Հերոսներ են մեր հայրենակիցները, ովքեր շարունակում են ապրել Սիրիայում. ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյան
Սիրիայում ապրող հայերը կրակ ու բոցի մեջ շարունակում են հայի ոգին, հայկականությունը պահել ու պահպանել: Սա չտեսնված երեւույթ է, որը հատուկ է միայն հայ ազգին: Սիրիահայերի, Սփյուռքում ապրող հայերի եւ նախարարության առաջիկա ծրագրերի մասին «Արմենպրես»-ը զրուցել է ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի հետ:
Սիրիայում պատերազմական գործողությունների հետեւանքով Ռաքքա քաղաքից Հայաստան տեղափոխված սիրիահայ ընտանիքն արդեն երրորդ զավակին է ճանապարհում հայոց բանակ: Այս օրինակով կարծես փաստվում է, որ իրագործվում է Սփյուռքի նախարարության գլխավոր առաքելություններից մեկը` նպաստել հայրենադարձությանը: Շա՞տ են նման օրինակները:
-Նման օրինակները շատ քիչ են մեր իրականության մեջ: Ես կարծում եմ, որ փայլուն օրինակ է: Այս ընտանիքը հայրենասիրական մեծ պաթոսով է դաստիարակել իր զավակներին: Զավակներ, ովքեր պաշտպանում են հայրենիքի սահմանները:
Հայաստանի իշխանությունները մի կողմից ջանք չեն խնայում Սիրիայից Հայաստան տեղափոխված հայերի կեցության պայմանները մեր երկրում բարելավելու, մյուս կողմից` բոլորիս հայտնի է, որ նրանք այստեղ հանդիպում են բազմաթիվ դժվարությունների` սկսած կեցության, կրթության հարցերից, մինչեւ աշխատանք ձեռք բերելու խնդիրը: Կա՞ ձեզ համար խնդրի լուծման ճանապարհը, որով պատրաստվում եք առաջնորդվել:
-Սփյուռքի նախարարության առաքելություններից մեկը հայրենադարձությունը խթանելն է: Ցանկացած հայ, ով որոշում է գալ Հայաստան, օգնություն է ստանում կառավարության կողﬕց: Սիրիահայերի վերադարձը հայրենիք նախ եւ առաջ պայմանավորված է Սիրիայում տեղի ունեցող իրադարձություներով, իսկ դա չի կարելի կոչել հայրենադարձություն: Փառք ու պատիվ նրանց, որ ընտրել են հայրենիքի ճամփան: Հայաստանում նրանք իրենց հողի վրա են, առավել ապահով են: Այստեղ կան խնդիրներ նրանց սոցիալական, մշակութային, կրթական ինտեգրման առումներով: Ես կարող եմ ասել, որ այն համակարգը, որն այսօր գործում է մեր երկրում` սիրիահայերի ինտեգրման հետ կապված մեծ գործ է կատարում: Գործում է չորս աշխատանքային խումբ եւ յուրաքանչյուր խումբ բոլոր կառույցների կողմից ներկայացուցիչներ ունի: Նրանք փորձում են հատկապես առավել կարիքավորներին օգտակար լինել:
Ինչպիսի՞ն է ձեր տեսլականը սիրիահայերի հետ կապված:
-Դեռ երկար ժամանակ է պետք Հալեպը վերականգնելու համար: Շատ ուրախ կլինենք, որ Հալեպում որքան հնարավոր է շուտ խաղաղություն հաստատվի, բայց, ցավոք, հիմքերը դեռ թույլ չեն տալիս ավելի լավատես լինել: Եթե Հալեպում խաղաղություն հաստատվի, մեր հայրենակիցներից շատերը կվերադառնան` իրենց ունեցածը վերագտնելու համար: Սակայն կարծում եմ, որ այն սիրիահայերը, որոնք հաստատված են Հայաստանում, կմնան այստեղ: Այսօր Սիրիայում գտնվող մեր հայրենակիցների կյանքը վտանգված է, եւ ոչ ոք չի կարող ասել, թե վաղը ինչ կլինի նրանց հետ: Այս առումով հերոսներ են այն մարդիկ, ովքեր շարունակում են Սիրիայում ապրել: Նրանք իրենց համայնքին շատ կապված են: Սիրիայում ապրող հայերը կրակ ու բոցի մեջ շարունակում են հայի ոգին, հայկականությունը պահել ու պահպանել: Այսօր 2800 աշակերտ սովորում է Սիրիայի հայկական դպրոցներում: Բառեր չեմ գտնում ասելու այն ուսուցիչներին, ովքեր կրակե անձրեւի տակ երեխաներին այբ, բեն, գիմ են սովորեցնում, փոխանցում հայոց պատմությունն ու կրոնը:
