Միացյալ Նահանգները ողջունում է ԵԱՀԿ-ի Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո Վիեննայում կայացած հանդիպումը
Միացյալ Նահանգների արտգործնախարարությունն անդրադարձել է Ավստրիայի մայրաքաղաք Վիեննայում նոյեմբերի 19-ին Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների միջև կայացած հանդիպմանը:
Արտգործնախարարության խոսնակ Ջեն Փսաքիի կողմից տարածված մամուլի հաղորդագրության համաձայն, Միացյալ Նահանգները ողջունում է ԵԱՀԿ-ի Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո Վիեննայում կայացած հանդիպումը:
«Մենք գովասանքի խոսքեր ենք ուղղում Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահներին այս առաջին քայլի կապակցությամբ և ոգեշնչված ենք այն հանգամանքով, որ նրանք համաձայնություն են ձեռք բերել գալիք մի քանի ամսվա ընթացքում կրկին հանդիպելու մասին», – ասված է ԱՄՆ-ի արտգործնախարարության մամուլի հաղորդագրության մեջ, որտեղ նշվել է, որ Վիեննայում կայացած հանդիպումը եղել է երկու տարվա ընթացքում Սարգսյանի և Ալիևի առաջին հանդիպումը:
«Այս գագաթաժողովը կարևոր քայլ է երկխոսության վերսկսման ուղղությամբ, որը վկայում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը վերջ դնելու գործին երկու պետությունների  առաջնորդների երկուստեք հանձնառության մասին: Որպես ԵԱՀԿ-ի Մինսկի խմբի համանախագահ Միացյալ Նահանգները, Ռուսաստանի և Ֆրանսիայի հետ համատեղ, հորդորում է երկու նախագահներին ակտիվ աշխատել բոլոր կողմերին մեծ կորուստներ պատճառած հակամարտության խաղաղ լուծման ուղղությամբ», – եզրափակում է նախագահներ Սարգսյանի և Ալիևի Վիեննայում կայացած հանդիպման շուրջ ԱՄՆ-ի արտգործնախարարության մամուլի հաղորդագրությունը:

Соединенные Штаты приветствуют встречу, состоявшуюся в Вене под эгидой сопредседателей Минской группы ОБСЕ
Министерство иностранных дел Соединенных Штатов коснулось встречи между президентами Армении и Азербайджана, состоявшейся 19 ноября в столице Австрии Вене.
Согласно пресс-релизу, распространенному споксменом М�?Д Дженом Псаки, Соединенные Штаты приветствуют встречу, состоявшуюся в Вене под эгидой сопредседателей Минской группы ОБСЕ.
«Мы хотим высказать слова похвалы президентам Армении и Азербайджана в связи с этим первым шагом и воодушевлены тем обстоятельством, что они достигли соглашения о новой встрече в течение предстоящих нескольких месяцев», – говорится в пресс-релизе М�?Д США, в котором отмечается, что состоявшаяся в Вене встреча была первой встречей Саргсяна и Алиева за последние два года.
«Этот саммит важный шаг в направлении возобновления диалога, который свидетельствует об обоюдном обязательстве лидеров двух государств положить конец Нагорно-Карабахскому конфликту. Как сопредседатель Минской группы ОБСЕ, Соединенные Штаты, совместно с Россией и Францией, призывает обоих президентов активно работать над мирным урегулированием конфликта, причинившего всем сторонам большие потери», – заключается в пресс-релизе М�?Д США по поводу встречи в Вене президентов Саргсяна и Алиева.