ՄԱԿ-ի արդյունաբերական զարգացման կազմակերպության պատվիրակությունն այցելեց Սփյուռքի նախարարություն
Մարտի 15-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց ՄԱԿ-ի արդյունաբերական զարգացման կազմակերպության պատվիրակությանը, որի կազմում էին Հայաստանում սիրիահայ փախստականների ձեռնարկատիրական գործունեությանն ուղղված ծրագրի ղեկավար Մոնիկա Կարկոն ու միջազգային փորձագետ Սոմայա Մոլլը:
Ողջունելով հյուրերին՝ նախարար Հրանուշ Հակոբյանը կարևորեց սիրիահայերի հիմնախնդիրների լուծման ուղղությամբ կազմակերպության նախաձեռնությունները, սիրիահայերի ինտեգրմանն ու ձեռնարկատիրական գործունեության խթանմանն ուղղված ծրագրերը: Նա մասնավորապես նշեց. «Այսօր ամենակարևոր խնդիրը, որ պետք է լուծենք սիրիահայերի համար, աշխատանքի տեղավորման խնդիրն է: Շնորհակալ եմ, որ դուք այդ խնդրի շուրջ համախմբում եք բոլոր երկրների կառույցներին ու կազմակերպություններին, հրավիրում եք նրանց ուշադրությունը: Ուրախ եմ, որ կա հստակ մոտեցում տնտեսական խնդիրների լուծման ուղղությամբ: Պետք է գտնենք կառույցներ ու կազմակերպություններ, որոնք պատրաստ են աջակցություն ցուցաբերել այդ խնդիրների լուծմանը, հիմնադրամ ստեղծել, որին կմասնակցի նաև Սփյուռքը: Սիրիահայերը Հայաստան են բերել նոր բիզնես մշակույթ: Նրանք հարյուրից ավելի բիզնես ծրագրեր են ներկայացրել, որոնք պետք է կյանքի կոչել»:
Նախարարը ներկայացրեց սիրիահայերի հետ տարվող աշխատանքի առանձնահատկությունները, փորձը և արդյունքները, անդրադարձավ նաև սիրիահայերի ինտեգրացիայի, զբաղվածության, մասնագիտական վերապատրաստման և բնակարանային խնդիրներին:
Մոնիկա Կարկոն շնորհակալություն հայտնեց ջերմ ընդունելության համար: Նա մանրամասն ներկայացրեց Հայաստանում սիրիահայ փախստականների ձեռնարկատիրական գործունեությանն ուղղված ծրագրային առաջարկը, պատրաստակամություն հայտնեց սերտորեն համագործակցել նախարարության, «Սիրիահայերի հիմնախնդիրները համակարգող կենտրոն» հասարակական կազմակերպության հետ:

UNIDO delegates visit the RA Ministry of Diaspora
On March 15, RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan received the delegation of the United Nations Industrial Development Organization, including Director of the Program for the Entrepreneurial Activities of Syrian-Armenian Refugees in Armenia Monica Carco and international expert Somaya Moll.
Greeting the guests, Minister Hranush Hakobyan attached importance to the initiatives of the UNIDO aimed at solving Syrian-Armenians’ issues and the programs targeted at the integration of Syrian-Armenians and the promotion of entrepreneurial activity. “Currently, the major problem of the Syrian-Armenians that we need to solve is employment. I thank you for consolidating the organizations and institutions of all countries around that issue and drawing their attention to the issue. I am pleased with the fact that there is a special approach to the solutions to economic issues. We need to find organizations and institutions that are ready to show support to the solutions to those problems and establish a foundation that the Armenian Diaspora will also be engaged in. Syrian-Armenians have introduced a new culture of doing business in Armenia. They have presented over 100 business plans that need to be implemented,” the Minister particularly stated.
The Minister presented the peculiarities of the activities with Syrian-Armenians, the experience and results and touched upon Syrian-Armenians’ integration, as well as problems with housing, employment and professional training.
Monica Carco expressed gratitude for the cordial reception, provided details about the project proposal for the entrepreneurial activities of Syrian-Armenian refugees in Armenia and expressed willingness to work closely with the Ministry and the Center for Coordination of Syrian-Armenians’ Issues NGO.