Հունգարիայի հայ ազգային ինքնավարության պատվիրակությունն այցելեց Սփյուռքի նախարարություն
Հունվարի 27-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց Հունգարիայի հայ ազգային ինքնավարության նախագահ Սևան Սարկիսյանին, տեղակալ Ալեքս Ավանեսյանին և Անդրանիկ Բելոզյանին:
Ողջունելով հյուրերին՝ նախարար Հրանուշ Հակոբյանը շնորհավորեց Սևան Սարկիսյանին Հունգարիայի հայ ազգային ինքնավարության նախագահ վերընտրվելու կապակցությամբ:
Նա արժևորեց Հունգարիայի հայ համայնքի ակտիվ գործունեությունը և նշեց, որ Հունգարիայում ՀՀ դեսպանատան բացակայության պարագայում կազմակերպության վրա է դրվում նաև համայնք-պետություն փոխհարաբերությունների պատշաճ իրականացման առաքելությունը:
Հյուրերը շնորհակալություն հայտնեցին ջերմ ընդունելության և բարձր գնահատանքի համար: Նրանք նախարարին ներկայացրին իրականացրած աշխատանքները, խնդրեցին աջակցել Պետեր Պազմանի կաթոլիկ համալսարանում գործող հայագիտական ամբիոնի վերաբերյալ տեղեկատվության տարածման գործում: Սևան Սարկիսյանը մանրամասնեց, որ ամբիոնում ուսանում են հունգարացիներ և դասերն ընթանում են անգլերեն լեզվով:
Նախարարն առաջարկեց դասընթացներում ներգրավել նաև հայ ուսանողներին, և կարևորելով հայոց լեզվի և ինքնության պահպանումը սփյուռքում՝ նշեց, որ ցանկալի է դասընթացներն անցկացնել հայերենով, այլապես ամբիոնը չի կարող համարվել լիարժեք:
Զրույցի ընթացքում անդրադարձ կատարվեց այս օրերին հայ ժողովրդի առջև ծառացած խնդիրներին՝ Հայաստանի տնտեսության զարգացման, Արցախի, սիրիահայերի հիմնախնդիրներին, քննարկվեցին հետագա համագործակցության և կազմակերպական հարցեր, նախանշվեցին անելիքները:

Делегация Армянской национальной автономии Венгрии посетила Министерство Диаспоры
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян 27 января приняла председателя Армянской национальной автономии Венгрии Севана Саркисяна, его заместителя Алекса Аванесяна и Андраника Белозяна.
Приветствовав гостей, министр Грануш Акопян поздравила Севана Саркисяна с переизбранием председателем Армянской национальной автономии Венгрии.
Она отметила активную деятельность армянской общины Венгрии, подчеркнув, что в условиях отсутствия посольства РА в Венгрии на организацию возлагается также миссия осуществления на должном уровне взаимоотношений община-государство.
Гости выразили благодарность за теплый прием и высокую оценку. Они представили министру осуществленную работу, попросили содействия в деле распространения информации о деятельности кафедры арменоведения, функционирующей в католическом университете Петера Пазмана. Севан Саркисян сообщил, что на кафедре обучаются венгры и занятия ведутся на английском языке.
Министр предложила вовлечь в курсы также студентов-армян и, подчеркнув важность сохранения армянского языка и идентичности в Диаспоре, отметила, что желательно проводить курсы на армянском, в противном случае кафедра не может считаться полноценной.
В ходе беседы министр коснулась проблем, стоящих в эти дни перед армянским народом – развитие экономики Армении, проблемы Арцаха, сирийских армян. Были обсуждены вопросы дальнейшего сотрудничества и организационные, намечены новые задачи.