ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի աշխատանքային այցը Բրազիլիա
«Հայերն այսօր»-ի տեղեկացմամբ՝ Հունիսի 2-ից 4-ը ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն աշխատանքային այցով եղել է Բրազիլիայում:
Նախարարը Սան Պաուլոյի ՀՀ պատվո հյուպատոսությունում հանդիպումներ է ունեցել հայկական եկեղեցիների հոգևոր այրերի, համայնքային կազմակերպությունների ղեկավարների, համայնքային գործիչների և գործարարների հետ: Հյուպատոսարանում կազմակերպված միջոցառման ժամանակ ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը Բրազիլիայում ՀՀ պատվո հյուպատոս Հիլդա-Տիրուհի Բուրմայանին պարգևատրել է Սփյուռքի նախարարության Ոսկե հուշամեդալով, իսկ Սան Պաուլոյում ճանաչված քաղաքական գործիչ Ալմինու Մոնտեյրու Ալվարես Ալֆոնսոյին հայ ժողովրդի հանդեպ ցուցաբերած բարեկամական վերաբերմունքի և շարունակական աջակցության համար ՝ Ոսկե մեդալով: Միջոցառմանը ներկա է եղել նաև Բրազիլիայում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Աշոտ Գալոյանը:
Այնուհետև ՀՀ սփյուռքի նախարարը Սան Պաուլոյի Հայ Առաքելական Սուրբ Գևորգ եկեղեցում մասնակցել է կիրակնօրյա պատարագի, այցելել է Հայ Կաթոլիկ Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցի և և «Արմենիա» ակումբ:
Սփյուռքի նախարարը ներկա է գտնվել Ներգաղթի 22-րդ փառատոնին, որին մասնակցել են Ռուսաստանի Դաշնությունը, Հունաստանը, Իսպանիան, Պորտուգալիան և այլ երկրներ: Փառատոնին ներկայացվել է նաև հայկական մշակույթը, խոհանոցն ու ավանդույթները:
Այնուհետև Հրանուշ Հակոբյանը «Հայաստան» հրապարակում ծաղկեպսակ է դրել Հայոց ցեղասպանության անմեղ զոհերի հուշարձանին:Սփյուռքի նախարարը եղել է նաև Օզասկոյի հայ համայնքում և մասնակցել Բրազիլիայում անցկացվող ամենամյա ավանդական փառատոնին, ապա այցելել է SAMA հայկական ակումբ և Հայ Ավետարանական Եղբայրաց եկեղեցի:
Հանդիպումների ընթացքում նախարարը ներկայացրել է ՀՀ սփյուռքի նախարարության գերակա ծրագրերի կատարման ընթացքը, կատարված աշխատանքները և կոչ է արել առավել սերտացնել Հայաստան-Սփյուռք գործակցությունը՝ ի շահ և ի նպաստ մեր Հայրենիքի: Նախարարը մասնավորապես շեշտել է բրազիլահայ երիտասարդների՝ Հայաստանի հետ սերտ կապեր հաստատելու կարևոր հանգամանքը՝ հույս հայտնելով, որ նրանք այսուհետ ավելի գործուն մասնակցություն կունենան նախարարության կողմից իրականացվող ծրագրերին: ՀՀ սփյուռքի նախարարը պատասխանել է նաև բրազիլահայերին հուզող մի շարք հարցերի:

Рабочий визит министра Диаспоры РА Грануш Акопян в Бразилию
Как сообщает «Армяне сегодня», министр Диаспоры РА Грануш Акопян 2-4 июня с рабочим визитом побывала в Бразилии.
В почетном консульстве РА в Сан Пауло состоялись встречи министра с духовными отцами армянских церквей, руководителями общинных организаций, общинными деятелями и предпринимателями. Во время организованного в консульстве мероприятия министр Диаспоры РА Грануш Акопян наградила почетного консула РА в Бразилии Хильду-Тируи Бурмаян Золотой памятной медалью Министерства Диаспоры, а известного в Сан Пауло политического деятеля Алмину Монтейру Алвареса Алфонсо за дружественное отношение к армянскому народу и постоянное содействие – Золотой медалью ведомства. На мероприятии присутствовал также Чрезвычайный и Полномочный посол РА в Бразилии Ашот Галоян.
Затем министр Диаспоры РА в Армянской Апостольской церкви Св. Геворг Сан Пауло приняла участие в воскресной Литургии, посетила Армянскую Католическую церковь Св. Григор Лусаворич, Армянскую Евангелистскую Церковь Ехбайрац и клуб «Армения».
Министр Диаспоры присутствовала на 22-м фестивале Миграции, в котором участвовали Российская Федерация, Греция, �?спания, Португалия и другие страны. На фестивале были также представлены армянская культура, кухня и традиции.
Затем Грануш Акопян на площади «Айастан» возложила венок к памятнику невинным жертвам Геноцида армян.
Министр Диаспоры побывала также в армянской общине Озаско и участвовала в ежегодном Бразильском традиционном фестивале, затем посетила армянский клуб «SAMA».
В ходе встреч министр представила ход выполнения приоритетных программ Министерства Диаспоры РА, выполненную работу и призвала еще более активизировать взаимодействие Армения-Диаспора в интересах нашей Родины. Министр, в частности, подчеркнула важное обстоятельство налаживания тесных контактов армянской молодежи Бразилии с Арменией, выразив надежду, что отныне она активнее будет участвовать в программах Министерства. Министр Диаспоры РА ответила также на ряд вопросов, волнующих соотечественников в Бразилии.