«Կռունկ» ինքնավարության երիտասարդները՝ համահայկական շարժման  ջատագովներ
ՀՀ սփյուռքի նախարարության նախաձեռնած «Դու ի՞նչ ես անում Ղարաբաղի համար» համահայկական շարժումը սփյուռքյան համայնքներում գնալով լայն տարածում է ստանում:
ՌԴ Ստավրոպոլի երկրամասի Կիսլովոդսկ քաղաքի ազգամշակութային «Կռունկ» հայկական ինքնավարության երիտասարդները ՌՀՄ Ստավրոպոլի երկրամասի ՌՀՄ բաժանմունքի երիտասարդական կազմակերպության նախագահ Գարիկ Քեշիշյանցի և Կիսլովոդսկի հայ համայնքի երիտասարդական թևի ղեկավար Մուշեղ Կյուրկչյանի գլխավորությամբ միացել են նախաձեռնությանը՝ նպատակ ունենալով իրենց ներդրումն ունենալու այս կարևոր գործի տարածմանը: «Հայերն այսօր»-ի հետ զրույցում Մուշեղ Կյուրկչյանը նշեց, որ շարունակելու են սերտ համագործակցությունը ՀՀ սփյուռքի նախարարության հետ. նախատեսել են 2017 թվականին ավելի ակտիվացնել համայնքի մասնակցությունը նախարարության ծրագրերին:
Կիսլովոդսկում հայերը բնակություն են հաստատել 1803 թվականից: 1997 թվականին օծվել է Հայ Առաքելական Սբ. Վարդան եկեղեցին:

Молодежь автономии «Крунк» – поборники общеармянского движения
�?нициированное Министерством Диаспоры РА общеармянское движения «Что ты делаешь для Карабаха» приобретает в общинах Диаспоры все более широкое распространение.
Молодежь армянской национально-культурной автономии «Крунк» города Кисловодск Ставропольского края РФ во главе с председателем молодежной организации регионального отделения САР Гарика Кешишянца и руководителем молодежного крыла армянской общины Кисловодска Мушегом Кюркчяном присоединились к инициативе, поставив перед собой цель внести свой вклад в это важное дело. В беседе с «Армяне сегодня» Мушег Кюркчян отметил, что они продолжат тесное взаимодействие с Министерством Диаспоры РА и в 2017 году активизируют участие общины в программах Министерства.
Армяне начали селиться в Кисловодске в 1803 году. В 1997 году была освящена местная армянская церковь Св. Вардан. Церковь и здание автономии вместе составляют своеобразный религиозно-культурный комплекс.