Ոսկերչական գործի արդի վիճակը. խնդիրներն ու հեռանկարները
Հոկտեմբերի 29-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը Կարեն Դեմիրճյանի անվան Մարզահամերգային համալիրում մասնակցեց «Ոսկերչական գործի արդի վիճակը. խնդիրներն ու հեռանկարները» խորագիրը կրող համաժողովին:
Համաժողովին մասնակցում էին հարյուրից ավելի ոսկերիչներ, որոնց հիմնական մասը սփյուռքահայեր են:
Համաժողովին բացման խոսքով հանդես եկավ Հայ ոսկերիչների համաշխարհային միության նախագահ, ՀՀ Նախագահի խորհրդական Գագիկ Գևորգյանը: Ներկաներին ողջունեց ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը:
Իր խոսքում ՀՀ սփյուռքի նախարարը նշեց. «Հարգելի´ ոսկերիչներ, արդեն 3-րդ անգամ եք ցուցադրում ձեր աշխատանքները Հայրենիքում, որը ցույց է տալիս ձեր ուժը, կազմակերպվածությունը և ճաշակը: Հայ ոսկերչությունը ունի հազարամյակների պատմություն. շատ ազգեր դեռ պղինձ էին օգտագործում, երբ հայերը ոսկին ու ադամանդը ներկայացնում էին Եվրոպայում: Հայ ոսկերիչների աշխատանքները սուլթաններն ու շահերն են նվիրել թագավորներին: Այսօր հայկական Սփյուռքի բոլոր համայնքներում կան հայ ոսկերիչներ, և ուրախ եմ, որ դուք միավորվում եք, դառնում մեկ բռունցք: Ուրախ եմ, որ այն, ինչ անում եք, համբավ ու փառք է բերում Հայաստանին: Դուք պետք է ձեր ջանքերն ուղղեք Հայաստանը ոսկե Հայրենիք դարձնելու համար»:
Ողջույնի խոսքով հանդես եկան նաև Ոսկեգործության համաշխարհային կոնֆեդերացիայի նախագահ Գաետանո Կավալյերին և այլք:

Современное положение ювелирного дела: проблемы и перспективы
Министр Диаспоры РА Гранушщ Акопян 29 октября в Спортивно-концертном комплексе им. Карена Демирчяна приняла участие в в форуме под девизом «Современное положение ювелирного дела: проблемы и перспективы».
В форуме участвовали более ста ювелиров, большую часть которых составляли армяне из Диаспоры.
Со вступительной речью на форуме выступил председатель Всемирного союза армянских ювелиров, советник Президента РА Гагик Геворгян. Присутствующих приветствовала министр Диаспоры РА Грануш Акопян.
В своей речи министр Диаспоры РА отметила: «Уважаемые ювелиры, вы уже в третий раз демонстрируете свои работы на Родине, что демонстрирует вашу силу, организованность и художественный вкус. �?сторию армянского ювелирного дела насчитывает тысячелетия: многие нации еще использовали медь, когда армяне представляли Европе золото и бриллианты. �?зделия армянских ювелиров султаны и шахи дарили царям. Во всех общинах армянской Диаспоры есть сегодня армянские ювелиры, и я рада, что вы объединяетесь, сжимаетесь в один кулак. Рада, что то, что вы делаете, приносит славу и честь Армении. Вы должны направить свои усилия на то, чтобы превратить Армению в золотую Родину».
С приветственной речью выступил также президент Всемирной конфедерации ювелирной конфедерации Гаэтано Кавальери и другие.