Տեղի ունեցավ Լեհաստանի հայ համայնքի 650 ամյակին նվիրված գիտաժողով
Հունիսի 9-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարության նախաձեռնությամբ տեղի ունեցավ «Լեհաստանի հայ համայնք. անցյալ և ներկա» խորագրով գիտաժողով,որը մեկնարկեց Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի արտաքին հարաբերությունների և արարողակարգի բաժնի տնօրեն Գերաշնորհ Տեր Նաթան արքեպիսկոպոս Հովհաննիսյանի օրհնության խոսքով:
Բացման խոսքով հանդես եկավ ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը: «Ողջունում եմ բոլորիդ այս պատմական իրադարձության կապակցությամբ այստեղ գտնվելու և այս գիտաժողովը կազմակերպելու առթիվ: Գաղտիք չէ, որ մեր նախնիները սկսած 11-րդ դարից՝ Անիի կործանումից, Կիլիկյան թագավարության անկումից մինչև Ցեղասպանություն, տարբեր պատճառներով և տարբեր հանգամանքներում բռնել են գաղթի ճամփան: Ամենահատկանշականն այն է, որ գաղթականների մի ստվար մաս, հաստատվելով Ղրիմում, ապա տեղափոխվելով Լվով, այդ տարածքներում թողել են հայկական մնայուն հետք, ստեղծել պատմամշակութային կոթողներ, հուշարձաններ: 1990-ականներին, երբ մարդկանց տեղաշարժերն աշխարհում դարձան սովորական երևույթ, Հայաստանից ևս տեղաշարժեր եղան դեպի Լեհաստան: Այսպիսով՝ այսօր մենք ունենք 50 հազարանոց լեհահայ համայնք, որը հիմա բավականին ինքնակազմակերպված, համախնբված է, ունի իր հոգևոր կենտրոնը, դպրոցները, համայնքի կենսունակությունը ապահովող այլ կառույցներ»,-նշեց Հրանուշ Հակոբյանը:
Նախարարն ընդգծեց նաև, որ այսօր հայ-լեհական հարաբերությունները առավել են սերտանում, զարգանում են գործարար կապերը, և այդ ամենում իրենց դերակատարությունն ունեն լեհահայ համայնքի ներկայացուցիչները ևս:
Սփյուռքի նախարարը շնորհակալություն հայտնեց զեկուցողներին թեման բազմակողմանիորեն ուսումնասիրելու համար: «Հայոց պատմությունը ստեղծվում է նաև Հայաստանից դուրս՝ աշխարհի այն 119 երկրներում, որտեղ մենք ունենք հայկական համայնքներ: Այդ համայնքների պատմությունը մեր պատմության մի մասն է, և ես կոչ եմ անում այստեղ ներկա գիտնականներին խորապես ուսումնասիրել մեր պատության այդ կարևոր հատվածը  ևս»,-նշեց Հրանուշ Հակոբյանը:
Գերաշնորհ Տեր Նաթան արքեպիսկոպոս Հովհաննիսյանը, խոսելով լեհահայ համայնքի անցյալի և ներկայի մասին, նկատեց, որ հայերը դարեր շարունակ ունեցել են կայուն համայնք և նկատելի ներկայություն այժմյան Ուկրաինայի և Լեհաստանի սահմաններում գտնվող հայտնի քաղաքներում: «Ուղիղ 650 տարի առաջ Կազիմիր 3-րդ թագավորը Լեհաստանի հայերին ներքին ինքնիշխանություն շնորհեց, սակայն պետք է հաշվի առնել, որ հայ համայնքն ու եկեղեցին գոյություն են ունեցել դրանից մեկ-մեկուկես դար առաջ»,-ասաց Գերաշնորհ Տեր Նաթան արքեպիսկոպոսը:
Այնուհետև զեկուցմամբ հանդես եկավ ԳԱԱ Գրականության ինստիտուտի տնօրեն, բ. գ. դ. Վարդան Դևրիկյանը: Ներկայացնելով 16-18-րդ դարերում լեհահայոց գրականությունը՝ Վարդան Դևրիկյանը շեշտադրեց այն հանգամանքը, որ լեհահայ համայնքը, կազմված լինելով Անիից, Կիլիկիայից և  Օսմանյան կայսրությունից եկած գաղթականների մի քանի սերնդից, ունեցել է բազմաշերտ լեզվական համակարգ, որն իր անդրադարձն է գտել նաև գրականության մեջ:   «Հայերենով ստեղծված գրականության կողքին գրվել են գրական երկեր լեհերենով և լատիներենով: Լեհահայերը հռչակված էին նաև իրենց տարգրությամբ»,-նշեց ԳԱԱ Գրականության ինստիտուտի տնօրենը:
Զեկուցումներով հանդես եկան նաև ԳԱԱ Գրականության ինստիտուտի փոխտնօրեն Հերիքնազ Որսկանյանը («Հայ միջնադարյան ազատագրական լեգենդի արտացոլումը լեհահայ միջավայրում 17-րդ դարում»), Հայկական ճարտարապետությունն ուսումնասիրող հիմնադրամի Արևելյան Եվրոպայի հայկական հուշարձանների ուսումնասիրման ծրագրի ղեկավար Սահակ Վարդանյանը («Հայկական եկեղեցիները պատմական Ռեչ Պոսպոլիտայի տարածքում»), ԳԱԱ Գրականության ինստիտուտի Հայ նոր գրականության բաժնի վարիչ Սիրանուշ Մարգարյանը («Հռիփսիմյանց նահատակության» թեման լեհահայոց բեմում»), ԵՊՀ պատմության ինստիտուտի գիտաշխատող Հովհաննես Ալեքսանյանը («Լեհաստանի և մերձբալթյան տարածաշրջանի հայ համայնքներն արդի փուլում»), Երևանի Մատենադարանի ավագ գիտաշխատող Փիրուզ Մնացականյանը («Լեհահայ գրչությունը Հայաստանի և արտերկրի հավաքածուներում»), ՀԱՊ Հայ գեղանկարի բաժնի ավագ գիտաշխատող  Քնարիկ Ավետիսյանը («Ստեփանոս Լեհացու կյանքն ու գործունեությունը»):

