Թեհրանի Հայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Սեպուհ արք. Սարգիսյանն այցելեց ՀՀ սփյուռքի նախարարություն
Մայիսի 12-ին Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոսության Թեհրանի Հայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Սեպուհ արք. Սարգիսյանն այցելեց ՀՀ սփյուռքի նախարարություն և հանդիպեց մտավորականների, նախարարության աշխատակազմի հետ:
Ողջունելով Թեհրանի Հայոց թեմի առաջնորդին՝ ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը նշեց, որ մեծ պատիվ և երջանկություն է հանդիպել Հայ Առաքելական եկեղեցու ամենակարկառուն ներկայացուցիչներից մեկի հետ: «Տեր Սեպուհ արք. Սարգիսյանը ծնվել է Սիրիայի Ճուխա հայաբնակ գյուղում,  կրթությունը շարունակել Լիբանանում, Անթիլիասում: Եղել է Իրաքի Բասրա քաղաքի հայ համայնքի հոգևոր հովիվը, Բերիո հայոց թեմի Առաջնորդական Փոխանորդը, ծավալել է միջեկեղեցական գործունեություն, նշանակվել կաթողիկոսական փոխանորդ Քուվեյթում և Պարսից Ծոցի երկրներում, այնուհետև՝ ընտրվել Թեհրանի Հայոց թեմի Պատգամավորական ժողովի առաջնորդ: Նա նաև խմբագրել է Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու կիրակնօրյա դպրոցների պաշտոնական ամսագիրը՝ «Նոր Դրազարկ»-ը»:
Նախարարը կարևորեց Սեպուհ Սրբազանի ներդրումը Իրանում հրատարակչական աշխատանքներում՝ ընդգծելով, որ  նրա անմիջական հովանավորությամբ լույս են տեսել ավելի քան 130 գրական և աստվածաբանական գրքեր:
«Ուր էլ գնացել եք, Ձեր հոգու ջերմությունն ու սերն եք փոխանցել մեր հայրենակիցներին, Ձեզ սիրել են և հարազատի նման ընդունել: Շնորհակալ ենք, որ Դուք կաք, որ այդքան վառ և հզոր եք պահում Իրանի հայ համայնքը: Դուք մեր մեծագույն բարեկամն ու ընկերն եք, մենք սիրում և սպասում ենք Ձեզ Հայրենիքում», – նշեց ՀՀ սփյուռքի նախարարը:
Բարձր գնահատելով Թեհրանի Հայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Սեպուհ արք. Սարգիսյանի՝ Հայաստան-Սփյուռք գործակցության զարգացման, Հայրենիքին և Սփյուռքին մատուցած ծառայությունների, Սփյուռքի համայնքների միջև և Հայրենիքի հետ կապերի ամրապնդման, հայապահպանության գործում նշանակալի ներդրումը, ինչպես նաև բարեգործական և հասարակական ակտիվ գործունեությունը՝ նախարար Հրանուշ Հակոբյանը վերջինիս պարգևատրեց  ՀՀ սփյուռքի նախարարության Ոսկե հուշամեդալով:
Գերաշնորհ Տեր Սեպուհ արք. Սարգիսյանը շնորհակալություն հայտնեց գնահատանքի համար և նշեց. «Սիրելի՛ տիկին Հակոբյան, ինձ համար հաճելի և հուզիչ է այս պահը: Ես մեր եկեղեցու և իմ ժողովրդի խոնարհ ծառան եմ: Երանի նրանց, ովքեր ծառայում են իրենց ազգին: Որ երկրում էլ եղել եմ, առաջինը հպարտությամբ նշել եմ, որ հայ եմ՝ Ցեղասպանություն տեսած և վերապրած ազգի զավակ: Փառք Աստծո, որ այսօր ունենք ազատ, անկախ Հայաստան և Արցախ: Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք եռամիասնությունը նույնպես այսօր իրականություն է: Մենք պետք է հավատանք, որ մի օր էլ ունենալու ենք ամբողջական Հայրենիք»:

Предстоятель армянской епархии Тегерана архиепископ Сепух Саркисян посетил Министерство Диаспоры РА
Предстоятель армянской епархии Тегерана Католикосата Великого Дома Киликийского архиепископ Сепух Саркисян 12 мая посетил Министерство Диаспоры РА и встретился с представителями интеллигенции, сотрудниками Министерства.
Приветствовав предстоятеля армянской епархии Тегерана министр Диаспоры РА Грануш Акопян отметила, что огромная честь и счастье – встретиться с одним из видных представителей Армянской Апостольской церкви. «Архиепископ Сепух Саркисян родился в армянонаселенном селе Чуха Сирии, продолжил образование в Ливане – Антилиасе. Был духовным пастырем армянской общины иракского города Басра, викарием Берийской армянской епархии, вел межцерковную деятельность, был назначен викарием в Кувейте и странах Персидского залива, затем избран лидером делегатского собрания армянской епархии Тегерана. Он также редактировал официальный журнал воскресных школ Армянской Апостольской церкви «Нор Дразарк».
Министр отметила важность вклада Сепуха Саркисяна в издательское дело �?рана, подчеркнув, что под его непосредственным патронатом издано более 130 художественных и богословских книг.
«Куда бы Вы ни направлялись, передавали нашим соотечественником теплоту своей души и любовь. Вас любили и принимали как родного. Спасибо, что Вы есть, за то, что сохраняете столь яркой и могучей армянскую общину �?рана. Вы наш самый большой друг. Мы любим Вас и ждем на Родине», – отметила министр Диаспоры РА.
Высоко оценив значительный вклад предстоятеля армянской епархии Тегерана архиепископа Сепуха Саркисяна в развитие взаимодействия Армения-Диаспора, заслуги перед Родиной и Диаспорой, укрепление связей между общинами Диаспоры и с Родиной, в деле сохранения армянства, а также активную благотворительную и общественную деятельность, министр Грануш Акопян наградила его Золотой памятной медалью Министерства Диаспоры РА.
Архиепископ Сепух Саркисян поблагодарил за оценку, сказав: «Дорогая госпожа Акопян. Мне приятен и волнующ этот миг. Я покорный слуга нашей церкви и нашего народа. Слава тем, кто служит своей нации. В какой бы стране ни был, прежде всего с гордостью отмечал, что я армянин, сын народа, видевшего и пережившего Геноцид. Слава Богу, что у нас есть сегодня свободная, независимая Армения и Арцах. Триединство Армения-Арцах-Диаспора сегодня также является реальностью. Мы должны верить, что однажды у нас будет целостная Родина».