ՀՀ առաջին տիկին Ռիտա Սարգսյանն այցելեց «Սիրիահայ մշակույթի շունչը Երևանում» բարեգործական ցուցահանդես-տոնավաճառ
Դեկտեմբերի 9-ին ՀՀ առաջին տիկին Ռիտա Սարգսյանն այցելեց կառավարության նիստերի դահլիճի նախասրահում բացված «Սիրիահայ մշակույթի շունչը Երևանում» բարեգործական  ցուցահանդես-տոնավաճառ, որը կազմակերպվել էր ՀՀ սփյուռքի նախարարության և «Սիրիահայերի հիմնախնդիրները համակարգող կենտրոն» ՀԿ նախաձեռնությամբ:
Տարբեր տոների կապակցությամբ պարբերաբար կազմակերպվող ցուցահանդես-տոնավաճառն այս անգամ նվիրված էր Մարդու իրավունքների պաշտպանության օրվան: Ներկայացված էին 65-ից ավելի սիրիահայերի ձեռագործ աշխատանքներ, ոսկերչական իրեր, հրուշակեղեն, քաղցրավենիք, արևելյան ուտեստներ:
Սփյուռքի նախարարի ուղեկցությամբ ՀՀ առաջին տիկինը շրջեց տաղավարներում, ծանոթացավ սիրիահայերի աշխատանքներին, բարձր գնահատեց նրանց տաղանդն ու աշխատասիրությունը, նրանց սպասարկման բարձր մշակույթն ու մատուցման ինքնատիպ ոճը և իր հիացմունքը արտահայտեց հատկապես ձեռագործ աշխատանքների և նրբաճաշակ արծաթյա իրերի վերաբերյալ:

Первая леди Армении Рита Саргсян посетила благотворительную выставку-ярмарку «Дыхание армянской культуры Сирии в Ереване»
Первая леди Армении Рита Саргсян 9 декабря посетила благотворительную выставку-ярмарку «Дыхание армянской культуры Сирии в Ереване», организованную по инициативе Министерства Диаспоры РА и ОО «Центр координации проблем сирийских армян».
Организуемая по поводу разных праздников выставка-ярмарка на этот раз была посвящена Дню защиты прав человека. Были представлены рукоделия, ювелирные, кондитерский изделия, восточные блюда, изготовленные более 65 сирийскими армянами.
В сопровождении министра Диаспоры Первая леди Армении обошла павильоны, познакомилась с работами сирийских армян, высоко оценила их талант и трудолюбие, высокую культуру обслуживания и своеобразный стиль преподнесения, выразив особое восхищение сделанными с большим вкусом рукоделиями и серебряными изделиями.