Տեղափոխվելու որոշումն անձնական է, ՀՀ Կառավարությունը չի կարող Հալեպում մնացած մեր հայրենակիցներին զոռով բերել. Սագօ Արեան
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2016/11/Sago-Arean.jpg)
Գրող, հրապարակախոս Սագօ Արեանը, Tert.am-ի հետ զրույցում անդրադառնալով Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի հայտարարությանը, թե Սիրիայում գտնվող մեր հայրենակիցների կյանքը վտանգված է, և ոչ ոք չի կարող ասել, թե վաղը ինչ կլինի նրանց հետ, նշեց, թե դիտարկումը տեղին է: «Ի՞նչ պետք է աներ նախարարությունը կամ Հայաստանը, երբ ավելի վաղ տեղափոխվելու որոշումն անհատական է: Հիմա ամենակարևորը՝ բոլորին պարզ դարձավ, որ Հայաստանն իր դռները բացել է ու վաղուց է բացել ու ամեն բան կանի, որ նրանք, ովքեր ուզում են դուրս գալ այդ դժոխքից, օգնության հնարավորություն ստանան և տեղափոխվեն Հայաստան»,-ասաց նա: Ըստ Սագօ Արեանի՝ Կառավարությունը զոռով չի կարող մարդկանց ինքնաթիռների մեջ դնել և բերել:
– Պարո՛ն Արեան, նախարար Հրանուշ Հակոբյանը հայտարարում է, որ Սիրիայում գտնվող մեր հայրենակիցների կյանքը վտանգված է, և ոչ ոք չի կարող ասել, թե վաղը ինչ կլինի նրանց հետ: Արդյոք հնարավոր չէ՞ր մի քանի տարի առաջ իրականացնել այնպիսի քաղաքականություն, որ սիրիահայերին տեղափոխեին Հայաստան այն ժամանակ, երբ իրավիճակն այսքան աղետալի չէր:
-Նորություն չէ, որ մեր հայրենակիցների կյանքը վտանգի մեջ է, հիմա նույնիսկ այնտեղ այսպիսի խնդիր կա, Հալեպում կոչ է հնչել, որ դպրոցներն այս մի քանի օրերին գուցե փակ պահեն, քանի որ շաբաթ օրը սիրիական թաղամասերից մեկում երեխաներ էին զոհվել։ Այնուամենայնիվ ես չեմ հասկանում Հալեպի մեր ազգային իշխանական մարմինների վերաբերմունքը՝ ո՞նց կարելի է դպրոց բացել, երբ այսպիսի անվտանգության խնդիր կա: Բայց տիկին նախարարի դիտարկումը տեղին է, սխալ բան չի ասում, և բոլորը գիտեն, որ Հալեպը մնում է ռազմական գործողությունների օջախ, և ոչ ոք չի կարողանում կանխատեսել, թե ինչ կլինի, և ոչ ոք չի կարող հովանավորել մեջ հայրենակիցների անվտանգությունը: Ի՞նչ աներ նախարարությունը կամ Հայաստանը, երբ որոշումն անհատական պետք է լինի: Մեղավոր չեն ո՛չ ՀՀ-ի իշխանությունները, ո՛չ էլ Հալեպի հայ համայնքի ղեկավար կառույցի ներկայացուցիչները, քանի որ ոչ ոք չի կարող ասել. մարդն ի՛նքը պետք է որոշի և նախաձեռնի դուրս գալ այդտեղից: Հայաստանն ամեն ինչ անում է՝ իր միջոցներով, նույնիսկ միջազգային դրամաշնորհների միջոցով, հայկական սփյուռքի օգնությամբ, որ տեղափոխման գործընթացը կազմակերպի, բայց շատ հալեպահայեր տակավին կառչած են տարբեր պատճառներով. դա անհատական որոշում է, և ոչ ոք չի կարող հակառակը պնդել կամ մեղադրել: Հիմա ամենակարևորը՝ բոլորին պարզ դարձավ, որ Հայաստանն իր դռները բացել է ու վաղուց է բացել, որ ամեն բան կանի, որ նրանք, ովքեր ուզում են դուրս գալ այդ դժոխքից, օգնության հնարավորություն ստանան և տեղափոխվեն Հայաստան:
– Իսկ այս պահին ի՞նչ կարող է անել ՀՀ կառավարությունը:
-Մեր Կառավարությունն ի՞նչ պետք է անի, զոռով չի կարող մարդկանց ինքնաթիռների մեջ դնել և բերել: Այդ գործից մի քիչ հեռու գտնվողները մեղադրում էին կառավարությանը, բայց այնտեղից կոնկրետ տեսել են, որ ամեն բան արվում է՝ հայրենակիցների դռները բանալ, տոմսեր ուղարկել, միջամտել: Խնդիրն այն է, որ այնտեղ մնացած 60 000 սիրիահայերից 8000 հոգին երևի լուրջ պատճառներ ունեն, որ չեն գալիս, ֆինանսական պատճառներ կլինի դա, թե կյանքի ապահովության պատճառ, այսինքն՝ այստեղ գործ ունենալ-չունենալու, հարցն այդ է: Կարծում եմ՝ երկու տեսակի խավ մնաց Հալեպում. նրանք, ովքեր անկարող են և չեն կարողանում որոշել, վախենում են դուրս գալ և նրանք, ովքեր, որ կալվածքներ ունեն և ուզում են մնալ և տիրություն անել: Բայց, ես կարծում եմ, դեռ երկար ժամանակի հարց է, և սիրական պատերազմն այս հինգ տարում ցույց տվեց, որ անկանխատեսելի դեպքեր կարող են լինել և ոչ ոք չի կարող հովանավորել մեր հայրենակիցների կյանքն ու անվտանգությունը:
