Սայաթ-Նովայի 300-ամյակին նվիրված երեկո Վրաստանում
Նոյեմբերի 5-ին Վրաստանի խորհրդարանի ազգային գրադարանի ցուցասրահների դահլիճում կայացավ Սայաթ–Նովայի 300-ամյակին նվիրված երեկո:
Միջոցառմանը, որը կազմակերպել էր Վրաստանում ՀՀ դեսպանությունը՝ «Կովկասյան տուն» մշակութային կապերի կենտրոնի հետ համագործակցությամբ, ներկա էին «Վրաստան» թերթի խմբագիր Վան Բայբուրթյանը, Խորհրդարանի պատգամավորներ, Վիրահայոց թեմի հայ հոգեւոր դասի ներկայացուցիչներ, Թբիլիսիի հայազգի, հրեա, քուրդ, գերմանական, լատվիական, էստոնական եւ այլ համայնքների ներկայացուցիչներ, ինչպես նաեւ վրաց մտավորական եւ հասարակական գործիչներ:
Միջոցառմանը հանդես եկան Սայաթ–Նովայի ստեղծագործությունների թարգմանիչ, թբիլիսահայ ճանաչված գրող Գիվի Շահնազարին, անվանի հայագետ, թարգմանիչ Զեզվա Մեդուլաշվիլին, Վրաստանի հանրային հեռուստատեսության նախկին գլխավոր խմբագիր Էմին Մահմուդովը, ովքեր իրենց խոսքում անդրադարձան տարածաշրջանի ժողովուրդների գրականության մեջ անպարտելի երգասացի կոչմանն արժանացած եռալեզու եւ քառալեզու բանաստեղծ–աշուղի ստեղծագործական հմտություններին, իսկ պատմաբան Ենոք Թադևոսյանը ուշագրավ տեղեկություններ ներկայացրեց Սայաթ–Նովայի կենսագրական տվյալների մասին:
Շնորհիվ Հայաստանի հետ հաստատված տեսակամուրջի` միջոցառման մասնակիցները հնարավորություն ունեցան հաղորդակցվելու «Սայաթ–Նովա» համույթի գեղարվեստական ղեկավար, ՀՀ վաստակավոր արտիստ, պրոֆեսոր Թովմաս Պողոսյանի հետ:
Միջոցառման համերգային մասում հանդես եկան «Հայարտուն» մշակութային կենտրոնի «Ջեյրան» պարային համույթի գեղարվեստական ղեկավար Սվետլանա Երիցյանը եւ իր սաները, երիտասարդ վրացի կատարողների լարային քառյակը, ինչպես նաեւ միջազգային մրցույթների հաղթող ճանաչված երաժիշտ եւ երգչուհիներ Եսայի Աբովյանը, Նադյա Զախարյանը, Էմմա եւ Աննա Պողոսովաները: Երեկոյին ցուցադրված էին նկարիչ Ալլա Անտոնյանի թեմատիկ ստեղծագործությունները: Ասմունքեցին Լիզա Թորոսյանը եւ արեւելագետ Քերիմ Անկոսին:

Вечер в Грузии, посвященный 300-летию Саят-Нова
В выставочном зале национальной библиотеки парламента Грузии 5 ноября состоялся вечер, посвященный 300-летию Саят-Нова.
На мероприятии, организованном посольством РА в Грузии в сотрудничестве с Центром культурных связей «Кавказский дом», присутствовали редактор газеты «Врастан» Ван Байбуртян, депутаты парламента, представители духовенства армянской епархии Грузии, представители армянской, еврейской, курдской, немецкой, латышской, эстонской и других общин Тбилиси, а также представители грузинской интеллигенции и общественные деятели.
На мероприятии выступили переводчик произведений Саят-Нова, известный армянский писатель Тбилиси Гиви Шахназар, известный арменовед, переводчик Зезва Медулашвили, бывший главный редактор Общественного телевидения Грузии Эмин Махмудов, которые в своих речах коснулись творческого таланта писавшего на трех-четырех языках поэта-ашуга Саят-Нова, в многонациональной литературе народов региона удостоившегося титула непобедимого, а историк Енок Тадевосян представил любопытные сведения из биографии Саят-Нова.
Благодаря организованному видеомосту с Арменией участники мероприятия имели возможность общаться с художественным руководителем ансамбля «Саят-Нова», Заслуженным артистом РА, профессором Товмасом Погосяном.
В художественной части мероприятия выступила художественный руководитель танцевального ансамбля «Джейран» культурного центра «Айартун» Светлана Ерицян и ее воспитанники, струнный квартет молодых грузинских исполнителей, а также лауреаты международных конкурсов музыкант и певицы Есаи Абовян, Надя Захарян, Эмма и Анна Погосовы. На вечере демонстрировались тематические произведения художницы Аллы Антонян. Декламировали Лиза Торосян и востоковед Керим Анкоси.