Սփյուռքի նախարարության ուշադրության կենտրոնում ինչպես Սիրիայում ապրող, այնպես էլ Հայաստան տեղափոխված սիրիահայերն են
Դեկտեմբերի 27-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը տարվա ամփոփիչ մամուլի ասուլիսի ժամանակ ներկայացնելով 2016թ. ընթացքում ՀՀ սփյուռքի նախարարության կատարած աշխատանքները՝ առանձնացրեց նաև սիրիահայերի հետ տարվող ծրագրերը:
Սփյուռքի նախարարն անդրադարձավ Սիրիայից Հայաստան տեղափոխված սիրիահայերին օգնություն  տրամադրելու խնդրին՝ ասելով, որ տարվա ընթացքում շարունակվել են կեցության, կրթության, աշխատանքի, մշակութային, իրավական, տնտեսական, ինտեգրման և այլ հիմնահարցերի լուծմանն ուղղված աշխատանքների իրականացումը:
ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը տեղեկացրեց, որ սիրիահայերի օժանդակումը կազմակերպվում է երկու ճանապարհով՝ Սիրիայում ապրող և Հայաստան տեղափոխված սիրիահայերին օգնելով: Սիրիահայերի հիմնախնդիրները փորձում են լուծել սփյուռքյան համահայկական, եկեղեցական  և միջազգային  կառույցների ու կազմակերպությունների հետ համագործակցությամբ, որոնք մեծ աջակցություն են ցուցաբերում հատկապես Սիրիայում ապրող մեր հայրենակիցներին:
«Տարվա ընթացքում սիրիահայերի խնդիրները կարգավարելու նպատակով կառավարության տարբեր որոշումներ են ընդունվել: Միայն 245 միլիոն դրամ է հատկացրել նրանց ավտոմեքենաների ժամանակավոր մաքսազերծման հարցը կարգավորելու համար: 18.000 սիրիահայ Հայաստանի քաղաքացի է դարձել, իսկ 1800 մարդ Հայաստանում արդեն կացության կարգավիճակ ունի:
2016-2017թթ. ուստարում սիրիահայ 436 ուսանողների ուսման վարձավճարների 70%-ը վճարվել է  ՀՀ կառավարության, ՀԲԸՄ-ի, «Գալուստ Կյուլպենկյան» հիմնարկության ֆինանսական աջակցությամբ, իսկ ծայրահեղ կարիքավոր սիրիահայ 25 ուսանողների ուսման վարձավճարների մնացած 30 տոկոսը փոխհատուցել է Հայ օգնության ֆոնդը»,-ասաց Հրանուշ Հակոբյանը և հավելեց, որ կազմակերպվել է շուրջ 200 սիրիահայ երեխաների ամառային հանգիստը տարբեր ճամբարներում, որոնց աջակցել են «Սեյվ դը Չիլդրեն Ինթերնեշնլ» միջազգային կազմակերպության հայաստանյան ներկայացուցչությունը և Հայ օգնության ֆոնդը:
Նախարարն իր խոսքում շեշտեց նաև, որ սիրիահայերն իրենց ուրույն ձեռագիրն ու նոր մշակույթ են բերել Հայրենիք. փոքր և միջին բիզնեսում նրանց հաջողությունը տեսանելի է ոսկերչության, ասեղնագործության, սննդարդյունաբերության, սպասարկման ոլորտում:
Անցնող տարվա ընթացքում Նախարարությունը կազմակերպել է նաև «Սիրիահայ մշակույթի շունչը Երևանում» ավանդական դարձած բարեգործական 6 ցուցահանդես-տոնավաճառ:

В центре внимания Министерства Диаспоры находятся как проживающие в Сирии армяне, так и переехавшие в Армению
Представляя на состоявшейся 27 декабря пресс-конференции, посвященной итогам года, работу, проделанную в течение 2016 года, министр Диаспоры РА Грануш Акопян, особо выделила также работу, проделанную с сирийскими армянами.
Министр коснулась вопроса предоставления помощи сирийским армянам, переехавшим в Армению, сказав, что в течение года продолжалась работа, направленная на решение проблем жилья, образования, трудоустройства, культурных, правовых, экономических, интеграционных и других вопросов.
Грануш Акопян сообщила, что содействие сирийским армянам организуется по двум направлениям: помощь армянам, проживающим в Сирии, и переехавшим в Армению. Проблемы сирийских армян пытаются решать при содействии общеармянских, церковных, международных структур и организаций Диаспоры, которые оказывают особенно большое содействие соотечественникам, проживающим в Сирии.
«В течение года с целью урегулирования проблем сирийских армян правительство приняло различные решения. Только на урегулирование вопроса временной растаможки их автомобилей было выделено 245 млн драмов. 18 тысяч сирийских армян стали гражданами Республики Армения, еще 1800 человек имеют в Армении вид на жительство.
В 2016-2017 учебном году 70 процентов платы за обучение 436 студентов из числа сирийских армян было выплачено при финансовом содействии правительства РА, ВАБС, учреждения «Галуст Гюльбенкян», а оставшиеся 30 процентов платы за обучение 25 крайне нуждающихся студентов из числа сирийских армян компенсировал Фонд армянской помощи, сказала Грануш Акопян, добавив, что был организован летний отдых в различных лагерях около 200 детей сирийских армян, чему содействовали представительство в Армении международной организации «Сейв де Чилдрен �?нтернейешнл» и Фонд армянской помощи.
Министр отметила также, что сирийские армяне привнесли на Родину свой почерк и новую культуру: их успехи в малом и среднем бизнесе зримы в сферах ювелирного дела, рукоделия, пищевой промышленности и обслуживания.
В течение завершающегося года Министерство организовало также 6 ставших уже традиционными благотворительных выставок-ярмарок «Дыхание армянской культуры Сирии в Ереване».