Տեղի ունեցավ ՀՀ սփյուռքի նախարարի մամուլի ասուլիսը
Դեկտեմբերի 27-ին տեղի ունեցավ ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի մամուլի ասուլիսը: Նախարարը համառոտ ներկայացրեց 2016թ. ընթացքում ՀՀ սփյուռքի նախարարության կատարած աշխատանքները, նշեց, որ գերատեսչության գործունեությունը նպատակաուղղվել է գերակա ճանաչված խնդիրների լուծմանն ու նախատեսված ծրագրերի իրականացմանը:
«Հայրենիք վերադարձող սփյուռքահայերի, այդ թվում` սիրիահայերի, հասարակությանն ինտեգրման գործընթացի և կառուցակարգերի կատարելագործում» գերակա խնդրի լուծման ուղղությամբ շարունակվել են Սիրիայից Հայաստան տեղափոխված փախստականների կեցության, կրթության, աշխատանքի և այլ հարցերի լուծմանն ուղղված աշխատանքները, կազմակերպվել է Սիրիահայերի հիմնախնդիրները համակարգող միջգերատեսչական հանձնաժողովի 8 նիստ, «Սիրիահայ մշակույթի շունչը Երևանում» ավանդական դարձած բարեգործական 6 ցուցահանդես-տոնավաճառ: 2016-2017թթ. ուստարում սիրիահայ 436 ուսանողների ուսման վարձավճարների 70%-ը վճարվել է ՀՀ կառավարության, ՀԲԸՄ-ի, «Գալուստ Կյուլպենկյան» հիմնարկության ֆինանսական աջակցությամբ, իսկ ծայրահեղ կարիքավոր սիրիահայ 25 ուսանողների ուսման վարձավճարների մնացած 30 տոկոսը փոխհատուցել է Հայ օգնության ֆոնդը: Կազմակերպվել է շուրջ 200 սիրիահայ երեխաների ամառային հանգիստը տարբեր ճամբարներում, որոնց աջակցել են «Սեյվ դը Չիլդրեն Ինթերնեշնլ» միջազգային կազմակերպության հայաստանյան ներկայացուցչությունը և Հայ օգնության ֆոնդը: Նոյեմբերին Դարբնիկ համայնքում «Հովարդ Կարագյոզյան» ԲԲՀԿ բուժանձնակազմի կողմից կատարվել է 45 սիրիահայ և իրաքահայ երեխաների ակնաբուժական և ատամնաբուժական բուժզննում: Բուժման կարիք ունեցողներն ուղեգրվել են «Հովարդ Կարագյոզյան» ԲԲՀԿ կլինիկաներ՝ անվճար բուժում ստանալու համար:
Կարևորվել են նաև սփյուռքի հայ երիտասարդության շրջանում հայոց լեզվի իմացության մակարդակի բարձրացմանը նպաստող միջոցառումները: Հաջողությամբ իրականացվել են «Սփյուռք» ամառային դպրոց», «Արի տուն» ծրագրերը, մասնակիցների համար 2016թ. ևս կազմակերպվել են հայոց լեզվի արագացված դասընթացներ:
Նախարարը նշեց, որ «2016թ. Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի Հանրապետության 25 ամյա հոբելյաններին են նվիրվել նախարարության վերոնշյալ բոլոր ծրագրերը, «Իմ Հայաստան» համահայկական փառատոնը, որն աննախադեպ էր մասնակիցների թվով: Ասմունքի, Դուդուկի փառատոներին, Երգչախմբային արվեստի, Պարարվեստի օրերին մասնակցել է ՝ շուրջ 2000 մարդ աշխարհի 23 երկրից:
2016թ ՀՀ սփյուռքի նախարարության նախաձեռնությամբ կազմակերպվել և անցկացվել է 8 Համահայկական համաժողով և գիտաժողով, որոնց թվում՝ «Հայաստան. ստեղծենք միասին» աշխարհի առաջնակարգ համալսարաններում սովորող հայազգի երիտասարդների առաջին հավաք, «Հայկական աշխարհը համացանցում» գիտաժողով, «Գալուստ Կիւլպէնկեան» հիմնարկության հիմնադրման 60-ամյակին նվիրված գիտաժողով, Լրագրողների համահայկական 8-րդ համաժողով, «Մայրենի լեզվի ուսուցման խնդիրները Ռուսաստանի Դաշնության հայ համայնքներում» համաժողով, Ավետիս Ահարոնյանի 150 ամյակի նվիրված միջազգային գիտաժողովը և այլն:
Նախարարը 2017թ հայտարարեց Արցախի տարի և նշեց, որ Լրագրողների համահայկական 8-րդ համաժողովում սկիզբ առավ «Դու ինչ ես անում Ղարաբաղի համար» շարժումը, որը լայն թափ է ստանում: Նախարարության «Հայերն այսօր» էլեկտրոնային պարբերականում բացվել է «Դու ինչ ես անում Ղարաբաղի համար» բաժինը, ստեղծվել է ֆեյսբուքյան էջ՝ «What Are You Doing For Karabakh» վերտառությամբ, որտեղ ներկայացվում են շարժման շրջանակներում տեղի ունեցող միջոցառումներն ու ձեռնարկները:
Միջոցներ է ձեռնարկվել հանրային իրազեկման և հասարակության հետ հետադարձ կապի պատշաճ ապահովման համար, նախարարության կայքէջում տեղադրվում են ամփոփիչ տեղեկանքներ շաբաթվա ընթացքում իրականացված աշխատանքների մասին:
Սփյուռքահայերին իրավական օգնության նպատակով http://www.mindiaspora.am կայքէջում բացվել է նոր պատուհան»:

Состоялась пресс-конференция министра Диаспоры РА
Пресс-конференция министра Диаспоры РА Грануш Акопян состоялась 27 декабря. Министр кратко представила работу, проделанную Министерством Диаспоры РА в 2016 году, отметив, что деятельность ведомства была нацелена на решение известных приоритетных задач и реализацию намеченных программ.
По решению приоритетной задачи «Совершенствование процесса и структуры интеграции в общество возвращающихся на Родину армян Диаспоры, в том числе сирийских армян» продолжились работы по решению вопросов жилья, образования, трудоустройства и других вопросов беженцев-армян из Сирии, было организовано 8 заседаний межведомственной комиссии по координации проблем сирийских армян, 6 ставших традиционными благотворительных ярмарок «Дыхание армянской культуры Сирии в Ереване». В 2016-2017 учебном году 70 процентов платы за обучение 436 студентов из числа сирийских армян было выплачено при финансовом содействии правительства РА, ВАБС, учреждения «Галуст Гюльбенкян», а оставшиеся 30 процентов платы за обучение 25 крайне нуждающихся студентов из числа сирийских армян компенсировал Фонд армянской помощи. Был организован летний отдых в различных лагерях около 200 детей сирийских армян, чему содействовали представительство в Армении международной организации «Сейв де Чилдрен �?нтернейешнл» и Фонд армянской помощи. В общине «Дарбник» в ноябре медицинской организацией «Говард Карагезян» было осуществлено окулистическое и стоматологическое медобследование 45 армянских детей из Сирии и �?рака. Нуждающиеся в лечении получили направление в клиники «Говард Карагезян» для получения бесплатного лечения.
Большая важность придавалась и мероприятиям по повышению уровня владению армянским языком молодых армян Диаспоры. Успешно реализованы программы «Летняя школа «Спюрк», «Ари тун», для участников и в 2016 году были организованы ускоренные курсы армянского языка.
Министр отметила, что «в 2016 году юбилеям 25-летия Республики Армения и Республики Арцах были посвящены все вышеперечисленные программы Министерства – общеармянский фестиваль «Моя Армения», который был беспрецедентным по числу участников. В фестивалях декламации, дудука, Днях хорового и танцевального искусства участвовали около 2 тысяч человек из 23 стран мира.
По инициативе Министерства Диаспоры РА в 2016 году были организованы 8 общеармянских форумов и симпозиумов, в числе которых – первый слет студентов-армян, обучающихся в ведущих вузах мира «Армения – создадим вместе», симпозиум «Армянский мир в �?нтернете», симпозиум, посвященный 60-летию основания учреждения «Галуст Кюльпенкян», 8-й Общеармянский форум журналистов, форум «Проблемы обучения армянскому языку в армянских общинах Российской Федерации», международный симпозиум, посвященный 150-летию Аветиса Агароняна и другие.
Министр провозгласила 2017 год годом Арцаха и отметила, что зародившееся на 8-м общеармянском форуме журналистов движение «Что ты делаешь для Карабаха», приобретает широкий размах. В электронном издании Министерства «Армяне сегодня» открылся раздел «Что ты делаешь для Карабаха», создана фейсбуковская страничка под названием «What Are You Doing For Karabakh», где представляются мероприятия и инициативы в рамках движения.
Приняты меры для общественного информирования и поддержания на должном уровне обратной связи с общественностью, на сайте Министерства размещаются обобщенные информации о работе, проделанной в течение недели.