Կատարի՛ր պարտքդ հայրենիքիդ հանդեպ և տուն դարձի՛ր, զինվո՛ր
Հեռավոր Ֆրանսիայից քեզ գրում են Թուլուզ քաղաքի ֆրանս–հայկական կազմակերպության «Մեսրոպ Մաշտոց» հայկական դպրոցի սաները։
Շնորհավորում ենք քեզ` Հայոց բանակի 25 ամյակի առթիվ։
Մի գուցե, դու դեռ 25 տարեկան չկաս և փոքր հասակում երազել ես դառնալ զինվոր, մի գուցե, արդեն հագած կլինես զինվորական համազգեստ, կամ գլխիդ դրած կլինես զինվորական մեծ գլխարկ` երազելով դառնալ հրամանատար։
Հիմա Դու արդեն զինվոր ես, և իրականացել է Քո երազանքը։ Այժմ Դու կատարում ես Քո պարտքը սրբազան. Դու պաշտպանն ես մեր Հայրենիքի։
Գիտե՛նք, դժվար է Քեզ համար, պայքարել ու չընկճվել, դիմադրել` առանց նահանջելու, հարվածել ու ետ չնայել, զոհվել `առանց երերալու… Մարտի դաշտում Դու սկսնակ ես, բայց արդեն մեծ փորձ ունես, Զինվո՛ր, Դու Հերոս ես, մեր պարծանքն ես Դու, մեր շունչը, հույսը ու քաջ Զինվորը։
Պատերազմը Քեզ չի վհատում, չի կոտրում ոգիդ ու բազկիդ ուժը, պատերազմը քաոս չի բերի հայ հողի վրա` չէ՞ որ, Քո ուժը, խրոխտ հասակդ, առնական ոգիդ, թշնամու համար մահ է վաղաժամ։

Fulfill your duty to your homeland and return home, Soldier!
You are receiving this letter from the students of Mesrop Mashtots Armenian School of the French-Armenian Organization in Toulouse, France.
We congratulate you on the 25th anniversary of the formation of the Armenian Army!
Perhaps you are still under 25 and had always dreamed of becoming a child when you were a child. Perhaps you have already worn a military uniform, or have put on a large military hat, dreaming of becoming a commander.
Now you are a soldier, and your dream has come true. Now you are fulfilling your sacred duty. You are the defender of our Homeland.
We know it is hard for you to fight and not be depressed, to resist without retreating, to attack and not look back, and to die without thinking twice…You are a beginner on the battlefield, but you already have a lot of experience, Soldier! You are a Hero, our glory, our breath, our hope and our brave Soldier.
The war doesn’t make you desperate, doesn’t break your spirit and doesn’t make you weak. The war won’t lead to chaos on Armenian land since your strength, courage and the spirit of a man mean premature death for the enemy.
We pray for you, Soldier! Fulfill your duty to your homeland and return home, Soldier!
If only all Soldiers return home and no mother mourns!
If only the country is always in peace and no child is ever sad!
Be and remain firm, majestic and unwavering like our mountains, like Ararat!
Be a good son, a good father and a good person! You are our face, our stronghold, our unbreakable column.