ՀՀ սփյուռքի, մշակույթի և առողջապահության նախարարները ստորագրեցին համատեղ հրամաններ
Մարտի 23-ին Սփյուռքի նախարարությունում ՀՀ սփյուռքի, ՀՀ մշակույթի և ՀՀ առողջապահության նախարարները ստորագրեցին համատեղ հրամաններ:
«Հայերն այսօր»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը և ՀՀ առողջապահության նախարար Լևոն Ալթունյանը ստորագրեցին համատեղ հրաման՝ Հայաստան-Սփյուռք գործակցության, առողջապահության բնագավառում Սփյուռքի հետ համակողմանի կապերի զարգացման, Սփյուռքում հայապահպանության օժանդակման, Հայաստանում և Սփյուռքում միջոցառումները համատեղ ու արդյունավետ իրականացնելու վերաբերյալ:
ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը և ՀՀ մշակույթի նախարար Արմեն Ամիրյանը ստորագրեցին համատեղ հրաման՝ Հայաստան-Սփյուռք գործակցության, մշակութային համագործակցության զարգացման, սփյուռքում հայկական մշակույթի տարածման և հայակական արժեքների քարոզման, հայապահպանության օժանդակման և հայրենասիրության սերմանման, ինչպես նաև Հայաստանում և Սփյուռքում մշակութային ոլորտում միջոցառումները համատեղ ու արդյունավետ իրականացնելու վերաբերյալ:
Ծրագրով նախատեսված միջոցառումների կատարումը համակարգելու նպատակով գործելու են համակարգող հանձնաժողովներ:
Ողջունելով ներկաներին՝ ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը նշեց. «Հայաստանի Վարչապետ Կարեն Կարապետյանը բազմիցս նշել է, որ Սփյուռքի անմիջական մասնակցությամբ Հայաստանը հնարավորություն կունենա արագ արդյունքներ արձանագրելու առանցքային ոլորտներում և տարածաշրջանում ունենալու տնտեսական, առողջապահական, կրթական, մշակութային առաջատար համակարգեր: Այսպիսի համատեղ հրամանների ստորագրումով մենք պիտի փորձենք գտնել նոր կառուցակարգեր և ճանապարհներ Հայաստան-Սփյուռք գործակցության զարգացման, Սփյուռքի ներուժը Հայաստանում օգտագործելու և Սփյուռքում հայապահպանությունն իրականացնելու ուղղությամբ»:
Սփյուռքի նախարարը շնորհակալություն հայտնեց Մշակույթի և Առողջապահության նախարարներին՝ համագործակցելու պատրաստակամության համար:
Մշակույթի նախարար Արմեն Ամիրյանը ևս շնորհակալություն հայտնեց նախարար Հրանուշ Հակոբյանին նման նախաձեռնության համար՝ նշելով. «Այս հրամանները ենթադրում են հստակ գործողությունների ծրագրեր, և մի քանի ամիս անց մենք արդեն կխոսենք արդյունքների մասին»:
Առողջապահության նախարար Լևոն Ալթունյանը կարևորեց Հայաստանի անկախության տարիներին Սփյուռքի հայ մասնագետների, բժիշկների դերը՝ Հայաստանի առողջապահական համակարգի զարգացման գործում: «Մենք պետք է անենք հնարավոր ամեն բան՝ հայ բժիշկների և բուժակների համար նորանոր աշխատատեղեր ստեղծելու համար», – հավելեց նա:

Министры Диаспоры, культуры и здравоохранения РА подписали совместные приказы
В Министерстве Диаспоры 23 марта министры Диаспоры, культуры и здравоохранения РА подписали совместные приказы.
Как передает «Армяне сегодня», министр Диаспоры РА Грануш Акопян и министр здравоохранения РА Левон Алтунян подписали совместный приказ относительно взаимодействия Армения-Диаспора, развития всесторонних связей с Диаспорой в сфере здравоохранения, содействия сохранению армянства в Диаспоре и совместном и эффективном проведении мероприятий в Диаспоре.
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян и министр культуры РА Армен Амирян подписали совместный приказ относительно развития взаимодействия Армения-Диаспора, развитии культурного сотрудничества, распространения в Диаспоре армянской культуры и пропаганды армянских ценностей, содействия сохранению армянства и привития патриотизма, а также  совместном и эффективном проведении мероприятий в Диаспоре и в Армении.
С целью координации мероприятий, предусмотренных программой, будут функционировать координационные комиссии.
Приветствовав присутствующих, министр Диаспоры РА Грануш Акопян подчеркнула: «Премьер-министр Армении Карен Карапетян неоднократно отмечал, что при непосредственном участии Диаспоры Армения получит возможность быстро констатировать результаты в основополагающих отраслях и иметь ведущие в регионе экономические, медицинские, образовательные, культурные системы. Подписанием подобных совместных приказов мы должны попытаться найти новые структуры и пути развития взаимодействия Армения-Диаспора, задействования в Армении потенциала Диаспоры и реализации в Диаспоре сохранения армянства».
Министр Диаспоры выразила благодарность министрам культуры и здравоохранения за готовность к сотрудничеству.
Министр культуры Армен Амирян также выразил благодарность министру Грануш Акопян за подобную инициативу, отметив: «Эти приказы предполагают четкие программы действий, и спустя несколько месяцев мы сможем уже говорить о результатах».
Министр здравоохранения Левон Алтунян отметил важность роли специалистов-врачей армян из Диаспоры за годы независимости Армении в деле развития системы здравоохранения Армении. «Мы должны сделать все возможное, чтобы создать для армянских врачей и санитаров новые рабочие места», – добавил он.