«Առանց առողջության չկա՛ գեղեցկություն».Հելեն Ազարյան
Հայաստանում արվող ամեն մի ներդրում արդենիսկ հայրենասիրության յուրօրինակ դրսևորում է, որի առաքյալներից մեկն էլ 2007-ին Հայաստանում  բացված «Հելիոս» բժշկական կենտրոնի հիմնադիր Հելեն Ազարյանն է: «Հայերն այսօրի» համար ունեցած իմ հարցազրույցի ընթացքում բարեհամբույր տիկին Հելենի պատասխաններում ամենից առավել ընդգծվում էր կանանց և, առհասարակ, մարդկանց գեղագիտական խնդիրների՝ առողջության և գեղեցկության համադրման հանդեպ ունեցած նրա մտահոգությունը:
-Տիկի՛ն Ազարյան, խնդրում եմ ասել, թե ու՞մ նախաձեռնությունն էր, ու՞մ մտահղացումն էր այս համալիր կենտրոնի բացումը և ո՞վ է հովանավորել, աջակցել:
-Մտահղացումն իրադրությունն էր. ես ուսանում էի օրդինատուրայում՝ որպես մաշկավեներաբան, հենց այդ ժամանակ էլ մտածեցի, թե ինչո՞ւ Հայաստանում չստեղծենք մի կենտրոն, որտեղ էսթետիկ բժշկությունը հասցնենք միջազգային չափանիշների, դեռ մի բան էլ՝ ավելին: Այդ <<մի բան էլ ավելին>> մեր տաղանդավոր հայերի խելքի, ներուժի օգտագործումն է. եթե դրսում առաջնակարգ, նորարարական վերջին սարքավորումներով են պայմանավորված շատ աշխատանքներ, ապա մեր մոտ՝ հայի մտքի՛, խելքի՛ գործոնով: Լինելով մաշկաբան՝ ասեմ, որ մարդու մաշկն ընդամենը արձագանքն է մեր մյուս օրգաններում կատարվող զանազան փոփոխությունների, հիվանդությունների, ուստի ամեն ինչ պետք էր սկսել հիմնովին: Բնականաբար, առաջին հերթին ստեղծեցինք ախտորոշիչ լաբորատորիան, հետո՝ մաշկաբանության բաժինը՝ նեղ մասնագետներով, ովքեր անմիջականորեն կապված են մաշկաբանությանը՝ էնդոկրինոլոգ, գաստրոէնտորոլոգ, գինեկոլոգ և այլն: Այս բոլորը շատ կարևոր է՝ ամբողջական պատկեր ստանալու համար: Մեր օրգանիզմի մասին խոսում է ոչ միայն մաշկը, այլև՝ եղունգները, մազերը, մաշկային հավելումներն են մաշկի արտացոլքը՝. այդիսկ պատճառով միտք առաջացավ 2016-ին ստեղծել պոդոլոգիայի կենտրոն, որի նպատակը սոսկ մատնահարդարումն ու ոտնահարդարումը չէ, այլև՝ դրանց զանազան հիվանդությունների կանխարգելումն ու բուժումը: 2009-ին արդեն ստեղծվել էր երկրորդ մասնաշենքը. այժմ մեր կենտրոնն ունի 3 մասնաբաժիններ, որոնք գործում են մեկ տարածքում՝Սայաթ-Նովա 11/2 հասցեում, մեզ ճանաչում են, մեզ վստահում են ու գնահատում: Մեր կենտրոնն ունի իր փիլիսոփայությունը՝ «Չկա գեղեցկություն՝ առանց առողջության», այսինքն՝ բուժել, հետո միայն գեղեցկացնել, գեղագիտական մոտեցում ցուցաբերել: Մեր կենտրոնը շարունակաբար առաջընթաց է ապրում, որովհետև պետք է լինել միշտ բարձր հարթակի վրա՝ չմոռանալով, որ էսթետիկ բժշկությունն աշխարհում շատ արագ է զարգանում, և վազք է պետք նրա ետևից: Ունենք նաև մի այլ մտահղացում՝ էսթետիկ գինեկոլոգիայի ստեղծում, որը նույնպես շատ կարևոր է հատկապես կանանց համար: Հայտնագործություն արած չեմ լինի, եթե, ասեմ, որ հիվանդությունների մեծ մասի հիմնական պատճառը նյարդային համակարգի խախտումներն են, սթրեսային վիճակները, որոնք, անպայմանորեն, իրենց դրոշմն են թողնում մարդու արտաքինի՝ մաշկի, մազերի, եղունգների վրա: Մարդու ներքին օրգաններում կատարվող բոլոր փոփոխությունների հայելին մարդու դեմքն է, մաշկը, աչքերը, թարթիչները, մազերը, մաշկային բոլոր տեսակի հավելումները:
-Նախաձեռնությունը, մասնագետների ընտրությունը Ձերն է. եթե գաղտնիք չէ, ասացեք, խնդրեմ, ո՞վ է հովանավորել կենտրոնի բացումը, ֆինանսական աջակցությունն ումի՞ց եք ստացել:
-Նախաձեռնությունն, իհարկե, իմն է և իմ ամուսնունը՝ մասնագիտությամբ ճարտարապետ Ֆիլիպ Փաթաթանյանինը, ով նաև շենքի կառուցման հիմնական նախագծողներից մեկն է, բայց ոչ միակը: Նա իմ թիկունքն է, ոտքերիս տակի հողն է ամրացնում, մնացածն ինքս եմ կազմակերպում: Ցանկացած ներդրում կատարվել է մեր սեփական ուժերով:
Դոկտո՛ր Հելեն, սա Ձեր ստեղծած առաջին և միա՞կ նմանատիպ կենտրոնն է:
-Իմ առաջին «Հելիոս» կենտրոնը Քուվեյթում է գտնվում և 23 տարվա պատմություն ունի: Մինչ այդ նման կենտրոն չկար, էսթետիկ բժշկությունը Քուվեյթում էլ դեռևս այդքան զարգացած չէր: Մենք առաջիններից էինք: Քուվեյթի կենտրոնի հովանավորողը եղավ դոկտոր Ահմադ ալ Էնսարին. նա ստեղծեց առաջին մասնավոր բժշկական կենտրոնը, որից հետո նոր սկսեցին զարգանալ նմանատիպ մյուս բժշկական կենտրոնները: Սկզբում մեզ տրված էր գրեթե նկուղային հարկում գտնվող մի փոքրիկ սենյակ, իսկ հիմա այնտեղ մենք զբաղեցնում ենք այդ նույն շենքի 2-րդ, 3-րդ, 4-րդ հարկերը: Երևանյան կենտրոնը կարելի է համարել Քուվեյթում գտնվող կենտրոնի մասնաճյուղ:
-Երևանյան մասնաճյուղի բժշկական կենտրոնի հիմնադրմամբ մոտավորապես քանի՞ աշխատատեղ ստեղծվեց:
-Մեր բժշկական կենտրոնի հիմնադրմամբ մոտավորապես 55 աշխատատեղ է ստեղծվել, <<Հելիոս>>-ում ՝45, Պոդոլոգիայում՝ 15: Ապագայում ունենք ընդլայնվելու մտահղացում:
-Կարծես թե գովազդային դաշտում Ձեր կենտրոնը չի երևում…
-Այո՛, այդպես է, համամիտ եմ. ես հավատում էի, որ գովազդը մեր ծառայություններից օգտված մարդկանց միջոցով մեկը մյուսին ասելն է, տեղեկացնելը, տեղ հասցնելը, սակայն այնպես է ստացվում, որ մենք շատ արագ տեմպերով առաջ ենք ընթանում, իսկ մարդիկ չեն հասցնում տեղեկանալ այդ ամենի մասին: Ես հեռուստատեսությամբ ելույթ եմ ունեցել ինչ-ինչ նորույթի վերաբերյալ, սակայն դա ամբողջովին չի արտացոլել մեր կենտրոնի գործունեությունը, ուստի, այո՛, գտնում եմ, որ կա՛ գովազդի կարիք և որոշել ենք հաջորդ տարում մի քիչ ակտիվանալ այդ դաշտում:
-Տիկի՛ն Ազարյան, հասկանալի է, որ Դուք միջազգային չափանիշներին համապատասխան մասնագիտացած, փորձառու, վերապատրաստված մասնագետ եք, իսկ Ձեր կենտրոնի աշխատակիցներն անցնու՞մ են վերապատրաստում:
-Անպայմա՛ն: Կախված մասնագիտությունից՝ նաև մի քանի անգամ: Եթե անհրաժեշտ է, մասնագետների ենք հրավիրում, որպեսզի տեղում անցկացնեն այդ դասընթացները կամ մեր աշխատակիցներին ենք ուղարկում:
-Ձեր կենտրոնն այսօր ունի՞ արդյոք այն հեղինակությունը, որ այլ կենտրոններից գան և վերապատրատման դասընթացներ անցնեն Ձեր մոտ:
-Նախ ասեմ, որ մեր կենտրոնի նպատակներից մեկն էր էսթետիկ բժշկությունը բարձրացնել <<կոսմետիչկա>> և սալոնային մակարդակներից: Դեռևս մի քանի տարի առաջ մեր կենտրոնը դարձավ  կոսմետոլոգների հետբուհական վերապատրաստման կենտրոն: <<Հելիոս>> բժշկական կենտրոնը համարվում է ԵՊԲՀ-ի մաշկավեներաբանության և թերապևտիկ կոսմետոլոգիայի ամբիոնի կլինիկական բազան է: ԵՊԲՀ-ի դերմոտոլոգիա-կոսմետոլոգիա բաժինն ավարտածները գործնականորեն վերապատրաստվում են մեր կենտրոնում:
-Մի՞շտ եք ընդառաջում Ձեր կենտրոնի այցելուների ցանկություններին՝ մարմնի  այս կամ այն հատվածի ձևափոխությունների առումով, թե՞ լսելով ձեր  մասնագետների խորհուրդները, նրանք ետ են կանգնում իրենց որոշումներից:
-Դու դառնում ես հաճախորդի ձեռքի խաղալիքը, երբ նա գումարի, վճարի դիմաց պարտադրաբար ցանկանում է իրագործել իր ցանկությունը, եթե անգամ դա ճիշտ չէ մեր տեսանկյունից…Նման դեպքերում ես, մեր մասնագետները կարող ենք դառնալ խամաճիկներ. մենք չենք ընդունում նման տարբերակներ: Բժշկին գումարով չի կարելի: Ես լսում եմ հաճախորդին, ես նրան առաջնորդողն եմ:
-Ձեր կենտրոնում գործու՞մ է ծառայությունների զեղչային համակարգ:
-Այո՛, հենց հիմա, Ամանորի առիթով, ունենք 30 տոկոս զեղչ, սակայն մենք ընդհանրապես դա գնահատում ենք այսպես՝ նայելով, թե հանրապետությունում նման ծառայությունների մատուցումը որքան արժե և ավելի ցածր գին ենք սահմանում, որն, իհարկե, վնաս է մեզ համար. պարզապես մենք առաջնորդվում ենք ժողովրդի կենսամակարդակով: Շնորհակալական, երախտագիտության շատ խոսքեր ենք լսում միշտ՝ գրավոր ու բանավոր. մեզ ուրախացնում է այն փաստը, որ մարդկանց կարողանում ենք լավ տրամադրություն պարգևել, ինչ-որ չափով ազատել մաշկի, մազերի, մաշկային ավելորդ հավելումներից և այլ գործոններից առաջացած բարդույթներից: <<Հելիոս>> կենտրոնը վստահություն է, մաքրություն, բարեկրթություն, ամբողջովին գեղագիտություն: Մեր կենտրոնն իրականացնում է լաբորատոր հետազոտություններ՝ համաշխարհային ճանաչում ունեցող ընկերությունների նորագույն սարքավորումներով, այն հագեցած է VITEK 2 COMPACT ավտոմատ վերլուծիչով:
-ՀՀ սփյուռքի նախարարության և հանրահռչակ մատնահարդար Ջեսիկա Վարդուղյանի հետ ունեցած կապի մասին, մասին, եթե կարելի է…
-Ջեսիկա Վարդուղյանի մասին կարդացել էի ինչ–որ ամսագրում. ինձ առաջինը գրավեց այն, որ նա հայուհի է և ստեղծել է այդպիսի ապրանքանիշ: Որոշեցի անձամբ ծանոթանալ, գնացի Ամերիկա, հանդիպեցի նրան և ներկայացրեցի մեր կենտրոնը և ցանկություն հայտնեցի ներմուծել իր ստեղծած ապրանքանիշը, սիրով համաձայնեց: Եկավ Հայաստան, իր խորհուրդներով մասնակցեց մեր Պոդոլոգիայի կենտրոնի շինարարությանը: Նա շատ խստապահանջ է, ինքն է անցկացնում պոդոլոգիայի քննությունները. եթե ինչ-որ բան բան նրան չի բավարարում, հավաստագիր չի տալիս: Նրա մեծ փորձն ու խորհուրդները մեզ համար մեծ արժեք ունեն: Ինչ վերաբերում է Սփյուռքի նախարարությանը, մասնավորապես՝ Սփյուռքի նախարարին, ասեմ, որ շատ շնորհակալ եմ նրան, որ մեր Պոդոլոգիայի կենտրոնի բացմանը, գերզբաղված լինելով, խոստացավ ներկա լինել և իր խոստման տերը եղավ: Շատ եմ կարևորում նախարարության դերը հայապահպանության հարցում և նախարարի հետաքրքիր ծրագրերը:
Ահա այն ամենն, ինչի շուրջ զրուցեցինք դոկտոր Հելենի հետ, որից հետո, այս էլ որերորդ անգամ, համոզվեցի հայի ստեղծարար ուժի զորության մեջ:

Every investment made in Armenia is already a unique manifestation of patriotism, and one of the apostles is Helen Azarian, who founded Helios Medical Center in Armenia in 2007. During my interview for Hayern Aysor, Helen emphasized her concern about the aesthetic problems of women and people in general, that is, the problems with combining health and beauty.
Karine Avagyan: Mrs. Azarian, who came up with the idea of opening this medical center? Who sponsored and supported the opening of the medical center?
Helen Azarian: I came up with the idea due to circumstances. While I was conducting my internship as a dermatovenerologist, I thought of creating a center in Armenia where Armenian aesthetic medicine could meet international standards and even go the extra mile. That “extra mile” was the use of the brains and potential of talented Armenians. Whereas aesthetic medicine abroad is conditioned by the use of high-class, innovative and state-of-the-art equipment, aesthetic medicine in Armenia is conditioned by the minds and brains of Armenians. As a dermatologist, I must say that a person’s skin is simply the reaction to the various changes that take place in our other organs and to diseases. So, we needed to lay the foundations. First, we opened a diagnostic laboratory. Later, we opened a dermatology section and hired narrow specialists, including an endocrinologist, a gastroenterologist, a gynecologist, etc. All this is important in order to have a complete picture. The human organism is not just the skin, but also the nails and hair and other parts of the body. For that reason, in 2016, I came up with the idea of establishing a podology center in order to not only provide my customers with manicure and pedicure, but also help them prevent and treat various diseases. In 2009, the second building was already open. Currently, our center has three divisions located at 11/2 Sayat Nova Street. People know us, trust us and appreciate us. The philosophy of our center is “No health, no beauty”, that is, we need to provide treatment and then make a person beautiful and show an aesthetic approach. Our center is growing. We always need to be on top and never forget that aesthetic medicine is developing very quickly. So, we must not stay behind. Our other idea is to create an aesthetic gynecology division that is also very important for women. It is no secret that the main reason for most diseases is the disturbances of the nervous system and stress that definitely have an impact on a person’s appearance (skin, hair, nails). A person’s face, skin, eyes, eyelashes, hair and all types of skin additives are a reflection of all the changes that take place within the internal organs of a human being.
Karine Avagyan: You undertook the initiative and chose the specialists. Could you please tell us who sponsored the opening of the center? Who provided financial assistance?
Helen Azarian: Of course, my husband, architect Philip Patatanian and I opened the medical center, and my husband was also one of the major designers of the building. He supports me and keeps me standing firmly on my feet. I do the rest. We have made every investment.
