ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց «Թեքեյան» մշակութային միության հիմնադիր մարմնի ատենապետ Հակոբ Գասարճյանին
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2016/12/oo.jpg)
Ջերմորեն ողջունելով հյուրին՝ նախարարը բարձր գնահատեց «Թեքեյան» մշակութային միության հայապահպանությանն ու հայկական մշակութային ժառանգության պահպանմանն ուղղված ջանքերը: Նախարարն առանձնակի կարևորեց աշխարհի տարբեր երկրներում իր մասնաճյուղերն ունեցող միության գործունեությունը, Սփյուռքում կրթական խնդիրների լուծմանը, հայոց լեզվի պահպանմանն ու տարածմանը նպաստող, կառույցի կողմից իրականացված բազմաթիվ ծրագրերն ու միջոցաոումները, ուսուցիչներին, մշակույթի գործիչներին և ուսանողներին նյութապես ու բարոյապես օժանդակելու նրանց բազմաբնույթ ձեռնարկները:
Սփյուռքի նախարարն իր գոհունակությունը հայտնեց նաև դեկտեմբերի 10-13-ը Լիբանան կատարած իր աշխատանքային այցի շրջանակներում «Թեքեյան» մշակութային միության հովանավորությամբ, ՌԱԿ «Զարթոնք» օրաթերթի կողմից կազմակերպված Լիբանանի «Թեքեյան» մշակութային միության համահիմնադիր, ՀԲԸՄ-ի վետերան անդամ, ՌԱԿ վաստակաշատ ներկայացուցիչ Գերսամ Ահարոնյանի ծննդյան 100-ամյակին նվիրված հանդիսությունը հավուր պատշաճի կազմակերպելու համար:
Հակոբ Գասարճյանը նախարար Հրանուշ Հակոբյանին շնորհակալություն հայտնեց ջերմ ընդունելության և միության հովանավորությամբ կազմակերպված միջոցամանը մասնակցելու և այն հրաշալի ելույթի համար, որ նա ունեցավ միջոցառման ընթացքում` ոգևորությամբ ու երախտիքի զգացմունքով համակելով ներկաներին:

Министр Диаспоры РА Грануш Акопян приняла председателя учредительного органа культурного союза «Текеян» Акопа Гасарджяна
Тепло приветствовав гостя, министр высоко оценила усилия культурного союза «Текеян», направленные на сохранение армянства и армянского культурного наследия. Особую важность министр придала деятельности Союза, имеющего филиалы в разных странах мира, многочисленным программам и мероприятиям, способствующим решению образовательных проблем, сохранению и распространения  в Диаспоре армянского языка, материальной и моральной поддержке Союзом педагогов, деятелей культуры, студентов.
Министр Диаспоры выразила также удовлетворение организацией на должном уровне празднования 100-летия со дня рождения соучредителя Ливанского культурного союза «Текеян», ветерана ВАБС, заслуженного представителя ВАБС Герсама Агароняна, под патронатом культурного союза «Текеян» организованного  ежедневной газетой ПРА «Зартонк» в рамках рабочего визита министра Диаспоры РА в Ливан 10-13 декабря.
Акоп Гасарджян выразил благодарность министру Грануш Акопян за теплый прием и участие в мероприятии, организованном под патронатом Союза, а также за замечательную речь, с которой она выступила на мероприятии, преисполнив присутствующих чувством воодушевления и признательности.