Լոնդոնահայ արվեստագետները հյուրընկալվեցին Սփյուռքի նախարարությունում
Հոկտեմբերի 10-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց «Լոնդոնի հայկական օպերա» խմբի գեղարվեստական ղեկավար Արիս Նադիրյանին, ՀՀ վաստակավոր արտիստ, ՀՀ ազգային ժողովի պատգամավոր Շուշան Պետրոսյանին, Լոնդոնի «Սուրբ Եղիշե» եկեղեցու երգչախմբի մեներգչուհի Հռիփսիմե Խասգալյանին և երաժիշտ Վահե Բեգոյանին:
Ջերմորեն ողջունելով հյուրերին՝ նախարարը նշեց. «Ուրախ եմ ձեզ հյուրընկալել սփյուռքի նախարարությունում: Այսօր մեզ հնարավորություն է ընձեռված հանդիպելու և շնորհակալություն հայտնելու արվեստագետ Արիս Նադիրյանին, ով ծնվել է հայկական մշակույթի ամենագեղեցիկ կենտրեններից մեկում՝ Սպահանում: Արիսը երաժշտական կրթություն ստացել է Լոնդոնում, բայց ոգին, սիրտը հայկական երաժշտությամբ և արվեստով է լցված: Լոնդոնում հիմնադրելով և ղեկավարելով «Լոնդոնի Հայկական օպերան», Արիս Նադիրյանը միավորել է հայ համայնքի երաժիշտներին ու արվեստագետներին՝ բրիտանական հասարակությանը ներկայացնելով հայկական դասական երաժշտությունը: Նա հավուր պատշաճի բեմադրել է Արմեն Տիգրանյանի «Անուշ» և Տիգրան Չուխաջյանի «Կարինե» օպերաները»:
Սփյուռքում հայկական արվեստը տարածելու և այդ ոլորտում ստեղծագործական և կատարողական բարձր վարպետություն ցուցաբերելու համար՝ Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը Արիս Նադիրյանին պարգևատրեց «Կոմիտաս» մեդալով:
Շնորհակալություն հայտնելով նման բարձր պարգևի արժանացնելու համար՝ արվեստագետը նշեց, որ իր համար մեծ պատիվ է օպերային երաժշտության միջոցով օտարին ներկայացնել և ճանաչելի դարձնել հայ մեծերի ստեղծագործությունները:
Արժևորելով Լոնդոնի «Սուրբ Եղիշե» եկեղեցու երգչախմբի մեներգչուհի Հռիփսիմե Խասգալյանի հայապահպան գործունեությունը հայ մշակույթի պահպանման և տարածման գործում՝ նախարարը նրան հանձնեց ՀՀ սփյուռքի նախարարության պատվոգիր:

London-Armenian artists hosted at the RA Ministry of Diaspora
On October 10, RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan received artistic director of the London Armenian Opera Aris Nadirian, Merited Artist of the Republic of Armenia, Deputy of the RA National Assembly Shushan Petrosyan, soloist of the choir of London’s Saint Yeghishe Armenian Church Hripsime Khasgalian and musician Vahe Bezoian.
The Minister cordially greeted the guests and stated the following: “It is my pleasure to host you at the Ministry of Diaspora. Today we have an opportunity to meet and express gratitude to artist Aris Nadirian, who was born in Isfahan, one of the most beautiful centers for Armenian culture. Aris received his musical education in London, but his heart and soul are filled with the Armenian arts and music. By establishing and directing the London Armenian Opera in London, Aris Nadirian has gathered the artists and musicians of the Armenian community and presents Armenian classical music to the British public. He has also properly choreographed Armen Tigranyan’s “Anush” opera and Tigran Chukhajyan’s “Karine” opera.”
Minister of Diaspora Hranush Hakobyan awarded Aris Nadirian with the Komitas Medal for disseminating Armenian arts in the Diaspora and showing a high level of mastery in the field.
Expressing gratitude for such a high award, the artist stated that it was a great honor for him to perform and popularize the works of great Armenians through opera music.
The Minister granted a certificate of the RA Ministry of Diaspora to soloist of the choir of London’s Saint Yeghishe Armenian Church Hripsime Khasgalian as a token of appreciation of her activities aimed at preserving the Armenian identity, as well as for preserving and disseminating Armenian culture.