 24. Later, I traveled to France and Germany to receive higher education and settled in Germany where I have been living for the past eight years. I have lived in four different cities of Germany, but I currently live in Stuttgart where I work for an engineering company that makes electronic brake systems for trains and trucks.
I followed my brother’s footsteps and chose to become an engineer. My brother is also an engineer. I have been interested in engineering and have loved the natural sciences since childhood.
The Armenian community of Istanbul is always active, and I have been a part of that community. I have always participated in the events devoted to national preservation and have never lost my national identity.
Preserving the purity of the Armenian language has been sacred in our family. At home, we would only speak in Armenian. Even when I was young, my father would get very mad whenever my cousin and I would speak in Turkish and would scold us, forcing us to speak in Armenian. My teacher would do the same, but she would make us throw coins in the treasure box.
These “preventive” measures prepared ground for me to learn Armenian.
I was five years old when my father wanted me to join the Sayat-Nova Choir of the Holy Children’s Church, but I wasn’t accepted because I didn’t know how to read and write in Armenian. Only after going to school was I admitted.
What really helped me learn Armenian was singing in the Sayat-Nova Choir and the Saint Vardanants Choir of the St. Vardanants Church (he also wore a shirt-ed.). I would gain more fundamental knowledge of Armenian and improve my knowledge while reading the lyrics to the songs, the psalms and the Bible, and I owe it to my father for all this.
Armenia has become a progressive and developed country
It has already been a year since I became a board member of the German affiliate of Hayastan All-Armenian Fund. Until then, I was working as a volunteer for the Fund and would provide assistance in organizational activities.
The first time I visited Armenia was during a pilgrimage with the Sayat-Nova Choir in 2000.
Our visit coincided with Easter. We sang an Easter Liturgy at the St. Mary’s Church in the Bjni village of Kotayk Province and transmitted our donations to the village school so that it could take care of its needs.
We were very impressed with the historic and cultural sites we visited. Words can’t describe how happy I was to visit Armenia. Basically, we established a longstanding connection with Armenia. We were also received by His Holiness Karekin II, Catholicos of All Armenians.
In 2011, we revisited Armenia to participate in the Second Pan-Armenian Summer Games during which I ran 5,000 meters in the city of Artashat. I also spend unforgettable days and met people who had traveled from different Armenian communities of the Diaspora. I have visited Armenia nine times, but until then, I had received information about Armenia through my brother. He studied at Yerevan State University between 1996 and 2003.
Armenia has become a progressive and developed country. I especially notice changes in the capital of Yerevan, starting from the people’s conduct, the look of the city, the cleanness, the places of leisure, the lighting on streets and more.
I don’t want my children to grow up in a foreign environment
Frankly, I am considering repatriation. I don’t want my children to grow up and receive an education in a foreign environment.
I seriously considered this issue during my recent visit. I visited an engineering company to learn about the company’s job offers and other details and understand whether living and working with my profession in Armenia would be easy or not.
The director of this company referred me to other companies. I will examine the offers in detail and consider them with my family so that I can make a decision later.
If I ever do return, I will return with my future wife, who is a future nurse. We also need to find a job for her.
Anna attached more importance to her roots by participating in the “Ari Tun” Program
I had visited the RA Ministry of Diaspora only once. This time I came at the invitation of Minister Hranush Hakobyan to participate in a consultation. I realized that the RA Ministry of Diaspora makes every effort to strengthen and reinforce the relations between Armenia and the Diaspora.
During the consultation, I was introduced to the programs of the Ministry. Until then, I knew about the “Diaspora” Summer School Program and the “Ari Tun” Program. In fact, my fiancé, Anna Ohanoglu, participated in the “Ari Tun” Program a couple of years ago.
Anna was born in Germany and attended a German school, meaning she was cut off from the Armenian environment. During her years in school, she had some problems with her Turkish classmates. To avoid possible clashes, she decided to acknowledge her German roots (her father is from Constantinople, and her mother is German-ed.).
Learning about the “Ari Tun” Program, Anna’s father intended to send his two daughters to Armenia to learn about their roots, as well as fully discover Armenia and learn Armenian.
The sisters had great impressions of the Program and still remember and talk about the interesting days that they spent.
Participating in the “Ari Tun” Program helped Anna attach more importance to her Armenian roots and become closely linked to Armenia. Now she half-jokingly says it is fine if she is half-German.
She has such a high sense of being helpful to the Homeland that she has even worked as a volunteer for ill children at Muratsan University Hospital. In the beginning, she worked as a clown and entertained the children and their parents. Later, upon the permission of the Hospital’s director, she participated in surgeries to gain experience.