Լեոնորայի մենահամերգի ողջ հասույթը նվիրաբերվել է սիրիահայերին
2016 թվականի դեկտեմբերի 11-ին Լիբանանի Բուրջ Համուդ թողամասի Հակոբ Տեր-Մելքոնյան համերգասրահում Լիբանանում ՀՀ դեսպանության, «Նոր սերունդ» մշակութային միության, «Թեքեյան» մշակութային միության, ՀԲԸՄ Հայ երիտասարդաց ընկերակցության, «Համազգային» հայ կրթական և մշակութային միության կազմակերպմամբ և ՀՀ սփյուռքի նախարարության հովանավորությամբ տեղի էր ունեցել օպերային երգչուհի Լեոնորայի (Արևիկ Թանաշյան) մենահամերգը:
Ըստ «Հայերն այսօր»-ի՝ շուրջ 400 հանդիսականների մասնակցությամբ համերգն անցել էր խանդավառ մթնոլորտում: Սեթո Բաղդասարյանի նվագախմբի հետ միասին երգչուհին ներկայացրել էր ժողովրդական և ազգային սիրված երգերի շարք:
Հատկանշական է, որ Գյումրիում ծնված ու Երկրաշարժից հրաշքով փրկված երգչուհին իր մենահամերգից ստացված ողջ հասույթը որոշել էր նվիրաբերել սիրիահայերին:
2016 թվականի տարեվերջին Լիբանանում ՀՀ դեսպանության միջոցով համերգից ստացված ողջ հասույթը՝ 1724 ԱՄՆ դոլար, փոխանցվել է «Սիրիահայերի հիմնախնդիրները համակարգող կենտրոն» հասարակական կազմակերպությանը:
Կից ներկայացնում ենք հասարակական կազմակերպության նախագահ Լենա Հալաջյանի նամակը՝ ուղղված Լիբանանում Հայաստանի Հանրապետության դեսպան Սամվել Մկրտչյանին:

Вся прибыль от сольного концерта Леоноры подарена сирийским армянам
В концертном зале «Акоп Тер-Мелконян» квартала Бурдж-Хамут Бейрута 11 декабря 2016 года под патронатом Министерства Диаспоры РА состоялся сольный концерт оперной певицы Леоноры (Аревик Танашян), организованный посольством РА в Ливане, культурным союзом «Новое поколение», культурным союзом «Текеян», армянской молодежной ассоциацией ВАБС, Общенациональным армянским образовательным и культурным союзом.
Как передает «Армяне сегодня», при участии около 400 зрителей концерт прошел в восторженной атмосфере. Вместе с оркестром Сето Багдасаряна певица представила народные песни.
Примечательно, что родившаяся в Гюмри и чудом спасшаяся при землетрясении, певица решила всю прибыль от сольного концерта преподнести сирийским армянам.
В конце 2016 года посредством посольства РА в Ливане вся прибыль от концерта – 1724 доллара США была передана общественной организации «Центр координации проблем сирийских армян».