Համբուրգի «Գայանե» երգչախումբը 2017 թվականը հայտարարել է Արցախի տարի
Գերմանիայի Համբուրգ քաղաքում գործող «Գայանե» երգչախումբը՝ միանալով ՀՀ սփյուռքի նախարարության նախաձեռնած «Դու ի՞նչ ես անում Ղարաբաղի համար» համահայկական շարժմանը, 2017 թվականին իրականացվելիք գործունեությունը նախատեսում է նվիրել Արցախին:
«Գայանե» երգչախումբը հիմնադրվել է 2005 թվականին Գերմանիայի Համբուրգ քաղաքում: Նախապես անվանվել է «Vivache»: Քանի որ երգչախումբը երգում էր հայկական հոգևոր երգեր, Սուրբ Գայանեի անունով 2005 թվականին վերանվանվել է«Գայանե»: Երգչախումբը տարբեր երկրներում մրցույթների և փառատոների է մասնակցել, այդ թվում՝ 2013 թվականին ՀՀ սփյուռքի նախարարության կողմից իրականացված «Կոմիտաս Վարդապետ» համահայկական փառատոնին:
Երգացանկի մեջ ներառված են հայկական երգեր (Կոմիտաս, Եկմալյան, ժամանակակից հայ կոմպոզիտորների ստեղծագործություններ, նաև՝ դասական գործեր):
Երգչախմբում ընդգրկված են տարբեր ազգությունների և տարիքային խմբերի մարդիկ, ովքեր մեծ սիրով ու նվիրումով են հաճախում երգչախմբի փորձերին, մասնակացում ելույթներին: Երգչախումբը 23 հոգուց բաղկացած մեծ և համերաշխ ընտանիք է, որի գեղարվեստական ղեկավարը Գայանե Գրովերն է:

Хор «Гаяне» Гамбурга объявил 2017 год годом Арцаха
Хор «Гаяне», функционирующий в городе Гамбург Германии, присоединившись к инициированному Министерством Диаспоры РА общеармянскому движению «Что ты делаешь для Карабаха», планирует свою деятельность в 2017 году посвятить Арцаху.
Хор «Гаяне» был основан в 2005 году в городе Гамбург Германии. Поначалу назывался «Vivache». Поскольку хор исполнял армянские духовные песнопения, в честь Святой Гаяне в 2005г. был переименован в «Гаяне», в разных странах участвовал в конкурсах и фестивалях, в том числе в 2013г. – в общеармянском фестивале «Вардапет Комитас», организованном Министерством Диаспоры РА.
В репертуар включены армянские песни (Комитаса, Екмаляна, произведения современных армянских композиторов, а также классические произведения).
В хоре объединены люди разных национальностей и разного возраста, которые с большой охотой участвуют в репетициях и выступлениях. Хор состоит из 23 человек, это дружная семья, возглавляемая художественным руководителем Гаяне Гровер.