Պոդոլսկի հայկական կիրակնօրյա դպրոցում սկսվել է նոր ուսումնական տարին
Պոդոլսկում հայկական կիրակնօրյա դպրոցի գործունեությունը հանդիսանում է համայնքային ներուժը հայկական մշակութային արժեքների, հայկական պետականության ամրապնդման գաղափարի և հայ- ռուսական համագործակցության ծրագրերի շուրջ համախմբման դրական օրինակ: Այս մասին հոկտեմբերի 2-ին հայտարարել է քաղաքագետ Յուրի Նավոյանը` ավանդաբար բացելով Մոսկվայի մարզի Պոդոլսկ քաղաքի հայկական կիրակնօրյա դպրոցի հերթական` տասնչորսերորդ ուսումնական տարին:
«Հայերն այսօրի» փոխանցմամբ՝ միջոցառումը տեղի է ունեցել Պոդոլսկի թիվ 15 հանրակրթական դպրոցում, ուր կիրակի օրերին գործում է հայկական կրթօջախը: Հիշելով հայկական կիրակնօրյա դպրոցի ստեղծման գործընթացը, Յուրի Նավոյանը նշել է, որ այս տարիները ապացուցեցին դպրոցի համար ընտրված քառաստիճան համակարգի և հատուկ մշակված ուսումնական ծրագրի կենսունակությունը:
Դպրոցի հաջողությունը ամրապնդվում է նաև քաղաքի ու մարզի սոցիալական ու տնտեսական կյանքին, Հայաստանի հետ համագործակցության ծրագրերին նրա հարյուրավոր շրջանավարտների ակտիվ մասնակցությամբ: Նա ներկաներին շնորհավորել է Հայաստանի Հանրապետության անկախության 25 ամյակի և Ուսուցչի օրվա կապակցությամբ, ինչպես նաև երկար տարիների համագործակցության համար շնորհակալություն է հայտնել Պոդոլսկի քաղաքապետարանին և թիվ 15 դպրոցի տնօրեն Ելենա Վակուլևային: Հայ գործիչը դպրոցի գրադարանին նվիրել է գրականության հերթական խմբաքանակը, որը հայ գրողների ստեղծագործություններից բացի ընդգրկում է նաև Հայաստանի պատմության և մշակույթի վերաբերյալ օտար հետազոտողների ուսումնասիրություններ:
Նոր ուսումնական տարվա բացման հանդիսությանը ելույթներով հանդես են եկել նաև Պոդոլսկի «Նաիրի» ընկերության փոխնախագահ Արագեղեցիկ Ղազարյանը, հայկական կիրակնօրյա դպրոցի տնօրեն Անդրանիկ Մկրտչյանը և ուսմասվար Ալվարդ Սամսոնյանը: Դպրոցի սաները ներկայացրել են գեղարվեստական ծրագիր` կազմված հայ գրողների և կոմպոզիտորների ստեղծագործություններից:
Պոդոլսկում հայկական «Նաիրի» ընկերությունը և կիրակնօրյա հայկական դպրոցը 2003 թ. հիմնադրվել են Յուրի Նավոյանի նախաձեռնությամբ` տեղի հայերի աշխատանքային խմբի հետ համագործակցաբար: Դա տեղի է ունեցել Մոսկվայի մարզի խոշոր քաղաքներում հայկական համայնքային կազմակերպություններ և դպրոցներ ստեղծելու ծրագրի շրջանակում:

Юрий Навоян традиционно открыл новый учебный год армянской воскресной школы города Подольска
Деятельность армянской воскресной школы в Подольске является положительным примером консолидации потенциала армянской общины вокруг армянских культурных ценностей, идеи укрепления армянского государства и программ российско-армянского сотрудничества. Об этом 2 октября заявил политолог Юрий Навоян, традиционно открывая очередной, 14-й учебный год армянской воскресной школы г. Подольска Московской области. Мероприятие проходило в зале общеобразовательной школы номер 15 г. Подольска, где по воскресениям действует армянская школа.
Вспоминая процесс создания армянской воскресной школы, Юрий Навоян отметил, что эти годы доказали жизнеспособность выбранной четырёхуровневой модели и специально разработанного учебного плана для школы. Успех школы укрепляется также активным участием ее сотни выпускников в социальной и экономическойжизнигорода и области, программах сотрудничества с Арменией.
Он поздравил присутствующих в связи с25-летием независимости Республики Армения и Днем учителя,а также поблагодарил мэрию города Подольска и директора общеобразовательной школы номер 15 Елену Вакулеву за многолетнее сотрудничество. Армянский деятель подарил библиотеке школы очередную партию книг, которая помимо произведений армянских авторов включает и труды иностранных исследователей о культуре и истории Армении.
На мероприятии открытиинового учебного года выступили также заместитель председателя культурно-просветительского общества «Наири» г. Подольска АрагехецикКазарян, директор воскресной школы Андраник Мкртчян и завуч АлвардСамсонян. Учащиеся школы представили художественную программу по мотивам произведений армянских писателей и композиторов.
Армянское культурно-просветительское общество «Наири» и воскресная школа в Подольске были учрежденыв 2003 годупо инициативе ЮрияНавояна, совместно с рабочей группы местных армян. Это проходила в рамках программы создания армянских общинных организаций и армянских школ в крупных городах Московской области.