«Մենք պարտավոր ենք պաշտպանել մեր ազգային տեղեկատվական հոսքերը, հարթակները». Արման Սաղաթելյան
«Հայոց պետականությունը՝ միասնության առանցք» խորագիրը կրող ՀՀսփյուռքի նախարարության կազմակերպած Լրագրողների համահայկական 8-րդ համաժողովը մեկ անգամ ևս փաստեց, որ համահայկական լրատվականն դաշտում համատեղ քննարկման խնդիրներ շատ կան, որոնց լուծումը կարելի է գտնել փոխհամագործակցության շրջանակներում, և այս համաժողովն այդ առումով լավագույն հարթակն է: Այս և այլ հարցերի շուրջ էլ «Հայերն այսօր»-ի համար ծավալվեց իմ զրույցը ՀՀ հանրային ռադիոյի գործադիր տնօրեն Արման Սաղաթելյանի հետ:
-Պարո՛ն Սաղաթելյան, լինելով Հանրային ռադիոյի տնօրեն, ղեկավարելով լրատվական այդպիսի մեծ կառույց՝ կարծում եմ, որ այսօրվա համաժողովն, անշուշտ, կարևորում եք և ունեք Ձեր նկատառումները:
-Սա առաջին համաժողովը չէ, որին ես մասնակցում եմ. շատ ողջունելի և անհրաժեշտ նախաձեռնություն է, քանի որ հայության զգալի մասն ապրում է Սփյուռքում և, անշուշտ, մեր ազգի ու պետության առջև դրված մարտահրավերները մեզ պարտադրում են, որ մենք ունենանք ցանցային որոշակի կառուցվածքային և պարբերաբար հավաքվող այսպիսի հանրություն: Ուղղակի մենք կարծես թե ժամանակակից համակարգային լուծումների չենք գալիս, սակայն այսպիսի համաժողովներն, այնուամենայնիվ, բերում են գոնե միջանձնային կապերի շրջանակի ընդլայնմանը: Մեդիա դաշտի ղեկավարները, ներկայացուցիչները հնարավորություն են ունենում անմիջապես հաղորդակցվելու միմյանց հետ, կարծիքներ փոխանակելու, ընդհանուր հարթակների միջոցով լսելու և խոսելու կարևոր հարցերի ու մարտահրավերների շուրջ: Սա հնարավորություն է՝ հայտարարարի բերելու մեր առջև ծառացած խնդիրները և քննարկելու այդ ամենը: Որպես մեդիա ղեկավար՝ առայժմ համակարգային լուծումների սպասելիքն ունեմ, որովհետև մեր կազմակերպչական ներուժն ավելի բարձր է, քան այն արդյունքը, որը տեսնում ենք: Աշխարհի փորձ գոյություն ունի, կարելի է այդ փորձը ևս ուսումնասիրել և որոշ տարրեր այնտեղից վերցնել: Նորից ասեմ , որ այսպիսի համաժողովները շատ կարևոր են:
-Պարո՛ն Սաղաթելյան, Ձեր կարծիքով լրատվական դաշտում ի՞նչն է այսօր պակասում ամենից շատ՝ նորարական տեխնոլոգիաները, թե՞ արհեստավարժ մարդկային ռեսուրսները:
– Կարծում եմ՝ նորարական տեխնոլոգիաների առումով մենք լուրջ խնդիրներ չունենք: Մենք արդեն մենք հասել ենք այն վիճակին, որ նորարարական տեխնոլոգիական զարգացումն ու տիրապետումը այդ տեխնոլոգիաներին, և այդ ոլորտի մասնագետների առկայությունն առավել է այդ փաթեթավորման մեջ ներդրված պարունակությունից ու դրա որակից և կազմակերպչական ռեսուրսից: Ժամանակին հակառակն էր՝ մենք ունեինք մեծ ներուժ, սակայն չունեինք ծրագրավորողներ, համացանցային մասնագետներ, տեխնիկական միջոցներ, համապատասխան տեխնոլոգիաներ: Հիմա պատկերը քիչ փոխվել է, և ես կասեի ճիշտ հակառակը՝ մենք չունենք բավարար քանակով արհեստավարժ կադրեր և դեռ թերանում ենք կազմակերպչական հարցերում: Դա է պատճառը, որ երբեմն հանդիպում ենք անհեթեթ իրավիճակների, այսինքն՝ ակնհայտ թշնամական քարոզչությունը մեր լրատվամիջոցների մի մասը քիչ ոչ միայն թարգմանում են հայերեն, դեռ մի բան էլ՝ բերում են դաշտից ներս. ինչու՞ են դա անում, հասկանալի չէ. ի՞նչն է պակաս…գուցե՝ գիտելիքները, գուցե թերընկալումների խնդի՞ր ունենք: Բազմաթիվ հարցեր կան, որոնք ինտերակտիվ մեխանիզմներով կարգավորման ենթակա չեն, որովհետև մենք ապրում ենք բաց հասարակության մեջ և որդեգրել ենք ժողովրդավարական զարգացման ուղին, սակայն դա չի նշանակում, որ դրա հետ մեկտեղ մենք պետք է նման ահնհեթեթ դրսևորումների ականատես լինենք, այսինքն՝ սրան լուծում է պետք. անհրաժեշտ է գտնել լուծման մեխանիզմներ, որովհետև մենք պարտավոր ենք պաշտպանել մեր ազգային տեղեկատվական հոսքերը, դաշտերը, հարթակները և զերծ պահենք մեր հասարակությանը՝ իր գիտակցության վրա գործող տարաբնույթ այլ ուժերից, այդ թվում՝ թշնամական քարոզչությունից:
-Պարո՛ն Սաղաթելյան, չե՞ք կարծում, որ նման մի համաժողով կարելի է կազմակերպել միայն հեռուստառադիոլրագրողների համար:
-Իհարկե, կարելի՛ է, սական դա չպետք է ինքնանպատակ լինի: Այսինքն՝ նախաձեռնող կառույցը միգուցե պետք է շրջանառության մեջ դնի որոշակի ծրագիր, որոշակի համագործակցության ռեալ մեխանիզմներով համալրված պլան, կամ՝ այլ օրակարգ: Ձեր բարձրացրած հարցի առաջնահերթությունն, անշուշտ, կա՛, սակայն դրա կազմակերպումն ինքնանպատակ չլինելու համար, մենք պետք է իմանանք, թե ինչ ենք ակնկալում հայկական աշխարհի հեռարձակվող մեդիաներից: Օրինակ՝ ես գիտեմ, թե ինչ եմ ակնկալում հայկական ռադիոաշխարհից, և մենք փորձում ենք ստեղծել, սարքել հայկական ռադիոընկերությունների, ռադիոժամերի այսպես կոչված՝ հայկական ցանցը: Մենք ունենք նաև այդպիսի խմբագրություն. այս վերջերս մենք նախաձեռնել ենք ունենալ նաև ընդհանրական հարթակ, որպեսզի Հանրային ռադիոյի ծրագրերը ոչ թե եթերից վերցնեն և հեռարձակեն, այլ ընտրություն անելու հնարավորություն ունենան և 70 ծրագրերից ընտրեն իրենց համար ամենահետաքրքիրները: Աշխատանքներ տարվում են, սակայն դա երևի բավարար չէ, և ցանկալի կլինի հավաքվել, տեսնել, լսել իրար, խորհրդակցել, ընդհանուր հայտարարի գալ:
