Երկրաշարժի օրերին Հայաստանի կոմերիտմիությունը, հիրավի, արդարացրեց իրեն տրված կոչումը. Զորի Բալայան
1988 թվականի Սպիտակի ավերիչ երկրաշարժից անցել է ուղիղ 28 տարի: Դեկտեմբերի 7-ին, ժամը՝ 11:41-ին տեղի ունեցած երկրաշարժը խլեց 25 հազար մարդու կյանք:
Հայաստանի ԼԿԵՄ 700 հազարանոց երիտասարդական կազմակերպությունը, որը ղեկավարում էր այսօր արդեն՝ ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը, արհավիրքի ծանր օրերին և դրանից հետո արեց հնարավոր ամեն բան՝ մարդկանց օգնելու և նրանց վիշտը թեթևացնելու համար:
Գրող, հրապարակախոս, հասարակական և քաղաքական գործիչ Զորի Բալայանն իր «Բոլոր ուղիները հատվում են մարդու մեջ» գրքի «Սպիտակ՝ ամենքիս ցավը» հոդվածում անդրադարձել է այդ օրերին Կոմերիտմիության կատարած աշխատանքին: «Հայերն այսօր»-ը ներկայացնում է հոդվածից մի հատված.
«Երկրաշարժի առաջին իսկ օրերից վիրավորներին ավերված քաղաքներից ու գյուղերից տարհանեցին: Նրանց տեղափոխում էին Երևան, Թբիլիսի, իսկ հաջորդ օրն արդեն՝ Մոսկվա: Եվ հաճախ, բարեկամներն ու հարազատները, որևէ տեղեկություն չունենալով իրենց հարազատների ու բարեկամների մասին, սկսում էին որոնել նրանց: Երկրից մարդկանց հանում էին հազարներով, և այդ խուճապի ու իրարանցման մեջ գրանցումների ժամանակը չէր:
Բերեցին ցնցումային վիճակում գտնվող վիրավորի: Պառկած էր՝ առանց գիտակցության: Նրա պես հազարավորները կային: Արդեն առաջին օրը Առողջապահության նախարարությունը պատրաստեց մոտ 10 հազար մահճակալ: Շատ շուտով այդ 10 հազար մահճակալը զբաղեցրեցին վիրավոր մեծահասակներն ու երեխաները:
Այդպիսի «կույր» պայմաններում իրեն փայլուն դրսևորեց Կոմերիտմիությունը: Այդ ժամանակ այն, հիրավի, արդարացրեց իրեն տրված կոչումը: Հանրապետության ԼԿԵՄ կենտկոմը ստեղծեց շտաբ, որի շրջանակներում գործում էին տարբեր ծառայություններ նրանց համար, ովքեր տարհանվել էին աղետի գոտուց և նրանց, ում որոնում էին հարազատները: Շտաբի աշխատանքներին կցվեցին ծրագրավորողներ, օգտագործվեցին ԶԼՄ-ների հնարավորությունները:
Միայն մեկ շաբաթվա ընթացքում գտան և ծնողներին փոխանցեցին մոտ 500 երեխայի: Շուտով ստեղծվում է համընդհանուր «Որոնում» ծառայությունը՝ իր «Հույս» տպագիր մամուլով: Ծառայությունը ղեկավարում էր  ՀԼԿԵՄ կենտկոմի առաջին քարտուղար, կամային և խիզախ մի անհատականություն՝ Հրանուշ Հակոբյանը: 10-րդ օրն արդեն կազմվեց 35 մարդուց բաղկացած ցուցակ: Կոմերիտմիությունն ինչ-որ առումով դարձավ տեղեկատու բյուրո, որը տրամադրում էր անհրաժեշտ օգնություն այն  երեխաների մասին, որոնք հանրապետությունից դուրս էին տարվել:
Պատճառն այն էր, որ սկզբում, հատկապես՝ Երևանում, մտահոգության ալիք բարձրացավ այն երեխաների համար, որոնց մեծ խմբերով Հայաստանից դուրս էին տանում: Ստույգ և օպերատիվ տեղեկության բացակայությունը բազում քննադատությունների և բամբասանքների տեղիք էր տալիս:

В дни землетрясения комсомол Армении, воистину, оправдал свое назначение: Зорий Балаян
Ровно 28 лет минуло со дня разрушительного Спитакского землетрясения 1988 года. Землетрясение, происшедшее 7 декабря в 11:41, унесло жизни 25 тысяч человек.
Семисоттысячная молодежная организация ЛКСМ Армении, возглавляемая ныне министром Диаспоры РА Грануш Акопян, в тяжелые дни трагедии и после нее сделала все, чтобы помочь людям, облегчить их горе.
Писатель, публицист, общественный и политический деятель Зорий Балаян в статье «Спитак – боль каждого из нас» из книги «Все пути пересекаются в человеке» коснулся работы, проделанной в те дни комсомолом. «Армяне сегодня» представляет отрывок из этой статьи.
«Буквально с первых минут вывозили раненых из разрушенных городов и сел. Вывозили в Ереван, в Тбилиси, а со следующего дня — и в Москву. �? зачастую родные и близкие, не имея никаких данных о своих родных и близких, бросались в поиски. Людей вывозили тысячами, и в этой сутолоке и суете было не до регистраций. Привезли раненого в шоковом состоянии. Ампутировали конечность. Лежит без сознания. Таких тысячи. Уже в первый день Министерство здравоохранения подготовило около десяти тысяч коек. �? вскоре все десять тысяч были заняты ранеными — взрослыми и детьми. �? в такой «слепой» ситуации блестяще проявил себя комсомол. Вот когда он действительно оправдал свое назначение. ЦК комсомола республики создал штаб, при котором начали действовать различные службы для тех, кто был эвакуирован из зоны бедствия, и тех, кто разыскивает родственников.
Были привлечены к работе в штабе программисты, были использованы возможности средств массовой информации. В течение только первой недели разыскали и передали родителям около пятисот детей. Вскоре была создана одна общая служба «Поиск» со своим печатным органом «Надежда».
Возглавила службу первый секретарь ЦК комсомола, волевая и мужественная Грануш Акопян. На десятые сутки уже был составлен список из тридцати пяти человек. ЦК комсомола стал своего рода справочным бюро, которое давало необходимую информацию о детях, вывезенных за пределы республики. Дело в том, что поначалу, особенно в Ереване, зародилась тревога за детей, которых большими группами вывозили из Армении. Отсутствие четкой и оперативной информации порождало разного рода слухи и кривотолки».