-Այսինքն՝ այն տեղեկությունը, թե բոլորն են ուզում գալ, բայց հնարավորություն չունեն՝ տեղին չէ՞:
-Նա ով ուզում է գալ, նրանց կոնկրետ ասում են՝ մենք տալիս ենք տոմս, ով գնում է օդանավակայան, ստանում է 105 դոլար։ Բացի այդ, մեկ տարով այսօր տան վարձի խնդիրը լուծված է, և կարող են դիմել «Առաքելություն Արևելք» կազմակերպությանը, նաև «Հալեպ» կազմակերպությունը, Ավետարանական համայնքը, սիրիահայերի խնդիրները համակարգող այլ կազմակերպություններ էլ կան, որոնք որոշ կերպով օգնում են: Իրենք չեն գալիս, ասում են՝ էս երկու օրն էլ սպասենք, տեսնենք՝ ինչ պետք է լինի, այսինքն՝ ոչ ոք չի կարող իրենց փոխարեն որոշել, որ Երևան կամ Բեյրութ, կամ, չգիտեմ, Հալեպից դուրս ուր գնալ, իրե՛նք պետք է որոշեն, մեր փորձից ելնելով եմ ասում:
-Բայց կա՞ նման տրամադրվածություն, որ Հայաստանում կայուն վիճակ չէ, վատ պայմաններ են, գործ են դնում, չի ստացվում և ստիպված են այլ երկիր գնալ:
– Այո, այդ խոսքերը ցանկացած մարդ, որ պատերազմի դաշտից դուրս է գնում, բողոքներ ունենում է, նույնիսկ Շվեդիայում, Մոնրեալում՝ Կանադայում, այսինքն՝ ի՞նչ անի ՀՀ-ի պետությունը, արել է այն, ինչ այլ պետություններ չեն արել: 100 հազարավոր փախստականեր կան Լիբանանում, որոնք ապրում են ահավոր պայմաններում, իրենց արգելված է ժամը 21:00-ից շրջագայել, իսկ ՀՀ-ն ամեն ինչ անում է հնարավորության սահմաններում: Հայաստանն էլ խնդիրներ ունի, և կարծում եմ 3 տարվա ընթացքում սիրիահայությունը պետք է բախտավոր զգա, որ այս պետությունն ունենք, ինչ-որ չունեինք Լիբանանի քաղաքացիական պատերազմի օրերին, և մեր հայրենակիցներն իրոք գաղթական ու դժվար պայմաններում ապրեցին: ՀՀ-ում նույն վիճակում չեն սիրիահայերը, կարողանում են ապրել ու մի կտոր հաց ճարել, ՀՀ-ի քաղաքացիների մեծ տոկոսն այսօր սոցիալական լուրջ խնդիրներ ունի, ոչ միայն հալեպահայերը:
-Իսկ ունե՞նք վիճակագրություն, թե քանի սիրիահայեր են եկել Հայաստան, և ապա այլ երկրներ տեղափոխվել:
-Հալեպահայ գաղութը 2011թ-ին շուրջ 70 000 էր, այսօր մնացել են 8000 հայեր: 15000-ը Հայաստանում է, շուրջ 15 000՝ Բեյրութում, 8000՝ Հալեպում, մնացյալը տարածված են Շվեդիայում, Կանադայում, նաև այլ արաբական երկրներ են գնացել, որոնց տոկոսը քիչ է: Իսկ կոնկրետ Երևան 25 000 հայ է եկել Սիրիայից, որից 10 000-ն անընդհատ տեղաշարժի մեջ են, մարդիկ կան, գնում են Շվեդիա, չի ստացվում, հետ են գալիս: Պատկերացրեք՝ գնում են այլ երկիր, անձնագիրը՝ ՀՀ-ի տված, ճղում են, բայց իմանում են, որ երկրորդ քաղաքացի են, դուրս են մնում, այդպիսի հարցեր էլ կան, այդ էլ կարևոր հանգամանք է: ՀՀ-ն դարձյալ ոմանց համար տրանզիտ ճանապարհ է այլ երկրներ գնալու, բայց ես վստահ եմ, ոչ թե հայրենասիրական խոսքերից ելնով, բայց ճշմարտությունից ելնելով եմ ասում, որ ՀՀ-ում շատ ավելի հեշտ է կյանք սկսել, քան թե Տորոնտոյում, որտեղ ապրում են որպես գաղթականներ, և դրա հանգամանքով՝ շատ լուրջ սահմանափակումների մեջ են։ Դա էլ պետք է հաշվի առնել, բայց ոչ ոք չի խոսում դրա մասին, որովհետև սիրիահայերը չեն ուզում խոսել, որ Կանադայում իրենք լավ չեն ապրում, շատերը դժգոհ են, բայց