Չինահայերը հնարավորինս պահպանում են հայկական Ամանորի ավանդույթները.Մհեր Սահակյան
«Հայերն այսօրը» Ամանորի և Սուրբ Ծննդյան տոների նախաշեմին շարունակում է անդրադառնալ աշխարհի տարբեր երկրներում ապրող հայերին, ովքեր,Հայաստանից հեռու գտնվելով, պահպանում են Նոր տարին նշելու հայկական սովորույթներն ու հոգևոր խորհուրդը:
Այս անգամ Չինաստանի հայկական համայնքի նախագահ Մհեր Սահակյանը պատմում է չինահայերի հայկական Ամանորի մասին:
՞նչ խորհուրդ ունի Ամանորն ու Սուրբ Ծնունդը Ձեզ համար:
-Ամանորն ու Սուրբ Ծնունդը նորի սկիզբ են խորհրդանշում:Դա նշանակում է, որ ամեն ինչ կարելի է սկսել նորից ու արձանագրել նորանոր հաջողություներ:Այս օրերին կարելի է խորհել նաև անցած տարվա արդյունքների մասին՝ հետևություններ կատարելով և ուրվագծելով նոր նպատակներ:
-Պարո՛ն Սահակյան, հեռավոր Չինաստանում հայկական ավանդական Ամանորի շունչը զգացվու՞մ է, համայնքում տոնական միջոցառումներ  իրականացվու՞մ են:
-Չինաստանի տարբեր քաղաքներում բնակվող հայերը հավաքույթներ են կազմակերպում, միասին դիմավորում Ամանորը, իսկ հետո էլ՝ Սուրբ Ծնունդը:Փորձում են հնարավորինս պահպանել ավանդույթները:
Երկու տարի առաջ՝ դեկտեմբեր ամսին, Չինաստանի հայկական համայնքը տոներին ընդառաջ Պատարագ կազմակերպեց, որի շնորհիվ Չինաստանի տարբեր քաղաքներում բնակվող հայերը միավորվեցին Գուանջոու քաղաքում:Այս պատարագը խորհրդանշական էր, քանի որ մի քանի տասնամյակ Չինաստանի տարածքում հայկական պատարագ չէր մատուցվել:Սա, կարծես, ազդարարում էր նաև Չինաստանում հայապահպանության մեկնարկի ակտիվացումը:
-Ձեր ընտանիքում Ամանորին նախաշեմին ինչպիսի՞ տրամադրություն է տիրում:Ո՞ր ավանդույթներն եք հատկապես պահպանում:
-Աղջիկներիս հետ զարդարում ենք տոնածառը, ապա հետևում ենք  չինական ու հայկական հեռուստաալիքներով հեռարձակվող տոնական միջոցառումներին:Կինս պատրաստում է մի քանի հայկական ավանդական ուտեստ:Օրինակ՝ թփով տոլմա, ապա բացում ենք մի շիշ գինի, շնորհավորում ենք միմյանց, մաղթում նորանոր հաջողություներ և արժևորում Սաթինեի ու Նանեի ուսման բնագավառում ձեռք բերած հաջողությունները:
-Չինացի ծանոթներին, ընկերներին մասնակից դարձնու՞մ եք տոնական օրերին,նրանք ի՞նչ կարծիք ունեն հայկական Ամանորի մասին:
-Մի խումբ չինացի ընկերներ միշտ մասնակցում են Չինաստանի հայկական համայնքի կազմակերպած հավաքույթներին: Նրանցից մի քանիսը հետաքրքված են հայերեն լեզվով, մշակույթով ու տոներով:2016 թվականի աշնանը նրանցից Չենչեն Վանգը, ով երկար ժամանակ սովորում էր հայերեն լեզու, «Չինահայի» ու ՀԱՀ-ի տրամադրած կրթաթոշակի շնորհիվ ժամանեց Հայաստան՝ ուսումը շարունակելու նպատակով:
Չինաստանում նույնպես տոնում են Նոր տարին, բայց նրանց մոտ ավելի սիրված է չինական ավանդական Նոր տարին, կամ ինչպես իրենք են ասում՝ Գարնանային տոնակատարությունը: Կարծես, այս տարի այն հունվարի 28-ին է սկսվելու:
Չինացիները սկսել են նաև Սուրբ Ծնունդն արևմտյան երկրների ավանդույթներով տոնել:Չինաստանի որոշ շրջաններում լայն տարածում է գտնում քրիստոնեությունը, որը նույնպես չինացիների կողմից արևմտյան արժեքների նկատմամբ տածած անթաքույց համակրանքի արդյունքն է:Նրանցից շատերը Սուրբ Ծնունդը տոնում են դեկտեմբերի վերջին՝ ինչպես ընդունված է արևմտյան աշխարհում: Չինացիները մեծամասամբ  սահմանափակ տեղեկություն ունեն Հայաստանի ու հայկական ավանդույթների մասին:
Իհարկե, համայնքի ներկայացուցիչները լավագույնս են ներկայացնում Հայաստանը, հատկապես ակտիվ են Չինաստանի հայկական համայնքի ուսանողական միության անդամները, ովքեր բազմաթիվ միջոցառումներ են կազմակերպում իրենց համալսարաններում, ներկայացնում հայկական մշակույթն ու ավանդույթները:
Վերջին տարիների ընթացքում Չինաստանի հայկական համայնքը բազմաթիվ մշակութային միջոցառումներ է կազմակերպել: Պետք է նշել, որ Չինաստանում  հայկականը Չինաստանին ներկայացնելը մեր կազմակերպության հիմնական նպատակներից մեկն է:
Այս միջոցառումների ընթացքում առաջնահերթությունը տրվում է համայնքում առկա արվեստագետների, ուսանողների ու ակտիվիստների ներգրավվածությանը:
՞րն է Ձեր բարեմաղթանքը համայն հայությանը:
-Ցանկանում եմ, որ մենք՝ հայերս, լինենք ավելի ակտիվ ու նախաձեռնող, հույսներս դնենք միայն մեզ վրա, յուրաքանչյուր օր կատարելագործենք մեր հմտությունները:
Պետք է հիշել, որ Հայաստանը կզարգանա միայն այն դեպքում, եթե մեզանում ավելանան արժեք ստեղծող մարդիկ:Ուրեմն, մաղթում եմ, որ 2017թ.-ին հայության մեջ ի հայտ գան հմուտ գործարարներ, հյուսներ, խառատներ, բժիշկներ, լրագրողներ, զինվորներ, կառավարիչներ ու գիտնականներ: Իսկ ի՞նչ է պետք այս ամենի համար, պատասխանը մեկն է՝ քրտնաջան աշխատանք, ու նորից կրկնեմ՝ նախաձեռնողականություն:
Ամանորի տոներին մաղթում եմ նաև զերծ մնալ բազմատեսակ ու թանկարժեք ուտելիքներից բաղկացած սպառազինությունների մրցավազքից. սա միայն ընտանեկան բյուջեի անիմաստ վատնում է:Դժվար, թե ինչ-որ մեկին 21-րդ դարում զարմացնենք թանկարժեք ուտեստով կամ խմիչքով: Այդ գումարը կարելի է ծախսել ճանապարհորդության, ուսման ու առողջության համար:
Իսկ Ամանորյա սեղանի լավագույն բաղադրատոմսը հետևյալն է. ստեղծել ուրախ ու սիրալիր մթնոլորտ ընտանիքում, ու Ամանորի գիշերվա հրաշքն անպայման իրականություն կդառնա:Սիրելի՛ հայեր, շնորհավո՛ր Ամանոր և Սուրբ ծնունդ:

Армяне Китая по возможности сохраняют традиции армянского Нового года: Мгер Саакян
В канун Нового года и Святого Рождества «Армяне сегодня» продолжает рассказывать об армянах, проживающих в разных странах мира, которые, находясь вдали от Армении, сохраняют армянские обычаи и духовное таинство празднования Нового года.
