«Հայկական պատմամշակութային արժեքները հարևան երկրներում և Մերձավոր Սփյուռքում» թեմայով քննարկում Սփյուռքի նախարարությունում
Մայիսի 4-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում տեղի ունեցավ «Հայկական պատմամշակութային արժեքները հարևան երկրներում և Մերձավոր Սփյուռքում» թեմայով քննարկումը, որի գլխավոր բանախոսն էր Հայկական ճարտարապետությունն ուսումնասիրող հիմնադրամի ղեկավար, հուշարձանագետ Սամվել Կարապետյանը:
Ողջունելով ներկաներին՝ ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը նշեց. «Սամվել Կարապետյան ազգանունը ներկայացնելու կարիք չկա, քանի որ անկախացումից մի քանի տարի անց նա սկսեց իր ակտիվ գործունեությունը, ինչի արդյունքում մենք ճանաչեցինք և իմացանք աշխարհի տարբեր երկրներում և հատկապես մեր տարածաշրջանում գոյություն ունեցող հայկական պատմամշակութային հին ու նոր արժեքների մասին: Փոքր տարիքից հետաքրքրվելով հայկական հուշարձանների ծագումնաբանությամբ և ներկա վիճակով՝ Սամվել Կարապետյանն իր հայրենանվեր ու հետևողական գործունեությամբ կարողացավ ստեղծել հանրագիտարանային նշանակության աշխատություններ»։
Նախարարը կոչ արեց դահլիճում ներկա սփյուռքահայերին՝ մտածել, թե ով ինչպես կարող է օգտակար դառնալ իր բնակության երկրում գտնվող հայկական հուշարձանների պահպանության գործին: «Մենք հավաքել և մեկ գրքում ամբողջացրել ենք ամբողջ աշխարհում գտնվող Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված հուշարձանները և խաչքարերը, սակայն հարկ է, որ անձնագրավորվեն բոլոր հուշակոթողներն ու եկեղեցիները», – նշեց Սփյուռքի նախարարը:
Այնուհետև Սամվել Կարապետյանը ներկայացրեց Հայկական ճարտարապետությունն ուսումնասիրող հիմնադրամի ստեղծման պատմությունը, իրականացրած աշխատանքները, դրանց արդյունքում տպագրված գրքերը։
Խոսելով «Ադրբեջանը քաղաքակրթությունից դուրս» եռալեզու գրքի մասին՝ բանախոսը ներկաների ուշադրությունը հրավիրեց աշխատության քաղաքական նշանակության ու կարևորության վրա, ուր տեղ գտած նյութերը վերաբերում են 4-20-րդ դարերի 120 հուշարձաններին:
Հուշարձանագետը նշեց, որ գրքի լուսանկարների մեծ մասը ինքն է նկարել, մի մասը տիեզերքից են արվել, իսկ որոշ լուսանկարներ էլ օտարազգիներն են փոխանցել իրենց կազմակերպությանը:
Սամվել Կարապետյանն ընդգծեց, որ օտարազգի ուսումնասիրողներին հետաքրքրում են Ադրբեջանի այսօրվա տարածքում գտնվող հայկական հուշարձանները: «Մի շոտլանդացի ուսումնասիրող 3 շաբաթվա վիզա ուներ, սակայն հնարավորություն չունեցավ աշխատել Նախիջևանում, քանի որ 3 օրից նրան հասկացրին, որ պետք է հեռանա: Հայկական հուշարձանները մեր անձնագրերն են, Ադրբեջանը վախենում է մեր անձնագրերից»,- նշեց Կարապետյանը:
Հուշարձանագետն անդրադարձավ նաև տարածաշրջանի մյուս երկրներում, Հնդկաստանում, Մերձավոր եւ Միջին Արևելքի երկրներում գտնվող հայկական հուշարձաններին:
Սամվել Կարապետյանը պատասխանեց ուսանողների, սփյուռքահայ մտավորականների հարցերին, որից հետո ներկաները դիտեցին հայկական հուշարձանների մասին պատմող հեղինակային ֆիլմը:

Обсуждение в Министерстве Диаспоры на тему «Армянские историко-культурные ценности в соседних странах и Ближней Диаспоре»
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2017/05/IMG_4441.jpg)
В Министерстве Диаспоры РА 4 мая состоялось обсуждение на тему «Армянские историко-культурные ценности в соседних странах и Ближней Диаспоре», главным докладчиком которого был руководитель фонда по изучению армянской архитектуры, специалист по памятникам Самвел Карапетян.
Приветствовав присутствующих, министр Диаспоры РА Грануш Акопян отметила: «Нет необходимости представлять Самвела Карапетяна, поскольку он начал свою активную деятельность спустя несколько лет после обретения независимости, в результате чего мы узнали о старых и новых армянских историко-культурных ценностях, имеющихся в разных странах мира и особенно в нашем регионе. С малых лет интересуясь происхождением и нынешним состоянием армянских памятников, Самвел Карапетян своей патриотической и последовательной деятельностью сумел создать труда энциклопедической значимости».
Министр призвала присутствующих в зале армян Диаспоры подумать о том, кто и чем может быть полезен в деле сохранения армянских памятников в стране их проживания. «Мы собрали в одной книге расположенные по всему миру памятники и хачкары, посвященные Геноциду армян», – отметила министр.
Затем Самвел Карапетян представил историю создания фонда изучения армянской архитектуры, проделанную работу, изданные в результате книги.
Говоря о трехязычной книге «Азербайджан вне цивилизации», он привлек внимание присутствующих к политической значимости и важности труда, собранные в котором материалы касаются 120 памятников IV-XX веков.
Специалист по памятникам отметил, что большая часть содержащихся в книге фотографий сделана им самим, часть заснята из космоса, другую их фонду предоставили иностранцы.
Самвел Карапетян подчеркнул, что иностранных исследователей интересуют армянские памятники, находящиеся на территории сегодняшнего Азербайджана. «Один шотландский исследователь имел 3-недельную визу, однако не получил возможности поработать в Нахиджеване, поскольку через 3 дня ему дали понять, что он должен уехать. Армянские памятники – наши паспорта, а Азербайджан наших паспортов боится», – отметил Карапетян.
Он коснулся также армянских памятников, находящихся в других странах региона – �?ндии, странах Ближнего и Среднего Востока.
Самвел Карапетян ответил на вопросы студентов, представителей армянской интеллигенции Диаспоры, после чего присутствующие просмотрели авторский фильм, рассказывающий об армянских памятниках.