«Արցախի ազատագրված շրջաններում դպրոցը միայն կրթօջախ չէ». Նելլի Շուշի Մարտիրոսյան
Սեպտեմբերի 1-ին դպրոցական առաջին զանգը հնչեց ԼՂՀ Քաշաթաղի շրջանի Հերիկ գյուղի նորակառույց դպրոցում: Արցախի ազատագրված տարածքում դպրոցաշինության ծրագիրը կյանքի է կոչվել «Հայրենասեր» կազմակերպության ջանքերով, որն իր նվիրատուների օգնությամբ հնարավորություն տվեց գյուղի երեխաներին կիսախարխուլ ու խոնավ տուն-դպրոցի փոխարեն հաճախելու բարեկարգ ու լուսավոր դպրոց: Օրեր առաջ «Հայրենասեր» կազմակերպության համահիմնադիր Ստեփան Սարգսյանի նախաձեռնությամբ դպրոցն անվանակոչվեց Արցախի հերոս Ռոբերտ Աբաջյանի անունով:
«Հերիկի չքնաղ բնության գրկում լույսի պես վառվում է Հերիկի նոր կառուցված դպրոցը, որը դարձել է հույսի տուն գյուղի բնակիչների համար»,- նշում է «Հայրենասեր» կազմակերպության համահիմնադիր Նելլի Շուշի Մարտիրոսյանը, ում հետ և զրուցել է «Հայերն այսօր»-ը:
– Նելլի, ինչո՞ւ ընտրվեց Հերիկ գյուղի դպրոցը:
– Հերիկը գտնվում է Քաշաթաղի հյուսիսում։ Ազատագրումից հետո՝ 1995-96 թթ., սկսվել է վերաբնակեցվել: Էլեկտրականության և դպրոցի բացակայության պատճառով Հերիկը 1999-2000-ական թվականներին սկսել է դատարկվել: Սակայն Հերիկը մեծ գյուղատնտեսական ներուժ ունի և պետք է վերաբնակեցվեր։
2009-2010 թթ. Քաշաթաղի շրջանի վարչակազմի ղեկավարության հատուկ որոշմամբ Հերիկը սկսվել է կրկին վերաբնակեցվել: Այստեղ են տեղափոխվել մի քանի ընտանիքներ, գյուղն ապահովվել է էլեկտրականությամբ:
Տարրական որոշ պայմաններ ապահովվելուց  հետո էլ, սակայն, գյուղում առաջնային էր մնում դպրոցի հարցը: Հերիկ գյուղի երեխաները դասերն անց էին կացնում կիսախարխուլ ու խոնավ մի տան մեջ: Ծնողներն ամեն օր մտածում էին երեխաներին օր առաջ այդ դպրոցից, հետեւաբար՝ գյուղից հեռացնելու մասին: Շատ ընտանիքներ խուսափում էին վերաբնակվել Հերիկում՝ հաշվի առնելով հենց դպրոցի անմխիթար վիճակը:
Հենց այս պատճառով էլ «Հայրենասեր»-ը որոշում կայացրեց կառուցել դպրոց Հերիկ գյուղում և այդ քայլով երաշխավորել վերաբնակեցումն ու գյուղի ապագան։
– Ո՞ւմ օգնությամբ է կառուցվում դպրոցը, ովքե՞ր են նվիրատուները: Ցանկացողներն ինչպե՞ս կարող են օգտակար լինել դպրոցաշինությանը և «Հայրենասեր» կազմակերպության կողմից իրականացվող ծրագրերին:
– Ինչպես «Հայրենասեր»-ի բոլոր ծրագրերի դեպքում, Հերիկի դպրոցը նույնպես հովանավորում են հիմնականում ԱՄՆ-ում բնակվող հայրենասեր հայերը, թեև նվիրատուների շրջանակը ներառում է նաև աշխարհի մյուս երկրներում բնակվող հայերին։ Ցանկացած անձ, ցանկացած երկրից կարող է մաս կազմել այս ծրագրին՝ այցելելով «Հայրենասեր»-ի կայք, որտեղ կարող է առցանց նվիրատվության կատարել։ Իսկ ավելի անձնական ներգրավվածության համար, կարող են նամակով կապվել «Հայրենասեր»-ի հիմնադիրներ Ստեփան Սարգսյանի և Նելլի Շուշի Մարտիրոսյանի հետ։ «Հայրենասեր» կայք-էջի հասցեն է www.hayrenaser.org.
