3 զինվոր՝ մեկ ընտանիքից. սիրիահայ Կասանջյան եղբայրները ծառայում են Հայոց բանակում
17-ամյա Մեսրոպ Կասանջյանն ընտանիքի հետ Հայաստան է եկել 2 տարի առաջ Թուրքիային սահմանակից Սիրիայի Ռաքքա քաղաքից: Այնտեղ նրա հայրը մեքենաների վերանորոգությամբ էր զբաղվում, եղբայրները սափրիչ էին աշխատում:
Սիրիական պատերազմը հայրենիք բերեց նաև այս ընտանիքին: Հայաստան տեղափոխվելուց հետո շուրջ 1.5 տարի Կասանջյանների ընտանիքն ապրում էր Մեծամոր քաղաքում: Վերջին ամիսներին, սակայն, նրանք տեղափոխվել են մայրաքաղաք, Զեյթուն թաղամասում մեկսենյականոց են վարձակալել, 5 հոգանոց ընտանիքն այդ մեկ սենյակում է բնակվում:
Ընտանիքը 5 արու զավակ ունի. նրանցից 4-ը հարազատ եղբայրներ են՝ Պողոսը, Գևորգը, Սաքոն ու Մեսրոպը, իսկ Թորոսը տղաների մորաքրոջ որդին է: Թորոսի հայրը վաղուց է մահացել, և տղայի խնամքը Կասանջյաններն են ստանձնել:
Ժամանակավոր անհարմարությունները, սակայն, չեն ընկճել այս ընտանիքին, ավելին՝ ընտանիքի 2 տղաները՝ Գևորգն ու Թորոսը, այսօր ծառայում են Հայոց բանակում: Գևորգն արդեն 9 ամսվա ծառայող է, Թորոսը՝ ընդամենը երկու: Երկուսն էլ Ղարաբաղի զորամասերում են ծառայում, գոհ են ծառայությունից, ոգևորված, ու արդեն սպասում են իրենց երրորդ եղբորը՝ Մեսրոպին:
Մեսրոպի 18-ամյակը 2 ամսից է լրանալու, բայց տղան արդեն անհամբեր սպասում է, թե երբ պիտի զորակոչվի բանակ, ուզում է անպայման եղբայրների կողքին լինել՝ Արցախում: «Տղաներիս հաճախ են ասում՝ ինչո՞ւ եք գնում ծառայելու, դուք օտար երկրի քաղաքացի եք, կարող եք չծառայել, բայց ես միշտ հակադարձում եմ՝ եթե իրենք չծառայեն, ապա ո՞վ պիտի դա անի: Օտարը չի գալու մեր բանակը շենացնի, սա մեր հողն է, Ղարաբաղն էլ նույն Հայաստանն է, ամենքս էլ հայ ենք»,-«Հայերն այսօր»-ի հետ զրույցում պատմում է ընտանիքի հայրը՝ Դավիթ Կասանջյանը:
Մեսրոպը քչախոս է, համեստ, ինքնամփոփ, ու զրույցը դժվար է ստացվում…օգնության է հասնում ընտանիքի բարեկամուհին՝ տիկին Նատալին. «Գիտե՞ք, ամբողջ օրը հայրենասիրական, ազգային երգեր է լսում: Կարող է ողջ օրը տանը փակված մնալ: Իր տարիքի տղաներին նման չէ, փողոցում հետաքրքրություններ, ընկերներ չունի, միայն եղբայրների հետ է հաճախ խոսում, ասում է՝ գնամ՝ ախպորս հետ կռվեմ…»: Բանակում ծառայելու մասին մտքերն այնքան են զբաղեցրել Մեսրոպին, որ բացի ծառայությունց, ուրիշ բանի մասին չի մտածում: Հարցնում եմ՝ որ ծառայես, վերջացնես, ինչով ես զբաղվելու: «Դե, երկու տարի դեռ կա, կմտածեմ: Գուցե զինվորական գործը շարունակեմ»,-ասում է ապագա զինվորը:
Ի դեպ, Մեսրոպի ավագ եղբայրը՝ Գևորգը, ով Հադրութի զորամասերից մեկում է ծառայում, ապրիլյան օրերին մասնակցել է թեժ մարտերին: Հասցրել է այդ օրերի մարտական ոգին, ոգևորությունը փոխանցել կրտսեր եղբորը: Դիրքերից զանգում էր հարազատներին, նրանց հանգստացնում՝ ասելով. «Առյուծի պես պիտի առաջ գնանք մինչև վերջ»: Այսօր Գևորգն արդեն հմուտ հրետանավոր է, իսկական ռազմիկ:
Հայաստան տեղափոխվելու առաջին օրերից ՀՀ սփյուռքի նախարարությունն այս ընտանիքի կողքին է: Ինչպես նախարարություն դիմած բոլոր սիրիահայերին, Կասանջյաններին ևս գերատեսչությունը օգնել է առողջապահական, կեցության հարցերում: Նախարարության օժանդակությամբ ընտանիքը կարողացել է մասնակցել ավագ որդու՝ Գևորգի, զինվորական երդման արարողությունը:
Հայաստան տեղափոխված շատ սիրիահայերի նման Կասանջյանների խնդիրները նույնպես բնակարանին ու աշխատանքին են վերաբերում: Մեծամորում ապրելիս նրանց օգնել են բնակարանի վարձը վճարել, այսօր այդ նույն խնդիրն ունեն Երևանում: Սփյուռքի նախարարությունն այս հարցում ևս փորձում է օգնել ընտանիքին՝ բնակարանի վարձի համար դիմելով տարբեր մարդասիրական, հասարակական կազմակերպությունների:
Երևանում Կասանջյաններն իրենց սեփական գործն են հիմնել: Քաղաքում փոքրիկ տարածք են վարձակալել, որտեղ թարմ հաց, լահմաջու են թխում ու վաճառում: Գործը նոր է, բայց դժգոհ չեն, կարողանում են իրենց օրվա հացը վաստակել:
Ի վերջո, աշխատող, հայրենասեր մարդն ամեն տեղ իր հացը կգտնի, բայց Հայրենիքի հացն անուշ է, միայն թե խաղաղություն լինի….

