Ղարաբաղը պահելը, հզորացնելը յուրաքանչյուր հայիս խնդիրն է. ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյան
«Այս շարժումը շատ տարողունակ է, ընդգրկում է մեծից փոքր, հարուստից, աղքատ, հայաստանցի, արցախցի թե սփյուռքահայ… Իրոք, յուրաքանչյուրն իրենց հարց պետք է տան՝ թե ինքը ի՞նչ է անում Ղարաբաղի համար: Եվ ես ուրախ եմ, որ շարժումը սկսում է ուժեղանալ, թափ հավաքել»,-պատասխանելով ՀՀ սփյուռքի նախարարության նոր՝ «Դու՛ ի՞նչ ես անում Ղարաբաղի համար» ձեռնարկի մասին «Արևելք» լրատվականի հարցին՝ ասել է ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը:
«Շարժման գլխավոր հերոսները դարձան մեր երեխաները, և դպրոցներում այս շարժումն իր հետաքրքիր տարածումն ունեցավ: Իսկ եթե երեխաները դա ընդունում և ընկալում են ինչպես հայրենասիրություն, ընկալում են, թե ինչպես իրենք իբրև հայրենասերներ պետք է դաստիարակվեն նաև այս հարցադրումով, նաև իրենց ծնողներին են կոչ անում, դիմում որ ծնողները նույնպես իրենց մասնակցությունը բերեն, ուրեմն շարժումը հաջողություն է գտնում»,-ասաց Հրանուշ Հակոբյանը:
Ինչպիսի՞ն պետք է լինի ակնկալվող արարքը Ղարաբաղի համար հարցին Հրանուշ Հակոբյանը պատասխանեց. «Մենք դրա տակ հասկանում ենք ոչ միայն նյութական աջակցություն, այլև՝ կապեր, հարաբերություններ, գիտելիքներ, մոտեցումներ… Յուրաքանչյուրն իր հնարավորությունների սահմաններում: Ամեն մեկն ինչով կարող է, պետք է օգտակար լինի Ղարաբաղին: Ղարաբաղը տնտեսություն է, Ղարաբաղը մշակույթ է, Ղարաբաղը կրթություն է, գիտություն է, սահման է, անվտանգություն է, հետևաբար, մենք բոլոր առումներով պետք է կարողանանք, այսպես ասած, համախմբվել և հիշել, որ մենք միայն ցավի ու վտանգի պահին չէ, որ պետք է իրար հետ լինենք: Քանի դեռ լուծված չէ Ղարաբաղի հարցը, ուրեմն վտանգը միշտ կա, և մենք միշտ պետք է նույն համախմբվածության մեջ գտնվենք:
Խոսելով արձանագրված արդյունքների մասին Սփյուռքի նախարարը նշել է. «Ուրախ եմ, որ Լիբանանի հայկական դպրոցներում արդեն գումարներ են հավաքվում՝ սահմանափակ կարողություներով երեխաներին սայլակներ և համապատասխան սարքավորումներ գնելու եւ նվիրելու համար: Ուրախ եմ, որ Սարատովից փորձում են կապեր հաստատել, ընկերանալ միմյանց հետ: Շատ ուրախ եմ, որ Արգենտինայում, ԱՄՆ-ում, Եվրոպայում մարդիկ տարբեր ձեռնարկներ, մշակութային քննարկումներ են սկսել, թե ինչ կարելի է անել Ղարաբաղի համար: Եվ յուրաքանչյուր կառույց, յուրաքանչյուր անհատ ինքը պետք է որոշի, թե ինքը ինչ է ուզում: Մենք չենք ասում գումար տվեք, նյութական նվիրատվություն արեք, ասում ենք՝ յուրաքանչյուրդ ձեր հնարավորությունների, ձեր կարողությունների, ձեր գիտելիքների սահմաններում օգտակար եղեք Ղարաբաղին: Ղարաբաղը մեր ոգին է, մեր խիղճն է, մեր հայրենիքի սահմանն է, հետևաբար Ղարաբաղը պահելը, պահպանելը հզորացնելը յուրաքանչյուր հայիս խնդիրն է: Ղարաբաղը հայ ժողովրդի քսանհինգամյա անկախ զավակն է: Այդ զավակի խաղաղության և ապագայի համար պետք է մտածենք բոլորս»:

Беречь, приумножать мощь Карабаха – задача каждого армянина: министр Диаспоры РА Грануш Акопян
«Это движение очень емкое, охватывает от мала до велика, богатых и бедных, армян Армении, Арцаха и Диаспоры… Действительно, каждый должен задать себе вопрос: что он делает для Карабаха. �? я рада, что движение начинает усиливаться,  набирает размах», – сказала министр Диаспоры РА Грану Акопян, отвечая на вопрос информационного «Аревелк» о новой инициативе  Министерства Диаспоры РА «Что ты делаешь для Карабаха».
«Главными героями движения стали наши дети, и в школах оно приобрело интересное распространение. �? если дети принимают и расценивают его как патриотизм, воспринимают, что они, как патриоты, должны воспитываться и на такой постановке вопроса, призывают и родителей, обращаются, чтобы и родители приняли участие, значит, движение обретает успех», – сказала Грануш Акопян.
На вопрос, какими должны быть ожидающиеся поступки для Карабаха, Грануш Акопян ответила: «Мы понимаем под этим не только материальную помощь, но и связи, отношения, знания, подходы… Каждый по мере своих возможностей. Каждый чем может пусть будет полезен Карабаху. Карабах – это экономика, Карабах – это культура, Карабах – образование, наука, граница, безопасность, и следовательно, мы во всех смыслах должны суметь, так сказать, сплотиться и помнить, что мы не только в мгновения боли, угрозы должны быть вместе. Покуда вопрос Карабаха не решен, угроза есть всегда, и мы всегда должны быть сплоченны».
Говоря о зарегистрированных результатах, министр Диаспоры отметила: «Рада, что в армянских школах Ливана уже собирают деньги, чтобы приобрести коляски и соответствующее оборудование, чтобы подарить детям с ограниченными возможностями. Рада, что из Саратова пытаются наладить связи, подружиться. Очень рада, что в Аргентине, США, Европе люди начали различные инициативы, культурные обсуждения на тему, что можно сделать для Карабаха. �? каждая структура, каждый человек сам должен решать, чего он хочет. Мы не говорим – дайте деньги, собирайте пожертвования, говорим – каждый в меру возможностей, способностей, знаний будьте полезны Карабаху.  Карабах наша душа, наша совесть, граница нашей Родины, соответственно, беречь, приумножать  мощь Карабаха – задача каждого армянина. Карабах – 25-летнее независимое дитя армянского народа. �? о мире, будущем этого дитя мы все должны заботиться».