Արցախցի մանկավարժները տպավորված են Բեյրութ կատարած այցելությունից
«Հայերն այսօր»-ն իր ընթերցողներին արդեն տեղեկացրել էր, որ ՀՀ սփյուռքի նախարարության նախաձեռնած «Դու ի՞նչ ես անում Արցախի համար» համահայկական շարժմանը միացել է նաև Բեյրութի «Սուրբ Խաչ-Հարպոյան» վարժարանը՝ գործնական մասնակցություն բերելով ծրագրին: Վարժարանը որոշել էր Մարտակերտի Վարդան Մինասյանի անվան թիվ 2 հիմնական դպրոցն ընդունել իբրև քույր վարժարան և Բեյրութ հրավիրել այդ վարժարանի հարկի տակ գործող, հատուկ կարիքներ ունեցող աշակերտների հետ զբաղվող 3 մասնագետների՝ դիտարկության շաբաթ  անցնելու Ս. Խաչ-Հարպոյան վարժարանի ուսումնական հատուկ կարիքների բաժանմունքում, փորձառություններ փոխանակելու և վերարժևորման հատուկ դասընթացներին հետևելու:
Ապրիլի 4-ին վերոնշյալ դպրոցի տնօրեն Մելսիդա Քարդումյանը, ուսուցչուհիներ Լուսինե Սաիյանն ու Ռուզաննա Ավետիսյանը Բեյրութ մեկնեցին՝ «Սուրբ Խաչ-Հարպոյան» վարժարանում մասնակցելու ներառական կրթության դասընթացին: Մինչև մեկնելը ուսուցչակազմին ընդունել է ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը՝ բարի ճանապարհ մաղթելով և հորդորելով ամուր կապվել Սփյուռքի գործընկերների հետ, նրանց փոխանցած գիտելիքները, փորձը ներդնել Հայաստանում և Արցախում:
Հայաստան վերադառնալուց հետո նույնպես ՀՀ սփյուռքի նախարարը ընդունել է տնօրենին և ուսուցչուհիներին, որից հետո նրանք «Հայերն այսօր»-ի հետ զրույցում կիսվել են աշխատանքային այցելության մանրամասներով:
«Վառ տպավորություններով ենք վերադարձել, Լիբանանում հայրենասիրության մի մեծ դարբնոց տեսանք: Հիացած ենք համայնքի համախմբվածությունից, մեր հայրենակիցների՝ ազգօգուտ հզոր աշխատանքներ կատարելուց, որ կարողանում են օտար ափերում շուրջբոլորը հայկական միջավայր ստեղծել: Համերաշխ մթնոլորտում բոլորը մեկ գաղափարի են ծառայում՝ պահպանել հայի ինքնությունն ու ազգային դիմագիծը»,-ասաց Մելսիդա Քարդումյանը՝ հավելելով, որ աշխատանքային հագեցած օրեր են ունեցել, հանդիպել են համայնքային ներկայացուցիչներին, այցելել են ավանդական երեք կուսակցությունների գրասենյակներ, հայկական թերթերի խմբագրություններ, հարցազրույցներ են տվել «Ռադիո Վան», «Ռադիո Սևան» ռադիոկայաններին:
Ուսուցչուհիները ներառական կրթության վերաբերյալ դասընթացը արդյունավետ ու օգտակար են համարում. անընդհատ բազմակողմանի քննարկումների, գործնական սեմինարների են մասնակցել, այս առնչությամբ նաև գիտաժողով է կազմակերպվել: Նրանք այն կարծիքին են, որ ձեռքբերված գիտելիքները, մասնագիտական հմտություններն ու իրենց տրամադրած կարևոր նյութերը հետագայում ներառական կրթության աշխատանքները լիարժեքորեն կատարելու համար ամուր հիմք կհանդիսանան:

Teachers of Artsakh impressed with visit to Beirut
Hayern Aysor had already informed its readers that the Holy Cross Harboyan High School of Beirut had also joined the “What are YOU doing for Artsakh?” pan-Armenian movement launched by the RA Ministry of Diaspora through active participation. The School had decided to accept Vardan Minasyan Primary School #2 of Martakert as a sister school and invite three specialists of the School dealing with children with special needs and hold training courses at the Department for Special Educational Needs of the Holy Cross Harboyan High School, exchange experiences and follow the special reevaluation courses.
On 4 April, the director of Vardan Minasyan Primary School #2 Melsida Kardumyan, teachers Lusine Saiyan and Ruzanna Avetisyan left for Beirut to participate in the inclusive education course at Holy Cross Harboyan High School. Before their departure, the director and teachers were received by RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan, who wished them a safe trip and urged them to maintain strong ties with their Diaspora Armenian colleagues and use the knowledge and experience in Armenia and Artsakh.
Upon their return to Armenia, the Minister met the director and teachers again, after which they provided details about the visit in an interview with Hayern Aysor.
“We returned with great impressions. We saw a large ��?smithy’ of patriots in Lebanon. We are charmed by the unity of the Armenian community and the great pro-national efforts of our compatriots who manage to create an Armenian environment abroad. They all serve for one idea, and that is to preserve the Armenian identity and the image of the nation,” Melsida Kardumyan said, adding that they were very busy, met with representatives of the community, visited the offices of the three Armenian traditional political parties, the editorial offices of Armenian newspapers and gave interviews to Radio Van and Radio Sevan.
The director and teachers consider the inclusive education course helpful and effective. They participated in multilateral discussions and practical seminars, and there was even a conference devoted to inclusive education. The director and teachers believe the knowledge that they gained, the professional skills that they acquired and the important materials that they were given will serve as a strong foundation for full implementation of the activities that are part of inclusive education.