Հայապահպանության գործում նշանակալի ավանդի համար» համահայկական ամենամյա մրցանակբաշխություն 2015. արդյունքների ամփոփում և մրցանակների հանձնում
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2016/10/mrcanakabashxuttun.jpg)
Հոկտեմբերի 17-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում տեղի ունեցավ «Հայապահպանության գործում նշանակալի ավանդի համար» համահայկական ամենամյա մրցանակբաշխության 2015թ. արդյունքների ամփոփման և մրցանակների հանձնման հանդիսավոր արարողությունը:
ՀՀ սփյուռքի նախարարությունը մրցանակաբաշխությունն անց է կացնում Համաշխարհային հայկական կոնգրեսի և Ռուսաստանի հայերի միության հետ համատեղ՝ 2010 թվականից:
Միջոցառմանը մասնակցեց ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը, ՌՀՄ և Համաշխարհային հայկական կոնգրեսի փոխնախագահներ Վլադիմիր Աղայանը, Արամ Սարգսյանը, Ռուսաստանի հայերի միության փոխնախագահ Լուսիկ Ղուկասյանը, ՌՀՄ տարածաշրջանային բաժանմունքների նախագահներ, մանկավարժներ, հյուրեր:
Ողջունելով մասնակիցներին և բոլոր մրցանակակիրներին՝ ՀՀ սփյուռքի նախարարը նշեց, որ այս տարի սահմանվել են նոր անվանակարգեր՝ «Հայկական ավանդական ընտանիք» և «Լավագույն գեղարվեստական խումբ»:
«Սփյուռքում մեծ ակտիվությամբ են արձագանքել այս անվանակարգերին, և զգալի թվով հայտեր էինք ստացել: Սա նշանակում է, որ օտար երկրներում ապրող հայկական ընտանիքներում զավակները հայ ինքնության գիտակցությամբ են մեծանում», -նշեց նախարարն՝ ընդգծելով, որ 2015թ. աչքի են ընկել հատկապես Սփյուռքի հայկական պարային համույթներն ու երգչախմբերը, որոնցից շատերն իրենց լավագույնս դրսևորել են «Իմ Հայաստան», «Երգում է Կոմիտասը» համահայկական փառատոներում:
Նախարար Հրանուշ Հակոբյանն առանձնապես բարձր գնահատեց Սիրիայի հայ համայնքում այս ծանր ժամանակաշրջանում ապրող և հայկական դպրոցներում դասավանդող ուսուցիչների դերն ու գործունեությունը: «Նրանք, վտանգի ենթարկելով սեփական կյանքը, ապրեցնում են Սիրիայում գործող շուրջ 20 կրթօջախները, հայ մանուկներին ուսուցանում հայերեն և հայոց պատմություն, մշակույթ», – նշեց նա:
Նախարարը ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Մայրենիի դեսպան» մեդալով պարգևատրեց սիրիահայ ուսուցիչներ Անահիտ Թեքմեճյանին և Էմմա Ազարիկյանին:
ՌՀՄ նախագահ Արա Աբրահամյանի ողջույնի խոսքը ներկաներին փոխանցեց ՌՀՄ փոխնախագահ Արամ Սարգսյանը: Շնորհակալություն հայտնելով Սփյուռքում գործող բոլոր կրթօջախների նվիրյալ մանկավարժներին և կրթական գործի կազմակերպիչներին՝ Ա.Սարգսյանը նշեց. «Մենք այսուհետ ևս շարունակելու ենք աջակցել այս մրցանակաբաշխության կազմակերպմանը: Սփյուռքի նախարարությունը մեզ համար դարձել է հարազատ գործընկեր և հատկապես նախարար Հրանուշ Հակոբյանի հետ մենք կարողանում ենք իրականություն դարձնել համատեղ իրականացվող բոլոր ծրագրերը»:
Այնուհետև մեկնարկեց մրցանակների հանձնման արարողությունը: 2015թ. անվանակարգերն էին.
