«Իմ կյանքն իբրև զինվորագրյալ մարդ եմ ապրել».Երվանդ Փամբուկյան
«Հայերն այսօր»-ի զրուցակիցը անվանի պատմաբան, հայագետ, խմբագիր, ՀՅԴ բիւրոյի նախկին անդամ, ՀՅԴ կուսակցության արխիվների պատասխանատու Երվանդ Փամբուկյանն է:
-Պարո՛ն Փամբուկյան, Ձեր բազմաբեղուն գործունեության ընթացքում նաև «Ազդակ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիրն եք եղել: Ինչպե՞ս կբնութագրեք «Ազդակ »-ում անցկացրած տարիները:
-«Ազդակ»-ում կյանքիս ութ տարիներն եմ անցկացրել: Հայ հեղափոխական դաշնակցություն կուսակցության կողմից հանձնարարություն էի ստացել ընդլայնելու թերթի ծավալը: Մինչ այդ, ինչպես բոլոր թերթերը, այնպես էլ՝ «Ազդակը», 4 էջով էր լույս տեսնում:
Սակայն Բեյրութի հայ համայնքի ազգային, մշակութային և հոգևոր կյանքն այնքան աշխույժ էր, որ անհրաժեշտ դարձավ այդ բոլոր իրադարձությունները լուսաբանելու համար էջեր ավելացնել:
Ինձ հաջողվեց գործընկերներիս հետ համատեղ աշխատելով՝ «Ազդակը» ութ էջով հրատարակել, որի առաջին համարն ընթերցողի սեղանին դրվեց 1978 թվականի դեկտեմբերի 2-ին: Այն տարիների համար մեծ նվաճում էր դա, քանի որ Սփյուռքում և Հայաստաում ութ էջանոց թերթ գոյություն չուներ: Հիմա արդեն 10 էջ է տպագրվում:
Սակայն «Ազդակն» իմ գործունեության գլխավոր ասպարեզը չէր միայն:
Ծննդավայրս Հալեպն է, ավարտել եմ Հալեպի «Քարեն Եփփե» ազգային ճեմարանը, որից հետո հայագիտական պաշարն ամբողջացնելու համար ուսանել եմ Վենետիկի «Սուրբ Ղազար» հայագիտական վարժարանում, ապա՝ ընդունվել եմ Բելգիայի «Լուվեն» համալսարանը՝ արմատապես ուսումնասիրելով միջազգային դիվանագիտություն, քաղաքագիտություն, Արևելքի հին պատմություն և արևելյան լեզուներ:
Երկար տարիներ դասախոսել եմ Բեյրութի համազգայինի ճեմարանում, Կիլիկիո կաթողիկոսության դպրեվանքում և «Սուրեն Խանամիրյան» ազգային վարժարանում, եղել եմ Համազգայինի հայագիտության բաժնի բարձրագույն հիմնարկի տնօրենը:
Բախտ է վիճակվել ութ տարի աշխատելու Հայաստանի առաջին հանրապետության վերջին վարչապետ Սիմոն Վրացյանի հետ, երբ նա Բեյրութի «Նշան Փալանջյան» վարժարանի տնօրենն էր: Ես շատ երիտասարդ էի այդ տարիներին և նոր էի սկսել մանկավարժական գործունեությունս:
Հիմնովին աշխատանքներ եմ կատարել նաև գրաբարագիտության ուղղությամբ:
-Ձեր կարծիքով՝ արևելահայերենի ու արևմտահայերենի լեզվական պատնեշն այսօր հաղթահարվե՞լ է, Ձեր տարիներին այդ երկու ճյուղերի միջև որևէ՞տարբերություն դրվում էր:
-Մեր ժամանակի սերունդը տարբերություն չէր գտնում լեզվի երկու ճյուղերի միջև: Դպրոցական տարիներին էլ արևելահայ և արևմտահայ գրողներ ընթերցելու ժամանակ երբեք չենք զանազանել դրանք, երկուսն էլ ազատորեն կիրառում էինք, համահավասար արժեք ունեին, երկու լեզուների օգտագործման բառամթերքն էլ գրեթե նույնն էր մեզ համար:
Պետք է այս երկու լեզուների մերձեցումն արագ թափով ընթանար, սակայն, դժբախտաբար, այդ գործընթացը տեղի չունեցավ:
Ի վերջո, բոլորս հայ ենք, և այս լեզվական ճյուղերը հայոց լեզվի մասն են կազմում, մեր երեխաներին պետք չէ զրկել մայր արմատից:
-Այժմ աշխատանքային ի՞նչ ընթացքի մեջ եք:
-Ինձ նոր պարտականություն տրվեց զբաղվել ՀՅԴ արխիվներն ուսումնասիրելով՝ պատմական նյութերը հրատարակման պատրաստելու համար: Վերջինը՝ «Նյութեր ՀՅԴ պատմության համար» ստվարածավալ 12 հատորներով մատենաշարն է, որի յուրաքանչյուր հատորը մոտ 500-էջանոց ժողովածու է, և ամեն հատորում միջին հաշվով 400 փաստաթուղթ է ներառված:
Մատենաշարի հայաստանյան շնորհանդեսը տեղի ունեցավ փետրվարի 10-ին՝ ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիայի պատմության ինստիտուտում:
Դաշնակցության պատմության վերաբերյալ արխիվները հիմնականում կենտրոնացած են ԱՄՆ Մասաչուսեթս նահանգի հայաշատ Ուոթերթաուն քաղաքում գտնվող ՀՅԴ «Հայրենիք» կենտրոնում: Ես տարվա մեջ մեկ անգամ գնում եմ Ուոթերթաուն՝ անհրաժեշտ արխիվներից օգտվելու համար:
Ուսումնասիրություններ կատարելիս՝ օգտվում եմ նաև Բեյրութի ազգային ճեմարանի գրադարանում գտնվող փաստաթղթերից, որոնք հիմնականում պատճեններ և լուսապատճեններ են:
-Ի՞նչ կարևորություն ուներ այդ արխիվների ուսումնասիրությունը և ինչպե՞ս հանձն առաք այդ պատասխանատու աշխատանքը կատարելու:
-Պետք է ասեմ՝ արդեն 10 տարուց ավելի է, որ այս գործով եմ զբաղվում: Շատ դժվար, տաժանակիր աշխատանք է հին փաստաթղթերն ուսումնասիրելը, վերծանելը, իսկ ամենադժվարը՝ ծանոթագրելն է:
Այդ արխիվներում է ամփոփված մեր ժամանակակից և ազատագրական պայքարի վերջին 125 տարվա պատմությունը:
Դաշնակցության արխիվների մեծ մասը, բարեբախտաբար, պահպանվել է, որոնք վերաբերում են ազգային, քաղաքական և մարտական գործունեությանը: Այդ արխիվները հետաքրքիր նյութ են պարունակում Պատմական Հայրենիքի Տարոն, Սասուն, Խարբերդ, Վասպուրական և մյուս բնակավայրերի մասին, որոնք մինչև հիմա ուսումնասիրված չեն:
Ճիշտ է, հիմնականում կուսակցության պատմությունն եմ ուսումնասիրել, բայց ուսումնասիրության ամբողջ ընթացքում կարծես՝ ինչ-որ տեղ շփոթում էի մեր ազգի ամբողջ պատմության հետ. ինչպես գիտենք, ՀՅԴ-ն այդ ժամանակաշրջանում գլխավոր դեր է խաղացել Հայոց պատմության հոլովույթում:
-Բոստոնի արխիվներում ուսումնասիրելու նյութեր դեռ շա՞տ կան:
–Հրատարակված 12 հատորում, թերևս, արծարծվում են մինչև 1915 թվականի իրադարձությունները:
Այդ փաստաթղթերում ներկայացվում է այն մասին, որ 1915 թվականի ապրիլի 24-ը (հին տոմարով՝ ապրիլի 11-ը) ընդունում ենք իբրև Հայոց ցեղասպանության սկիզբ, որն այնքան էլ չի համապատասխանում իրականությանը: Խորհրդանշական ամսաթիվ է դա, քանի որ այդ օրը Օսմանյան կայսրության մայրաքաղաքում սկսվեց հայ մտավորականների ձերբակալությունը: Կարելի է ասել՝ ապրիլի 24-ին թուրքական վայրագությունն իր գագաթնակետին հասավ: Եղերական իրադարձությունների մասին պատմող փաստարկներն արդեն հաջորդ հատորներում տեղ կգտնեն:
-Արխիվային ուսումնասիրությունների ընթացքում ի՞նչ փաստաթղթերի եք առնչվել, որոնք ոչ միայն Դաշնակցությանն են վերաբերում, այլ, առհասարակ, Հայոց պատմությանը:
–Ուշագրավ փաստաթղթերի, իհարկե, հանդիպել եմ, որոնցից մեկը վերաբերում էր համշենահայերին:
Համշենահայերը կոտորածներից հետո կազմել են «Տայք» միությունը, ապա գումար հավաքել, ֆոնդ և հանձնախումբ ստեղծել՝աշխարհով մեկ տարագրված իրենց հայրենակիցների հետքերով փնտրտուքի գնալու համար:
Ապա հասել են մինչև Կոստանդնուպոլիս, ֆրանսերենով զեկուցագիր են ներկայացրել` դաշնակից պետությունների զինվորական հրամանատարներից արտոնություն խնդրելով, որ թույլատրեն կոտորածից հետո կենդանի մնացած հայերին փնտրել, ովքեր հասել են մինչև Միջագետքի անապատներ, Բաղդադ , Մոսուլ և այլուր:
Ահավասիկ, սա թանկագին փաստաթղթերից մեկն էր: Դժվար թե Հայաստանում ապրող համշենահայերն այսօր հիշեն, թե այդպիսի կազմակերպություն է գոյություն ունեցել, որի անդամները նմանօրինակ քայլի են գնացել:
Հույժ կարևոր փաստաթղթային ուսումնասիրություններից էր նաև այն, որ Վանի նահանգի շրջանում (Պատմական Վասպուրական) մոտավորապես 800 հայաբնակ գյուղեր են եղել:
Այնտեղ մանրամասն ներկայացվում է, թե որքան հայ բնակչություն են ունեցել այդ գյուղերը, ինչքան քրդեր են ապրել այնտեղ, և գյուղերն իրարից ինչ հեռավորության վրա են գտնվել:
-Եթե անդրադառնանք անցած ուղուն, ապա Ձեր կյանքի վրա մեծ ազդեցություն ներգործողը ո՞ր տարիներն են եղել:
–Իմ կյանքն իբրև զինվորագրյալ մարդ եմ ապրել. առաջին հերթին՝ ՀՅԴ կուսակցության զինվորն եմ: Որտեղ ինձ պարտականության են կանչել, անտրտունջ գնացել եմ:
Սակայն այն նվիրական գործը, որն իմ կենսագրության մեջ կարմիր թելի պես անցնում է, մատաղ սերնդին հայեցի դաստիարակելն է, նրանց հայրենասիրական ոգի ներշնչելը:
–Իսկ Ձեզ հայրենասիրական ոգի ո՞վ է ներշնչել:
-Դե, իհարկե, ծնողներիս կողմից ստացած ներշնչանքն է: Մեր մանկությունն այնպիսի ժամանակաշրջանում ենք անցկացրել, երբ ծնողներից կամ շրջապատից լսում էինք, թե ինչ տառապանքների ու հալածանքների ենթարկված սերունդ ենք:
Մեզ վրա ծանր պարտականություն էր դրված՝ ապահովելու ազգի վերականգնումը: Դա մեծ ուժ էր տալիս մեզ. չէ՞ որ ազգը մեզանով՝ Ցեղասպանությունը վերապրածների զավակներով, որբանացներում իրենց կյանքը մաշած մարդկանցով պետք է վերականգնվեր:
-Իսկ այսօրվա սերնդի մասին ի՞նչ կասեք: Հայրենասիրական ոգին նրանց մոտ որքանո՞վ է պահպանված:
–Խոսքս, անշուշտ, Սփյուռքի երիտասարդներին է վերաբերում: Չեմ կարող ասել, որ այժմ նրանց ազգային ոգին խամրում է: Ճիշտ է, մեր սերունդը համեմատաբար ուրիշ էր, խորությամբ էր ընկալում հայության, հայկականության և հայրենասիրության գաղափարը, բայց դա ինձ իրավունք չի վերապահում ասելու, որ հաջորդ սերունդը նվազ հայ է կամ հայեցի ապրելակերպ ունի: Եվ դա միայն Մերձավոր Արևելքի երկրներում ապրող հայ երիտասարդներին չի վերաբերում, այլ, առհասարակ, աշխարհասփյուռ հայ երիտասարդներին:
Ամեն տարի ապրիլի 24-ին, լսելով նրանց պահանջատիրական կոչերը, Հայոց ցեղասպանության հարցի արդարացի լուծման համար կազմակերպվող ջահերթերն ու ոգեկոչման մյուս միջոցառումները, հոգիս հպարտությամբ է լցվում, բերկրում եմ:
Նրանք հավատարիմ եմ իրենց արմատներին և քաջությամբ պաշտպանում են մեր իրավունքները: Մեր իշխանությունը պետք է նրանց կողքին գտնվի և սատարի նրանց հայրենասիրական նախաձեռնությունները:
-Դուք մեծ ճանապարհ անցած մարդ եք: Զրույցի վերջում ցանկալի է լսել հայ երիտասարդներին ուղղված Ձեր խոսքը:
-Հակիրճ պատասխանեմ հարցին: Մարդը մինչև վերջին շունչը սովորելու բան ունի: Կարծում եմ՝ այս պարագայում սովորելու շատ բան ունենք հայ երիտասարդներից:

«Свою жизнь я прожил как военный человек»: Ерванд Памбукян
Собеседник «Армяне сегодня» – известный историк, арменовед, редактор, член АРФД, ответственный за архивы партии Ерванд Памбукян.