– «Հայրենասեր» կազմակերպությունը վերանորոգել է Արցախի ևս երկու գյուղերի դպրոցներ: Ինչո՞ւ հատկապես որոշեցիք դպրոցների վերակառուցմամբ և կառուցմամբ զբաղվել:
– Վերաբնակեցվող Քաշաթաղի շրջանի դպրոցների շենքերը վատթար վիճակում են, մինչդեռ ազատագրված շրջաններում դպրոցը ոչ միայն կրթօջախ է, այլ վերաբնակեցվող բնակավայրի տնտեսական, սոցիալական և մշակութային զարգացման աղբյուր ու գրավական։ Եթե լինի դպրոց, ապա աշխատավարձերի և պետական այլ միջոցների մուտքը բնակավայր կապահովագրի վերաբնակեցվող գյուղի ապագան՝ նպաստելով նաև արտագաղթի կանխմանը։ Քաշաթաղը ՀՀ-ն և ԼՂՀ-ն կապող օղակն է։ Հետևաբար, այն հույժ կարևոր է մեր հայրենիքի անվտանգության համար և պետք է շարունակվի վերաբնակեցվել։
Դպրոց կառուցելու նման մեծ ենթակառուցվածքային ծրագրի իրականացումը նաև ոգեշնչում է վերաբնակներին, հույս ու հավատ ներշնչում ապագայի նկատմամբ։
– Սեպտեմբերի 1-ին Հերիկի նորակառույց դպրոցում հնչեց առաջին զանգը, սակայն դպրոցի պաշտոնական բացումը դեռ տեղի չի ունեցել: Հայտնի՞ է, թե երբ այն կկայանա ու ինչպե՞ս եք նախատեսել տոնել Հերիկ գյուղի համար, և ոչ միայն, այդքան կարևոր իրադարձությունը:
– Պաշտոնական բացումը կկայանա սեպտեմբերի վերջին կամ հոկտեմբերի սկզբին։ Քաշաթաղի վարչակազմը, որը, ի դեպ, դպրոցաշինության ծրագրերում «Հայրենասեր»-ի ամենավստահելի գործընկերն է, կազմակերպում է բացման արարողակարգը։ Յուրաքանչյուր դպրոցի բացում դառնում է համընդհանուր ժողովրդական տոնախմբություն բոլոր բնակիչների համար։
– Ձեր կարծիքով, ի՞նչ կփոխվի գյուղում:
– Վերաբնակներից շատերն էին թերահավատորեն նայում այն շենքի ավերակին, որը նախատեսվում էր վերակառուցել որպես նոր ու ժամանակակից դպրոց: Շատերը չէին հավատում ծրագրի հնարավոր լինելուն։ Սակայն մի քանի ամսվա մեջ «Հայրենասերը»-ը ավերակը վերածեց հարմարավետ ու մաքուր դպրոցի: Այսօր արդեն նոր ընտանիքներ են գալիս գյուղ՝ հաշվի առնելով դպրոցի առկայությունը: Հենց սեպտեմբերի 1-ին մի ընտանիք տեղափոխվեց Հերիկ՝ երեք երեխաներով:
Հերիկում կառուցված դպրոցն այսօր դարձել է գյուղի լինելության, զարգացման ու կայացման գրավականը: Գյուղն այսօր լիահույս է ապագայի հանդեպ: Ծնողը, տեսնելով իր երեխայի համար կառուցված նոր դպրոցը, այլեւս չի մտածում նրան որեւէ տեղ տեղափոխելու մասին: Երեխան էլ այսօր մեծ ուրախությամբ է գնում մաքուր ու բարեկարգ, դեռեւս նախորդ տարի միայն երազանք թվացող դպրոց:
Գյուղի բնակիչները, ենթակառուցվածքների առկայության դեպքում, պատրաստ են ապրել ու աշխատել Հերիկում: Գյուղի դիրքը թույլ է տալիս մեծ ծավալով ցորեն, գարի մշակել, ինչով էլ գյուղացիները հիմնականում զբաղվում են:
– Նելլի´, Արցախից ստացած ձեր տպավորություններով հաճախ եք կիսվում համացանցում: Ի՞նչ է Ձեզ համար Արցախն ու ի՞նչ եք դուք այնտեղ գտել, որը Ձեզ այդքան ուժ, եռանդ ու լավատեսություն է տվել:
– Ինձ և ամուսնուս՝ Ստեփանին, առաջ մղող ու ոգևորող ուժն այն իրականության գիտակցումն է, որ հայ ազգը մինչ օրս չի լուծել իր գոյության հարցը։ Ապրիլյան քառօրյա պատերազմը դրա վառ ապացույցն է։ Ու եթե յուրաքանչյուրս անձնազոհությամբ ու ամենօրյա քրտնաջան աշխատանքով չնպաստենք մեր անվտանգության ամրապնդմանը, մեր երկրի կայացմանը, ապա չենք ունենա Հայաստան, ու չի լինի հայ ազգ։ Այսօր Արցախն այդ պայքարի թեժ առաջնագիծն է։
– Ամերիկա-Արցախ. եթե փորձենք համեմատել…
– Նախ նշեմ, որ Արցախը մենք չենք դիտարկում որպես մի առանձին երկիր. այն Հայաստանի անբաժան մասն է։ Լավագույն դեպքում կարելի է Արցախը համեմատել ԱՄՆ-ի մի նահանգի հետ, օրինակ՝ Կալիֆորնիայի։ Հիրավի, թե Արցախի ու Կալիֆորնիայի, թե Հայաստանի ու ԱՄՆ-ի համեմատությունները բազմաթիվ են և զանազան։ Անձամբ մեզ համար առաջնային է հայ ագզի հարատև գոյությունը, հայկական ինքնության պահպանումը։ Իսկ դա հնարավոր է միայն Հայոց պետականության սահմաններում։ Այս չափանիշով համեմատելիս՝ Հայաստանն անփոխարինելի է և առավել բոլոր երկրներից։
– Հիշո՞ւմ եք Ձեր առաջին այցելությունը Արցախ: Կպատմե՞ք Ձեր զգոցողությունների, տպավորությունների մասին:
– Իմ առաջին այցն Արցախ տեղի ունեցավ 2008 թվականի ամռանը. «Դեպի Հայք» կազմակերպության հետ էի գնացել։ Յոթերորդ երկնքում էի, ծայրաստիճան երջանիկ, ծայրաստիճան ուրախ։ Մտածում էի՝ ի՜նչ լավ է, որ Արցախը մերն է, ու կարիք չունենք մեկ այլ երկրի պետական սահմաններ կտրել, որ հասնենք Արցախ ու վերջում էլ մի բուռ հող թաշկինակի մեջ լցնենք ու հետ բերենք մեզ հետ տուն։ Մտածում էի՝ ի՜նչ լավ է, որ Արցախի տարածքի բոլոր հողերը մերն են, ու թաշկինակի մեջ հող լցնելու և տուն բերելու փոխարեն՝ կարող ենք այդ հողը շենացնել։ Քանի որ առաջին այցս երեք օրով էր, հենց Արցախում որոշեցի, որ հաջորդ ամառ պետք է վերադառնայի Արցախ մի ծրագրով, որն ինձ թույլ կտար և՛ ապրել Արցախում մի քանի ամիս, և՛ հանրօգուտ աշխատանք տանել Արցախում։ Եվ այդպես էլ արեցի։ 2009-ի ամռանը վերադարձա Արցախ երկուսուկես ամսով։ Ապրեցի Մարտակերտի շրջանի Ծմակահող գյուղում և իրականացրեցի աշակերտության զարգացմանը նվիրված իմ ծրագիրը։ Մանրամասներին կարող եք ծանոթանալ այստեղ՝  http://www.hayrenaser.org/depihayrenik/tsmakahogh/:

«Школа в освобожденных районах Арцаха – не просто очаг образования»: Нелли Шуши Мартиросян
Первый школьный звонок прозвучал 1 сентября в школе-новостройке села Ерик Кашатагского района НКР. Программа школьного строительства на освобожденной территории Арцаха претворена в жизнь усилиями организации «Айренасер» («Патриот»), которая с помощью своих пожертвований дала сельской детворе возможность взамен полуразрушенного, сырого домишки посещать благоустроенную и светлую школу. На днях по инициативе соучредителя организации «Айренасер» Степана Саркисяна школа была названа именем Героя Арцаха Роберта Абаджяна.
