Հունգարիայի հայ ազգային ինքնավարության պատվիրակությունն այցելեց Սփյուռքի նախարարություն
Հունվարի 27-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց Հունգարիայի հայ ազգային ինքնավարության նախագահ Սևան Սարկիսյանին, տեղակալ Ալեքս Ավանեսյանին և Անդրանիկ Բելոզյանին:
Ողջունելով հյուրերին՝ նախարար Հրանուշ Հակոբյանը շնորհավորեց Սևան Սարկիսյանին Հունգարիայի հայ ազգային ինքնավարության նախագահ վերընտրվելու կապակցությամբ:
Նա արժևորեց Հունգարիայի հայ համայնքի ակտիվ գործունեությունը և նշեց, որ Հունգարիայում ՀՀ դեսպանատան բացակայության պարագայում կազմակերպության վրա է դրվում նաև համայնք-պետություն փոխհարաբերությունների պատշաճ իրականացման առաքելությունը:
Հյուրերը շնորհակալություն հայտնեցին ջերմ ընդունելության և բարձր գնահատանքի համար: Նրանք նախարարին ներկայացրին իրականացրած աշխատանքները, խնդրեցին աջակցել Պետեր Պազմանի կաթոլիկ համալսարանում գործող հայագիտական ամբիոնի վերաբերյալ տեղեկատվության տարածման գործում: Սևան Սարկիսյանը մանրամասնեց, որ ամբիոնում ուսանում են հունգարացիներ և դասերն ընթանում են անգլերեն լեզվով:
Նախարարն առաջարկեց դասընթացներում ներգրավել նաև հայ ուսանողներին, և կարևորելով հայոց լեզվի և ինքնության պահպանումը սփյուռքում՝ նշեց, որ ցանկալի է դասընթացներն անցկացնել հայերենով, այլապես ամբիոնը չի կարող համարվել լիարժեք:
Զրույցի ընթացքում անդրադարձ կատարվեց այս օրերին հայ ժողովրդի առջև ծառացած խնդիրներին՝ Հայաստանի տնտեսության զարգացման, Արցախի, սիրիահայերի հիմնախնդիրներին, քննարկվեցին հետագա համագործակցության և կազմակերպական հարցեր, նախանշվեցին անելիքները:

Delegates of Armenian National Autonomy of Hungary visit the RA Ministry of Diaspora
On January 27, RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan received President of the Armenian National Autonomy of Hungary Sevan Sarkisian, Vice-President Alex Avanesian and Andranik Belozian.
Greeting the guests, Minister Hranush Hakobyan congratulated Sevak Sarkisian on being reelected President of the Armenian National Autonomy of Hungary.
She appreciated the active efforts of the Armenian community of Hungary and stated that the organization is also in charge of accomplishing the mission of properly maintaining relations between the community and the government due to the absence of an embassy of the Republic of Armenia in Hungary.
The guests expressed gratitude for the cordial reception and high appreciation. They presented their activities and asked the Minister to help disseminate information about the Chair of Armenian Studies at Peter Pazman Catholic University. Sevan Sarkisian added that the students are Hungarians and the classes are in English.
The Minister suggested engaging Armenian students, attached importance to preservation of the Armenian identity and language abroad and stated that she would like for the courses to be held in Armenian since that would make the Chair of Armenian Studies be considered full-fledged.
During the meeting, the sides touched upon the current issues facing Armenians, including Armenia’s economic development, the issue of Artsakh and the issues facing Syrian-Armenians. They also discussed organizational issues and issues on future cooperation and indicated the future actions.