«Առանց առողջության չկա՛ գեղեցկություն».Հելեն Ազարյան
Հայաստանում արվող ամեն մի ներդրում արդենիսկ հայրենասիրության յուրօրինակ դրսևորում է, որի առաքյալներից մեկն էլ 2007-ին Հայաստանում  բացված «Հելիոս» բժշկական կենտրոնի հիմնադիր Հելեն Ազարյանն է: «Հայերն այսօրի» համար ունեցած իմ հարցազրույցի ընթացքում բարեհամբույր տիկին Հելենի պատասխաններում ամենից առավել ընդգծվում էր կանանց և, առհասարակ, մարդկանց գեղագիտական խնդիրների՝ առողջության և գեղեցկության համադրման հանդեպ ունեցած նրա մտահոգությունը:
-Տիկի՛ն Ազարյան, խնդրում եմ ասել, թե ու՞մ նախաձեռնությունն էր, ու՞մ մտահղացումն էր այս համալիր կենտրոնի բացումը և ո՞վ է հովանավորել, աջակցել:
-Մտահղացումն իրադրությունն էր. ես ուսանում էի օրդինատուրայում՝ որպես մաշկավեներաբան, հենց այդ ժամանակ էլ մտածեցի, թե ինչո՞ւ Հայաստանում չստեղծենք մի կենտրոն, որտեղ էսթետիկ բժշկությունը հասցնենք միջազգային չափանիշների, դեռ մի բան էլ՝ ավելին: Այդ <<մի բան էլ ավելին>> մեր տաղանդավոր հայերի խելքի, ներուժի օգտագործումն է. եթե դրսում առաջնակարգ, նորարարական վերջին սարքավորումներով են պայմանավորված շատ աշխատանքներ, ապա մեր մոտ՝ հայի մտքի՛, խելքի՛ գործոնով: Լինելով մաշկաբան՝ ասեմ, որ մարդու մաշկն ընդամենը արձագանքն է մեր մյուս օրգաններում կատարվող զանազան փոփոխությունների, հիվանդությունների, ուստի ամեն ինչ պետք էր սկսել հիմնովին: Բնականաբար, առաջին հերթին ստեղծեցինք ախտորոշիչ լաբորատորիան, հետո՝ մաշկաբանության բաժինը՝ նեղ մասնագետներով, ովքեր անմիջականորեն կապված են մաշկաբանությանը՝ էնդոկրինոլոգ, գաստրոէնտորոլոգ, գինեկոլոգ և այլն: Այս բոլորը շատ կարևոր է՝ ամբողջական պատկեր ստանալու համար: Մեր օրգանիզմի մասին խոսում է ոչ միայն մաշկը, այլև՝ եղունգները, մազերը, մաշկային հավելումներն են մաշկի արտացոլքը՝. այդիսկ պատճառով միտք առաջացավ 2016-ին ստեղծել պոդոլոգիայի կենտրոն, որի նպատակը սոսկ մատնահարդարումն ու ոտնահարդարումը չէ, այլև՝ դրանց զանազան հիվանդությունների կանխարգելումն ու բուժումը: 2009-ին արդեն ստեղծվել էր երկրորդ մասնաշենքը. այժմ մեր կենտրոնն ունի 3 մասնաբաժիններ, որոնք գործում են մեկ տարածքում՝Սայաթ-Նովա 11/2 հասցեում, մեզ ճանաչում են, մեզ վստահում են ու գնահատում: Մեր կենտրոնն ունի իր փիլիսոփայությունը՝ «Չկա գեղեցկություն՝ առանց առողջության», այսինքն՝ բուժել, հետո միայն գեղեցկացնել, գեղագիտական մոտեցում ցուցաբերել: Մեր կենտրոնը շարունակաբար առաջընթաց է ապրում, որովհետև պետք է լինել միշտ բարձր հարթակի վրա՝ չմոռանալով, որ էսթետիկ բժշկությունն աշխարհում շատ արագ է զարգանում, և վազք է պետք նրա ետևից: Ունենք նաև մի այլ մտահղացում՝ էսթետիկ գինեկոլոգիայի ստեղծում, որը նույնպես շատ կարևոր է հատկապես կանանց համար: Հայտնագործություն արած չեմ լինի, եթե, ասեմ, որ հիվանդությունների մեծ մասի հիմնական պատճառը նյարդային համակարգի խախտումներն են, սթրեսային վիճակները, որոնք, անպայմանորեն, իրենց դրոշմն են թողնում մարդու արտաքինի՝ մաշկի, մազերի, եղունգների վրա: Մարդու ներքին օրգաններում կատարվող բոլոր փոփոխությունների հայելին մարդու դեմքն է, մաշկը, աչքերը, թարթիչները, մազերը, մաշկային բոլոր տեսակի հավելումները:
-Նախաձեռնությունը, մասնագետների ընտրությունը Ձերն է. եթե գաղտնիք չէ, ասացեք, խնդրեմ, ո՞վ է հովանավորել կենտրոնի բացումը, ֆինանսական աջակցությունն ումի՞ց եք ստացել:
-Նախաձեռնությունն, իհարկե, իմն է և իմ ամուսնունը՝ մասնագիտությամբ ճարտարապետ Ֆիլիպ Փաթաթանյանինը, ով նաև շենքի կառուցման հիմնական նախագծողներից մեկն է, բայց ոչ միակը: Նա իմ թիկունքն է, ոտքերիս տակի հողն է ամրացնում, մնացածն ինքս եմ կազմակերպում: Ցանկացած ներդրում կատարվել է մեր սեփական ուժերով:
Դոկտո՛ր Հելեն, սա Ձեր ստեղծած առաջին և միա՞կ նմանատիպ կենտրոնն է:
-Իմ առաջին «Հելիոս» կենտրոնը Քուվեյթում է գտնվում և 23 տարվա պատմություն ունի: Մինչ այդ նման կենտրոն չկար, էսթետիկ բժշկությունը Քուվեյթում էլ դեռևս այդքան զարգացած չէր: Մենք առաջիններից էինք: Քուվեյթի կենտրոնի հովանավորողը եղավ դոկտոր Ահմադ ալ Էնսարին. նա ստեղծեց առաջին մասնավոր բժշկական կենտրոնը, որից հետո նոր սկսեցին զարգանալ նմանատիպ մյուս բժշկական կենտրոնները: Սկզբում մեզ տրված էր գրեթե նկուղային հարկում գտնվող մի փոքրիկ սենյակ, իսկ հիմա այնտեղ մենք զբաղեցնում ենք այդ նույն շենքի 2-րդ, 3-րդ, 4-րդ հարկերը: Երևանյան կենտրոնը կարելի է համարել Քուվեյթում գտնվող կենտրոնի մասնաճյուղ:
-Երևանյան մասնաճյուղի բժշկական կենտրոնի հիմնադրմամբ մոտավորապես քանի՞ աշխատատեղ ստեղծվեց:
-Մեր բժշկական կենտրոնի հիմնադրմամբ մոտավորապես 55 աշխատատեղ է ստեղծվել, <<Հելիոս>>-ում ՝45, Պոդոլոգիայում՝ 15: Ապագայում ունենք ընդլայնվելու մտահղացում:
-Կարծես թե գովազդային դաշտում Ձեր կենտրոնը չի երևում…
-Այո՛, այդպես է, համամիտ եմ. ես հավատում էի, որ գովազդը մեր ծառայություններից օգտված մարդկանց միջոցով մեկը մյուսին ասելն է, տեղեկացնելը, տեղ հասցնելը, սակայն այնպես է ստացվում, որ մենք շատ արագ տեմպերով առաջ ենք ընթանում, իսկ մարդիկ չեն հասցնում տեղեկանալ այդ ամենի մասին: Ես հեռուստատեսությամբ ելույթ եմ ունեցել ինչ-ինչ նորույթի վերաբերյալ, սակայն դա ամբողջովին չի արտացոլել մեր կենտրոնի գործունեությունը, ուստի, այո՛, գտնում եմ, որ կա՛ գովազդի կարիք և որոշել ենք հաջորդ տարում մի քիչ ակտիվանալ այդ դաշտում:
-Տիկի՛ն Ազարյան, հասկանալի է, որ Դուք միջազգային չափանիշներին համապատասխան մասնագիտացած, փորձառու, վերապատրաստված մասնագետ եք, իսկ Ձեր կենտրոնի աշխատակիցներն անցնու՞մ են վերապատրաստում:
-Անպայմա՛ն: Կախված մասնագիտությունից՝ նաև մի քանի անգամ: Եթե անհրաժեշտ է, մասնագետների ենք հրավիրում, որպեսզի տեղում անցկացնեն այդ դասընթացները կամ մեր աշխատակիցներին ենք ուղարկում:
-Ձեր կենտրոնն այսօր ունի՞ արդյոք այն հեղինակությունը, որ այլ կենտրոններից գան և վերապատրատման դասընթացներ անցնեն Ձեր մոտ:
-Նախ ասեմ, որ մեր կենտրոնի նպատակներից մեկն էր էսթետիկ բժշկությունը բարձրացնել <<կոսմետիչկա>> և սալոնային մակարդակներից: Դեռևս մի քանի տարի առաջ մեր կենտրոնը դարձավ  կոսմետոլոգների հետբուհական վերապատրաստման կենտրոն: <<Հելիոս>> բժշկական կենտրոնը համարվում է ԵՊԲՀ-ի մաշկավեներաբանության և թերապևտիկ կոսմետոլոգիայի ամբիոնի կլինիկական բազան է: ԵՊԲՀ-ի դերմոտոլոգիա-կոսմետոլոգիա բաժինն ավարտածները գործնականորեն վերապատրաստվում են մեր կենտրոնում:
-Մի՞շտ եք ընդառաջում Ձեր կենտրոնի այցելուների ցանկություններին՝ մարմնի  այս կամ այն հատվածի ձևափոխությունների առումով, թե՞ լսելով ձեր  մասնագետների խորհուրդները, նրանք ետ են կանգնում իրենց որոշումներից:
-Դու դառնում ես հաճախորդի ձեռքի խաղալիքը, երբ նա գումարի, վճարի դիմաց պարտադրաբար ցանկանում է իրագործել իր ցանկությունը, եթե անգամ դա ճիշտ չէ մեր տեսանկյունից…Նման դեպքերում ես, մեր մասնագետները կարող ենք դառնալ խամաճիկներ. մենք չենք ընդունում նման տարբերակներ: Բժշկին գումարով չի կարելի: Ես լսում եմ հաճախորդին, ես նրան առաջնորդողն եմ:
-Ձեր կենտրոնում գործու՞մ է ծառայությունների զեղչային համակարգ:
-Այո՛, հենց հիմա, Ամանորի առիթով, ունենք 30 տոկոս զեղչ, սակայն մենք ընդհանրապես դա գնահատում ենք այսպես՝ նայելով, թե հանրապետությունում նման ծառայությունների մատուցումը որքան արժե և ավելի ցածր գին ենք սահմանում, որն, իհարկե, վնաս է մեզ համար. պարզապես մենք առաջնորդվում ենք ժողովրդի կենսամակարդակով: Շնորհակալական, երախտագիտության շատ խոսքեր ենք լսում միշտ՝ գրավոր ու բանավոր. մեզ ուրախացնում է այն փաստը, որ մարդկանց կարողանում ենք լավ տրամադրություն պարգևել, ինչ-որ չափով ազատել մաշկի, մազերի, մաշկային ավելորդ հավելումներից և այլ գործոններից առաջացած բարդույթներից: <<Հելիոս>> կենտրոնը վստահություն է, մաքրություն, բարեկրթություն, ամբողջովին գեղագիտություն: Մեր կենտրոնն իրականացնում է լաբորատոր հետազոտություններ՝ համաշխարհային ճանաչում ունեցող ընկերությունների նորագույն սարքավորումներով, այն հագեցած է VITEK 2 COMPACT ավտոմատ վերլուծիչով:
-ՀՀ սփյուռքի նախարարության և հանրահռչակ մատնահարդար Ջեսիկա Վարդուղյանի հետ ունեցած կապի մասին, մասին, եթե կարելի է…
-Ջեսիկա Վարդուղյանի մասին կարդացել էի ինչ–որ ամսագրում. ինձ առաջինը գրավեց այն, որ նա հայուհի է և ստեղծել է այդպիսի ապրանքանիշ: Որոշեցի անձամբ ծանոթանալ, գնացի Ամերիկա, հանդիպեցի նրան և ներկայացրեցի մեր կենտրոնը և ցանկություն հայտնեցի ներմուծել իր ստեղծած ապրանքանիշը, սիրով համաձայնեց: Եկավ Հայաստան, իր խորհուրդներով մասնակցեց մեր Պոդոլոգիայի կենտրոնի շինարարությանը: Նա շատ խստապահանջ է, ինքն է անցկացնում պոդոլոգիայի քննությունները. եթե ինչ-որ բան բան նրան չի բավարարում, հավաստագիր չի տալիս: Նրա մեծ փորձն ու խորհուրդները մեզ համար մեծ արժեք ունեն: Ինչ վերաբերում է Սփյուռքի նախարարությանը, մասնավորապես՝ Սփյուռքի նախարարին, ասեմ, որ շատ շնորհակալ եմ նրան, որ մեր Պոդոլոգիայի կենտրոնի բացմանը, գերզբաղված լինելով, խոստացավ ներկա լինել և իր խոստման տերը եղավ: Շատ եմ կարևորում նախարարության դերը հայապահպանության հարցում և նախարարի հետաքրքիր ծրագրերը:
Ահա այն ամենն, ինչի շուրջ զրուցեցինք դոկտոր Հելենի հետ, որից հետո, այս էլ որերորդ անգամ, համոզվեցի հայի ստեղծարար ուժի զորության մեջ:

«Без здоровья нет красоты»: Хелен Азарян
Каждое вложение инвестиций в Армении – уже своеобразное проявление патриотизма, одним из апологетов чего является учредитель открывшегося в Армении в 2007 году медицинского центра «Гелиос» Хелен Азарян. В ходе нашего интервью для «Армяне сегодня» в ответах любезной госпожи Хелен более всего подчеркивалась озабоченность эстетическими проблемами женщин и людей вообще, сочетанием здоровья и красоты.
– Госпожа Азарян, скажите пожалуйста, чьей инициативой стало открытие этого комплексного центра, кто спонсировал, содействовал?
– �?дею подсказала ситуация: я училась в ординатуре по специальности кожвенеролога, именно в то время подумала – почему не создать в Армении центр, где эстетическая медицина была бы доведена до международного уровня, а может и больше. Это самое «а может и больше» – реализация интеллектуального потенциала наших талантливых армян. Если за рубежом многие работы обусловлены наличием первоклассного новейшего оборудования, то у нас – фактором мысли, интеллекта армян. Будучи дерматологом, замечу, что кожа человека – всего лишь реакция на происходящее во внутренних органах человека, болезней, так что все нужно начинать основательно. В первую очередь, естественно, создали диагностическую лабораторию, потом – дерматологическое отделение с узкими специалистами, непосредственно связанными с дерматологией – эндокринолог, гастроэнторолог, гинеколог и т. д. Все это очень важно для получения общей картины. О нашем организме говорят не только кожа, но и ногти, волосы, кожные отростки. �?менно поэтому возникла мысль создать в 2016 году центр подологии, цель которого – не только уход за руками и ногами, но и профилактика и лечение их разнообразных болезней. Уже в 2009 году был создан второй корпус. Ныне наш центр насчитывает 3 корпуса, функционирующих на одной территории, по адресу Саят-Нова, 11/2, нас знают, доверяют и ценят. Наш центр имеет свою философию – «Без здоровья нет красоты». То есть лечить, и только потом украшать, проявлять эстетический подход. Наш центр постоянно переживает прогресс, потому что нужно всегда быть на высоте, не забывая, что эстетическая медицина в мире развивается очень быстро и нужно успевать за ней. Есть у нас и другая идея – создание эстетической гинекологии, что очень важно, особенно для женщин.
Не изобрету велосипед, если скажу, что основной причиной большинства болезней – нарушения нервной системы, стрессовые ситуации, которые неизбежно оставляют след на внешности человека – коже, волосах, ногтях. Зеркало любых изменений, происходящих во внутренних органах человека – его лицо, кожа, глаза, ресницы, волосы и т. д.
– �?нициатива, подбор специалистов – за Вами. Если не секрет, скажите пожалуйста, кто спонсировал открытие центра, от кого Вы получали финансовую поддержку.
– �?нициатива, конечно, принадлежит мне и моему супругу – архитектору Филиппу Пататаняну, который является также основным, но не единственным проектировщиком здания. Он мне опора, рядом с ним я прочнее стою на земле, остальное организую сама. Любая инвестиция осуществлялась нашими собственными силами.
– Доктор Хелен, это первый и пока единственный подобный центр, созданный Вами?
– Первый мой центр «Гелиос» находится в Кувейте и насчитывает 23-летнюю историю. До того подобных центров не существовало, в Кувейте эстетическая медицина развита также слабо. Мы были в числе первых. Спонсором кувейтского центра стал доктор Ахмад ал Энсари: он создал первый частный медицинский центр, после чего начали развиваться другие подобные медицинские центры. Поначалу нам была предоставлена небольшая комнатка почти в подвальном помещении, ныне же мы занимаем второй, третий, четвертый этажи того же здания. Ереванский центр можно считать филиалом кувейтского.
– С созданием ереванского филиала медицинского центра сколько примерно открылось рабочих мест?
– С основанием нашего медицинского центра было создано примерно 55 рабочих мест: в «Гелиосе» – 45, в Подологии – 15. Есть замысел в будущем расшириться.
– Ваш центр будто не заметет в рекламном поле…
– Да, согласна, это так – я верила, что рекламой станет информирование людей, воспользовавшихся нашими услугами, своих друзей, знакомых. Однако получается так, что мы быстрыми темпами прогрессируем, и люди не успевают обо всем этом узнавать. Я выступила по телевидению о некоторых новшествах, однако это не отразило в полной мере деятельность нашего центра, так что считаю, что потребность в рекламе действительно есть. Так что решили в будущем году несколько активизироваться на этом поле.
– Госпожа Азарян, понятно, что Вы являетесь специалистом международного уровня, а сотрудники Вашего центра проходят переподготовку?
– Непременно, в зависимости от специализации – даже несколько раз. В случае необходимости приглашаем специалистов, чтобы на месте провели эти курсы, либо же командируем наших сотрудников.
– Ваш центр имеет сегодня тот авторитет и престиж, чтобы люди из других центров приезжали, проходили переподготовку у Вас?
– Прежде скажу, что одной из целей нашего центра является повышение уровня центра с уровня «косметичек» и салонов. Еще несколько лет назад наш центр стал центром поствузовской переподготовки косметологов. Медицинский центр «Гелиос» считается клинической базой кафедры кожвенерологии и терапевтической косметологии ЕГМУ. Выпускники отделения дермотологии-косметологии университета проходят практическую переподготовку в нашем центре.
– Всегда ли Вы идете навстречу пожеланиям посетителей Вашего центра по поводу видоизменения той или иной части тела, или они отступаются от своего неверного решения?
– Ты становишься игрушкой в руках пациента, когда он за определенную сумму непременно хочет реализовать свое желание, даже если оно неверно с нашей точки зрения… В подобных случаях я, наши специалисты можем стать марионетками: мы не признаем подобных вариантов. Я внимательно слушаю пациента, но и предлагаю свое.
– В Вашем центре действует льготная система услуг?
– Да, именно сейчас, по случаю Нового года, действует 30-процентная скидка, однако вообще мы оцениваем это так: ориентируясь на стоимость подобных услуг в республике, мы назначаем меньшую цену, что, конечно, наносит нам урон. Просто мы руководствуемся уровнем жизни народа. Мы постоянно получаем благодарности – устные и письменные, нас радует тот факт, что нам удается подарить людям хорошее настроение, в какой-то мере избавить от комплексов, возникших в связи с кожей, волосами, кожными наростами. Центр «Гелиос-3» – это доверие, чистота, эстетика. Наш центр осуществляет лабораторные исследования на новейшем оборудовании всемирно известных компаний, она насыщена автомат-анализатором VITEK 2 COMPACT.
– Если можно, о связях с Министерством Диаспоры РА и всемирно известной маникюрщицей Джессикой Вардугян…
– О Джессике Вардугян читала в каком-то журнале, меня прежде всего привлекло то , что она армянка и сумела создать подобный бренд. Решила познакомиться лично, поехала в Америку, представила наш центр и изъявила желание привнести созданный ею бренд, на что она охотно согласилась. Приехала в Армению, своими советами приняла участие в строительстве нашего центра подологии. Она очень требовательна – сама проводила экзамены, если что-либо ее не устраивает – не выдает сертификат. Ее огромный опыт и советы очень ценны для нас. Что касается Министерства Диаспоры, особенно министра, должна сказать, что весьма благодарна ей – несмотря на занятость, она обещала присутствовать на открытии нашего центра подологии, и сдержала слово. Высоко ценю роль Министерства в вопросе сохранения армянства и интересные проекты министра.
Вот и все, о чем мы беседовали с доктором Хелен, после чего в который уже раз убедилась в мощи созидательной силы армянина.