«Բարեկամությունը հաստատվում է միայն իրար ճանաչելով». Հրանուշ Հակոբյան
Մայիսի 23-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարի պաշտոնակատար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց «Լեհաստանի գործատուներ» կոնֆեդերացիայի նախագահ Անդրեյ Մալինովսկուն՝ տիկնոջ հետ, Լեհաստանի «Ջուլիայի սկյուռիկներ» բարեգործական հիմնադրամի ղեկավար Ջուլիետ Կևորկովային, Հայաստանի գործատուների հանրապետական միության նախագահ Գագիկ Մակարյանին:
ՀՀ սփյուռքի նախարարի պաշտոնակատարը ողջունեց հյուրերին, կարևորեց հայ-լեհական փոխադարձ այցելությունները, համագործակցությունը տարբեր ոլոտներում, նշեց որ հայ-լեհական հարաբերությունները դարերի պատմություն ունեն:  «Հպարտությամբ ենք արձանագրում, որ 650 տարի առաջ հայերը հաստատվելով Լեհաստանում, կարողացել են մեծ հետք թողնել Լեհաստանի պատմության և մշակույթի մեջ՝ հայ-լեհական բարեկամության, լեհ ժողովրդի ջերմ վերաբերմունքի շնորհիվ: Շնորհակալություն այն ամենի համար՝ ինչ արվում է հայկական համայնքի համար», -հավելեց տիկին Հակոբյանը:
ՀՀ սփյուռքի նախարարի պաշտոնակատարը ներկայացրեց Հայաստանի տնտեսության զարգացման հիմնական ուղղությունները և ոլորտները, կարևորեց բարձր տեխնոլոգիայի, գյուղատնտեսության, հանքարդյունաբերության, տուրիզմի զարգացումը: «Բարեկամությունը հաստատվում է միայն իրար ճանաչելով», – շեշտեց Հրանուշ Հակոբյանը:
Անդրեյ Մալինովսկին շնորհակալություն հայտնեց ջերմ ընդունելության համար, նշեց, որ մեր երկիր այցի նպատակը Հայաստանում տնտեսության զարգացման և գործատուների շահերի պաշտպանության ուղղությամբ տարվող աշխատանքներին ծանոթանալը, ինչպես նաև երկկողմ հնարավոր համագործակցության հետ կապված հարցեր քննարկելն է: Պարոն Մալինովսկին խոսեց «Լեհաստանի գործատուներ» կոնֆեդերացիայի գործունեության մասին, որը 1989թ. սկսած ներկայացնում է լեհական ձեռնարկությունների շահերը երկրի գրեթե բոլոր ոլորտներում: Կոնֆեդերացիան իր մեջ ներառում է մոտ 12.000 լեհական բիզնես ընկերություն, համագործակցում է սոցիալ-տնտեսական հարցերով զբաղվող միջազգային հաստատությունների հետ, ինչպիսիք են՝ Աշխատանքի միջազգային կազմակերպությունը, Եվրոպական սոցիալ-տնտեսական կոմիտեն, Տնտեսական համագործակցության և զարգացման կազմակերպության բիզնեսի և արդյունաբերության խորհրդտական կոմիտեն և այլն: Կառույցի նպատակն է աջացել Լեհաստանում գործատուների համար բարենպաստ պայմանների ստեղծմանը և բիզնես միջավայրի ձևավորմանը:

«Дружба утверждается только взаимным узнаванием»: Грануш Акопян
�?сполняющая обязанности министра Диаспоры РА Грануш Акопян 23 мая приняла председателя конфедерации «Работодатели Польши» Андрея Малиновски с супругой, руководителя Польского благотворительного фонда «Белочки Джулии» Джульет Кеворкову, председателя Республиканского союза работодателей Армении Гагика Макаряна.
Приветствовав гостей, исполняющая обязанности министра Диаспоры РА отметила важность армяно-польских взаимных посещений, сотрудничества в различных сферах, подчеркнув, что армяно-польские отношения насчитывают многовековую историю.
«Мы с гордостью констатируем, что 650 лет назад армяне обосновались в Польше, сумев оставить большой след в истории и культуре Польши благодаря армяно-польской дружбе, теплому отношению польского народа. Спасибо за все, что делается для армянской общины», – добавила госпожа Акопян.
�?сполняющая обязанности министра Диаспоры РА представила основные направления и сферы развития экономики Армении, отметив важность развития высоких технологий, сельского хозяйства, горнодобывающей промышленности, туризма.  «Дружба утверждается только взаимным узнаванием», – подчеркнула Грануш Акопян.
Андрей Малиновски выразил благодарность за теплый прием, отметив, что цель посещения нашей страны – знакомство с проводимой в Армении работой по развитию экономики и защите интересов работодателей, а также обсуждение вопросов, связанных с возможным двусторонним сотрудничеством. Господин Малиновски рассказал о деятельности конфедерации «Работодатели Польши», которая начиная с 1989 года представляет интересы польских предприятий почти во всех сферах страны. Конфедерация объединяет почти 12 тысяч польских бизнес-компаний, сотрудничает с международными учреждениями, занимающимися социально-экономическими вопросами – такими, как Международная организация труда, Европейский социально-экономический комитет, Консультационный комитет бизнеса и промышленности Организации экономического сотрудничества и развития и другие.  Цель структуры – содействовать обеспечению создания благоприятных условий для работодателей в Польше и формированию бизнес-среды.