Հալեպում իրավիճակի վատթարացման հետեւանքով` վերջին շրջանում հոսքի ավելացում նկատվո՞ւմ է: Ընդհանուր առմամբ քանի՞ սիրիահայ է ապրում Հայաստանում:
-Հայաստանում այս վերջին դեպքերից հետո ապաստան է գտել 20 հազար սիրիահայ կամ սիրիացի: Մինչեւ սեպտեմբերի 30-ը` «արյունալի ուրբաթ»-ը, Հայաստան եկել էր 428 մարդ` միջինացված ցուցանիշով յուրաքանչյուր ամիս մինչեւ 50 մարդ: Հոկտեմբերի ընթացքում 67 մարդ է Հայաստան եկել, նոյեմբերի ընթացքում` 27: Խուճապային իրավիճակ չկա: Հենց որ Սիրիայում ռումբերը պայթում են, մարդիկ մտածում են հայրենիք վերադառնալու մասին, հենց իրավիճակը հանդարտվում է, որոշում են մի քիչ էլ սպասել: Հանրապետության նախագահի հանձնարարականը հենց առաջին օրից եղել է` «օգնել սիրիահայերին այնտեղ, որտեղ նրանք գտնվում են»: Բավականին վերջերս էր, երբ ՀՀ նախագահի նախաձեռնությամբ երկու օդանավ մարդասիրական օգնության բեռ հասավ Հալեպ: Մենք տասնյակ նամակներ ենք ստացել տեղի փոքրիկների կողմից, ովքեր շնորհակալություն են հայտնել օգնության համար եւ նշել, որ հայրենիքից եկած հագուստը իրենց ուժ է տալիս դիմանալու:
Աշխարհասփյուռ հայկական համայնքների կրթության, հայապահպանության ծրագրերից որո՞նք կառանձնացնեիք, որ եղել են առավել արդյունավետ կամ լավ արդյունքներ են խոստանում առաջիկա աﬕսների, տարիների համար:
-Մենք առանձնացնում ենք չորս գլխավոր սյուներ, որոնց վրա կառուցվում է հայ տունը. դա հայ կրթությունն է, հայ ընտանիքը, հայ լեզուն, հայ մշակույթն ու հավատքը: Հատկապես չորրորդ սերունդը շատ տեղերում կորցրել է լեզուն: Մենք ունենք խնդիրներ, երբ երեխաները արդեն չեն խոսում հայերեն, եւ դա է պատճառը, որ բոլոր հայկական համայնքների հետ աշխատելիս, առաջին տեղում մենք դնում ենք լեզվի իմացության խնդիրը: Մեր բյուջեի 1/5-ը մենք տալիս ենք դասագրքերին` առաքելու Սփյուռքի տարբեր դպրոցներ, որպեսզի ուսուցիչները կարողանան երեխաներին կրթել Հայաստանից ստացված դասագրքերով: Մենք նաեւ ուսուցիչների վերապատրաստում ենք իրականացնում: Ես շնորհակալ եմ Սփյուռքի հայկական բոլոր կառույցներին, որովհետեւ նրանք աշխատանքից զատ զբաղվում են հայապահպանությամբ: Համայնքը հայ պահելով մտահոգ մարդկանց պետք է գնահատել ու ոգեւորել, որպեսզի նրանք շարունակեն իրենց հայապահպան գործունեությունը: Մեր առաջիկա խնդիրներից է հզորացնել «Դու ինչ ես անում Ղարաբաղի համար» շարժումը, որը ձեւավորվեց լրագրողների համահայկական 8-րդ համաժողովի ժամանակ, քանի որ Ղարաբաղը մեր գլխավոր մտահոգության առարկան պետք է լինի, մենք պետք է Ղարաբաղի դատը պաշտպանենք եւ մինչեւ վերջ հասցնենք եւ դա պետք է արվի նաեւ Սփյուռքի ջանքերով ու ուժերով:
Ի՞նչ այցեր եք կատարել կամ պլանավորում դեպի տարբեր երկրների հայկական համայնքներ:
-Ցավոք այս տարի ընդամենը երկու այց եմ ունեցել հայկական համայնքներ եւ 40-ից ավելի հրավերներ եմ ստացել: Հավանաբար, մինչև տարեվերջ երկու այց էլ կունենամ: Այցերի սակավությունը, սակայն, փորձում ենք լրացնել հեռակապի միջոցով: Մենք գրեթե ամեն շաբաթ կապվում ենք հայկական համայնքների հետ, խոսում ծրագրերից, համայնքի խնդիրներից:
Լինելով ՀՀ Սփյուռքի առաջին նախարարը` ըստ ձեզ ո՞րն է Սփյուռքում ապրող մեր հայրենակիցների այն ամենամեծ խնդիրը, որը մինչեւ այժմ իր լուծումը չի ստացել:
-Սփյուռքում ամենամեծ խնդիրը վստահության պակասն է: Հայրենիքն այսօր կարիք ունի մեր հայրենակիցների եւ օգնությանը, եւ աջակցությանը: Մենք չենք ասում եկեք բարեգործություն արեք մեր երկրում: Եկեք, ներդրումներ արեք, շահ ունեցեք` գործազրկությունն ու արտագաղթը նվազեցնելով: Հայրենիքն այսօր ունի օրենսդրական բոլոր պայմանները` բիզնես սկսելու համար: Մեր միասնությունը չպետք է թուլանա, մեր միասնությունը դեպքից-դեպք չպետք է երեւա: Մենք ամեն օր պետք է մտածենք հայը հային մեծարելու, հայը հայով առաջ գնալու, հայը` հայրենիքի կողքին, հայրենիք` Սփյուռքի կողքին լինելու բանաձեւերով:

Armenians of Syria continue preserving and keeping the Armenian spirit in fire and flames. This is an unprecedented phenomena, which is typical only for the Armenian people. ARMENPRESS had an interview with Diaspora minister Hranush Hakobyan about SyrianArmenians, Diaspora Armenians and upcoming ministry projects.
– The Syrian-Armenian family which relocated to Armenia from Raqqa – as result of the Syrian war – is already sending their 3rd son to the Armenian Army. By this example, as if it is being proved that one of the main missions of the Diaspora ministry is being realized – contribute to repatriation. Are there many similar examples?
-Such examples are very few in our reality. I think this is an excellent example. This family raised their sons with a big patriotic pathos. Sons, who defend the borders of the Fatherland.
– On one hand the Armenian authorities spare no effort in improving accommodation conditions for SyrianArmenians who relocated to Armenia from Syria, on the other hand – it’s no secret that they face numerous difficulties here – starting from accommodation, educations, up to getting employed. Is there a path for solving this issue, by which you are going to be guided?
– One of the missions of the Diaspora ministry is contributing to repatriation. Any Armenian, who decides to come to Armenia, receives assistance from the Government. The return of Syrian Armenians is first of all associated with the ongoing events in Syria, and it cannot be called repatriation. Glory and honor to all those who have chosen the Fatherland’s path. They are safer, they are on their ground in Armenia. Here there are problems in terms of their social, cultural and educational integration. I can say that the system which currently operates in our country is implementing a huge work in terms of integration of Syrian Armenians. Four working groups are active and each group has representatives from all structures. They are trying to be useful for the especially vulnerable.