– Господин Памбукян, в процессе своей плодотворной деятельности Вы были также главным редактором ежедневной газеты «Аздак». Как охарактеризуете годы, проведенные в «Аздак»?
– В «Аздак» я провел 8 лет своей жизни. От Армянской революционной федерации «Дашнакцутюн» получил задание расширить объем газеты. До того, как и все газеты, «Аздак» издавался на 4 страницах. Однако национальная, культурная и духовная жизнь армянской общины Бейрута была настолько оживленной, что для освещения всех событий возникла необходимость увеличить число полос. Работая вместе с коллегами, мне удалось издать «Аздак» на 8 полосах – первый «толстый» номер газеты лег на стол читателя 2 декабря 1978 года. В те годы это считалось большим достижением, поскольку 8-полосных газет ни в Диаспоре, ни в Армении не существовало. Сейчас печатается на 10 полосах.
Однако «Аздак» был не единственной главной сферой моей деятельности.
Я родился в Алеппо, окончил национальную семинарию «Карен Эппе», затем, чтобы пополнить запас арменоведческих знаний, учился в арменовеческой гимназии «Святого Лазаря» в Венеции, поступил в бельгийский университет «Лувен», чтобы капитально изучить международную дипломатию, политологию, древнюю историю Востока и восточные языки.
Долгие годы преподавал в Бейрутской семинарии Общенационального, монастырской школе Киликийского католикосата, в национальной гимназии «Сурен Ханамирян», был директором высшего учреждения отдела арменоведения Общенационального.
Мне выпало счастье 8 лет работать с последним премьер-министром Первой Армянской Республики Симоном Врацяном, когда он был директором Бейрутской гимназии «Ншан Паланджян». Я в те годы был очень молод и только начал педагогическую деятельность.
Проделал капитальную работу и в сфере грабароведения.
– По Вашему мнению, языковой борьер между западноармянским и восточноармянским языками сегодня преодолен? В Ваши годы какая-либо разница между ними наблюдалась?
– Наше поколение не видело различия между двумя ветвями языка. В школьные годы, читая восточноармянских и западноармянских авторов, никогда не различал их – обеими языками свободно владели, они были равноценны, словарный запас обеих языков для нас был почти одинаковым.
Процесс сближения двух этих языков должен был проходить очень быстро, однако этого, увы, не произошло.
В конечном счете, все мы армяне, и эти языковые ветви составляют часть армянского языка, мы не в праве лишать наших детей родных корней.
– Чем занимаетесь сейчас?
– Мне дано новое поручение – заниматься изучением архивов АРФД, готовить к публикации исторические материалы. Последний – 12-томный цикл «Материалы по истории АРФД», каждый из томов которого – сборник примерно в 500 страниц, и в каждом томе, в среднем, включено 400 документов.
Презентация цикла состоялась в Армении 10 февраля – в �?нституте истории Национальной Академии наук РА.
�?сторические архивы «Дашнакцутюн» в основном централизованы в центре «Родина» АРФД в армянонаселенном городе Уотертаун штата Массачусетс США. Раз в год я езжу в Уотертаун, чтобы пользоваться необходимыми источниками. Проводя исследования, пользуясь также документами, находящимися в библиотеке Национальной семинарии Бейрута – тут в основном хранятся копии и фотографии.
