Մոնրեալի «Սուրբ Հակոբ» ազգային վարժարանի սաները միանում են Արցախին աջակցության ծրագրին
Մոնրեալի «Սուրբ Հակոբ» ազգային վարժարանի մի խումբ աշակերտներ միացել են ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Դու ի՞նչ ես անում Ղարաբաղի համար» շարժմանը՝ լուսանկարվելով համապատասխան պաստառով:
«Հայերն այսօր»-ի փոխանցմամբ՝ 700 աշակերտ ունեցող դպրոցը ՀՀ սփյուռքի նախարարության միջոցով մշտապես կապի մեջ է Հայրենիքի հետ: Ապրիլյան քառօրյայից հետո աշակերտները նամակներ էին գրել Արցախի ու Հայաստանի սահմանին կանգնած զինվորներին՝ իրենց աջակցությունը հայտնելով Հայրենիքի պաշտպանին: Ի դեպ, դպրոցում նաև բազմաթիվ սիրիահայ փոքրիկներ են սովորում, ովքեր վերջին տարիներին են տեղափոխվել Կանադա:
«Սուրբ Հակոբ» ազգային վարժարանը հիմնադրվել է 1974թ.-ին: Այն համարվում է Քվեբեկի 10 լավագույն դպրոցներից մեկը: Վարժարանում գործում է նաև մանկապարտեզ:

Воспитанники национальной гимназии «Сурб Акоб» Монреаля присоединяются к программе содействия Арцаху
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2016/11/1-4-300x225.jpg)
Группа учащихся национальной гимназии «Сурб Акоб» Монреаля присоединились к движению Министерства Диаспоры РА «Что ты делаешь для Карабаха, сфотографировавшись с соответствующим плакатом.
Как передает «Армяне сегодня», школа, насчитывающая 700 учащихся, посредством Министерства Диаспоры РА находится в постоянной связи с Родиной. После апрельской четырехдневки ученики написали воинам, стоящим на границах Армении и Арцаха, выражая свою солидарность защитникам Родины. Кстати, в школе обучаются также много детей из семей сирийских армян, в последние годы переехавших в Канаду.
Национальная гимназия «Сурб Акоб» основана в 1974 году. Она считается одной из 10 лучших школ Квебека. Там функционирует и детский сад.