На этот раз председатель армянской общины Китая Мгер Саакян рассказывает об армянском Новом годе армян в Китае.
– Какое таинство содержится для Вас в Новом годе и Святом Рождестве?
– Новый год и Святое Рождество символизируют начало новой жизни. Это означает, что все можно начать сначала, добиться новых успехов. В эти дни можно думать также об итогах прошедшего года, делать выводы, намечать новые цели.
– Господин Саакян, ощущается ли в далеком Китае дух традиционного армянского Нового года, в общине организуются праздничные мероприятия?
– Армяне, живущие в разных городах Китая, организуют встречи, вместе встречают Новый год, а затем и Святое Рождество. Стараются по возможности сохранять традиции.
Два года назад в декабре армянская община Китая в канун праздников организовала Литургию, благодаря чему армяне, живущие в разных городах Китая, собрались в городе Гуанчжоу. Эта Литургия была символической, поскольку несколько десятилетий армянская литургия в Китае не отслуживалась. Это будто символизировало активизацию сохранения армянства в Китае.
– Какое настроение царит в канун Нового года в Вашей семье?
– Украшаем вместе с дочерями елку, потом следим за транслируемыми по китайскому и армянскому телевидению праздничными мероприятиями. Супруга гововит несколько традиционных армянских блюд. Например, толма из виноградных листьев, затем откупориваем бутылку вина, поздравляем друг друга, желаем новых успехов и оцениваем успехи Сатине и Нане в учебе.
– Китайских знакомых, друзей приглашаете в праздничные дни, какого мнения они об армянском Новом годе?
– Группа друзей-китайцев постоянно участвует в мероприятиях армянской общины. Некоторые из них интересуются армянским языком, культурой, праздниками. Осенью 2016 года один изьних, Чен Чен Ванг, долгое время учивший армянский язык, благодаря стипендии «Чинаая» и приехал Американский университет Армении продолжать учебу.
В Китае также празднуют Новый год, но у них в большем почете Китайский традиционный Новый год, или, как они сами называю, Весенний праздник, который в этом году, кажется, начинается 28 января.
Китайцы начали также отмечать Святое Рождество по традиции западных стран. В некоторых районах Китая широко распространено христианство – также следствие неприкрытой симпатии китайцев к западным ценностям. Многие из них празднуют Святое Рождество в конце декабря, как принять в западном мире. В большинстве своем китайцы имеют ограниченные сведения об Армении и армянских традициях.
Представители общины, конечно, наилучшим образом представляют Армению, особенно активны члены студенческого союза армянской общины, которые организуют в своих университетах множество мероприятий, представляют армянские культуру и традиции.
В последние годы армянская община Китая организовала множество культурных мероприятий. Следует отметить, что представлять армянское в Китае – одна из основных целей нашей организации.
В ходе этих мероприятий приоритет отдается вовлечению деятелей искусства общины, студентов и активистов.
– Что Вы пожелаете мировому армянству?
– Желаю, чтобы мы, армяне, были более активны и инициативны, надеялись только на самих себя, каждый день совершенствовали свои навыки.
Следует помнить, что Армения может развиваться только в том случае, если среди нас станет больше людей, создающих ценности. Так что желаю, чтобы в 2017-м среди армян появились талантливые бизнесмены, плотники, токари, врачи, журналисты, военные, управленцы и ученые. А что нужно для всего этого – ответ один: кропотливая работа и инициативность.
В Новогодние дни желаю также воздержаться от гонки дорогостоящих разнообразных деликатесов. Это лишь бессмысленная трата семейного бюджета. Вряд ли в XXI веке возможно удивить кого либо дорогими напитками или едой. Эту сумму можно потратить на путешествия, учебу, здоровье.
А лучший рецепт Новогоднего стола следующий: создать в семье радостную атмосферу, и чудо новогодней ночи непременно станет реальностью. Дорогие армяне, поздравляю с Новым годом и Святым Рождеством.