Մեր թանկագին զինվորներ, ընդունե´ք սփյուռքահայ պատանիների խոնարհումը.տեսանյութ
այս տարի մեր բանակի 25-ամյակն է՝ մեր հաղթակա´ն, խրո´խտ ու քաջարի´ բանակի։ Նա 25-ամյա երիտասարդ է, որն արդեն ունի թեժ մարտերում գրված հերոսական պատմություն ու հաղթական ներկա։
Արցախյան գոյամարտում ծնված ու թրծված մեր հուժկու բանակն այսօր էլ շարունակում է պայքարը հանուն հայ ժողովրդի խաղաղ ներկայի , ազատ ու ապահով գալիքի։
Մենք ի սրտե շնորհավորում ենք Ձեզ, Սփյուռքի նախարարության բոլոր աշխատակիցներին, ողջ հայ ժողովրդին այս պանծալի տոնի կապակցությամբ և խնդրում հաղորդել հայրենիքի վեհ պահապաններին մեր սրտագին խոսքերը․
«Մեր թանկագին զինվորներ, ընդունե՜ք սփյուռքահայ պատանիների խորին խոնարհումը ձեզ, ձեր զորեղ մարտական ոգուն և պայծառ մտքին, ձեր անձնուրաց առօրյային, հերոսական գործերին։
Ընդունե՜ք մեր խորին խոնարհումը ձեր սրբացած մայրերին, որոնք վեհությամբ ու կարոտալի սիրով սպասում են ձեր վերադարձին։
Մենք ձեզ հետ ենք սրտով, մտքով, ոգով։
Շնորհակալությու՜ն մեր չքնաղ Հայաստանի ու անառիկ Արցախի ազատության ու անկախության պահպանման համար։ Շնորհակալությո´ւն մեր հայրենիքի պայծառ գալիքի մասին վստահ երազանքի համար, որ դուք եք մեզ պարգևում։

Our dearest soldiers, accept the respect of young Diaspora Armenians!
This year marks the 25th anniversary of our brave, courageous and triumphant army! Our army is like a young 25-year-old with a heroic past “written” during the heated battles and is triumphant in the present.
Even today, our strong army, which was formed and gained experience during the battle for Artsakh, continues to fight for peace in the present and for freedom and security in the future.
We cordially congratulate you, all employees of the Ministry of Diaspora and the entire Armenian nation on this glorious holiday and ask you to convey our heartfelt words to the sublime defenders of the homeland. We say the following:
“Our dearest soldiers, accept the deep respect of young Diaspora Armenians to you for your powerful fighting spirit, bright minds, selflessness and heroic deeds!
Accept our deep respect to your sanctified mothers who await your return with grandeur and longing!
We are with you with heart, mind and soul.
Thank you for maintaining the freedom and independence of our ravishing Armenia and the impregnable Artsakh! Thank you for dreaming with certainty of the bright future of our homeland that you are granting us!