Три солдата из одной семьи: сирийские армяне братья Касанджяны служат в Армянской армии
Семнадцатилетний Месроп  Касанджян с семьей приехал в Армению два года назад из пограничного с Турцией сирийского города Ракка. Там его отец занимался ремонтом автомашин, а братья работали парикмахерами.
Война в Сирии привела на Родину и эту семью. После переезда в Армению почти полтора года семья Касанджяном жила в городе Мецамор. Однако в последние месяцы они перебрались в столицу, в квартале Зейтун арендовали однокомнатную квартиру, где и проживала семья из пяти человек.
В семье пятеро сыновей – четверо родные братья – Погос, Геворг, Сако и Месроп, а Торос – сын сестры матери. Отец Тороса давно скончался, и опеку над парнем взяли Касанджяны.
Временные неудобства, однако, не привели семью в уныние, более того, двое из братьев, Геворг и Торос, сегодня служат в Армянской армии – Геворг уже 9 месяцев, Торос – всего 2. Оба служат в Карабахе, довольны службой и уже ждут третьего  брата, Месропа.
Месропу 18 лет исполнится через два месяца, но парень уже с нетерпением ждет призыва в армию – хочет непременно быть рядом с братьями, в Арцахе. «Ребят часто спрашивают – зачем идете служить, вы граждане иностранного государства, можете и не служить, но я всегда говорю: если они не будут служить, то кто это сделает? Чужой не придет служить в нашей армии, это наша земля, Карабах – тоже Армения, и все мы армяне», – рассказал в беседе с «Армяне сегодня» отец семейства Давид Касанджян.
Месроп молчун, скромный, и беседа складывается с трудом… на помощь приходит родственница семьи госпожа Натали: «Знаете, целый день слушает патриотические, национальные песни. Может целый день сидеть дома. Не похож на своих сверстников – не имеет интересов, друзей на улице, только с братьями часто общается, говорит: пойду  воевать вместе с братьями…»  Мысли о службе в армии настолько увлекли Месропа, что ни о чем кроме этого не думает. Спрашиваю: «Чем займешься по окончании службы?». Будущий солдат говорит: «Ну,  еще два года есть, подумаю. Возможно, продолжу армейскую службу».
Кстати, старший брат Месропа, Геворг, который служит в одной из воинских частей Гадрута, в апрельские дни участвовал в жарких боях, успел боевой дух тех дней передать и младшему брату. С позиций звонил родным, успокаивал, говоря: «Как львы, должны идти вперед до конца». Сегодня Геворг уже опытный артиллерист, настоящий воин.
С первых дней переезда в Армению эта семья находится в центре внимания Министерства Диаспоры РА. Как и всем сирийским армянам, обращавшимся в Министерство, Касанджянам также ведомство помогло в вопросах здравоохранения, жилья. При содействии Министерства семья смогла присутствовать на церемонии присяги старшего сына, Геворга.
Как у многих переехавших в Армению сирийских армян проблемы Касанджянов касаются жилья и трудоустройства. В Мецаморе им помогали платить плату за жилье, сегодня та же проблема есть и в Ереване. Министерство Диаспоры пытается помочь семье в этом вопросе, обращаясь по поводу квартплаты в различные гуманитарные, общественные организации.
В Ереване Касанджяны основали свое собственное дело – арендовали помещение, пекут хлеб и лахмаджо на продажу. Работают недавно, но недовольства не высказывают – удается зарабатывать хлеб насущный.
В конечном счете, трудолюбивый, патриотичный человек везде найдет свой хлеб, но на Родине он слаще – лишь бы был мир…