«На лоне прекрасной природы Ерика подобно свету сияет школа-новостройка, ставшая для жителей села домом надежды», – отмечает соучредитель организации «Айренасер» Нелли Шуши Мартиросян, с которой и побеседовала корреспондент «Армяне сегодня».
– Нелли, почему была выбрана школа села Ерик?
– Ерик находится на севере Кашатага. После освобождения, в 1995-96гг. его начали заселять. В силу отсутствия электричества и школы в 1999-2000гг. жители начали покидать село. Однако оно обладает большим сельскохозяйственным потенциалом и должно было быть заселено.
В 2009-2010гг. специальным решением руководство администрации Кашатагского района Ерик было вновь заселено. Сюда перебрались несколько семей, село было обеспечено электричеством.
Однако и после обеспечения некоторых элементарных условий первоочередным в селе оставался вопрос школы. Сельская детвора проводила уроки в полуразвалившемся и сыром домике. Родители думали о том, чтобы поскорее вывезти детей из этой школы, а значит – и из села. Многие семьи избегали селиться в Ерике, учитывая именно плачевное состояние школы.
�?менно по этой причине «Айренасер» решила построить школу в селе Ерик, тем самым гарантировав переселение и будущее села.
– С чьей помощью строится школа, кто является благотворителями? Как могут желающие помочь школьному строительству и реализуемым организацией «Айренасер» программам?
– Как и во всех программах «Айренасер», школу Ерика патронируют в основном армяне-патриоты, проживающие в основном в США, хотя рамки благотворителей охватывают и армян, проживающих в других странах.  Любой человек из любой страны может принять участие в этой программе, посетив сайт «Айренасер» и совершив онлайн-пожертвование. Для более персонифицированного участия можно письмом связаться с учредителями «Айренасер» Степаном Саркисяном и Нелли Шуши Мартиросян. Адрес сайта «Айренасер» – www.hayrenaser.org.
– Организация «Айренасер» отремонтировала школы и еще двух сел Арцаха. Почему решили заниматься именно строительством и ремонтом школ?
– Здания школ заселяемых сел Кашатагского района были в плачевном состоянии, между тем школа в освобожденных районах – не просто очаг образования, а и источник и залог экономического, социального и культурного развития заселяемых населенных пунктов. Если будет школа, то поступления зарплат и других государственных средств в данный населенный пункт обеспечит будущее заселяемого села, способствуя и предотвращению оттока населения. Кашатах – звено, связующее РА и НКР. Соответственно оно крайне важно для безопасности нашей Родины и заселение его должно продолжаться.