– Насколько важны исследования этих архивов и как Вы взяли на себя выполнение этой ответственной работы?
– Должен сказать, что этим делом я занимаюсь уже более 10 лет. Очень трудная, титаническая работа – изучать старинные документы, расшифровывать, а самое трудное – аннотировать.
В этих архивах сосредоточена история освободительной борьбы последних 125 лет.
Большая часть архивов Дашнакцутюн, относящихся к национальной, политической и боевой деятельности, к счастью, сохранилась. Эти архивы содержат интересный материал о Тароне, Сасуне, Харберде, Васпуракане и других населенных пунктах �?сторической Армении. К сожалению, они до сих пор не изучены.
Правда, в основном изучал историю партии, но на всем протяжении исследований будто путал в какой-то мере с общей историей нашего народа: как известно, АРФД в тот период играла главную роль в водоворотах армянской истории.
– В Бостонских архивах много еще есть материалов для исследования?
В изданных 12 томах, пожалуй, затрагиваются события до 1915 года. В этих документах представлено, что принятая нами дата начала Геноцида армян 24 апреля (11 апреля по старому стилю) 1915 года не вполне соответствует действительности. Это символическая дата, поскольку в этот день в столице Османской империи начались аресты армянской интеллигенции. Можно сказать, что 24 апреля турецкое варварство достигло своего апогея. Доводы о трагических событиях найдут место уже в последующих томах.
– В процессе архивных исследований с какими документами доводилось столкнуться, которые касаются не только «Дашнакцутюн, но армянской истории вообще?
– �?нтересные документы, конечно, встречались, один из них касается амшенских армян. После погромов они сформировали союз «Тайк», затем собрали деньги, создали фонд и комиссию для поиска соотечественников, рассеявшихся по всему миру. Затем добрались до Константинополя, представили докладную на французском языке, прося у военного командования стран-союзников разрешения для поиска армян, переживших погромы, которые достигли пустынь Междуречья, Багдада, Мосула и т. д.
Это один из важных документов. Вряд ли живущие в Армении амшенские армяне вспомнят сегодня, что существовала такая организация, члены которой прибегли к подобному шагу.
Очень важным документальным исследованием было и то, что в районе Ванского вилайета (исторический Васпуракан) было около 800 армянонаселенных сел. Там подробно представлено, сколько армянского населения было в этих селах, сколько курдов, на каком расстоянии друг от друга находились села.
– Если окинуть ретроспективным взглядом пройденный путь, какие годы оказали большое влияние на Вашу жизнь?
– Свою жизнь я прожил как военный человек: в первую очередь я воин партии АРФД. Куда меня ни направляли – шел безропотно. Однако самым заветным делом, красной нитью пронизывающим мою биографию, является армянское воспитание молодого поколения, привитие ему патриотического духа.
– А кто Вам привил дух патриотизма?
– Разумеется, это было вдохновение, полученное от родителей. Наше детство выпало на такой период, когда от родителей и окружения слышали, каким мукам и страданиям подверглось наше поколение. На нас была возложена тяжкая задача восстановления нации. Это придавало нам сил: ведь нация должна была возродиться нами – детьми переживших Геноцид, людей, чья жизнь протекала в приютах.
– А что скажете о сегодняшнем поколении? Насколько сохранился в нем патриотический дух?
– Речь, естественно, идет о молодежи Диаспоры. Не могу сказать, что национальный дух у них сейчас угасает. Правда, наше поколение было сравнительно другим, глубже воспринимались идеи армянства, армянственности и патриотизма. Но это не дает мне права говорить, что последующее поколение менее армянственно. �? это касается не только армянской молодежи, живущей в странах Ближнего Востока, а в целом разбросанной по всему миру армянской молодежи.
Каждый год слыша 24 апреля их призывы требования, наблюдая мероприятия, организуемые во имя справедливого решения вопроса Геноцида армян душа моя переполняется гордостью.
Они верны своим корням и отважно отстаивают наши права. Наша власть должна быть рядом с ними и поддерживать их патриотические начинания.
– Вы человек, прошедший большой путь. В завершение беседы хотелось бы услышать Ваше слово, обращенное к армянской молодежи.
– Отвечу коротко: человек до последнего вздоха учится. Думаю, в данном случае нам много чему есть учиться у армянской молодежи.