«Եվրատեսիլ-2017»-ին Հայաստանը ներկայացնող Արծվիկ Հարությունյանը հյուրընկալվեց Սփյուռքի նախարարությունում
ՀՀ սփյուռքի նախարարն ընդունեց «Եվրատեսիլ-2017» երգի միջազգային հեղինակավոր մրցույթին Հայաստանը ներկայացնող  Արծվիկ Հարությունյանին:
Ողջունելով հյուրին՝ նախարարը շեշտեց, որ այս անգամ էլ «Եվրատեսիլ» միջազգային մրցույթի հայաստանյան ներկայացուցիչը Սփյուռքի մեր հայրենակիցն է: Նա մասնավորապես նշեց. «Որախ եմ, որ այս անգամ նորից սփյուռքահայ է ներկայացնելու Հայաստանը: Թեև Արծվիկը ծնվել է Հայաստանում, բայց Ռուսաստանում է անցկացրել գիտակացական կյանքը և այնտեղ է կայացել որպես երգչուհի, կարողացել է իր անունը թողնել Ռուսաստանի մշակութային կյանքում: Հատկանշական է նաև, որ Արծվիկը ներկայացնելու է Հայաստանը, ինչը խոսում է նրա հայրենասիրության, հայ մշակույթի հանդեպ նրա սիրո մասին: Ուզում եմ, որ նա իր ելույթով փայլի Եվրատեսիլի բեմում, որ հայությունը հպարտանա նրա հաղթանակով: Վստահ եմ, որ այդպես էլ կլինի»:
«Եվրատեսիլի» հայաստանյան պատվիրակության ղեկավար Գոհար Գասպարյանը շնորհակալություն հայտնեց համագործակցության համար ու հավելեց, որ կապը Սփյուռքի նախարարության հետ ավելի է սերտացել:
Արծվիկ Հարությունյանը հավելեց, որ իր երազանքն է լինել եվրոպական այս հեղինակավոր բեմում: Նա հավաստիացրեց, որ դա նաև մեծ պատասխանատվություն է, ու ամեն ինչ կանի Հայաստանի պատիվը բարձր պահելու համար:
Նշենք, որ «Եվրատեսիլ-2017» երգի միջազգային մրցույթը կանցկացվի մայիսի 9-ին, 11-ին և 13-ին Կիևում: Հայաստանի ներկայացուցիչը ելույթ կունենա մայիսի 9-ին՝ 1-ին կիսաեզրափակչի ընթացքում: Նույն կիսաեզրափակչում Հայաստանի հետ կմրցեն Մոնտենեգրոն, Ֆինլանդիան, Վրաստանը, Պորտուգալիան, Բելգիան, Շվեդիան, Ալբանիան, Ավստրալիան, Ադրբեջանը, Կիպրոսը, Սլովենիան, Մոլդովան, Չեխիան, Լատվիան, Իսլանդիան, Հունաստանը և Լեհաստանը: Երկրորդ կիսաեզրափակչում՝ մայիսի 11-ին, ելույթ կունենան Գերմանիան, Ֆրանսիան, Ուկրաինան, Մակեդոնիան, Մալթան, Նիդերլանդները, Սերբիան, Դանիան, Ռուսաստանը, Ռումինիան, Հունգարիան, Ավստրիան, Իռլանդիան, Շվեյցարիան, Էստոնիան, Իսրայելը, Բուլղարիան, Սան Մարինոն, Լիտվան, Խորվաթիան, Նորվեգիան, Բելառուսը: Ընդհանուր առմամբ, «Եվրատեսիլ-2017»-ին կմասնակցի 43 պետություն:
Մրցույթն այս տարի կանցկացվի «Տոնենք բազմազանությունը» խորագրի ներքո, որը հիմնված է նախորդ տարվա «Միավորվենք» գաղափարախոսության վրա: Կարգախոսը կոչ է եվրոպական, ինչպես նաև այլ երկրներին՝ միավորվելու և տոնելու սեփական ընդհանրություններն ու յուրօրինակ տարբերությունները, ինչպես նաև` վայելելու հիանալի երաժշտություն:

Представляющая Армению на «Евровидение-2017» Арцвик Арутюнян побывала в Министерстве Диаспоры
Министр Диаспоры РА приняла представляющая Армению на престижном международном конкурсе песни «Евровидение-2017» Арцвик Арутюнян.
Приветствовав гостью, министр отметила, что и на этот раз представителем Армении на международном конкурсе песни «Евровидение-2017» – наша соотечественница из Диаспоры. Она, в частности, сказала: «Рада, что на этот раз Армению вновь будет представлять армянка из Диаспоры. Хотя Арцвик и родилась в Армении, но всю сознательную жизнь провела в России и там состоялась, как певица, сумела оставить свое имя в культурно жизни России. Примечательно также, что Арцвик будет представлять Армению, что свидетельствует о ее патриотизме, любви к армянской культуре. Хочу, чтобы своим выступлением она блистала на сцене «Евровидения», чтобы армянство гордилось ее победой. Уверена, что так оно и будет».
Руководитель армянской делегации на «Евровидении» Гоар Гаспарян выразила благодарность за сотрудничество, добавив, что связь с Министерством Диаспоры еще более окрепла.
Арцвик Арутюнян добавила, что ее мечта – быть на этой престижной европейской сцене. Она заверила, что это большая ответственность и сделает все, чтобы высоко держать честь Армении.
Отметим, что международный конкурс песни «Евровидение» будет проходить 9, 11 и 13 мая в Киеве. Представитель Армении выступит 9 мая, в первом полуфинале. В тот же день с Арменией будут соперничать Монтенегро, Финляндия, Грузия, Португалия, Бельгия, Швеция, Албания, Австралия, Кипр, Словения, Молдова, Чехия, Латвия, �?сландия, Греция и Польша. Во втором полуфинале, 11 мая, выступят Германия, Франция, Украина, Македония, Мальта, Нидерланды, Сербия, Дания, Россия, Румыния, Венгрия, Австрия, �?рландия, Швейцария, Эстония, �?зраиль, Болгария, Сан Марино, Литва, Хорватия, Норвегия, Беларусь.  Всего в «Евровидении-2017» примут участие 43 государства.
Конкурс проводится в этом году под девизом «Празднуем разнообразие», основанном на прошлогодней идеологии «Объединимся». Девиз – призыв к европейским и другим странам объединиться и праздновать собственные общности и своеобразные различия, а также наслаждаться прекрасной музыкой.