ԱՄՆ-ի ամենաքննարկվող հայերից մեկը և տնական գարեջրագործության հայրը
Չարլի Փափազյանը գիտի գրեթե ամեն ինչ տնային պայմաններում գարեջրի պատրաստման մասին: Ամբողջ աշխարհում սիրված խմիչքի ամերիկյան գիտակն այս գործին նվիրել է իր ամբողջ կյանքը:
«Հայերն այսօր»-ը, հղում կատարելով rusarminfo.ru կայք-էջին, հայտնում է, որ Չարլի Փափազյանը, ում հաճախ անվանում են ամերիկյան գարեջրագործության հեղափոխական, ծնվել է 1949 թվականին Նյու-Ջերսիում՝ հայկական ընտանիքում: Գարեջրագործի նախնիները ԱՄՆ են տեղափոխվել Արևմտյան Հայաստանից:
Չարլին կրթություն է ստացել Վիրջինիա նահանգի համալսարանում՝ ատոմային էներգիայի ինժեներ մասնագիտությամբ, սակայն առօրյա կյանքում զբաղվում է գարեջրագործությամբ՝ դառնալով տնային գարեջրագործության շարժման հիմնադիր:
1979 թվականին՝ Դենվերում, Փափազյանը հիմնադրել է տնական գարեջրագործության ասոցիացիան, երբ մեկ տարի առաջ ԱՄՆ նախագահ Ջիմմի Քարտերը տնական գարեջուր արտադրողների համար շուկա մուտք գործելու մասին օրենք էր ստորագրել: Իսկ նրա «Տնական գարեջրագործության լիակատար հաճույքը» գիրք, որը հրատարակվել է 1984 թվականին, ամբողջովին փոխեց ամերիկացիների վերաբերմունքը  տնայնագործ գարեջրի նկատմամբ:
Ասում են, որ հենց այդ հեղինակային աշխատանքն է ոգևորել Ամերիկայի տնական գարեջրի սիրահարներին  կարգավորել արդյունաբերությունը  և դուրս գալ կոմերցիոն շուկա:
Փափազյանի ջանքերով 1980-1990-ական թվականներին տնայնագործ գարեջրի արտադրությունը դարձավ ԱՄՆ–ի փոքր բիզնեսի կարևորագույն ճյուղերից  մեկը:
2005 թվականին Փափազյանի ասոցիացիան իր մեջ ներառեց Ամերիկյան գարեջրագործական կազմակերպությունը՝ դառնալով խոշորագուն կառույցներից մեկն աշխարհում, որը մինչ օրս առաջ է տանում ամերիկացի տնայնագործ գարեջուր արտադրողների շահերը:
Ամերիկահայը հանդիսանում է Տնական գարեջրագործության ինստիտուտի և Ամերիկյան գարեջրի մեծ փառատոնի (GABF) հիմնադիրը, որը 30 տարիների ընթացքում ավանդաբար անցկացվում է Կոլորադո նահանգի Դենվեր քաղաքում:
Այսօր ԱՄՆ-ում և աշխարհի տարբեր երկրներում մեծ հաջողություն ունի Չարլի Փափազյանի հայկական կայսերական տնայնագործ գարեջրի բաղադրատոմսը: Գարեջրի բաղադրիչներ են հանդիսանում սաթի մզվածքը (էքստրակտ), սև մատուտակը, տապակած գարին, հոտավետ գայլուկը և այլն:
Չարլի Փափազյանին է պատկանում  նաև ամերիկացիների կողմից հաճախ օգտագործվող հետևյալ արտահայտությունը ` «Մի՛ մտահոգվիր, թուլացի՛ր ու տնակա՛ն գարեջուր խմիր»։

Один из самых обсуждаемых армян Америки и отец домашнего пивоварения
Чарли Папазян знает почти все о приготовлении пива в домашних условиях. Американский знаток любимого во всем мире напитка посвятил этому делу всю свою жизнь.
«Армяне сегодня» со ссылкой на сайт rusarminfo.ru, сообщает, что Чарли Папазян, которого часто называют революционером американского пивоварения, родился в 1949 году  в Нью Джерси, в армянской семье. Его предки переехали в США из Западной Армении.
Чарли получил образование в университете штата Вирджиния по специальности инженера атомной энергетики, однако в обыденной жизни занимается пивоварением, став основателем движения домашнего пивоварения.
В 1979 году Папазян основал в Денвере Ассоциацию домашнего пивоварения, тогда как годом раньше президент США Джимми Картер подписал Закон о выходе на рынок производителей домашнего пива. А его книга «Абсолютное удовольствие домашнего пивоварения», изданная в 1984 году, полностью изменила отношение американцев к домашнему пиву.
Говорят, именно этот авторский труд вдохновил любителей домашнего пива Америки на урегулирование производства и выйти на коммерческий рынок.
Усилиями Папазяна в 1980-1990 годах производство домашнего пива стало одной из важнейших отраслей малого бизнеса США.
В 2005 году ассоциация Папазяна вобрала в себя Американскую пивоваренную организацию, став одной из крупнейших структур в мире, которая до сего дня продвигает интересы американских производителей домашнего пива.
Американский армянин является основателем �?нститута домашнего пивоварения и Большого американского пивного фестиваля (GABF), на протяжении 30 лет традиционно проводящегося в городе Денвер штата Колорадо.
Сегодня в США и разных странах мира большим успехом пользуется папазяновский рецепт Армянского императорского домашнего пива. Компонентами пива являются экстракт янтаря, черная ромашка, жареный ячмень, ароматный  хмель и т. д.
Чарли Папазяну принадлежит также авторство выражения, часто используемого американцами: «Не беспокойся, расслабься и пей домашнее пиво».