Հայ երիտասարդները հերթական անգամ տապալել են Աթաթուրքին նվիրված միջոցառումը. տեսանյութ
Կալիֆորնիայում դաշնակցական երիտասարդները տապալել են Թուրքիայի Հանրապետության հիմնադիր, երկրի առաջին նախագահ Քեմալ Աթաթուրքին նվիրված ևս մեկ միջոցառում, որը կազմակերպվել է նոյեմբերի 9-13-ը՝ «Աթաթուրքի շաբաթ» միջոցառումների շրջանակներում:
ԱՄՆ ՀՅԴ Երիտասարդական միության ֆեյսբուքյան էջից տեղեկանում ենք, որ Կալիֆորնիայի «Չափման» համալսարանում Աթաթուրքի մասին դասախոսության պահին հայ երիտասարդները «ներխուժել են» լսարան՝ մեջքով շրջվելով դեպի թուրքերը: Երիտասարդներն սկսել են բարձրաձայն վանկարկել «Ամոթ Աթաթուրքին, ամոթ Թուրքիային», ինչը դասախոսությունը լսող ազգայնամոլ թուրքերի շրջանում մեծ վրդովմունք է առաջացրել:
ԱՄՆ ՀՅԴ Երիտասարդական միության էջում տեղադրված տեսանյութում պարզ երևում է, թե ինչպես են կատաղած թուրքերը փորձում հարձակվել հայ երիտասարդների վրա, թքում, հայհոյում՝ փորձելով հակադարձել տղաներին: Ներկաներից մեկն անգամ հանդգնում է միջնամատ ցույց տալ երիտասարդ հայորդուն:
Չկորցնելով իրենց՝ հայորդիները թևանցուկ շարունակում են ցույցը՝ հասնելով իրենց բուն նպատակին` տապալել Աթաթուրքի մասին դասախոսությունը: Չկարողանալով հակառակվել հայ երիտասարդներին՝ հավաքված ամբոխը ստիպված լքում է դահլիճը:
Հիշեցնենք, որ երեկ Կալիֆորնիայի «Նորթրիջ» նահանգային համալսարանում ՀՅԴ անդամ հայ ուսանողները նունպես տապալել էին Աթաթուրքի մասին դասախոսությունը: Այն պահին, երբ Աթաթուրքի և թուրքական քարոզչությունն իրականացնելու համար դասախոսը մտել էր լսարան, հայ ուսանողները մեջքով շրջվել էին դեպի նա՝ վանկարկելով «Ցեղասպանությունը ժխտվում է», «Թուրքիան մեղավոր է Հայոց ցեղասպանության համար»:  Դասախոսը ստիպված լքել էր լսարանը:
Նշենք նաև, որ ՀՅԴ ԱՄՆ-ի միությունը նաև կոչ է արել միանալ հայկական, քրդական, եզդիական և մարդու իրավունքների կազմակերպություններին՝ արտահայտելու Էրդողանի և նրա կուսակցության կողմից քրդամետ Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցության համանախագահների և պատգամավորների դեմ ոտնձգությունները, գրում է yerkir.am-ը :

Молодые армяне в очередной раз торпедировали мероприятие, посвященное Ататюрку (видеоматериал)
Молодые дашнаки Калифорнии торпедировали еще одно мероприятие, посвященное основателю Турецкой Республики, первому президенту страны Кемалю Ататюрку, организованное 9-13 ноября в рамках мероприятий «Неделя Ататюрка».
�?з фейсбуковской странички Молодежного союза АРФД США узнаем, что в момент лекции об Ататюрке в Калифорнийском университете «Чапман» молодые армяне ворвались в аудиторию, повернувшись спинами к туркам. Они начали громко скандировать: «Позор Ататюрку, позор Турции», что вызвало большое возмущение слушавшим лекцию турков-националистов.
В видеоматериале, размещенном на страничке Молодежного союза АРФД США четко видно, как разъяренные турки пытаются напасть на молодых армян, плюются и ругаются. Один из присутствующих даже осмелился показать молодым армянам средний палец.
Не растерявшись, армяне взявшись за руки продолжают демонстрацию, достигнув своей цели – лекция об Ататюрке была сорвана, слушатели ее покинули аудиторию.
Напомним, что вчера в Калифорнийском университете «Нортридж» студенты-члены АРФД также сорвали лекцию об Ататюрке. В момент, когда лектор вошел в аудиторию, чтобы осуществить пропаганду Ататюрка и Турции, студенты-армяне повернулись к нему спиной, скандируя «Геноцид отрицается», «Турция виновна в Геноциде армян». Лектор вынужден был покинуть аудиторию.
Отметим также, что союз АРФД США призвал также армянские, курдские, езидские и правозащитные организации примкнуть к выражению протеста против посягательств Эрдогана и его партии на сопредседателей и депутатов прокурдской «Партии демократии народов», пишет yerkir.am.