-Շնորհակալությու՛ն, պարո՛ն Սաղաթելյան, հուսանք, որ մոտ ապագայում կհանդիպենք և կզրուցենք նաև նման համաժողովի շրջանակներում:

Arman Saghatelyan: “It is our duty to protect our flows of information and platforms”
The 8th Pan-Armenian Forum of Journalists, which was organized by the RA Ministry of Diaspora under the title “Armenian Statehood: Axis of Unity”, proved once again that there are many issues related to pan-Armenian media to discuss. The issues can be solved through partnership, and in that sense, this forum serves as the best platform. I discussed this and other issues during my interview with Executive Director of the Public Radio of Armenia Arman Saghatelyan for Hayern Aysor.
Karine Avagyan: Mr. Saghatelyan, I believe you attach importance to such forums and have your considerations as the director of the Public Radio of Armenia and the head of such a large media outlet.
Arman Saghatelyan: This is not the first forum that I am participating in. This is a very commendable and necessary initiative since most Armenians live abroad and, of course, the challenges facing our nation and state bind us to have such a structural network that gathers Armenians together. It is just that we Armenians seem to fail to give systemic solutions, but at least these forums help expand the scope of interpersonal relations. The heads and representatives of the field of media have a chance to communicate, exchange views, listen to each other and talk about the major issues and challenges. This forum serves as an opportunity to sum up and discuss all the problems. As the head of a media outlet, I am still waiting for systemic solutions because our potential to organize is at a higher level than the outcome. There is international experience, and we can study that experience and take certain elements. I repeat that such forums are very important.
Karine Avagyan: Mr. Saghatelyan, what do you think the media needs the most today-information technologies or professionals?
A. S. I don’t think Armenia has serious problems in regard to innovative technologies. We have already reached a point where the development and command of innovative technologies and the availability of field experts is more than the contents, quality and organizational resource. There was a time when it was the opposite-we had great potential, but no programmers, Internet experts, technical resources and the appropriate technologies. Now things have changed a little. I would say that we don’t have enough professionals and still have problems with organization. This is the reason why we sometimes find ourselves in absurd situations, that is, some Armenia media outlets translate the overtly inimical propaganda into Armenian and even publish it in Armenia. I don’t understand why they do that. What is missing? Perhaps there is a lack of knowledge. Perhaps we misunderstand things. There are many issues that can’t be solved through interactive mechanisms because we are living in an open society and have adopted the course of democratic development, but this doesn’t mean that we need to witness such absurdities, meaning we need to find solutions and the mechanisms for solutions. It is our duty to protect our flows of information, the fields of information and the platforms that we have and keep the public away from different kinds of forces that have an influence on a person’s conscience, including the propaganda of the enemy.
Karine Avagyan: Mr. Saghatelyan, don’t you think a similar forum can be organized for just TV and radio journalists?
A. S.: Of course, it is possible! However, this should not be an end in itself, meaning the initiating organization could possibly introduce a certain plan or agenda that would present real mechanisms for cooperation. Of course, the issue that you raised is a priority, but in order to make sure it is not an end in itself, we need to know what we expect from Armenia’s television and radio stations. For instance, I know what I expect from Armenian radio stations, and we are trying to create the so-called Armenian network of radio stations and radio shows. The Public Radio of Armenia also has an editorial office in charge of that. Recently, we undertook the initiative to create a general platform to make sure people don’t simply take the programs of the Public Radio and air them, but have the opportunity to make a choice and choose the most interesting programs from the 70 programs. We’re working on this, but it’s probably not enough. It would be nice to come together, see and listen to each other, consult and come to terms.
Karine Avagyan: Thank you, Mr. Saghatelyan! I hope we meet again and discuss issues during another similar forum in the near future.