Մեկնարկեց «Հայոց լեզուն դպրոցական դասագրքերում» կլոր–սեղան քննարկումը
Փետրվարի 20-ին ՀՀ ԳԱԱ-ի նախագահական նիստերի դահլիճում Մայրենիի օրվան նվիրված միջոցառումների շրջանակում մեկնարկեց ՀՀ սփյուռքի նախարարության, ՀՀ ԳԱԱ Հ.Աճառյանի անվան լեզվի ինստիտուտի նախաձեռնությամբ և ՀԲԸՄ հայկական վիրտուալ համալսարանի աջակցությամբ իրականացվող «Հայոց լեզուն դպրոցական դասագրքերում» կլոր–սեղան քննարկումը, որին մասնակցում էին անվանի գիտնականներ, լեզվաբաններ, մտավորականներ:
Բացման խոսքով հանդես եկավ ՀՀ սփյուռքի նախարար  Հրանուշ Հակոբյանը: Ողջունելով քննարկման մասնակիցներին՝ նախարարը  կարևորեց լեզվի խնդիրների համակողմանի ուսումնասիրումն ու պահպանումը: Նա անդրադարձավ դասագրքերի լեզվական անաղարտության խնդիրներին, նշելով, որ դրանք այսօր սրբագրման, ճշգրտման, համակարգման կարիք ունեն և խնդրեց լեզվաբաններին ժամանակ գտնել այդ հարցերով զբաղվելու համար: Նախարարը մասնավորապես նշեց. «Լեզվական խնդիրների արծարծումը մասնագիտական համակողմանի մոտեցումներ է պահանջում, ուստի ողջունելի է ԳԱԱ լեզվի ինստիտուտի նախաձեռնությունը՝ Սփյուռքի նախարարության հռչակած՝ մայրենիին նվիրված շաբաթվա միջոցառումների շարքում կազմակերպել դպրոցական դասագրքերի լեզվական որակի վերաբերյալ քննարկումներ: Վստահ եմ՝ այս կլոր սեղան-քննարկումը իր նպաստը կբերի առկա խնդիրների լուծմանը: Օգտվելով առիթից՝ շնորհավորում եմ բոլորիս Մայրենի լեզվի տոնի առթիվ և մաղթում, որ կարողանանք մեր ոսկեղենիկ լեզուն պահել, պահպանել և փոխանցել սերունդներին»:
ՀՀ կրթության նախարար  Լևոն Մկրտչյանը ողջունեց դասագրքերի լեզվին նվիրված կլոր սեղան քննարկում կազմակերպելու նախաձեռնությունը և շեշտեց, որ լեզվի խնդիրները  կարիք ունեն լուրջ գիտական հետազոտության: Նա կարևորեց հստակ լեզվաքաղաքականությունը բոլոր ոլորտներում, հատկապես կրթական համակարգում:
Տեսաուղերձով քննարկման մասնակիցներին դիմեցին սփյուռքահայ անվանի գործիչներ Անուշ Նագգաշյանը, Հակոբ Պալյանը, Հիլդա Գալֆայանը, Երվանդ Զորյանը, Առդա Պօյնէրեան-Ճեպեճեանը, ովքեր խոսեցին լեզվի նշանակության և նրա` որպես ռազմավարական գործիքի վտանգվածության խնդիրների, լուծման ուղիների վերաբերյալ և իրենց մտահոգությունը հայտնեցին:
Կլոր սեղան քննարկման մասնակիցները հանդես եկան ուշագրավ զեկուցումներով և առաջարկություններ ներկայացրին արդի լեզվամշակութային խնդիրների և դպրոցում հայոց լեզվի ուսուցման եղանակների, դպրոցական դասագրքերի լեզվի՝ իբրև լեզվական համակողմանի ունակությունների ու կարողությունների, գրական լեզվի անկաշկանդ ու արտահայտիչ կիրառելու հմտությունների ձևավորման միջոցի, նաև՝ առկա խնդիրների լուծմանն ուղղված գործողությունների ծրագրի վերաբերյալ:
Քննարկման մասնակիցների համար մայրենիին նվիրված ասմունքով ու երգով հանդես եկան Երևանի բժշկական համալսարանի հնդիկ, արաբ, պարսիկ, ինչպես նաև՝ սփյուռքահայ երիտասարդները:
ՀՀ ԳԱԱ լեզվի ինստիտուտի տնօրեն Վ.Կատվալյանը խնդրեց քննարկման մասնակիցներին, որ իրենց դիտողություններն ու առաջարկությունները ներկայացնեն Լեզվի ինստիտուտում գործող աշխատանքային խմբին՝ դրանք համակարգելու և համապատասխան միջոցներ ձեռնարկելու համար:

Стартовал «круглый стол»-обсуждение «Армянский язык в школьных учебниках»
В зале заседаний Президиума НАН РА 20 февраля в рамках мероприятий, посвященных Дню родного языка стартовал реализуемый по инициативе Министерства Диаспоры РА, �?нститута языка им.Г.Ачаряна НАН РА и при содействии Армянского виртуального университета ВАБС «круглый стол»-обсуждение «Армянский язык в школьных учебниках», в котором участвовали известные ученые, языковеды, представители интеллигенции.
Со вступительной речью выступила министр Диаспоры РА Грануш Акопян. Приветствовав участников обсуждения, министр отметила важность всестороннего рассмотрения проблем языка и его сохранения. Она коснулась проблем языковой чистоты учебников, отметив, что сегодня они нуждаются в корректировке, уточнении, систематизации, попросив языковедов найти время, чтобы заняться этими вопросами. Министр, в частности, отметила: «Обсуждение языковых проблем требует всестороннего профессионального подхода, так что можно только приветствовать инициативу �?нститута языка НАН РА провести в рамках объявленной Министерством Диаспоры РА Недели родного языка обсуждение относительно качества языка школьных учебников. Уверена, что этот «круглый стол»-обсуждение поспособствует решению имеющихся проблем. Пользуясь случаем, поздравляю всех нас по случаю Праздника родного языка и желаю, чтобы нам удалось сохранить, сберечь наш прекрасный родной язык и передать его поколениям».
Министр образования и науки РА Левон Мкртчян приветствовал инициативу организации «круглого стола»-обсуждения, посвященного языку учебников, подчеркнув, что проблемы языка нуждаются в серьезном научном исследовании. Оен отметил важность четкой языковой политики во всех сферах, особенно в образовательной системе.
С видеообращениями к участникам обсуждения обратились известные деятели армянской Диаспоры Ануш Наггашян, Акоп Палян, Хильда Галфаян, Ерванд Зорян, Арда Понереан-Чепечеан, которые говорили о значении языка и угрожающих ему, как стратегическому инструменту, опасностей, выразили свою озабоченность поиском путей урегулирования проблем.
Участники «круглого стола»-обсуждения выступили с интересными докладами и представили предложения относительно имеющихся языко-культурных проблем, форм обучения в школах армянскому языку, языке школьных учебников – как средства формирования всесторонних языковых способностей, навыков раскованного и выразительного применения литературного языка, программы действий, направленных на решение имеющихся проблем.
С декламацией и песнями, посвященными родному языку, перед участниками обсуждений выступили студенты Ереванского медицинского университета – индусы, арабы, персы, а также армяне Диаспоры.
Директор �?нститута языка НАН РА В.Катвалян попросил участников обсуждений представить замечания и предложения функционирующей в �?нституте языка рабочей группе для их систематизации и принятия соответствующих мер.