«Մայրենիի պաշտպան»,
«Լավագույն հայկական համայնք»
«Հայկական ավանդական ընտանիք»
«Լավագույն գեղարվեստական խումբ»:
2015թ. սփյուռքահայ կազմակերպություններից, հաստատություններից և անհատներից աշխարհի 23 երկրից ստացվել էր 112 հայտ:
1-ին, 2-րդ կարգի մրցանակակիրներ դարձան 61 անհատ և կազմակերպություն, որոնցից 1-ին կարգի մրցանակ ստացավ 13, 2-րդ կարգի մրցանակ՝ 48, 3-րդ կարգի խրախուսական մրցանակ՝ 51 մասնակից:
Բեմահարթակ հրավիրվեցին միջոցառմանը ներկա 15 մրցանակակիրները՝ Լիբանանից, Չեխիայից, Բուլղարիայից, Գերմանիայից, Դանիայից, Շվեդիայից, Ռուսաստանի Դաշնությունից, Ուկրաինայից,Վրաստանից, որոնց նախարար Հրանուշ Հակոբյանը և ՌՀՄ փոխնախագահներ Վլադիմիր Աղայանը, Արամ Սարգսյանը հանձնեցին դիպլոմները, մեդալները և մրցանակների վկայականները:
Մարիամ Կարապետյանը (Բուլղարիա), Լուսինե Մզիկյանը (Վրաստան) և այլք շնորհակալություն հայտնեցին նախարարությանն ու առանձնապես նախարար Հրանուշ Հակոբյանին՝ մրցանակաբաշխությունը կազմակերպելու և այդ միջոցով հայկական համայնքներում հայապահպանության ոգին անընդհատ վառ պահելու համար: Նրանք նշեցին, որ միայն Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք ամուր եռամիասնությամբ հնարավոր կլինի դիմագրավել մեր պետության և ժողովրդի առջև ծառացող բոլոր մարտահրավերներին:
Տեսաուղերձով միջոցառման կազմակերպիչներին իր շնորհակալական խոսքն էր հայտնել Ռուսաստանի «Մասյաց աղավնի» հայկական ամսագրի գլխավոր խմբագիր Վահան Վերմիշյանը: Նա նշել էր, որ «Մայրենիի պաշտպան» մեդալն իր ստացած բոլոր մրցանակներից ամենաթանկագինն է, քանի որ դրանով գնահատվել են հայապահպանությանն ուղղված աշխատանքները:
Միջոցառման ավարտին համերգային հատվածում հանդես եկան դուդուկահար, միջազգային և հանրապետական մրցույթների դափնեկիրները, Գուրգեն Դաբաղյանի սան Սերոբ Սարգսյանը, Ձայնի պահպանման դպրոցի «Երգող հրեշտակներ» մանկական խումբը և երգիչ Վլադիմիր Ահարոնյանը:

RA Ministry of Diaspora summed up results of 2015 Pan-Armenian Awards “For notable contribution to the preservation of the Armenian identity” and granted awards
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2016/10/mrcanakabashxuttun.jpg)
On October 17, the RA Ministry of Diaspora hosted a ceremony during which the Ministry summed up the results of the 2015 annual Pan-Armenian Awards “For notable contribution to the preservation of the Armenian identity” and granted awards to the winners.
The RA Ministry of Diaspora has been holding the awards with the World Armenian Congress and the Union of Armenians of Russia (UAR) since 2010.
Among the participants of the ceremony were RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan, Vice-Presidents of the UAR and the World Armenian Congress Vladimir Aghayan and Aram Sargsyan, Vice-President of the Union of Armenians of Russia Lusik Ghukasyan, presidents of the regional divisions of the UAR, as well as pedagogues and guests.
The Minister greeted the participants and all the award recipients and stated that this year there were new categories, including Best Traditional Armenian Family and Best Art Group.
“We received a lot of applications from Diaspora Armenians who wanted to apply for these categories. This means that the sons of Armenian families in foreign countries are being raised with the awareness of the Armenian identity,” the Minister stated, emphasizing that the year 2015 stood out with the performances of many Armenian choirs and dance ensembles, most of which best presented themselves during the “My Armenia” Pan-Armenian Festival and “We Sing Komitas” Pan-Armenian Festival.
Minister Hranush Hakobyan particularly praised the role and activities of Armenian teachers living in the Armenian community of Syria and teaching at Armenian schools in this difficult period of time. “They are risking their lives to teach Armenian children the Armenian language, history and culture at nearly 20 Armenian schools in Syria,” she stated.
The Minister awarded Syrian-Armenian teachers Anahid Tekmejian and Ema Azarigian with the “Ambassador of the Mother Language” Medal of the RA Ministry of Diaspora.
Vice-President of the UAR Aram Sargsyan transmitted the welcoming speech of President of the UAR Ara Abrahamyan. Expressing gratitude to the devoted pedagogues and organizers of education of all Armenian schools abroad, Sargsyan stated the following: “From now on, we will continue to support the organizing of this competition. The Ministry of Diaspora has become a familiar partner for us, and we are able to carry out all the joint programs with Minister Hranush Hakobyan.”
The following are the categories for the 2015 Awards:
“Defender of Mother Language”
Best Armenian Community
Best Traditional Armenian Family
Best Art Group
The organizers received 112 applications from Diaspora Armenian organizations, institutions and individuals from 23 countries around the world.
There were 61 individuals and organizations who received 1st and 2nd class awards (13 received 1st class, 48 received 2nd class, 51 received a 3rd class encouraging award).
Minister Hranush Hakobyan and UAR Vice-Presidents Vladimir Aghayan and Aram Sargsyan called the 15 attending winners from Lebanon, the Czech Republic, Bulgaria, Germany, Denmark, Sweden, the Russian Federation, Ukraine and Georgia to the stage to hand them their awards, medals and diplomas.
Mariam Karapetyan (Bulgaria), Lusine Mzikyan (Georgia) and others expressed their gratitude to the Ministry and particularly Minister Hranush Hakobyan for organizing the awards ceremony and keeping the spirit of preservation of the Armenian identity alive in the Armenian communities through the competition. They stated that only through the strong Armenia-Artsakh-Diaspora triumvirate will it be possible to confront all the challenges facing Armenia and the Armenian people.
Editor-in-chief of Russia’s “Masyats Aghavni” Armenian magazine Vahan Vermishyan expressed his words of gratitude to the organizers of the event in a video message, stating that the “Defender of the Mother Language” Medal was the most precious of all his awards since it is an appreciation of his efforts aimed at preserving the Armenian identity.
The event ended with musical performances by dudukist, recipient of state and international awards, Gurgen Dabaghyan’s student Serob Sargsyan, as well as the “Singing Angels” Children’s Group of the School for Voice Maintenanceand singer Vladimir Aharonyan.