ճար չունեն վերականգնելու: Բայց մի գաղտնիք բացեմ, Հայ ավետարանչական ընկերությունը նոր նախաձեռնություն է սկսում՝ բնակարանային համալիրի կառուցում։ Չգիտեմ որտեղ, բայց նպատակն այն է, որ երդիկ ապահովեն, որ հայ սիրիահայերը և՛ աշխատեն, քիչ-քիչ վճարեն, և՛ տան տեր դառնան: Մարդը, ելնելով այն գաղափարից, որ երդիկ ունենա, կարող է նոր կյանքն սկսել. այդ նպատակից ելնելով՝ նման նախաձեռնության մեջ են։ Հույս ունենք, որ կստացվի, և 15 000-ը կդառնա 25 000, և իրենք կապրեն, կաշխատեն այստեղ։ Ես չեմ ասում՝ չպետք է Հալեպ վերադառնան, իրենց խնդիրն է, բայց տեղյակները շատ լավ գիտեն, որ Հալեպը շատ վատ վիճակում է և վերադառնալու համար դեռ երկար պրոցես է պետք, ինչն անորոշ է՝ Հալեպն ո՞ւմը կլինի՝ ընդդիմություն, թե Սիրիայի իշխանությանը: Այդ ընթացքում կարևոր է ապահովել մեր հայրենակիցների անվտանգությունը:

Решение о переезде личное, правительство РА не может насильно перевезти наших соотечественников, остающихся в Алеппо: Саго Ареан
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2016/11/Sago-Arean.jpg)
Писатель, публицист Саго Ареан, коснувшись в беседе с Tert.am заявления министра Диаспоры РА Грануш Акопян о том, что жизнь остающихся в Сирии наших соотечественников под угрозой и никто не может сказать, что с ними будет завтра, отметил, что наблюдение уместное. «Что должны были сделать Министерство или Армения, когда решение переехать раньше сугубо индивидуальное. Сейчас самое главное: всем стало ясно, что Армения открыла свои двери, причем давно открыла, и сделает все, чтобы те, кто хочет покинуть этот ад, получили помощь и перебрались в Армению», – сказал он. По словам Саго Ареана, правительство не может насильно усадить людей в самолеты и перевезти.
– Господин Ареан, министр Грануш Акопян заявляет, что жизнь остающихся в Сирии наших соотечественников под угрозой и никто не может сказать, что с ними будет завтра. Неужели невозможно было несколько лет назад проводить такую политику, чтобы сирийские армяне переехали в Армению в то время, когда ситуация была не столь катастрофичной?
– То, что жизнь наших соотечественников под угрозой, не новость, сейчас там есть даже такая проблема, в Алеппо прозвучал призыв на несколько дней закрыть школы – в одном из сирийских кварталов в эти дни погибли дети. Тем не менее, я не понимаю отношение наших национальных властей Алеппо – как можно вести занятия в школах, когда имеется проблема безопасности. Но наблюдение госпожи министра уместно – она все говорит верно, и всем известно, что Алеппо остается очагом боевых действий, и никто не способен прогнозировать, что будет, никто не в состоянии обеспечить безопасность наших соотечественников. Что могли сделать Министерство или Армения, если решение принимается индивидуально. Не виновны ни власти РА, ни представители руководящей структуры армянской общины Алеппо, поскольку никто не в состоянии сказать: человек должен сам принять решение и покинуть эти места. Армения на свои средства делает все, даже с привлечением международных грантов, с помощью армянской Диаспоры, чтобы организовать процесс переезда, но многие армяне Алеппо пока остаются на месте по разным причинам: это индивидуальное решение, и никто не в праве утверждать обратное или обвинять.
