«Սիրիահայ մշակույթի շունչը» Երևանում բարեգործական ցուցահանդես-տոնավաճառ՝ նվիրված ՀՀ անկախության 25-ամյակին
Սեպտեմբերի 19-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարության և «Սիրիահայերի հիմնախնդիրները համակարգող կենտրոն» ՀԿ-ի նախաձեռնությամբ Հայաստանի Հանրապետության անկախության 25-րդ տարեդարձի առթիվ «Վերնիսաժ»-ի տարածքում մեկնարկեց ավանդական դարձած «Սիրիահայ մշակույթի շունչը Երևանում» բարեգործական ցուցահանդես-տոնավաճառը, որին ներկայացված էին 50-ից ավելի սիրիահայերի ձեռագործ աշխատանքներ, ոսկերչական իրեր, քաղցրավենիք:
Ցուցահանդես-տոնավաճառ այցելեց ՀՀ սփյուռքի նախարարի պաշտոնակատար Հրանուշ Հակոբյանը:  Լրագրողների հետ զրույցում նա նշեց. «Ընտրված 50 տաղավարները խորհրդանշում են Հայաստանի Հանրապետության և Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության անկախության 25-ամյակները: Մեր հայրենակիցները արդեն 5 տարի է՝ մասնակցում են անկախ Հայաստանի կայացմանը և իրենց գործերով, նորարարությամբ, ստեղծագործական մոտեցումներով, գործնական մասնակցությամբ նպաստում են լրացնելու ու զարգացնելու տնտեսության որոոշակի ուղղություններ: Նախորդ տարիների համեմատ աճել է մասնակիցների թիվը, ավելացել է ներկայացված ապրանքների տեսականին: Կարծում եմ, որ նման ցուցահանդեսները օգնում են, որպեսզի սիրիահայերն առավել ակտիվորեն ինտերգրվեն հայ հասարակությանը: Ցանկանում եմ ողջունել և շնորհավորել մեր հայրենակիցներին այսպիսի գեղեցիկ առիթներ մեզ նվիրելու համար և մաղթել, որ յուրաքանչյուրը կարողանա հաստատվել և  աշխատատեղ ունենալ Հայրենիքում»:

Благотворительная выставка-ярмарка «Дыхание армянской культуры Сирии в Ереване», посвященная 25-летию независимости РА
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2016/09/IMG_2585.jpg)
По инициативе Министерства Диаспоры РА и ОО «Центр координации проблем сирийских армян» 19 сентября на территории Вернисажа стартовала ставшая традиционной благотворительная выставка-ярмарка «Дыхание армянской культуры Сирии в Ереване», посвященная 25-летию независимости РА, на которой представлены рукоделия более 50 сирийских армян – ювелирные изделия, сладости.
Выставку-ярмарку посетила исполняющая обязанности министра Диаспоры РА Грануш Акопян. В беседе с журналистами она отметила: «Отобранные 50 павильонов символизируют 25-летие независимости Республики Армения и Нагорно-Карабахской Республики. Уже пять лет наши соотечественники участвуют в становлении Независимой Армении и своими делами, новаторством, творческим подходом, практическим участием способствуют пополнению и развитию определенных ветвей экономики. По сравнению с предыдущими годами возросло число участников, увеличился ассортимент представленных товаров. Полагаю, подобные выставки помогают сирийским армянам активнее интегрироваться в армянское общество. Хочу приветствовать и поздравить наших соотечественников со столь прекрасным мероприятием, пожелать, чтобы каждый сумел утвердиться и найти рабочее место на Родине».