Տեղի ունեցավ ՀՀ սփյուռքի նախարարի մամուլի ասուլիսը
Դեկտեմբերի 27-ին տեղի ունեցավ ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի մամուլի ասուլիսը: Նախարարը համառոտ ներկայացրեց 2016թ. ընթացքում ՀՀ սփյուռքի նախարարության կատարած աշխատանքները, նշեց, որ գերատեսչության գործունեությունը նպատակաուղղվել է գերակա ճանաչված խնդիրների լուծմանն ու նախատեսված ծրագրերի իրականացմանը:
«Հայրենիք վերադարձող սփյուռքահայերի, այդ թվում` սիրիահայերի, հասարակությանն ինտեգրման գործընթացի և կառուցակարգերի կատարելագործում» գերակա խնդրի լուծման ուղղությամբ շարունակվել են Սիրիայից Հայաստան տեղափոխված փախստականների կեցության, կրթության, աշխատանքի և այլ հարցերի լուծմանն ուղղված աշխատանքները, կազմակերպվել է Սիրիահայերի հիմնախնդիրները համակարգող միջգերատեսչական հանձնաժողովի 8 նիստ, «Սիրիահայ մշակույթի շունչը Երևանում» ավանդական դարձած բարեգործական 6 ցուցահանդես-տոնավաճառ: 2016-2017թթ. ուստարում սիրիահայ 436 ուսանողների ուսման վարձավճարների 70%-ը վճարվել է ՀՀ կառավարության, ՀԲԸՄ-ի, «Գալուստ Կյուլպենկյան» հիմնարկության ֆինանսական աջակցությամբ, իսկ ծայրահեղ կարիքավոր սիրիահայ 25 ուսանողների ուսման վարձավճարների մնացած 30 տոկոսը փոխհատուցել է Հայ օգնության ֆոնդը: Կազմակերպվել է շուրջ 200 սիրիահայ երեխաների ամառային հանգիստը տարբեր ճամբարներում, որոնց աջակցել են «Սեյվ դը Չիլդրեն Ինթերնեշնլ» միջազգային կազմակերպության հայաստանյան ներկայացուցչությունը և Հայ օգնության ֆոնդը: Նոյեմբերին Դարբնիկ համայնքում «Հովարդ Կարագյոզյան» ԲԲՀԿ բուժանձնակազմի կողմից կատարվել է 45 սիրիահայ և իրաքահայ երեխաների ակնաբուժական և ատամնաբուժական բուժզննում: Բուժման կարիք ունեցողներն ուղեգրվել են «Հովարդ Կարագյոզյան» ԲԲՀԿ կլինիկաներ՝ անվճար բուժում ստանալու համար:
Կարևորվել են նաև սփյուռքի հայ երիտասարդության շրջանում հայոց լեզվի իմացության մակարդակի բարձրացմանը նպաստող միջոցառումները: Հաջողությամբ իրականացվել են «Սփյուռք» ամառային դպրոց», «Արի տուն» ծրագրերը, մասնակիցների համար 2016թ. ևս կազմակերպվել են հայոց լեզվի արագացված դասընթացներ:
Նախարարը նշեց, որ «2016թ. Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի Հանրապետության 25 ամյա հոբելյաններին են նվիրվել նախարարության վերոնշյալ բոլոր ծրագրերը, «Իմ Հայաստան» համահայկական փառատոնը, որն աննախադեպ էր մասնակիցների թվով: Ասմունքի, Դուդուկի փառատոներին, Երգչախմբային արվեստի, Պարարվեստի օրերին մասնակցել է ՝ շուրջ 2000 մարդ աշխարհի 23 երկրից:
2016թ ՀՀ սփյուռքի նախարարության նախաձեռնությամբ կազմակերպվել և անցկացվել է 8 Համահայկական համաժողով և գիտաժողով, որոնց թվում՝ «Հայաստան. ստեղծենք միասին» աշխարհի առաջնակարգ համալսարաններում սովորող հայազգի երիտասարդների առաջին հավաք, «Հայկական աշխարհը համացանցում» գիտաժողով, «Գալուստ Կիւլպէնկեան» հիմնարկության հիմնադրման 60-ամյակին նվիրված գիտաժողով, Լրագրողների համահայկական 8-րդ համաժողով, «Մայրենի լեզվի ուսուցման խնդիրները Ռուսաստանի Դաշնության հայ համայնքներում» համաժողով, Ավետիս Ահարոնյանի 150 ամյակի նվիրված միջազգային գիտաժողովը և այլն:
Նախարարը 2017թ հայտարարեց Արցախի տարի և նշեց, որ Լրագրողների համահայկական 8-րդ համաժողովում սկիզբ առավ «Դու ինչ ես անում Ղարաբաղի համար» շարժումը, որը լայն թափ է ստանում: Նախարարության «Հայերն այսօր» էլեկտրոնային պարբերականում բացվել է «Դու ինչ ես անում Ղարաբաղի համար» բաժինը, ստեղծվել է ֆեյսբուքյան էջ՝ «What Are You Doing For Karabakh» վերտառությամբ, որտեղ ներկայացվում են շարժման շրջանակներում տեղի ունեցող միջոցառումներն ու ձեռնարկները:
Միջոցներ է ձեռնարկվել հանրային իրազեկման և հասարակության հետ հետադարձ կապի պատշաճ ապահովման համար, նախարարության կայքէջում տեղադրվում են ամփոփիչ տեղեկանքներ շաբաթվա ընթացքում իրականացված աշխատանքների մասին:
Սփյուռքահայերին իրավական օգնության նպատակով http://www.mindiaspora.am կայքէջում բացվել է նոր պատուհան»:

On December 27, RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan gave a press conference during which she briefly presented the activities that the RA Ministry of Diaspora had carried out this year and stated that the activities of the government agency were geared towards the achievement of the priority objectives and to the implementation of the programs that were envisaged.
“To meet the priority objective of improving the procedure and mechanisms for the integration of Diaspora Armenian repatriates (including Syrian-Armenians) into Armenian society, the Ministry continued its efforts to help Syrian-Armenian refugees solve their problems with housing, education, employment and other issues, organized eight sessions of the Inter-Agency Commission on Coordination of Syrian-Armenians’ Issues and six charity exhibition-sales, which are entitled “Breath of Syrian-Armenian Culture in Yerevan” and have already turned into a tradition. In the 2016-17 School Year, the Government of the Republic of Armenia, the AGBU and the Calouste Gulbenkian Foundation co-financed 70% of the tuition fees for 436 Syrian-Armenian students, while the Fund for Armenian Relief reimbursed the remaining 30% of tuition fees for 25 extremely needy Syrian-Armenian students. The Ministry organized the summer vacation for nearly 200 Syrian-Armenian children at camps with the support of Save the Children in Armenia and the Fund for Armenian Relief. In November, the Howard Karaghuesian Medical Benevolent Non-Governmental Organization performed ophthalmological and dentist’s checkups for 45 Syrian-Armenian and Iraqi-Armenian children in the Darbnik village. Those in need of treatment were referred to the clinics of the Howard Karaghuesian Medical Benevolent NGO for treatment free-of-charge.
Importance was attached to the events promoting increase in the level of Armenian language proficiency of young Diaspora Armenians. The Ministry successfully carried out the “Diaspora” Summer School Program, the “Ari Tun” Program and organized accelerated Armenian language courses for the participants of those programs this year as well.
The Minister stated that all the above-mentioned programs of the RA Ministry of Diaspora and the “My Armenia” Pan-Armenian Festival, which was unprecedented in terms of the number of participants, were dedicated to the 25th anniversary of Independence of the Republic of Armenia and the Artsakh Republic. The Poetry Festival, the Duduk Festival, the Choral Arts Days and Armenian Dance Days gathered nearly 2,000 Armenians from 23 countries around the world.
Throughout the year, the RA Ministry of Diaspora organized and held 8 pan-Armenian forums and conferences, including the first meeting of young Armenians studying at the world’s top universities (“Armenia: Create Together”), the “Armenian World on the Internet” conference, the conference dedicated to the 60th anniversary of the establishment of the Calouste Gulbenkian Foundation, the 8th Pan-Armenian Forum of Journalists, the conference entitled “Issues of the Teaching of the Mother Language within the Armenian Communities of the Russian Federation”, the international conference dedicated to the 150th birth anniversary of Avetis Aharonyan and more.
The Minister declared the year 2017 as the Year of Artsakh and stated that the “What are YOU doing for Karabakh?” pan-Armenian movement launched during the 8th Pan-Armenian Forum of Journalists is gaining more and more momentum. The Ministry’s “Hayern Aysor” (Armenians Today) electronic newspaper created a new section (“What are YOU doing for Karabakh?”), and the Ministry created a Facebook page called “What Are You Doing For Karabakh?” where there is information about events and initiatives devoted to the movement.
The Ministry has taken measures to raise public awareness and ensure proper feedback, and the Ministry posts weekly reports on its official website every week.
A new window was opened at http://www.mindiaspora.am in order to provide Diaspora Armenians with legal aid.”