«Բեմում իմ հոգին է երգում, հայի հոգին». կանադահայ օպերային երգչուհին ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում
Հունիսի 12-ին կանադահայ աշխարհահռչակ օպերային երգչուհի, Նյու Յորքի«Մետրոպոլիտեն» օպերային թատրոնի մենակատար Իզաբել Բայրաքդարյանն այցելեց ՀՀ սփյուռքի նախարարություն:
Ընդունելով հյուրին՝ ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը բարձր գնահատեց երգչուհու ձեռքբերումներն ու ներդրումը համաշխարհային օպերային երգարվեստում: Նախարարը կարևորեց Իզաբելի՝ հայ ազգային ինքնությանն ու արմատներին հավատարիմ մնալուն, հայ հոգևոր, կոմիտասյան մեղեդիները աշխարհի հռչակավոր բեմերում հնչեցնելուն ուղղված ջանքերը:
«Դուք ծնվել եք Լիբանանում, տեղափոխվել Կանադա, կրթություն ստացել այնտեղ և աստվածատուր Ձեր ձայնով անմիջապես հիացրել կանադացի հանդիսատեսին: Արժանացել եք Դոմինգոյի վոկալիստների մրցույթի առաջին մրցանակին, Մեծ Բրիտանիայի թագուհու Ոսկե մեդալին, Ձեր ձայնասկավառակը Կանադայում ճանաչվել է լավագույնը, համագործակցում եք աշխարհի լավագույն ֆիլհարմոնիկ նվագախմբերի հետ և այս ամբողջ ճանապարհին պահպանել եք Ձեր հայկական ազգանունը՝ Բայրաքդարյան: Աշխարհում շատերը ձեզանով են ճանաչել հայ ժողովրդին, հայկական մշակույթը, իմացել Հայաստանի մասին: Ուրախ եմ, որ Ձեր զավակներին նույնպես դաստիարակում եք հայեցի», – ընդգծեց Սփյուռքի նախարարը:
Նախարարը նշեց, որ իր ամբողջ զբաղվածության հետ մեկտեղ երգչուհին սիրով է ընդունել Հայրենիքում հանդես գալու առաջարկությունները և Հայաստան կատարած այցելությունների ժամանակ հանդես է եկել Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի հետ:
«Այժմ նա կրկին Հայրենիքում է, Արամ Խաչատրյանի անվան 13-րդ միջազգային երաժշտական մրցույթի ժյուրիի կազմում: Ես սիրով նրան հրավիրեցի՝ մասնակցելու այս տարվա սեպտեմբերին կայանալիք Հայաստան-Սփյուռք 6-րդ համահայկական համաժողովի բացման հանդիսավոր արարողությանը», – նշեց նախարար Հրանուշ Հակոբյանը:
Սփյուռքում հայկական արվեստը տարածելու, այդ ոլորտում ստեղծագործական և կատարողական բարձր վարպետության և իր գործունեությամբ Հայաստան-Սփյուռք գործակցության զարգացման գործում ներդրում ունենալու համար նախարար Հրանուշ Հակոբյանը Իզաբել Բայրաքդարյանին պարգևատրեց ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Կոմիտաս» մեդալով:
Աշխարհահռչակ երգչուհին շնորհակալություն հայտնեց ջերմ ընդունելության համար և նշեց, որ պարգևն իր համար հաճելի անակնկալ է և պատիվ: «Սփյուռքի որ համայնքում էլ, որ եղել եմ եմ, անպայման այցելել եմ հայկական եկեղեցիներ և կատարել հայ հոգևոր երգեր: Իմ ինքնությունն ինձ համար շատ կարևոր է: Իրավացիորեն նշեց տիկին նախարարը՝ բեմական կյանքիս տարբեր ժամանակաշրջաններում դժվարությամբ են կարդացել և արտասանել ազգանունս, սակայն այդ փաստն ինձ չի խանգարել, և ես չեմ փոխել այն, – նշեց երգչուհին՝ հավելելով, – բեմում իմ հոգին է երգում, հայի հոգին»:
Այնուհետև երգչուհին պատասխանեց հանդիպման մասնակիցներին հուզող հարցերին և կատարեց Կոմիտասի օրորորոցայինը:

«На сцене поет моя душа – душа армянки»: канадская оперная певица-армянка в Министерстве Диаспоры РА
Всемирно известная канадская оперная певица, солистка Нью-Йоркского оперного театра «Метрополитен» �?забел Байракдарян 12 июня посетила Министерство Диаспоры РА.
Принимая гостью, министр Диаспоры РА Грануш Акопян высоко оценила достижения и вклад певицы в мировом оперном искусстве. Министр отметила важность усилий �?забел по сохранению верности армянской национальной идентичности и корням, озвучиванию армянских духовных, комитасовских мелодий на самых знаменитых сценах мира.
«Вы родились в Ливане, переехали в Канаду, там получили образование и своим божественным голосом сразу восхитили канадского зрителя. Вы удостоились Первой премии вокального конкурса Доминго, Золотой медали королевы Великобритании, Ваш диск признан лучшим в Канаде, сотрудничаете с лучшими филармоническими оркестрами мира, и на всем этом пути сохранили свою армянскую фамилию – Байракдарян. Многие в мире через Вас узнали армянский народ, армянскую культуру, узнали об Армении. Рада, что детям своим также даете армянское воспитание», – подчеркнула министр Диаспоры.
Министр отметила, что при всей своей занятости певица охотно приняла предложение выступить на Родине и во время посещения Армении выступает с Государственным филармоническим оркестром Армении.
«Ныне она вновь на Родине, в составе жюри 13-го международного музыкального конкурса имени Арама Хачатряна. Я пригласила ее участвовать в церемонии торжественного открытия предстоящего в сентябре этого года 6-го общеармянского форума «Армения-Диаспора», – отметила министр Грануш Акопян.
За распространение армянского искусства в Диаспоре, высокое творческое и исполнительское мастерство в этой сфере, вклад своей деятельностью в развитие взаимодействия Армения-Диаспора министр Грануш Акопян наградила �?забел Байракдарян медалью «Комитас» Министерства Диаспоры РА.
Всемирно известная певица поблагодарила за теплый прием и отметила, что награда – приятный сюрприз и высокая честь для нее. «В какой бы общине Диаспора я ни была, непременно посещала армянские церкви и исполняла духовные песнопения. Моя идентичность очень важна для меня. Верно отметила госпожа министр, что в разные периоды своей сценической жизни с трудом читали и произносили мою фамилию, однако факт этот не помешал мне, и я ее не меняла. На сцене поет моя душа – душа армянки», – отметила певица.