«Սիրիահայ մշակույթի շունչը» Երևանում բարեգործական ցուցահանդես-տոնավաճառ՝ նվիրված ՀՀ անկախության 25-ամյակին
Սեպտեմբերի 19-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարության և «Սիրիահայերի հիմնախնդիրները համակարգող կենտրոն» ՀԿ-ի նախաձեռնությամբ Հայաստանի Հանրապետության անկախության 25-րդ տարեդարձի առթիվ «Վերնիսաժ»-ի տարածքում մեկնարկեց ավանդական դարձած «Սիրիահայ մշակույթի շունչը Երևանում» բարեգործական ցուցահանդես-տոնավաճառը, որին ներկայացված էին 50-ից ավելի սիրիահայերի ձեռագործ աշխատանքներ, ոսկերչական իրեր, քաղցրավենիք:
Ցուցահանդես-տոնավաճառ այցելեց ՀՀ սփյուռքի նախարարի պաշտոնակատար Հրանուշ Հակոբյանը:  Լրագրողների հետ զրույցում նա նշեց. «Ընտրված 50 տաղավարները խորհրդանշում են Հայաստանի Հանրապետության և Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության անկախության 25-ամյակները: Մեր հայրենակիցները արդեն 5 տարի է՝ մասնակցում են անկախ Հայաստանի կայացմանը և իրենց գործերով, նորարարությամբ, ստեղծագործական մոտեցումներով, գործնական մասնակցությամբ նպաստում են լրացնելու ու զարգացնելու տնտեսության որոոշակի ուղղություններ: Նախորդ տարիների համեմատ աճել է մասնակիցների թիվը, ավելացել է ներկայացված ապրանքների տեսականին: Կարծում եմ, որ նման ցուցահանդեսները օգնում են, որպեսզի սիրիահայերն առավել ակտիվորեն ինտերգրվեն հայ հասարակությանը: Ցանկանում եմ ողջունել և շնորհավորել մեր հայրենակիցներին այսպիսի գեղեցիկ առիթներ մեզ նվիրելու համար և մաղթել, որ յուրաքանչյուրը կարողանա հաստատվել և  աշխատատեղ ունենալ Հայրենիքում»:

“Breath of Syrian-Armenian Culture in Yerevan” charity exhibition-sale dedicated to the 25th anniversary of Armenian Independence
On September 19, on the occasion of the 25th anniversary of Independence of the Republic of Armenia, the RA Ministry of Diaspora and the Center for Coordination of Syrian-Armenians’ Issues NGO launched the already traditional “Breath of Syrian-Armenian Culture in Yerevan” charity exhibition-sale at Vernissage Flea Market, showcasing the handmade items, jewels and pastries of over 50 Syrian-Armenians.
RA Acting Minister of Diaspora Hranush Hakobyan visited the exhibition-sale and told journalists the following: “The 50 selected pavilions symbolize the 25th anniversary of Independence of the Republic of Armenia and the 25th anniversary of Independence of the Nagorno-Karabakh Republic. For the past five years, our compatriots have been participating in the development of the independent Armenia and have been helping enhance certain branches of the economy with their works, innovations, creative approaches and businesses. Compared to previous years, there are more participants and a greater variety of commodities. I believe such exhibitions help Syrian-Armenians become more actively integrated into Armenian society. I would like to express my greetings to and congratulate our compatriots for such beautiful occasions and wish that each of them manages to settle and work in the Homeland.”