ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց մի խումբ գործարարների
Մայիսի 16-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց Բելիգիայից, Կոնգոյից ու Վիետնամից Հայաստան ժամանած մի խումբ հայ և օտարազգի գործարարների, ովքեր մասնակցելու են Երևանում կայանալիք «Բիզնեսը բիզնեսին» (B2B) ձևաչափով միջոցառմանը:
Հանդիպմանը մասնակցում էին Հայ-բելգիական առևտրային պալատի նախագահ Վալերի Սաֆարյանը և փոխնախագահներ Ֆելիքս Փայտյանը և Յաննիկ Քալանթարյանը, Վիետնամում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ռաիսա Վարդանյանը, Կոնգոյում Բելգիայի առևտրային ներկայացուցիչ Ժերոմ Ռուն, Բելգիական «Salmex» ընկերության գլխավոր գործադիր տնօրեն Ալբերտ Կառազիվան, «SCS» ընկերության գլխավոր գործադիր տնօրեն Ժան Ռոբերտ Իսիֆուան և կոմերցիոն կառավարիչ, նաև Կոնգոյի հայ համայնքի ներկայացուցիչ Գարո Նանիկյանը, «Zenufa group» ընկերությունների գլխավոր գործադիր տնօրեն Վիշա Վիսանին, «Puratos Grand-Place Group» ընկերության տնօրեն և համասեփականատեր Գրիշա Սաֆարյանը, դիվանագետներ Վիետնամից և այլ հյուրեր:
Ջերմորեն ողջունելով հյուրերին՝ նախարար Հրանուշ Հակոբյանը կարևորեց նման գործարար շփումները և նշեց. «Հայաստանն այն կարևոր հարթակն է, որտեղ դուք կարող եք ներդրումներ կատարել և նոր գործ ստեղծել: Հայաստանը հնարավորությունների երկիր է, օգտվեք այդ հնարավորություններից: Մեր երկրում առկա է բարերար քաղաքական, իրավական, տնտեսական միջավայր՝ հաջող բիզնես սկսելու համար: Հայաստանը նպաստավոր դիրք է գրավում աշխարհում Doing business-ի տեսանկյունից: Մեր կառավարությունը՝ վարչապետ Կարեն Կարապետյանի գլխավորությամբ, ակտիվ գործունեություն է ծավալում, Հայաստանում օտարերկրյա ներդրումների ակտիվացման ուղղությամբ:
Ես տեղյակ եմ, որ դուք հետաքրքրված եք մի շարք ոլորտներով: Մեր նախարարության կայքում տեղադրված են անհրաժեշտ օրենսդրությունը և շուրջ 100 մշակված ծրագրեր, որոնք ուսումնասիրելով, դուք կարող եք ընտրություն կատարել: Թեև Հայաստանը փոքր շուկա է, բայց այն լայն կամուրջ է, որի երեք վեկտորները տանում են դեպի Եվրասիական տնտեսական միություն և Իրան, Վրաստան, այնտեղից էլ՝ Եվրոպա, այստեղ առկա է հրաշալի, գրագետ մասնագիտական ներուժ: Վստահ եմ, որ եթե դուք որոշեք ներդրում կատարել, կհաջողեք»:
Նախարարն անդրադարձավ հայոց ցեղասպանության հետևանքով ձևավորված հայկական Սփյուռքին և նշեց, որ ամբողջ աշխարհում հայերը հրաշալի ինտեգրվում են, դառնում բնակության երկրի օրինակելի քաղաքացիներ, կայացած անհատականություններ ու փայլուն մասնագետներ՝ մեծապես նպաստելով քաղաքակրթությունների զարգացմանը:
Ալբերտ Կառազիվան շնորհակալություն հայտնեց ջերմ ընդունելության համար և նշեց, որ իր ղեկավարած «Salmex» ընկերությունը ավելի քան 40 երկրում զբաղվում է կենսաչափական անձնագրերի տպագրությամբ և ցանկանում է գործունեություն ծավալել նաև Հայաստանում:
,«SCS» ընկերության գլխավոր գործադիր տնօրեն Ժան Ռոբերտ Իսիֆուան հայտնեց, որ նպատակ ունի Կոնգոյում հայկական արտադրանքների վաճառքով զբաղվող բիզնես ընկերություն հիմնադրել և ցանկանում է հանդիպել հայ արտադրողների ու արտահանողների հետ և քննարկել ալկոհոլային խմիչքներ, չորացված մրգեր, տեքստիլ արտադրանք, տեղեկատվական տեխնոլոգիաներ Կոնգո ներմուծելու հետ կապված հարցեր:
«Zenufa group» ընկերությունների գլխավոր գործադիր տնօրեն Վիշա Վիսանին հետաքրքրում էր հանքարդյունաբերության ոլորտը:
Բելգիահայ գործարար «Puratos Grand-Place Group» ընկերության տնօրեն և համասեփականատեր Գրիշա Սաֆարյանը, վերջերս շոկոլադի գործարան է հիմնել Վիետնամում և վստահ է, որ շուտով բելգիական շոկոլադի մեջ կմիձուլվեն նաև հայկական համերը, և այն կդառնա անգերազանցելի:

Министр Диаспоры РА Грануш Акопян приняла группу предпринимателей
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян 17 мая приняла группу предпринимателей – армян и иностранцев, прибывших в Армению из Бельгии, Конго и Вьетнама для участия в предстоящем в Ереване мероприятии в формате «Бизнес бизнесу» (B2B).