Состоялся научный симпозиум, посвященный 650-летию армянской общины Польши
По инициативе Министерства Диаспоры РА 9 июня состоялся научный симпозиум под девизом «Армянская община Польши: прошлое и настоящее», который начался благословением директора отдела внешних отношений и церемониала Первопрестольного Святого Эчмиадзина архиепископа Натана Ованнисяна.
Со вступительной речью выступила министр Диаспоры РА Грануш Акопян. «Приветствую всех вас, находящихся здесь по поводу этого исторического события и организации этого симпозиума. Не секрет, что наши предки начиная с XI века, гибели Ани, падения Киликийского царства – и вплоть до Геноцида по разным причинам и различным обстоятельствах вступали на путь скитаний. Самым примечательным является то, что значительная масса мигрантов, обосновавшись в Крыму, затем перебравшись во Львов, оставили на этих территориях неизгладимый армянский след, создали историко-культурные памятники. В 1990-х годах, когда миграция людей в мире стала обычным явлением, из Армении также имели место миграционные явления в Польшу. Таким образом, сегодня мы имеем 50-тысячную армянскую общину в Польше, которая ныне достаточно самоорганизована, сплоченна, имеет свои духовный центр, школы, иные структуры, обеспечивающие жизнеспособность общины», – отметила Грануш Акопян.
Министр также подчеркнула, что сегодня армяно-польские отношения крепнут, развиваются деловые связи, и во всем этом свою роль играют также представители армянской общины Польши.
Министр Диаспоры поблагодарила докладчиков за всестороннее изучение темы. «Армянская история создается и за пределами Армении, в тех 119 странах мира, где имеются армянские общины. �?х история – часть нашей истории, и я призываю присутствующих здесь ученых глубоко изучить также этот важный сегмент нашей истории», – отметила Грануш Акопян.
Архиепископ Натан Ованнисян, говоря о прошлом и настоящем армянской общины Польши, заметил, что армяне на протяжении веков имели стабильную общину и заметное присутствие в известных городах, ныне находящихся в границах Украины и Польши. «Ровно 650 лет назад король Казимир III даровал польским армянам внутреннюю автономию, однако следует учитывать, что армянская община и церковь существовали за 1-1,5 века до этого», – сказал он.
Затем с докладом выступил директор �?нститута литературы НАН РА Вардане Деврикян, акцентировавший тот факт, что армянская община Польши, будучи сформирована несколькими поколениями беженцев из Ани, Киликии и Османской империи, имела многослойную языковую систему, что нашли отражение и в литературе. «Наряду с литературой, созданной на армянском языке, были написаны литературные труды на польском и латинском», – отметил директор �?нститута литературы НАН.
С докладами выступили также заместитель директора �?нститута литературы НАН Эрикназ Ворсканян («Отражение армянской средневековой освободительной легенды в армянской среде Польши в XVII веке»), руководитель программы изучения армянских памятников восточной Европы Фонда изучения армянской архитектуры Саак Варданян («Армянские церкви на территории исторической Речи Посполитой»), заведующая отделом новой армянской литературы �?нститута литературы НАН Сирануш Маргарян («Тема «Мученичества Рипсимянц» на армянской сцене Польши»), научный сотрудник �?нститута истории ЕГУ Ованес Алексанян («Армянские общины Польши и Прибалтийского региона на современном этапе»), старший научный сотрудник Ереванского Матенадарана Пируз Мнацаканян («Армянская письменность Польши в собраниях Армении и зарубежных»), старший научный сотрудник отдела армянской живописи Национальной картинной галереи Армении Кнарик Аветисян («Жизнь и деятельность Степаноса Польского»).