Karine Avagyan: Dr. Helen, is this the first and only medical center that you have established?
Helen Azarian: The first Helios Center was established in 1993 in Kuwait. Before that, there was no such center in Kuwait since aesthetic medicine was not too developed. We were one of the first ones. Our sponsor in Kuwait was Dr. Ahmad Al-Ensari, who created the first private clinic. Afterwards, other medical centers were established. In the beginning, we were provided with a small room in a basement. Now, our medical center is housed on the second, third and fourth floors of that same building. The center in Yerevan can be considered a branch of the center in Kuwait.
Karine Avagyan: How many jobs did the establishment of the medical center in Yerevan help create?
Helen Azarian: The establishment of our medical center in Yerevan helped create about 55 jobs. Helios has 45 employees, and the Podology Department has 15 employees. We plan on expanding in the future.
Karine Avagyan: It seems as though you are not advertised…
Helen Azarian: Yes, you are right. I agree with that. I thought we could advertise by word of mouth, but it turns out that we are growing quickly and can’t manage to spread the word at the same pace. I have made appearances on television to advertise a new product, but that hasn’t helped me present the medical center in its entirety. So, yes, I find that there is a need for advertising, and we have decided to be a little more active in that field next year.
Karine Avagyan: Mrs. Azarian, it is clear that you are a specialized, experienced and professional expert and meet international standards. Do you provide your employees with training courses?
Helen Azarian: Of course! I send them to take training courses several times, according to profession. If necessary, we invite experts so that they can host classes on the spot. We also send our employees.
Karine Avagyan: Does your center have the reputation that allows it to invite experts to host training courses?
Helen Azarian: First, I must say that one of the goals of our medical center is to move aesthetic medicine to a higher level. A couple of years ago, our center became a center for post-graduate training for cosmetologists. Helios Medical Center is considered a clinical base of the Chair of Dermatovenerology and Therapeutic Cosmetology at Yerevan State Medical University. The graduates of the Department of Dermatology/Cosmetology of Yerevan State Medical University take training courses at our center.
Karine Avagyan: Do you always fulfill your visitors’ desires to make changes on this or that part of their bodies, or do they change their minds after listening to your experts’ words of advice?
Helen Azarian: When your client pays you and forces you to fulfill his or her desire, you become your client’s plaything, even if that is not right from our perspective…In such cases, our experts and I can become mannequins. We don’t accept that. You can’t pay a doctor and force him or her to do whatever you want. I listen to my clients. I show them the way.
Karine Avagyan: Does your center offer discounts?
Helen Azarian: Yes, right now, on the occasion of the New Year, we are offering a 30% discount, but we compare the prices for the provision of such services in Armenia and offer lower prices. Of course, that is not to our benefit, but we simply take into consideration the living standard of the population. Our clients always express their gratitude, be it in person or via letters. We are pleased with the fact that we can set people in a good mood and relieve them of extra skin, hair and other additives and the complexities caused by other factors. Helios Center is trustworthy, clean, has a staff of kind employees and is completely based on aesthetics. Our medical center conducts laboratory research with the state-of-the-art devices of internationally recognized companies and is equipped with the VITEK 2 COMPACT automatic analyzer.
Karine Avagyan: Could you please tell us about your relationship with the RA Ministry of Diaspora and popular manicurist Jessica Vartoughian?
Helen Azarian: I had read about Jessica Vartoughian in a magazine, and what attracted me was the fact that she was Armenian and had created such a trademark. I decided to meet her in person. I traveled to the States, met her, told her about our medical center and told her that I would like to introduce her product at our center, and she agreed with pleasure. She came to Armenia and helped us build the Podology Center with her words of advice. She is very demanding and conducts the podology exams. If she is not satisfied with something, she doesn’t grant a certificate. Her advice and experience are very valuable for us. As far as the Ministry of Diaspora is concerned, particularly the Minister of Diaspora, I must say that I am very grateful to her for promising to attend the opening of our Podology Center and keeping her promise. I attach great importance to the role of the Ministry in the preservation of the Armenian identity and the Minister’s interesting programs and projects.
This was what Helen and I talked about during our interview. Once again, I became convinced that Armenians have the power to create.