«Եվրատեսիլ-2017»-ին Հայաստանը ներկայացնող Արծվիկ Հարությունյանը հյուրընկալվեց Սփյուռքի նախարարությունում
ՀՀ սփյուռքի նախարարն ընդունեց «Եվրատեսիլ-2017» երգի միջազգային հեղինակավոր մրցույթին Հայաստանը ներկայացնող  Արծվիկ Հարությունյանին:
Ողջունելով հյուրին՝ նախարարը շեշտեց, որ այս անգամ էլ «Եվրատեսիլ» միջազգային մրցույթի հայաստանյան ներկայացուցիչը Սփյուռքի մեր հայրենակիցն է: Նա մասնավորապես նշեց. «Որախ եմ, որ այս անգամ նորից սփյուռքահայ է ներկայացնելու Հայաստանը: Թեև Արծվիկը ծնվել է Հայաստանում, բայց Ռուսաստանում է անցկացրել գիտակացական կյանքը և այնտեղ է կայացել որպես երգչուհի, կարողացել է իր անունը թողնել Ռուսաստանի մշակութային կյանքում: Հատկանշական է նաև, որ Արծվիկը ներկայացնելու է Հայաստանը, ինչը խոսում է նրա հայրենասիրության, հայ մշակույթի հանդեպ նրա սիրո մասին: Ուզում եմ, որ նա իր ելույթով փայլի Եվրատեսիլի բեմում, որ հայությունը հպարտանա նրա հաղթանակով: Վստահ եմ, որ այդպես էլ կլինի»:
«Եվրատեսիլի» հայաստանյան պատվիրակության ղեկավար Գոհար Գասպարյանը շնորհակալություն հայտնեց համագործակցության համար ու հավելեց, որ կապը Սփյուռքի նախարարության հետ ավելի է սերտացել:
Արծվիկ Հարությունյանը հավելեց, որ իր երազանքն է լինել եվրոպական այս հեղինակավոր բեմում: Նա հավաստիացրեց, որ դա նաև մեծ պատասխանատվություն է, ու ամեն ինչ կանի Հայաստանի պատիվը բարձր պահելու համար:
Նշենք, որ «Եվրատեսիլ-2017» երգի միջազգային մրցույթը կանցկացվի մայիսի 9-ին, 11-ին և 13-ին Կիևում: Հայաստանի ներկայացուցիչը ելույթ կունենա մայիսի 9-ին՝ 1-ին կիսաեզրափակչի ընթացքում: Նույն կիսաեզրափակչում Հայաստանի հետ կմրցեն Մոնտենեգրոն, Ֆինլանդիան, Վրաստանը, Պորտուգալիան, Բելգիան, Շվեդիան, Ալբանիան, Ավստրալիան, Ադրբեջանը, Կիպրոսը, Սլովենիան, Մոլդովան, Չեխիան, Լատվիան, Իսլանդիան, Հունաստանը և Լեհաստանը: Երկրորդ կիսաեզրափակչում՝ մայիսի 11-ին, ելույթ կունենան Գերմանիան, Ֆրանսիան, Ուկրաինան, Մակեդոնիան, Մալթան, Նիդերլանդները, Սերբիան, Դանիան, Ռուսաստանը, Ռումինիան, Հունգարիան, Ավստրիան, Իռլանդիան, Շվեյցարիան, Էստոնիան, Իսրայելը, Բուլղարիան, Սան Մարինոն, Լիտվան, Խորվաթիան, Նորվեգիան, Բելառուսը: Ընդհանուր առմամբ, «Եվրատեսիլ-2017»-ին կմասնակցի 43 պետություն:
Մրցույթն այս տարի կանցկացվի «Տոնենք բազմազանությունը» խորագրի ներքո, որը հիմնված է նախորդ տարվա «Միավորվենք» գաղափարախոսության վրա: Կարգախոսը կոչ է եվրոպական, ինչպես նաև այլ երկրներին՝ միավորվելու և տոնելու սեփական ընդհանրություններն ու յուրօրինակ տարբերությունները, ինչպես նաև` վայելելու հիանալի երաժշտություն:

RA Ministry of Diaspora hosts Armenia’s representative at Eurovision Song Contest 2017 Artsvik Harutyunyan
Minister of Diaspora of the Republic of Armenia Hranush Hakobyan received Artsvik Harutyunyan, who will be representing Armenia at Eurovision Song Contest 2017.
Greeting the guest, the Minister stressed the fact that a compatriot from the Armenian Diaspora would be representing Armenia at the international song contest once again and particularly stated the following: “I am glad that a Diaspora Armenian will be representing Armenia once again. Artsvik was born in Armenia, but spent most of her life in Russia where she grew as a singer and managed to become a famous cultural figure in Russia. It should also be noted that Artsvik will be representing Armenia, and this says a lot about her patriotism and love for Armenian culture. I want her to shine at Eurovision so that all Armenians take pride in her victory, and I am certain that they will.”
Head of the Armenian Delegation to Eurovision Song Contest Gohar Gasparyan expressed gratitude for the cooperation and added that the relations between the Delegation and the Ministry of Diaspora had become stronger.
Artsvik Harutyunyan added that it had been her dream to perform at Eurovision Song Contest. She assured that it was a great responsibility and that she would do everything possible to keep the honor of Armenia high.
Let us mention that Kiev will be hosting Eurovision Song Contest 2017 on 9 May, 11 May and 13 May. Armenia’s representative will perform during the first semi-final on 9 May. Among the other representatives in the first semi-final will be the representatives of Montenegro, Finland, Georgia, Portugal, Belgium, Sweden, Albania, Australia, Azerbaijan, Cyprus, Slovenia, Moldova, the Czech Republic, Latvia, Iceland, Greece and Poland. The second semi-final (11 May) will feature performances by the representatives of Germany, France, Ukraine, Macedonia, Malta, the Netherlands, Serbia, Denmark, Russia, Romania, Hungary, Austria, Ireland, Switzerland, Estonia, Israel, Bulgaria, San Marino, Lithuania, Croatia, Norway and Belarus. Overall, there are 43 countries participating in Eurovision Song Contest 2017.
The slogan for Eurovision Song Contest 2017 is “Celebrate Diversity”, which builds on last year’s slogan “Come Together”. The slogan “Celebrate Diversity” is a call to European and other countries to come together and celebrate the similarities and unique differences and enjoy wonderful music.