– What is your vision regarding Syrian-Armenians?
-Long time is needed for restoring Aleppo. We would be very happy for peace to be established in Aleppo as soon as possible, but, unfortunately, the grounds don’t yet allow being optimistic. If peace is established in Aleppo, many of our compatriots will return – to regain what they had. However I think those Syrian Armenians, who are already established in Armenia, will remain here. Today, the lives of our compatriots in Aleppo is endangered, and nobody can say what might happen to them tomorrow. In this regard, those people who continue living in Syria are heroes. They are very attached to their community. Armenians living in Syria continue keeping and preserving the Armenian spirit in flames of fire. Today 2800 students study in Syria’s Armenian schools. I cannot find words to address those teachers who teach the alphabet to children under rains of fire, who pass on the Armenian history and religion
-As result of the worsening of situation in Aleppo, is there increasing in flow in the recent period? Overall how many Syrian Armenians are currently living in Armenia?
– 20 thousand Syrian Armenians or Syrians have found refuge in Armenia after the latest events. Until September 30 – “the bloody Friday”, 428 people arrived in Armenia, 50 people each month on an average. 67 people arrived in Armenia during October, in November – 27. There is no panic. Just as bombs start exploding in Syria, people think about returning to Armenia, and just as the situation is getting calmer, they decide to wait a bit more. The instruction of the Armenian President since day 1 was – “help Syrian Armenians wherever they are”. Just recently, at the initiative of the Armenian President, two aircrafts carrying humanitarian aid arrived in Aleppo. We received dozens of letters from local children, who were expressing their gratitude for the assistance.
– Which of the projects would you point out in terms of preservation of Armenian identity, education in Armenian communities of the Diaspora, which have been more efficient or which inspire good results for the upcoming months and years?
– We single out four main columns, which are the foundation of the Armenian home: that is – the Armenian education, Armenian family, Armenian language, Armenian culture and belief. Especially the fourth generation has lost the Armenian language in many places. We have problems, when children don’t speak any more Armenian, and that’s the reason that we prioritize the knowledge of Armenian language when we work with all Armenian communities. We provide 1/5 of our budget to textbooks – to be delivered to different schools in the Diaspora, in order for the teachers to be able to teach with textbooks from Armenia. We also carry out training programs for teachers.I am grateful to all Armenian structures of the Diaspora, because in addition to work they are engaged in preservation of Armenian identity. People who are concerned with keeping the community Armenian must be appreciated and encouraged, so that they continue their activities of preserving the Armenian identity. One of our upcoming issues is to boost the “What do you do for Karabakh” movement, which was formed during the 8th Pan-Armenian Forum of Journalists, since Karabakh must be our priority concern, we have to protect the cause of Karabakh and carry it till the end and it must be done also through the efforts and powers of the Diaspora.
-What visits have you made or are you planning to make to Armenian communities of different countries?
– Unfortunately, this year I only had two visits to Armenian communities and I have received more than 40 invitations. I will likely have two more visits until the end of the year. The shortage of the visits, however, we try to fill through telecommunication. Almost every week we establish contact with Armenian communities, discuss programs and community issues.
-Being the first Diaspora minister, in your opinion what is the biggest problem of Diaspora Armenians which has yet to be solved?
-The biggest problem in Diaspora is the lack of trust. Today, the Fatherland needs both assistance and support of our compatriots. We are not saying come make charity in our country. We say, come, invest, make profit – by decreasing unemployment and migration. Today the Fatherland has all legislative conditions for starting a business. Our unity must not weaken, our unity must not be seen only occasionally. Every day we have to think by the formulas of honoring one another, moving forward together, supporting the Fatherland and the Fatherland supporting the Diaspora.