«Ալի´և, մեր հողը մեզ է պատկանում». ֆրանսահայ աշակերտները միանում են համահայկական շարժմանը
Ֆրանսիայի Պուատիե քաղաքում գործող հայկական կազմակերպությանը կից գործող մեկօրյա դպրոցի սաները միացել են ՀՀ սփյուռքի նախարարության նախաձեռնած համահայկական շարժմանը:
«Դու՛ ի՞նչ ես անում Ղարաբաղի համար» խորագրի ներքո կիրակի օրը կազմակերպեց բաց դաս՝ նվիրված Արցախին: Դասի ընթացքում աշակերտներն իրենց ձեռքերով պաստառ պատրաստեցին, որտեղ հայ փոքրիկներն իրենց ուղերձներն ու մտքերն էին գրել Հայաստանի ու Արցախի մասին:
Նշենք, որ «Պուատուի հայեր» հայկական կազմակերպության նախագահը և կրթօջախի տնօրենը երիտասարդ հայուհի Անուշ Գրիգորյանն է:

“Aliyev, our land belongs to us!”-French-Armenian schoolchildren join pan-Armenian movement
The children of the Armenian one-day school of the Armenian organization based in the French city of Poiters have joined the pan-Armenian movement launched by the RA Ministry of Diaspora.
On Sunday, the school hosted an open lesson devoted to Artsakh with the title “What are YOU doing for Karabakh?” During the lesson, the schoolchildren made a banner on which they wrote their thoughts and messages about Armenia and Artsakh.
Let us mention that the president of the Armenians of Poiters organization and the principal of the school is a young Armenian woman by the name of Anoush Krikorian.