Во встрече участвовали президент армяно-бельгийской торговой палаты Валерий Сафарян и вице-президент Феликс Пайтян, Чрезвычайный и Полномочный посол РА во Вьетнаме Раиса Варданян, торговый представитель Бельгии в Конго Жером Ру, генеральный исполнительный директор бельгийской компании «Salmex» Альберт Каразива, генеральный исполнительный директор компании «SCS» Жан Роберт �?сифуа и коммерческий управляющий, представитель армянской общины Конго Гаро Наникян, генеральный исполнительный директор компаний «Zenufa group» Виша Висани, директор и совладелец компании «Puratos Grand-Place Group» Гриша Сафарян, дипломаты из Вьетнама и другие гости.
Тепло приветствовав гостей, министр Грануш Акопян отметила важность подобного делового общения, подчеркнув: «Армения – та важная площадка, где вы можете вкладывать инвестиции и создавать новое дело. Армения – страна возможностей, пользуйтесь этими возможностями. В нашей стране имеется благоприятная политическая, правовая, экономическая среда для начала успешного бизнеса. Армения занимает в мире благоприятные позиции с точки зрения Doing business. Наше правительство во главе с премьер-министром Кареном Карапетяном ведет активную деятельность в направлении активизации иностранных инвестиций в Армении.
Мне известно, что вы интересуетесь рядом отраслей. На сайте нашего Министерства размещено необходимое законодательство и около 100 разработанных проектов, изучив которые, вы можете сделать выбор. Хотя рынок Армении и мал, но это широкий мост, три вектора которых ведут в Евразийский экономический союз и �?ран, Грузия, а оттуда – в Европу, здесь имеется прекрасный, грамотный, профессиональный потенциал. Уверена, что если вы решите вложить инвестиции, непременно достигнете успеха».
Министр коснулась армянской Диаспоры, сформировавшейся вследствие Геноцида армян, отметив, что по всему миру армяне прекрасно интегрируются, становятся образцовыми гражданами стран проживания, состоявшимися личностями и блестящими специалистами, в большой мере способствуя развития цивилизаций.
Альберт Каразива выразил благодарность за теплый прием, отметив, что руководимая им компания «Salmex» в более 40 стран занимается печатанием биометрических данных и намерена развить деятельность также в Армении.
Генеральный исполнительный директор компании «SCS» Жан Роберт �?сифуа сообщил, что намерен основать в Конго бизнес-компанию, занимающуюся торговлей армянской продукцией и хочет встретиться с армянскими производителями и экспортерами, обсудить вопросы, связанные с поставками в Конго алкогольных напитков, сухофруктов, текстильной продукции, информационных технологий.
Генерального исполнительного директора компаний «Zenufa group» Виша Висани интересовала сфера горнодобывающей промышленности.
Бельгийский армянин, предприниматель, директор и совладелец компании «Puratos Grand-Place Group» Гриша Сафарян недавно основал шоколадную фабрику во Вьетнаме и уверен, что скоро к бельгийскому шоколаду примешаются также армянские ароматы и он станет непревзойденным.