Կատարի՛ր պարտքդ հայրենիքիդ հանդեպ և տուն դարձի՛ր, զինվո՛ր
Հեռավոր Ֆրանսիայից քեզ գրում են Թուլուզ քաղաքի ֆրանս–հայկական կազմակերպության «Մեսրոպ Մաշտոց» հայկական դպրոցի սաները։
Շնորհավորում ենք քեզ` Հայոց բանակի 25 ամյակի առթիվ։
Մի գուցե, դու դեռ 25 տարեկան չկաս և փոքր հասակում երազել ես դառնալ զինվոր, մի գուցե, արդեն հագած կլինես զինվորական համազգեստ, կամ գլխիդ դրած կլինես զինվորական մեծ գլխարկ` երազելով դառնալ հրամանատար։
Հիմա Դու արդեն զինվոր ես, և իրականացել է Քո երազանքը։ Այժմ Դու կատարում ես Քո պարտքը սրբազան. Դու պաշտպանն ես մեր Հայրենիքի։
Գիտե՛նք, դժվար է Քեզ համար, պայքարել ու չընկճվել, դիմադրել` առանց նահանջելու, հարվածել ու ետ չնայել, զոհվել `առանց երերալու… Մարտի դաշտում Դու սկսնակ ես, բայց արդեն մեծ փորձ ունես, Զինվո՛ր, Դու Հերոս ես, մեր պարծանքն ես Դու, մեր շունչը, հույսը ու քաջ Զինվորը։
Պատերազմը Քեզ չի վհատում, չի կոտրում ոգիդ ու բազկիդ ուժը, պատերազմը քաոս չի բերի հայ հողի վրա` չէ՞ որ, Քո ուժը, խրոխտ հասակդ, առնական ոգիդ, թշնամու համար մահ է վաղաժամ։

Выполни долг перед Родиной и возвратись домой, солдат
�?з далекой Франции пишут тебе воспитанники армянской школы «Месроп Маштоц» франко-армянской организации города Тулуза.
Поздравляем тебя с 25-летием Армянской армии.
Возможно, тебе еще нет 25 лет и с малых лет мечтал стать военным, возможно, уже тогда надевал военную форму и фуражку, мечтая стать командиром.
Сейчас ты уже воин, исполнилась твоя мечта. Ты исполняешь сейчас свой священный долг – являешься защитником Родины.
Знаем, тебе трудно приходится сейчас – бороться и не унывать, сражаться, не отступая, бить без оглядки, гибнуть не колеблясь… На поле боя ты новобранец, но уже имеешь  богатый опыт, солдат, ты герой, наша гордость, наше дыхание, надежда и отважный Воин.
Война не приводит тебя в отчаяние, не способна сломить твой          дух и силу, не принесет хаос на армянскую землю – ведь твоя сила, отважный дух несут смерть врагу.