– Что же может сделать в данный момент правительство РА?
– Что должно делать наше правительство – оно не может насильно усадить людей в самолет и привезти. Те, кто стоит несколько в стороне от этих дел, обвиняли правительство, но там конкретно увидели, что делается все, вплоть до отправки билетов. Проблема в том, что из 60 тысяч остающихся там армян Алеппо 8 тысяч имеют, наверное, серьезные причины, что не приезжают – будь то финансовые проблемы или безопасности жизни, то есть важен также вопрос трудоустройства здесь. Думаю, в Алеппо остались армяне двух прослоек: те, кто не может решиться, бояться уезжать, и те, кто обладает имуществом, хочет остаться и распоряжаться им. Ног мне кажется, что это вопрос долгого времени, и за эти пять лет Сирийская война показала, что могут происходить непредсказуемые события, и никто не может гарантировать безопасность наших соотечественников.
– То есть сведения о том, что все хотят приехать, но не имеют возможности, беспочвенны?
– Всем, кто хочет приехать, конкретно говорят: мы даем билет, кто приезжает в аэропорт, получает еще 105 долларов. Кроме того, на сегодняшний день решена проблема платы за жилье в течение года, и можно обратиться в организации «Миссия Восток», «Алеппо», Евангелистскую общину, другие организации, координирующие проблемы сирийских армян, которые в определенной мере помогают. Люди не приезжают, говорят: подождем еще несколько дней, посмотрим, как сложится. То есть никто вместо них не может решить уезжать в Ереван или Бейрут, либо в какое-то иное место: они сами должны решить. Говорю это, исходя из собственного опыта.
– Но есть там такие настроения, что ситуация в Армении нестабильная, условие плохие, основывают дело – не получается, и вынуждены уезжать в другие страны?
– Да, подобные жалобы предъявляет любой, покидающий поле боя, даже обосновавшиеся в Швеции, Монреале. Что же делать Республике Армения? Ею сделано все, чего не сделали другие государства. Сотни тысяч беженцев находятся в Ливане, которые живут в ужасающих условиях, им запрещено выходить после 21:00, а РА в пределах своих возможностей делает все. У Армении тоже есть проблемы, и думаю, в течение трех лет сирийские армяне должны быть счастливы, что у нас есть это государство, чего не было в дни Ливанской гражданской войны, и наши соотечественники жили в тяжелых условиях беженцев. В РА сирийские армяне не в такой ситуации, могут жить и зарабатывать кусок хлеба, большинство граждан РА имеют сегодня серьезные социальные проблемы, не только армяне Алеппо.
– А имеется статистика: сколько сирийских армян переехали в Армению, затем переехали в другие страны?
– Армянская колония Алеппо в 2011 году насчитывала 70 тысяч человек, сегодня остались 8 тысяч. 15 тысяч в Армении, примерно столько же – в Бейруте, 8 тысяч в Алеппо, остальные рассеялись по Швеции, Канаде, уехали также в другие арабские страны – их процент незначителен. А конкретно в Ереван приехали 25 тысяч армян из Сирии, из которых 10 тысяч постоянно мигрируют – есть люди, которые уезжают в Швецию, ничего не получается, и они возвращаются. Представьте: уезжают в другие страны, рвут выданный паспорт РА, но там узнают, что у них второе гражданство – не принимают. Есть и такие вопросы, и это немаловажное обстоятельство. Армения для некоторых – также транзитная точка для переезда в другие страны. Но я уверен – исходя не из патриотизма, а из истины, говорю, что в РА намного легче начинать жизнь, чем в Торонто, где люди живут в статусе беженцев и в этой связи испытывают очень серьезные ограничения. Это также следует учитывать, но никто об этом не говорит, потому что сирийские армяне говорить не хотят, что в Канаде им живется нелегко, многие недовольны, но не имеют возможности возвратиться.
Раскрою один секрет: Армянская евангелистская ассоциация начинает новую инициативу – строительство жилищного комплекса. Не знаю, где будет строиться, но цель одна – обеспечить людям крышу над головой, чтобы сирийские армяне работали, понемногу платили и становились владельцами жилья. Человек, исходя из идеи о том, что будет иметь крышу над головой, может начать новую жизнь. Надеемся, получится, и 15 тысяч превратятся в 25 тысяч и они будут жить и работать здесь. Я не говорю, что не нужно возвращаться в Алеппо – это их проблема, но сведущие люди прекрасно знают, что Алеппо в очень плохом состоянии и для возвращения потребуется еще долгий процесс, непонятно, чей будет Алеппо – оппозиции, или властей. В этот период важно обеспечить безопасность наших соотечественников.