Реализация столь масштабного инфраструктурного проекта, как строительство школы, также воодушевляет переселенцев, внушает им веру и надежду на будущее.
– В школе-новостройке Ерика 1 сентября впервые прозвучал звонок. Однако официальное открытие школы пока не состоялось. �?звестно, когда это произойдет, и как планируете отпраздновать столь важное для села Ерик, и не только, событие?
– Официальное открытие состоится в конце сентября или начале октября. Администрация Кашатага, кстати, самого надежного партнера «Айренасера» в программах школьного строительства, организует церемонию открытия. Открытие каждой школы становится всеобщим праздником для всех жителей.
– По Вашему мнению, что изменится в селе?
– Многие из переселенцев с недоверием смотрели на развалины здания, которое планировали реконструировать в новую современную школу. Многие не верили в возможность реализации проекта. Однако за несколько месяцев «Айренасер» превратил развалюху в удобную, чистую школу. Сегодня уже новые семьи приезжают в село, учитывая наличие школы. Буквально 1 сентября в Ерик переехала семья с тремя детьми.
Построенная в Ерике школа сегодня стала залогом существования, развития и становления села. Село сегодня полно надежд на будущее. Родители, видя новую школу, построенную для их детей, больше не думает отправить их куда-либо. Да и сами дети с радостью направляются в чистую и благоустроенную, еще в прошлом году казавшуюся лишь мечтой, школу.
Население села при наличии инфраструктуры готовы жить и работать в Ерике. Расположение села позволяет обрабатывать большие площади пшеницы, ячменя, чем сельчане в основном и занимаются.
– Нелли, своими впечатлениями об Арцахе Вы часто делитесь в �?нтернете. Чем является для Вас Арцах и что Вы нашли там, что дало Вам столько сил, энергии и оптимизма?
– Силой, движущей вперед нас с супругом, Степаном, является осознание той реалии, что армянская нация по сей день не решила вопрос своего существования. Четырехдневная апрельская война – яркое тому подтверждение. �? если каждый из нас каждодневной самоотверженной и кропотливой работой не будет способствовать укреплению нашей безопасности, становлению нашего государства – у нас не будет Армении и не станет армянской нации. Сегодня Арцах горячая передовая этой борьбы.
– Америка-Арцах: если попытаться сравнивать…
– Во-первых, отмечу, что Арцах мы не рассматриваем как отдельную страну: это неотъемлемая часть Армении. В лучшем случае можно сравнивать Арцах с одним из штатов США, например, Калифорнией. Воистину, сравнения Арцаха с Калифорнией, Армении с США многочисленны и разнообразны. Лично для нас первостепенным является вечность армянского народа, сохранение армянской идентичности. А это возможно лишь в рамках армянской государственности. Сопоставляя по этому критерию, Армения незаменима и превыше любых стран.
– Помните Ваш первый приезд в Арцах? Расскажете о своих ощущениях, впечатлениях?
– Мой первый приезд в Арцах состоялся летом 2008 года с организацией «Депи Айк». Была на седьмом небе, бесконечно счастливая и радостная. Думала: как хорошо, что Арцах наш, и нет нужды пересекать государственные границы других стран, чтобы добраться до Арцаха, а в конце увезти с собой домой горстку земли, бережно завернутую в платок. Думала: как хорошо, что все земли Арцаха наши и вместо того, чтобы везти домой  горстку земли в платочке, можно благоустраивать эту землю. Поскольку первый визит мой ограничивался тремя днями, там же в Арцахе решила следующим летом вернуться сюда с программой, которая позволит мне и прожить в Арцахе несколько месяцев, и заниматься общественно полезным трудом. Так и сделала. Летом 2009-го вернулась в Арцах на 2,5 месяца. Жила в селе Цмакаох Мартакертского района и осуществила мою программу, посвященную развитию школьников. С подробностями можно ознакомиться здесь: http://www.hayrenaser.org/depihayrenik/tsmakahogh/: