Միջոցառում «Արմատ» Դպրոցում
Հարավային Ռուսատանի Հայոց թեմի «Վարդանյան» կրթամշակութային կենտրոնում գործում են բազմաթիվ մշակութային խմբակներ և «Արմատ» լրացուցիչ կրթության հայկական դպրոցը։ Արդեն երկու տարի է, ինչ այստեղ տեղակայվել և հաջողությամբ զարգանում են հայ ժողովրդական պարի «Նարեկ» համույթը, Քրիստինա Խալաթովայի էստրադային-ջազային երգի ստուդիան, «Հայք» մեդիապորտալը, «Վախթանգով» թատերական ստուդիան, «Կոմիտաս» մանկական երգչախումբը։ Կենտրոնի ընդհանուր այցելուների թիվը տատանվում է 400-ի շուրջ։
Ինչպես «Հայերն այսօր»-ին հայտնում է Երազիկ Հարությունյանը, աշխատանքային առօրյան ավելի հետաքիրքիր և բազմաշերտ է դառնում, երբ երբեմն-երբեմն ընդմիջվում է տոնական տրամադրությամբ։ «Վարդանյան» կենտրոնի ուսուցիչները և կազմակերպիչները ողջ ուսումնական տարվա ընթացքում աշխատում են ինքնամոռաց նվիրումով, աշակերտներին հաղորդում այնպիսի կարևոր գիտելիքներ և հմտություններ, որոնք ոչ մի այլ կրթօջախում նրանք չեն ստանա։ Եվ այն օրը, երբ նրանց՝ սովորաբար դասասենյակներում և աշխատասենյակներում պարփակված աշխատանքը բարձրանում է բեմ, ներկայացվում ծնողների և դպրոցի բարեկամների դատին, նրանք աշակերտներից ավելի շատ են հուզվում և շփոթվում, լցվում պատասխանատվության և ինքնարտահայտման հնարավորությունների բերկրանքի խառը զգացմունքներով։
Տարբեր քաջալերիչ անվանակարգերով հանրագումարային միջոցառումը անցավ հուզաթաթավ, ջերմ և պարտավորեցնող մթնոլորտում։ Յոթ հետաքրքիր անվանակարգերում պարգևատրվեցին 10 լավագույնները, որոնք ստացան «Արմատ» դպրոցի պատվոգրեր և հատուկ պատկերանշանով շոկոլադներ։ Առանձնացան ամենանվիրված ընտանիքն ու ծնողը, ամենապարտաճանաչ աշակերտն ու ուսանողը, ամենաշնորհալի ռեժիսորն ու ուսուցիչը…
Կենտրոնի բարեկամների և օգնականների շարքերը այնքան ստվար էին, որ նրանց պարգևատրության ընթացքում բեմը վերածվել էր իսկական շքերթի։ Եվ այս ամենը ընդմիջվում էր դպրոցի ստեղծագործական դասարանների պատրաստած հրաշալի գեղարվեստական համարներով։ Հանդիսատեսը հիացած էր և «Չարի վերջը» ու «Արվեստն ասելիք ունի» բեմականացումներով և «Քրիստինա Խալաթովա» ստուդիայի ու «Կոմիտաս» երգչախմբի շնորհալի երգերով և «Նարեկ» համույթի պարերով ու «Մեծ Մհեր» դասարանի ասմունքով և թե՝ հիանալի հեղինակային տեսանյութերով, որոնք մեկընդմեջ սփռվում էին էկրանից։
Տոնը կայացել էր, բոլոր պարգևատրվածները և չպարգևատրվածները շնորհավորում էին միմյանց, բոլոր աշակերտներն ու ծնողները երջանիկ էին՝ նոր հաջողությունների սպասումով։

Мероприятие в школе «Армат»
В образовательно-культурном центре «Варданян» армянской епархии Юга России функционирует множество кружков и армянская школа дополнительного образования «Армат». Уже два года, как здесь расположились и успешно развиваются ансамбль армянского народного танца «Нарек», студия эстрадно-джазового пения Кристины Халатовой, медиапортал «Айк», театральная студия «Вахтангов», детский хор «Комитас». Общая численность постоянных посетителейц центра колеблется около 400 человек.
Как сообщила редакции «Армяне сегодня» Еразик Арутюнян, рабочие будни становятся более интересными и разнообразными, когда время от времени прерываются праздничным настроением. На протяжении всего учебного года педагоги и организаторы центра «Варданян» работают с замозабвенной преданностью, прививают учащимся такие важные знания и навыки, которых они не получат ни в одном другом очаге образования. �? в тот день, когда их работа, обычно замкнутая в классах и кабинетах, поднимается на сцену,  выносится на суд родителей и друзей школы, они даже больше чем воспитанники волнуются и теряются, преисполняются смешанным чувством ответственности и радости возможности самовыражения.
�?тоговое мероприятие с разнообразными поощрительными номинациями прошло в эмоциональной, теплой и обязывающей атмосфере. В семи интересных номинациях награды заслужили 10 лучших – им были вручены Почетные грамоты школы «Армат» и шоколадки с особой символикой.   Были отмечены самые преданные семья и родители, самые дисциплинированные ученик и студент, самые талантливые режиссер и педагог… А друзья и помощники центра были столь многочисленны, что при их награждении на сцене, как говорится, яблоку негде было упасть. �? все это перемежалось замечательными художественными номерами, подготовленными учащимися творческих классов школы. Зрители были восхищены постановками «Конец зла» и «�?скусству есть что сказать», песнями в исполнении воспитанников студии Кристины Халатовой и хора «Комитас», танцами ансамбля «Нарек», декламацией учеников класса «Большой Мгер», замечательными авторскими видеоматериалами…
Праздник состоялся, все поздравляли друг друга, ученики и родители были счастливы в ожидании новых успехов.